Jump to content
warrador

Golf 6 Tsi 1.4 122-160Ps - Υποψήφιος Αγοραστής Μεταχειρισμενου [Εντυπώσεις - Απορίες - Προβλήματα]

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Θα το έχω στα υπόψιν.Κάποιος άλλος που να επχει γνώση στο συγκεκριμένο θέμα;
Συγκεκριμένα αυτό το είχε αναφέρει στην πρώτη σελίδα αυτού του topic ο φίλος thanos.k
Αν μπορείς φίλε Θάνο πες μου συγκεκριμένα για ποιό λόγο να αποφύγει κανείς αυτοκίνητα του 2010.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από όσο είχε ακουστεί σε κάποια μοντέλα του 2010 έσπασαν πιστόνια αν δεν κάνω λαθος αυτό είναι

Link to comment
Share on other sites

από όσο είχε ακουστεί σε κάποια μοντέλα του 2010 έσπασαν πιστόνια αν δεν κάνω λαθος αυτό είναι


2009 και 2010.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους και καλός σας βρήκα.

Με ενδιαφέρει αγορά μεταχειρισμένου golf και έχω βρει 2 περιπτώσεις.

1. VW golf generation 2011 στα 10500€
Με 85000χλμ ( αν θέλουμε βέβαια το πιστεύουμε ) 1400κε 122 άλογα.

2. VW golf generation 2011 στα 10800€
Με 96000χλμ , 1400κε 122 άλογα.

Κάποιο σχόλιο σχετικά με το τι να προσέξω; θα τα πάω σε δικό μου συνεργείο που ασχολείται φουυλ με τα γερμανικά .

Επίσης είχα βρει ενα 1400 με 160 αλογα του 2011 φουλ έξτρα στα 110000χλμ αλλά μου λένε ότι χτυπάνε τα πιστονια λόγο πίεσης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.
Προσωπική μου άποψη πάντα είναι οτι τα χιλιόμετρα είναι πολλά για ένα αμάξι ειδικά όταν πρόκειται να δώσεις τόσα λεφτά.
Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα πιστεύω πως μπορείς να βρεις και με λιγότερα χιλιόμετρα γύρω στα 11.000€.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία παρέα! Όντας κάτοχος Golf 5 FSI 1.6, σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός μεταχειρισμένου του τίτλου. Έχω βρεί μερικές αγγελίες του συγκεκριμένου μοντέλου με τιμή που κυμαίνεται στα 9.000, με χλμ απο 85,000 και πάνω. Θα ήθελα γνώμες για το μοντέλο, γνωστά προβλήματα και γενικότερα τι πρέπει να προσέξω ή/και αξιοσημείωτα πράγματα να εστιάσω πριν την αγορα! Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη, ακόμα και για εναλλακτικό μοντέλο. Διαθέτω μέχρι 10,000 ευρώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Akaleo
Link to comment
Share on other sites

Πάει το παλιό μου ΜΚ5 επωλήθει σε λογική τιμή 1600 Fsi και σκέφτομαι να αναβαθμιστώ
Διαθέτω 10.000 και αναζητώ καμιά ευκαιρία (θα ήθελα το sportline σε 140 ή 160 HP με αυτόματο)
Η αλήθεια είναι ότι ακούω πολλά για διάφορα προβλήματα  που είμαι επιφυλακτικός (πιστόνια σασμάν κλπ)
Έχει γραφτεί κανένας τυφλοσούρτης για το τι να κοιτάξω ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ανοιχτα θεματα για αγορες, ψαξε λιγακι.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενδιαφερομαι για αγορα ενος golf 6 1,4 και μετα απο οσα διαβασα στο φορουμ ειμαι λιγο επηρεασμενος... ειμαι αναμεσα σε μερικα αμαξια αν και δε θεωρω καποιο ευκαιρια και θα ηθελα την αποψη σας!

1) highline 160αρι DSG του 10' με προσφατα αλλαγμενο μοτερ κοντα στις 90.000χλμ . Το θεμα με το αλλαγμενο μοτερ απο οσα διαβασα εδω,μονο για θετικο μπορω να το παρω. Ομως φοβαμαι πολυ το αυτοματο κιβωτιο... τιμη περιπου 12.000 ευρω

2)highline 122 12/12 με περιπου 80.000χλμ με τιμη περιπου 12.000ευρω

3)generation του 11' με 70.000χλμ με ζαντες και προβολακια με τιμη κατω απο 10.000ευρω

 

Το κακο ειναι οτι το 90% των γκολφ ειναι απο μαντρες...και τα φοβαμαι αρκετα παροτι εχουν βιβλιο σερβις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει ανοιχτο θεμα με τις πληροφοριες που ψαχνεις.

