Jump to content
warrador

Golf 6 Tsi 1.4 122-160Ps - Υποψήφιος Αγοραστής Μεταχειρισμενου [Εντυπώσεις - Απορίες - Προβλήματα]

Recommended Posts

16 hours ago , nikdev said:

Ρίξε μια ματιά εδώ που στο έχω μεταφέρει.

 

Η δική μου εμπειρία είναι ότι το μοτέρ που αναφέρεις δεν καίει λάδι, εκτός αν έχει φθορά το ίδιο ή η τουρμπίνα φυσικά.

 

Ευχαριστω φιλε μου!

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!
ονομάζομαι Αριστος και σκέφτομαι να αγοράσω ένα golf 5 ή 6. αν και τείνω στο 6 εκτος αν μου πείτε πως το 5 είναι πιο αξιόπιστο.
το αυτοκίνητο θα αγοραστεί και θα οδηγείτε στην Γερμανία.
το θέλω αυτόματο δλδ DSG.
εχω διαβάσει διάφορα και με εχει ανησυχήσει το θεμα με τα μοτερ.
πιο μοτερ προτεινετε?
σκεφτομουν 1.4tsi. εχω δει με 140,122,170 αλογα και 1.2 tsi bluemotion με 105 αλογα.
ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασες τα ηδη ανοιχτα θεματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβασει αρκετα νηματα αλλα είμαι ακομη σε προβληματισμό.

Αν μπορουσατε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβασει αρκετα νηματα αλλα είμαι ακομη σε προβληματισμό.
Αν μπορουσατε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα!
Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Φιλε μου το 5 με το 6 εχουν διαφορα εννοειται εξωτερικα κ εσωτερικα το 6αρι ειναι καλυτερο σε πλαστικα που δεν τριζουν τουλαχιστον οχι οσο στο 5αρι. Μηχανικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Το 122 ειναι κοινο κ στα δυο με αδυναμια στη wastegate της τουρμπινας. 140/170 στο 5αρι 160 στο 6αρι. Η φιλοσοφια κ εδω ιδια με ελαχιστες διαφορες τεχνικα μονο η χαρτογραφιση αλλαζει γιαυτο κ η διαφορα στα αλογα. Επισης το 160αρι ειναι μεταγενεστερο αν κ ειχε μεχρι το πρωτο εξαμηνο του 2011 θεμα με τον μαμα προγραμματισμο (ανακαλεσε η vw) εσπαγε ελατηρια πιστονιου...διορθωθηκε μετα. Τα 140/170 ειχαν αδυναμια στην αντλια νερου. Κατα τα αλλα φοβερα μοτερ οτι καλυτερο εχει βγαλει η vw


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2018 at 1:27 AM, Ilias87 said:


Φιλε μου το 5 με το 6 εχουν διαφορα εννοειται εξωτερικα κ εσωτερικα το 6αρι ειναι καλυτερο σε πλαστικα που δεν τριζουν τουλαχιστον οχι οσο στο 5αρι. Μηχανικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες. Το 122 ειναι κοινο κ στα δυο με αδυναμια στη wastegate της τουρμπινας. 140/170 στο 5αρι 160 στο 6αρι. Η φιλοσοφια κ εδω ιδια με ελαχιστες διαφορες τεχνικα μονο η χαρτογραφιση αλλαζει γιαυτο κ η διαφορα στα αλογα. Επισης το 160αρι ειναι μεταγενεστερο αν κ ειχε μεχρι το πρωτο εξαμηνο του 2011 θεμα με τον μαμα προγραμματισμο (ανακαλεσε η vw) εσπαγε ελατηρια πιστονιου...διορθωθηκε μετα. Τα 140/170 ειχαν αδυναμια στην αντλια νερου. Κατα τα αλλα φοβερα μοτερ οτι καλυτερο εχει βγαλει η vw


