Jump to content
warrador

Golf 6 Tsi 1.4 122-160Ps - Υποψήφιος Αγοραστής Μεταχειρισμενου [Εντυπώσεις - Απορίες - Προβλήματα]

Recommended Posts

Ενδεικτικά τα έστειλα αυτά. Αλλά το ίδιο πράγμα είναι σιγά. Τα vw να έχουν ένα 100-150 πάνω. Δεν αξίζει και πάλι για αυτά τα χρήματα να πάρεις ένα αυτοκίνητο στην ίδια τιμή με 100.000 πάνω.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, nikospaga said:

300 καδενα + 50 το πολύ αντλία. Τα άλλαξα πρόσφατα. + περαστικά.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

σε golf mk5 που έχω εγώ και άλλαξα αντλία (έβαλα την γνήσια) έκανε μόνο το ανταλλακτικό 310 ευρώ χωρίς την εργασία, με 50 ευρώ δεν ξέρω τι αντλία έβαλες

Link to comment
Share on other sites

σε golf mk5 που έχω εγώ και άλλαξα αντλία (έβαλα την γνήσια) έκανε μόνο το ανταλλακτικό 310 ευρώ χωρίς την εργασία, με 50 ευρώ δεν ξέρω τι αντλία έβαλες
Aftermarket 30-50. Με ένα απλό ψάξιμο θα δεις ότι τόσο έχει. Τώρα 310 για αντλία νερού για κανένα λόγο.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kostas_Tr said:

σε golf mk5 που έχω εγώ και άλλαξα αντλία (έβαλα την γνήσια) έκανε μόνο το ανταλλακτικό 310 ευρώ χωρίς την εργασία, με 50 ευρώ δεν ξέρω τι αντλία έβαλες

και γω τα ιδια kostas_Tr...εβαλα τα γνησια (σετ καδενας + αντλια + παρελκομενα + εργατικα) κανα 1000αρικο σκαρτο....προτιμησα να βαλω τα γνησια παρα aftermarket για να χω υσηχο το κεφαλι μου...

Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων επειδή δεν αξίζει να διαφωνούμε για τα σέρβις και ποιο αμάξι συμφέρει περισσότερο, είπαμε 3-4 άτομα την γνώμη μας, ο φίλος capt-dimitris μπορεί να διαβάσει στο φόρουμ τα κόστη και τις ζημιές και να δει τι αξίζει.

Προσωπικά την γνώμη μου την είπα και ότι ανταλλακτικό βάζω στ αμάξι και είναι σημαντικό για την λειτουργία του δεν είναι aftermarket. δεν παίζεις ούτε με καδένα ούτε με αντλία.

και ο εξοπλισμός ο φουλ έξτρα γνήσιος είναι σ άλλο επίπεδο από οποιοδήποτε aftermarket

αυτα :yes:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και γω τα ιδια kostas_Tr...εβαλα τα γνησια (σετ καδενας + αντλια + παρελκομενα + εργατικα) κανα 1000αρικο σκαρτο....προτιμησα να βαλω τα γνησια παρα aftermarket για να χω υσηχο το κεφαλι μου...
Ο καθένας όπως πιστεύει. Το κεφάλι ήσυχο θα το είχες και με αυτά που λέω εγώ. Δεν είπα τιμές από τα φθηνότερα. Από γνωστές εταιρειες ανταλλακτικών είπα. Καλύτερα να τα αλλάξω 3 φορές αν χρειαστεί(που δεν θα χρειαστεί) πάρα 1 για τα oem.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προς θεου δεν διαφωνουμε...ο καθενας κανει αυτο που θεωρει ως σωστο...και πιστεψτε με αυτες οι και καλα διαφωνιες ειναι που πραγματικα θα βοηθησουν τον φιλο να παρει την σωστη αποφαση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός golf μοντέλου 2012....είναι αυτό της αγγελίας...https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/26216486?utm_source=android-app&utm_medium=push-button&utm_campaign=facebook-shareSearchByUrl&utm_content=aggelia

Αξιζει6σαν αυτοκίνητο;;; Από ότι έχω καταλάβει το συγκεκριμενο μοντέλο δεν έχει βγάλει βλάβες έτσι;; Ποια είναι η γνώμη σας;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 1,6 με τα 160 άλογα, χειροκίνητο κιβώτιο, μοντέλο 2009.

Το αγόρασα μεταχειρισμένο το 2014 με 92000χλμ.

Σήμερα έχει 149000χλμ.

 

Μέσα σε αυτά τα χρόνια έχει βγάλει:

 

1) Πολλαπλασιαστή στον 1ο κύλινδρο.

 

2) Πιστόνι στον 1ο κύλινδρο (Ευτυχώς το κάλυπτε 5ετής εγγύηση που έδινε τότε η εταιρεία μεταχειρισμένων απ' όπου το αγόρασα και πλήρωσαν ολόκληρη τη ζημιά 4500€).