Και μακρια απο μαντρα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, με ενδιαφέρει η αγορά ενός Golf6, πήγα να δω σήμερα ένα το οποίο ήταν έκδοση Generation. Πριν πάω είδα από το επίσημο site της VW της εκδόσεις για το 7 και υπέθεσα ότι είναι τα ίδια.

Όταν είδα τα χαρακτηριστικά από κοντά έπεσα από τα σύννεφα. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τις εκδόσεις για το 6αρι γιατί έως τώρα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2017 at 6:14 ΜΜ, MaGiCPaiN said:

Καλησπέρα στην παρέα, με ενδιαφέρει η αγορά ενός Golf6, πήγα να δω σήμερα ένα το οποίο ήταν έκδοση Generation. Πριν πάω είδα από το επίσημο site της VW της εκδόσεις για το 7 και υπέθεσα ότι είναι τα ίδια.

Όταν είδα τα χαρακτηριστικά από κοντά έπεσα από τα σύννεφα. Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τις εκδόσεις για το 6αρι γιατί έως τώρα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

Ευχαριστώ.

Τι θες να μάθεις ακριβώς; Η τρέχουσα έκδοση generation στο Golf7 μόνο στο όνομα είναι ίδια με την αντίστοιχη του 6. Στο 6 η generation ήταν μια ενδιάμεση έκδοση:

1. Trendline (πολύ λιτό, τάσια, πλαστικό τιμόνι, κλπ).

2. Comfortline/Generation (λίγο πιο πλούσιο εξοπλισμό κυρίως αισθητικά (δερμ.τιμόνι κλπ), έχει cruise control, επίσης το Generation έχει και ζάντες αλουμινίου ενώ το Comfo τάσια). Σαν hardware εγκεφάλων είναι καλύτερη βάση από του Trendline σε περίπτωση κάποιας μελλοντικής αναβάθμισης (πχ για να βάλεις πολυλειτ.τιμόνι που δεν έχει).

3. Highline/R-line (oi πιο πλούσιες εκδόσεις, πολυλειτ.τιμόνι, clima, κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Είδα πρόσφατα ενα Vi generation γυμνό χωρίς parktronic, πλαστικό τιμόνι, χωρίς προβολείς ομίχλης. Έψαξα να βρω τις εκδόσεις του Golf VI αλλά δεν το βρήκα πουθενά σχετικά με τις εκδόσεις που κυκλοφόρησαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βρει ένα golf 6 1.4 160 me ~94.000 χιλιόμετρα και είχε κάνει σερβις πέρυσι τον ιούνιο στα 90Κ αλλά δεν πολυκουνιόταν από τότε... Εγώ πήρα να αλλάξω λάδια, όλα τα φίλτρα, μπουζί με τον τελευταίο κωδικό και G13, θεωρείte οτι μπορεί να χρειάζεται κάτι άλλο? Πχ προληπτική αλλαγή καδένας ή αντλίας νερού ή οτιδήποτε άλλο... 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ιδιώτης προχώρα, από μάντρα άστο καλύτερα.

 

1. Αυτά που αναφέρεις είναι αρκετά γι΄αρχή και τα πιο βασικά.

Για να μην σου βγούν πολλά, στις 100.000 προγραμμάτισε καδενα να είσαι ήσυχος. Θα το δεις τώρα με τα κρύα αν τα πρωινά ακούγεται.

 

2. Να δεις τους τζόγους στο μπροστινό σύστημα κυρίως, που ίσως θα έχει βγάλει λόγω φθοράς.

Αν έχει υπερβολικούς θα χρειαστεί 4 silentblock ή/και μπαλάκια ή/και μπαράκια.

 

3. Μαζί με έλεγχο αμορτισέρ και προγραμματισμό γι΄αλλαγή( 100Κ είναι αυτά) στο άμεσο μέλλον. Επίσης δισκόπλακες και τακάκια έλεγχος.

 

4. Να τσεκάρεις προσεκτικά την αντλία νερού, δες αν έχει τίποτα διαρροές.

 

Σημαντικό είναι να δεις στο βιβλίο αν περάστηκε το update της αντιπροσωπείας για τα πιστόνια-καύση, υπήρχε για τα CAVD κι έκανε τα service στο επίσημο δίκτυο.

Σε περίπτωση σπασμένου πιστονιού "ίσως" σου κάνει καλύτερη έκπτωση-αντιμετώπιση κλπ.