Sent from my iPhone using Tapatalk

δηλαδή ποιο μοτέρ να προτιμήσω? το 160? σε golf 6 αναφέρομαι. το 5αρι το ανέφερα μονο αν μου λέγατε πως ειναι πιο αξιόπιστο.
τι προβλήματα συνηθίζουν να βγάζουν(6αρι)?
έκανα μια σκέψη και για το polo 1.4 gti αλλά εχω διαβάσει οτι καίνε πάρα πολύ λάδι.. 
δεν ξέρω.. οσο διαβάζω τοσο περισσότερο προβληματίζομαι και με τρομάζει...
 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ποιο μοτέρ να προτιμήσω? το 160? σε golf 6 αναφέρομαι. το 5αρι το ανέφερα μονο αν μου λέγατε πως ειναι πιο αξιόπιστο.
τι προβλήματα συνηθίζουν να βγάζουν(6αρι)?
έκανα μια σκέψη και για το polo 1.4 gti αλλά εχω διαβάσει οτι καίνε πάρα πολύ λάδι.. 
δεν ξέρω.. οσο διαβάζω τοσο περισσότερο προβληματίζομαι και με τρομάζει...
 

Διαβασε τι εγραψα για το 160 πιο πανω. Το polo 1.4 gti ακουγεται να εχει θεμα με την αντλια λαδιου γιαυτο κ καιει λαδι. Οσοι το διορθωσαν ειπαν οτι εστρωσε μετα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ilias87 said:


Διαβασε τι εγραψα για το 160 πιο πανω. Το polo 1.4 gti ακουγεται να εχει θεμα με την αντλια λαδιου γιαυτο κ καιει λαδι. Οσοι το διορθωσαν ειπαν οτι εστρωσε μετα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

τα εχω διαβάσει αλλα δεν κατάλαβα σωστά τι εννοείς ακριβός.
η ζημιά στο 6αρι με τα 160 γινότανε λόγω λάθους χαρτογράφησης και μετά η vw αναβάθμισε την ecu και το πρόβλημα λύθηκε?
δλδ για παράδειγμα ενα 160 του 2010 που έγινε η αναβάθμιση έχουν διορθωθεί τα προβλήματα?
στην τελική μου λες να το προχωρήσω και να μην ανησυχώ?
ευχαριστώ για τον χρόνο σου και λυπάμαι αν σε μπέρδεψα!

Link to comment
Share on other sites

τα εχω διαβάσει αλλα δεν κατάλαβα σωστά τι εννοείς ακριβός.
η ζημιά στο 6αρι με τα 160 γινότανε λόγω λάθους χαρτογράφησης και μετά η vw αναβάθμισε την ecu και το πρόβλημα λύθηκε?
δλδ για παράδειγμα ενα 160 του 2010 που έγινε η αναβάθμιση έχουν διορθωθεί τα προβλήματα?
στην τελική μου λες να το προχωρήσω και να μην ανησυχώ?
ευχαριστώ για τον χρόνο σου και λυπάμαι αν σε μπέρδεψα!

Ναι απο λαθος χαρτογραφιση. Για να καταλαβεις τα 160αρια αμα τα δουλευες απο 2500 στροφες κ πανω δεν ειχαν θεμα. Το προβλημα εβγαινε αν εκανες πολλα χλμ απο κει κ κατω ακριβως επειδη η χαρτογραφιση απο το εργοστασιο ζητουσε πιο πολλα αποτι πρεπει ενω το μειγμα ειναι φτωχο σε τοσες στροφες. Τα πρωτα τα ανακαλεσε κ αργοτερα το 2011 το διορθωσε μαζι με την πιο ενισχυμενη καδενα.
Βρες ενα απο το 2011 κ προχωρα γιατι το αμαξι αξιζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Ilias87 said:


Ναι απο λαθος χαρτογραφιση. Για να καταλαβεις τα 160αρια αμα τα δουλευες απο 2500 στροφες κ πανω δεν ειχαν θεμα. Το προβλημα εβγαινε αν εκανες πολλα χλμ απο κει κ κατω ακριβως επειδη η χαρτογραφιση απο το εργοστασιο ζητουσε πιο πολλα αποτι πρεπει ενω το μειγμα ειναι φτωχο σε τοσες στροφες. Τα πρωτα τα ανακαλεσε κ αργοτερα το 2011 το διορθωσε μαζι με την πιο ενισχυμενη καδενα.
Βρες ενα απο το 2011 κ προχωρα γιατι το αμαξι αξιζει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια! γιατι με τόσα που είχα διαβάσει ειχα μπερδευτεί πολυ περισσότερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το dsg τι γίνεται αν βγάλει πρόβλημα σε μεταχειρισμένο?