Αλλάχτηκε η μηχανή. Έφερε η Καρέντα καινούργιο κορμό από Γερμανία.

 

3) Ακρόμπαρα, φούσκες, συνεμπλόκ, ζαμφόρ δεν ξέρω πως σκ@τ@ τα λένε.

Κάποια από τα παραπάνω τέλος πάντων (Έτριζε και έκανε θόρυβο το τιμόνι όταν έφτανε σε κάθε τέρμα, λες και ήταν σκουριασμένο).

 

4) Δίσκους εμπρός γιατί η προηγούμενη ιδιοκτήτρια τους είχε ψιλό-βασανίσει απ' ότι φαίνεται (Εντάξει αυτό δεν είναι βλάβη).

 

5) Το δίσκο-πλατό στο ρελαντί κάνει θόρυβο ο οποίος εξαλείφεται αν πατήσεις συμπλέκτη.

Δεν το έχω αλλάξει γιατί σύμφωνα με οδηγία της VW δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο αυτοκίνητο και χρειάζεται αντικατάσταση μόνο όταν αρχίσει να πατινάρει (Έτσι μου ανέφεραν στην Καρέντα, όπου πράγματι μου διάβασαν και την επίσημη οδηγία από τη Γερμανία).

 

6) Εχθές το πήγα σε απλό αλλά σχετικά αξιόπιστο εξουσιοδοτημένο τους οποίους γνωρίζω (λόγο φόρτου εργασίας δεν γινόταν να κλείσω ραντεβού στην αντιπροσωπεία και εκτός αυτού έληξε πλέον η 5ετής εγγύηση, οπότε δεν είμαι αναγκασμένος να το πηγαίνω αποκλειστικά εκεί) για να ακούσουν έναν θόρυβο που κάνει λες και δουλεύουν μέσα στον κινητήρα τροχαλίες.

Πίστευα ότι μπορεί να είναι καδένα και ότι ήρθε η ώρα να αλλαχτεί και αυτή.

Τελικά είναι αντλία νερού. 420€ το κοστούμι.

Τώρα τι αντλίες νερού είναι αυτές με 50€ δεν το καταλαβαίνω. Η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Δεν μπορεί να είναι το ίδιο υλικό. Να ήταν 100€ διαφορά να πω εντάξει, αλλά 370€ διαφορά, κάπου κάτι δεν είναι σωστό. Από τι είναι φτιαγμένη αυτή με τα 50€;    

 

Συμπέρασμα:

Έχουν ωραία πράγματα και αίσθηση σαν αυτοκίνητα που αξίζει να τα οδηγείς αλλά... πρέπει να έχεις λεφτά πίσω σου να πληρώνεις.

Μακάρι να αξιωθώ να το αλλάξω πριν βγάλει και καδένα ή οτιδήποτε άλλο και θα το σκεφτώ πάρα πολύ να ξαναπάω σε τόσων χρόνων μεταχειρισμένο VW.

Πριν το 6αρι, είχα το Golf 4 το οποίο είχα αγοράσει καινούργιο. To κράτησα 13 χρόνια. Τα πρώτα 10 χρόνια είχα πληρώσει μόνο service. Δεν είχε ζητήσει τίποτα περισσότερο. Τα υπόλοιπα 3 χρόνια, το πλήρωσα σχεδόν μισό αυτοκίνητο παραπάνω.

Θα μου πει κάποιος, τα μεταχειρισμένα των υπόλοιπων εταιριών δεν βγάζουν βλάβες; Δεν ξέρω.

Ο πατέρας μου έχει ένα peugeot 306 του 2000 και οι βλάβες/services που μου έβγαλαν και τα δύο γκολφάκια μαζί, σχεδόν δεν το έχουν ακουμπήσει. Το ίδιο και το peugeot 207 της αδερφής μου.

Ένα swift που ήταν το πρώτο μου αυτοκίνητο, το οποία αγόρασα το 1992 και το πούλησα το 2001 όπου και αγόρασα το Golf 4, μόνο λάδια και φίλτρα είχε ζητήσει αν θυμάμαι καλά.

Σε άλλους φίλους, γνωστούς και συνάδελφους, με άλλες μάρκες αυτοκινήτων, δεν βλέπω να τυχαίνουν τόσα πράγματα (εκτός από έναν με μία BMW :shok: που είναι όλη την ώρα στο συνεργείο :lol: ).  

 

Το καλύτερο είναι για όσους μπορούν να αγοράζουν καινούργιο αυτοκίνητο και στα 5-6 χρόνια να το δίνουν και να παίρνουν πάλι άλλο καινούργιο.

Φυσικά αυτό δεν είναι εφικτό για τον περισσότερο κόσμο, οπότε...