 

Το μεταχειρισμένο, δεν είναι καινούργιο, δεν πρέπει να το ξεχνάμε! Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Είναι από μάντρα αλλά είναι αττακάριστο (μέτρησα πάχος χρώματος γύρω γύρω), είναι ελληνικό από ιδιώτη με βιβλίο σέρβις από καρεντα και γενικά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Και εγώ ημουν διστακτικός για αμάξι από μάντρα αλλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται καλύτερο και από αλλά ιδιωτών που είδα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ομάδα! Σκέφτομαι να αγοράσω ενα golf mk6 1,4 160hp όμως διαβαζω πολλα σχετικά με την καδένα του και πιο συγκεκριμένα με το γρανάζι χρονισμού! Υπάρχουν καποιες ενέργειες για να καταλάβω αν το εκαστοτε μεταχειρισμενο οχημα που θα ελέγκω αξιζει να το αγοράσω?! π.χ θορυβος μηχανης ενδεχομένος?! Ειναι απαραιτητο να πρεπει να αλλάξουν καδένα ολα αυτα τα μοντέλα?!

Επίσης θα ήθελα να ξέρω τι παίζει με την κατανάλωση λαδιού. Τσιμπαει καθόλου το συγκεκριμένο μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα , το αγορασα πριν 1,5 χρονο. το μονο θεμα που εχω μεχρι τωρα ειναι οτι καιει λαδια. με εναν ελεγχο κατα διαστηματα , αυτο λυνεται

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , makis855 said:

προσωπικα , το αγορασα πριν 1,5 χρονο. το μονο θεμα που εχω μεχρι τωρα ειναι οτι καιει λαδια. με εναν ελεγχο κατα διαστηματα , αυτο λυνεται

Το πήρες μεταχειρισμενο απο ιδιώτη?! Με πόσα χλμ αν επιτρεπεται? και κατι τελευταίο ( :p ) όταν λες οτι καιει λαδια για τι ποσότητες μιλαμε? Μ αρεσει το συγκεκριμένο μοντελο και θα ήθελα να μαθω όσο το δυνατόν περισσότερα πριν το παρω. Ιδιαίτερα με ανησυχεί το θέμα της καδένας που διάβασα πολλά μεσα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

απο εμπορο το πηρα, εγραφε 60.000 χιλιομετρα αν και δεν νομιζω να ειχε τοσα.  οσο για τα λαδια , στο 6μηνο αναβει το λαμπακι των λαδιων. οκ δεν ειναι προβλημα αυτο, απλα συμπληρωνω και ολα οκ. γενικα δεν εχω αλλο θεμα , ολα πανε καλα, σταδιακα του αλλαζω και καποια πραγματα , οπως πισω δισκους και τακακια . εχω προγραμματισει να αλλαξω και βαλβολινες στο σαζμαν, ειναι το αυτοματο.  παντως να ξερεις, το μτχ παντα εχει ενα ρισκο, δεν ειναι μονο αν ειναι τρακαρισμενο, αλλα μηχανικα ποτε δεν ξερεις τι θα προκυψει

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , makis855 said:

απο εμπορο το πηρα, εγραφε 60.000 χιλιομετρα αν και δεν νομιζω να ειχε τοσα.  οσο για τα λαδια , στο 6μηνο αναβει το λαμπακι των λαδιων. οκ δεν ειναι προβλημα αυτο, απλα συμπληρωνω και ολα οκ. γενικα δεν εχω αλλο θεμα , ολα πανε καλα, σταδιακα του αλλαζω και καποια πραγματα , οπως πισω δισκους και τακακια . εχω προγραμματισει να αλλαξω και βαλβολινες στο σαζμαν, ειναι το αυτοματο.  παντως να ξερεις, το μτχ παντα εχει ενα ρισκο, δεν ειναι μονο αν ειναι τρακαρισμενο, αλλα μηχανικα ποτε δεν ξερεις τι θα προκυψει

 

Αν δεν το δουλεύεις τέρμα κάθε μέρα, κάποιο πρόβλημα υπάρχει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα golf mk6 1.4 160 hp. Απο καταναλωση λαδιού τι παιζει?! Εχω διαβασει οτι λογω των πολλων ίππων ειναι πιεσμένο αρκετα με αποτέλεσμα να τσιμπαει λαδακι. Οι γνώμες σας? Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ που στο έχω μεταφέρει.

 

Η δική μου εμπειρία είναι ότι το μοτέρ που αναφέρεις δεν καίει λάδι, εκτός αν έχει φθορά το ίδιο ή η τουρμπίνα φυσικά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.