 

Υπάρχει κάποιο όριο χιλομέτρων ή χρονολογίας για να έχουμε κάποια έκπτωση στην επισκευή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα (καινούριο μέλος) πρόκειται να αγοράσω το golf mk6 1.4 160hp.Δεν έχω καταλήξει όμως αν αξίζει να το πάρω σε Dsg η χειροκίνητο .θα ήθελα να ακούσω τα θετικά και τα αρνητικά σε κάθε περίπτωση από τα δύο ... ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα (καινούριο μέλος) πρόκειται να αγοράσω το golf mk6 1.4 160hp.Δεν έχω καταλήξει όμως αν αξίζει να το πάρω σε Dsg η χειροκίνητο .θα ήθελα να ακούσω τα θετικά και τα αρνητικά σε κάθε περίπτωση από τα δύο ... ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

Έχω το ίδιο αυτοκίνητο με dsg
Στα θετικά είναι η άνεση που σου προσφέρει ένα αυτόματο κιβώτιο και συγκεκριμένα το dsg με τις πολύ γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων και την πολύ καλή λειτουργία του
Τώρα τα αρνητικά είναι οι δυο πιο συχνές βλάβες του
1:πολυδισκο με κόστος κοντά στα 1000€
2:εγκέφαλος μεγκατρονικ κόστος πάνω από 1000€
Προσωπικά όπως και πολλοί άλλοι κάτοχοι dsg παρά τις ακριβές βλάβες θα ξανά αγόραζαν αυτοκίνητο με dsg γιατί η οδήγηση είναι απολαυστική και ως γνωστών οι απολαύσεις πληρώνονται


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Giannis1 said:


Έχω το ίδιο αυτοκίνητο με dsg
Στα θετικά είναι η άνεση που σου προσφέρει ένα αυτόματο κιβώτιο και συγκεκριμένα το dsg με τις πολύ γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων και την πολύ καλή λειτουργία του
Τώρα τα αρνητικά είναι οι δυο πιο συχνές βλάβες του
1:πολυδισκο με κόστος κοντά στα 1000€
2:εγκέφαλος μεγκατρονικ κόστος πάνω από 1000€
Προσωπικά όπως και πολλοί άλλοι κάτοχοι dsg παρά τις ακριβές βλάβες θα ξανά αγόραζαν αυτοκίνητο με dsg γιατί η οδήγηση είναι απολαυστική και ως γνωστών οι απολαύσεις πληρώνονται


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα τα έχω υπόψη μου αυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι και εγώ υποψήφιος αγοραστής του Vw Golf VI 160ps DSG .. Έχω βρει δύο το ένα του 2009 με 160.000 είναι η full full extra έκδοση με θερμενομενα και ρύθμιση σκλήρυνσης ανάρτησης κτλ..με 9000€ και άλλο ένα του 2010 πάλι με DSG και 64.000χλμ με εγγύηση 1 χρόνο ακομα κτλ αλλά δεν έχει τόσα εξτρα.  Η λογική λέει αυτό με τα λίγα χλμ αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και τι πρόβληματα θα συναντήσω με αυτόν το κινητήρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, capt-dimitris said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι και εγώ υποψήφιος αγοραστής του Vw Golf VI 160ps DSG .. Έχω βρει δύο το ένα του 2009 με 160.000 είναι η full full extra έκδοση με θερμενομενα και ρύθμιση σκλήρυνσης ανάρτησης κτλ..με 9000€ και άλλο ένα του 2010 πάλι με DSG και 64.000χλμ με εγγύηση 1 χρόνο ακομα κτλ αλλά δεν έχει τόσα εξτρα.  Η λογική λέει αυτό με τα λίγα χλμ αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και τι πρόβληματα θα συναντήσω με αυτόν το κινητήρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Για μενα να πας σ αυτο που έχει αλλαξει τις συχνές βλάβες του μοντελου (αντλια νερου δλδ και τα σχετικα), δηλαδη είναι πιο πιθανο να έχει αλλαξει 5 πράγματα τ αμαξι με τα 160 απο αυτο αυτο με τα 64, οπου παιζει να εχει αλλαξει μονο λαδια-φιλτρα-μπουζι-τακακια.