Edited by Katafractos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Όπως τα λες. Λυπηρό ό,τι περιγράφεις, δεν έπρεπε να πηγαίνει έτσι. Εύχομαι το επόμενο VW σου να μην ξαναβγάλει τόσα πολλά προβλήματα & να τρώμε τα λεφτά μας κάπου αλλού, όχι σε ανόητες επισκευές.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά vw χρονολογία 2009-10-11 και επειδή η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από αμάξια παρά πολλα πράγματα αλλά ενδιαφερομαι για τε vw γιατί κου αρέσουν ! Μπορεί κάποιος να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Τι VW ψάχνεις όμως (μοντέλο), τι μοτέρ θέλεις? Βενζίνη η  diesel ? η φυσικό αέριο? .

 

Τι κιβώτιο ταχυτήτων  χειροκίνητο 6αρι η αυτόματο DSG ,

 

Από κινητήρα τι απαιτήσεις έχεις? Πόσα κυβικά? Και πόσα άλογα?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , OMINUS said:

Τι VW ψάχνεις όμως (μοντέλο), τι μοτέρ θέλεις? Βενζίνη η  diesel ? η φυσικό αέριο? .

 

Τι κιβώτιο ταχυτήτων  χειροκίνητο 6αρι η αυτόματο DSG ,

 

Από κινητήρα τι απαιτήσεις έχεις? Πόσα κυβικά? Και πόσα άλογα?

Golf συγκεκριμένα, βενζίνη , 6αρο ταχύτητα και άλογα γύρω στα 120-140

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Dimka said:

Golf συγκεκριμένα, βενζίνη , 6αρο ταχύτητα και άλογα γύρω στα 120-140

Στην περίπτωση αυτή, έχεις 2 επιλογές στα μοτέρ το 1400αρι με τα 122hp με κινητήρα caxa. (Το οποίο είναι το ποιο ασφαλές και αξιόπιστο μοτέρ) και το οποίο με μια βελτίωση πάει στα 150hp.

 

Και το 1400αρι μετά με τα 140hp.

 

 

Τα μοτέρ αυτά είναι διαφορετικά το ένα με το άλλο, δεν είναι το ίδιο μοτέρ.

 

Από εκεί και μετά εσύ έχεις τον τελευταίο λόγο 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Στην περίπτωση αυτή, έχεις 2 επιλογές στα μοτέρ το 1400αρι με τα 122hp με κινητήρα caxa. (Το οποίο είναι το ποιο ασφαλές και αξιόπιστο μοτέρ) και το οποίο με μια βελτίωση πάει στα 150hp.

 

Και το 1400αρι μετά με τα 140hp.

 

 

Τα μοτέρ αυτά είναι διαφορετικά το ένα με το άλλο, δεν είναι το ίδιο μοτέρ.

 

Από εκεί και μετά εσύ έχεις τον τελευταίο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Να σε ρωτήσω και κατι άλλο! Αυτό που λένε και καλά βγάζουν προβλήματα κλπ ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Dimka said:

Ωραία! Να σε ρωτήσω και κατι άλλο! Αυτό που λένε και καλά βγάζουν προβλήματα κλπ ισχύει;

 

Σχετικό είναι αυτό... ρίξε μια Γενική ματιά στα θέματα που υπάρχουν και αποφάσισε.

 

Έχουν κάποια κουσούρια αλλά εκεί παίζει ρόλο ο ιδιοκτήτης, αν κάνεις τακτικά service αν το προσέχεις γενικά. Κτλ.

 

Ένα άλλο κουσούρι που έχουν είναι DSG καλό χρυσό,  τρομερός σαν κιβώτιο και πολύ ανώτερο από άλλες μάρκες.

 

Αλλά αργά ή γρήγορα,  έχει κάποια θέματα στο οποία θα βγάλει της ζημιές του.

Εκεί βέβαια η επισκευή είναι αρκετά τσουχτερά. 

 

(Αλλά όπως είπα Διάβασε τα αντίστοιχα θέματα που υπαρχουν)

 

 

ΑΛΛΑ 

 

είναι 2 διαφορικά πράγματα μια βλάβη στο μοτέρ η μια βλάβη στα κιβώτιο.

 

Ότι και να αποφασίσεις σαν αμάξια είναι ΤΡΟΜΕΡΆ και στο τέλος θα σε αποζημιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Σχετικό είναι αυτό... ρίξε μια Γενική ματιά στα θέματα που υπάρχουν και αποφάσισε.

 

Έχουν κάποια κουσούρια αλλά εκεί παίζει ρόλο ο ιδιοκτήτης, αν κάνεις τακτικά service αν το προσέχεις γενικά. Κτλ.