επισης η φουλ εξτρα εκδοση εχει το υπερ οτι δεν θα κοιτας μετα να προσθεσεις διαφορα πραγματα, θα τα εχει πανω του και θα ειναι και γνησια, οχι aftermarket

εγω ετσι το βλεπω, οποτε θα πηγαινα για το πρωτο

(με την προϋπόθεση οτι ειναι ατρακαριστα και τα 2 ελεγμένα για βλαβες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

καλημερες...συμφωνω με kostas_Tr....αντλια νερου, καδενα ειναι πραγματα στα οποια ποναει το συγκεκρυμενο μοτερ..επισης η επισκευη τους δεν ειναι και οτι  πιο οικονομικοτερο...οποτε αν ολα αυτα εχουν αλαχτει το μοτερ εχει αλλα τοσα και χλμ  ζωης...προσωπικα αν ημουνα σε ερευνα αγορας αυτοκινητου τετοιας χρονολογιας θα ηταν απο τα πρωτα πραγματα που θα κοιταζα εκτος βεβαια απο τα προφανη, τρακαρισμα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , capt-dimitris said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι και εγώ υποψήφιος αγοραστής του Vw Golf VI 160ps DSG .. Έχω βρει δύο το ένα του 2009 με 160.000 είναι η full full extra έκδοση με θερμενομενα και ρύθμιση σκλήρυνσης ανάρτησης κτλ..με 9000€ και άλλο ένα του 2010 πάλι με DSG και 64.000χλμ με εγγύηση 1 χρόνο ακομα κτλ αλλά δεν έχει τόσα εξτρα.  Η λογική λέει αυτό με τα λίγα χλμ αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και τι πρόβληματα θα συναντήσω με αυτόν το κινητήρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλημέρα σε όλους και από μένα.

 

Έχω το μοντέλο που κοιτάς με τα 160 με 167000 χλμ για την ώρα τελείως μαμά.

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα παιδιά πιο πάνω με ερωτηματικό για την αντλία νερού. Την άλλαξα στα 40k γιατί είχε τον ήχο της "σκουριασμένης κούνιας" χωρίς να έχει κάποιο άλλο πρόβλημα και μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί αλλαγή. Βγάζει κάποιο ήχο το μοτέρ σαν να χτυπάνε βαλβίδες σε σχέση με τα 0 χλμ αλλά όπως έχω διαβάσει και σε ξένα site αυτό είναι θέμα της αντλίας νερού και ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του μοτέρ.

 

Παίζει τεράστιο ρόλο πώς το δουλεύεις αυτό το μοτέρ (ζέσταμα πάντα μέχρι τους 80 βαθμούς θερμοκρασία λαδιού, άπλωμα ταχυτήτων να ανεβαίνουν οι στροφές για να περιορίζονται οι επικαθήσεις στις βαλβίδες, και κρύωμα μέχρι τους 90) και πώς το συντηρείς. Πχ σε κάποια βουλώνουν τα μπεκ (λόγω 95ρας ή κακής ποιότητας καυσίμου). Εγώ έβαζα 95ρα μόνο στην αρχή και μετά 97ρα από shell, τα τελευταία 50k  μόνο 100ρα. Η καδένα τώρα είναι ένα περίεργο θέμα. Σε άλλους σπάει από τα 100k. Σε άλλους κρατάει μέχρι τα 300 όπως έχω ακούσει σε golf 5 gt. Όταν είχα ρωτήσει σε γνωστή αντιπροσωπία μου είπανε ότι η καλή λίπανσή της είναι το σημαντικότερο. Αν αλλάζεις συχνά λάδια μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αν πχ βάλεις όπισθεν και το αφήσεις να τσουλήσει στην κατηφόρα θα ζοριστεί και θα σου πηδήξει δόντι οπότε θέλεις αλλαγή άμεσα. Ακόμα δεν την έχω αλλάξει και θα κοιτάξω στα 200k να την αλλάξω αν δε μου χει βγάλει μέχρι τότε λαμπακι κινητήρα (τότε απλά το σβήνεις και το αφήνεις να το πάρει οδική για να μην πάρεις τα πιστόνια στη μασχάλη).

 

Το DSG είναι πολύ ωραίο αλλά δεδομένα θα σου βγάλει πρόβλημα (στα 60; στα 100; δεν είναι δεδομένο) οπότε θές 2000 για αλλαγή πολύδισκου.

 

Επίσης είναι ένα αμάξι που δεν είναι για σταμάτα ξεκίνα εντός πόλης, είναι ένα gt αποστάσεων και εκεί θα το ευχαριστηθείς.

 

Από εκεί και πέρα για μένα τα σημαντικότερα εξτρά που μπορεί να έχει αυτό το αμάξι είναι το πακέτο αυτόματων φώτων, υαλοκαθαριστήρων, καθρεπτών (που το έχω, δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ πρόβλημα και το γουστάρω κάθε φορά που ανάβω το αμάξι) και η ηλιοροφή (που δεν την έβαλα και το μετάνιωσα τα τελευταία χρόνια). Τα θερμαινόμενα αν δεν μένεις σε κεντρική Ευρώπη και βόρειες χώρες είναι πλεονασμός. Ποτέ δεν κρύωσα και δε μου έλειψε εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι και εγώ υποψήφιος αγοραστής του Vw Golf VI 160ps DSG .. Έχω βρει δύο το ένα του 2009 με 160.000 είναι η full full extra έκδοση με θερμενομενα και ρύθμιση σκλήρυνσης ανάρτησης κτλ..με 9000€ και άλλο ένα του 2010 πάλι με DSG και 64.000χλμ με εγγύηση 1 χρόνο ακομα κτλ αλλά δεν έχει τόσα εξτρα.  Η λογική λέει αυτό με τα λίγα χλμ αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και τι πρόβληματα θα συναντήσω με αυτόν το κινητήρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 
Του 2010 και έχει ακόμη ένα χρόνο εγγύηση; κάτι δε μας λες καλά.
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, stavrouliasp said:
On 2/20/2020 at 2:38 AM, capt-dimitris said:
Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι και εγώ υποψήφιος αγοραστής του Vw Golf VI 160ps DSG .. Έχω βρει δύο το ένα του 2009 με 160.000 είναι η full full extra έκδοση με θερμενομενα και ρύθμιση σκλήρυνσης ανάρτησης κτλ..με 9000€ και άλλο ένα του 2010 πάλι με DSG και 64.000χλμ με εγγύηση 1 χρόνο ακομα κτλ αλλά δεν έχει τόσα εξτρα.  Η λογική λέει αυτό με τα λίγα χλμ αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και τι πρόβληματα θα συναντήσω με αυτόν το κινητήρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Του 2010 και έχει ακόμη ένα χρόνο εγγύηση; κάτι δε μας λες καλά.

 

προφανώς είναι από μάντρα ή αντιπροσωπεία και δίνουν εγγύηση καλής λειτουργίας μεταχειρισμένου ενός έτους

Link to comment
Share on other sites

 
προφανώς είναι από μάντρα ή αντιπροσωπεία και δίνουν εγγύηση καλής λειτουργίας μεταχειρισμένου ενός έτους
Το φαντάστηκα. Οπότε εξίσου προφανώς η εγγύηση αυτή δεν είναι εγγύηση και τα χιλιόμετρα αυτά δεν είναι πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και πας σε αυτό με τα λίγα χιλιόμετρα, αν είναι όντως αυτά. Και να μη εχουν αλλαχτεί αυτά που λένε τα παιδιά τα αλλάζεις όλα με καινούργια το πολύ με 500 ευρώ και έχεις αυτοκίνητο με 100.000 λιγότερα χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

500 ευρωπουλα για να αλλαξεις σετ καδενας και αντλια νερου το βλεπω λιγο χλωμο...ποιο σημαντικο για μενα θα ελεγα να δει και στα 2 αυτοκινητα τι εχει περαστει στο βιβλιο...και τι ειναι πραγματικο και τι οχι...

Link to comment
Share on other sites

300 καδενα + 50 το πολύ αντλία. Τα άλλαξα πρόσφατα. + περαστικά.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οταν λες καδενα, εννοεις καδενα ή ολο το σετ??δηλαδη καδενα, τεντωτηρες, γραναζι, γραναζι μεταβλητου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.