 

Ένα άλλο κουσούρι που έχουν είναι DSG καλό χρυσό,  τρομερός σαν κιβώτιο και πολύ ανώτερο από άλλες μάρκες.

 

Αλλά αργά ή γρήγορα,  έχει κάποια θέματα στο οποία θα βγάλει της ζημιές του.

Εκεί βέβαια η επισκευή είναι αρκετά τσουχτερά. 

 

(Αλλά όπως είπα Διάβασε τα αντίστοιχα θέματα που υπαρχουν)

 

 

ΑΛΛΑ 

 

είναι 2 διαφορικά πράγματα μια βλάβη στο μοτέρ η μια βλάβη στα κιβώτιο.

 

Ότι και να αποφασίσεις σαν αμάξια είναι ΤΡΟΜΕΡΆ και στο τέλος θα σε αποζημιώσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρά πολύ για τον χρόνο σου καλή συνεχεια θα τπ ψάξω! Κάποιον καλό και αξιόπιστο μηχανικό έχουμε; 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Dimka said:

Σε ευχαριστω παρά πολύ για τον χρόνο σου καλή συνεχεια θα τπ ψάξω! Κάποιον καλό και αξιόπιστο μηχανικό έχουμε; 

Αντιπροσωπεία VW ?

 

Η Συνεργείο εξειδικευμένο για VW?

Link to comment
Share on other sites

Στο forum θα δεις πολλούς να λένε για προβλήματα αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα vw αυτοκίνητα έχουν πρόβλημα απλά εδώ τα συζητάμε. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι προσεγμένο το αυτοκίνητο. Πριν το πάρεις κάνε ολοκληρωμένο έλεγχο σε συμπίεση τουρμπίνα γενικά τα ακριβά πράγματα! Προτίμησε ιδιώτη και όχι αν γίνεται αυτοκίνητο που κυκλοφορεί μόνο στη πόλη.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Golf tsi 1.4 160hp high line 3πορτο του 08/2009 με 102.000χλμ γιατί κυκλοφορώ με μηχανή και υπάρχει και δεύτερο αμάξι.

 

 

Μέχρι τώρα έχω αλλάξει 1 λάμπα και έπεσε και η οροφή εσωτερικά γιατί το παρκάρω στον ήλιο συνήθως (αλλά και στη σκιά πάλι θα έπεφτε μάλλον).

Α, και το κάλυμμα κάτω απο το καπό που το έφαγαν γάτες/ποντίκια!

Όλα τα σερβις στην αντιπροσωπεία με 5/6 αλλαγές με mobil esp formula 5-30 και βενζίνη 95άρα εκτός απο 10 γεμίσματα το πολύ που έβαλα 100άρα για το ψυχολογικό.

Σερβις έκανα στα χιλιόμετρα

11.000 - 26.000 - 40.000 - 57.000 - 72.000 - 89.000 και ετοιμάζομαι για το επόμενο στα 102.000

Δεν έχω αλλάξει ακόμα τακάκια (τα μπροστά έχουν πολύ ακόμα ενώ τα πίσω έχουν λίγο) ούτε και συμπλέκτη.

 

Κάπου ακουγόταν ο γρύλος στο παράθυρο του οδηγού αλλά νομίζω ότι τελικά ήταν το βουρτσάκι που είχε μπουκώσει απο χώματα και ζόριζε παραπάνω. Σταμάτησε!

Όταν το βάζω μπροστά ακόμα και με 10-15 μέρες ακινησία δεν ακούγεται τίποτα απο τον κινητήρα.

Η καμπίνα είναι σαν καινούργια.

 

Τρακαρίσματα ένα με πολύ λίγα χλμ/ώρα που άλλαξα το φανάρι μπροστά και έβαψα τον προφυλακτήρα. Και άλλο ένα επάνω στο παρκάρισμα πόρτα και θόλο ρόδας γρατσουνιές πάλι.

 

Απίστευτο αμάξι. Για μένα φούλ αξιόπιστο και φούλ οικονομικό. Θα το αγόραζα ξανά άνετα.

Ο λόγος που δεν το αλλάζω παρόλο που είμαστε 4 άτομα πλέον είναι γιατί δε βρίσκω κάποιο που να μου κάνει κλικ.

Κάποιο που να είναι οικονομικό <5.5 κατανάλωση στην εθνική με  90-120χλμ/ώρα  και να έχει και το 0-100 σε 8 δευτερόλεπτα ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ.

Και κάποιο που να έχει ροπή απο τις 1800 στροφές μέχρι τον κόφτη και που στις 3500-4500 να νιώθεις το φουλ του τούρμπο.

 

Μέση κατανάλωση έχω 6.4-6.7 σε μεικτή χρήση Κρήτη επαρχία + Ηράκλειο και πού και πού ανοίγω 2α-3η μέχρι τον κόφτη σε καμία προσπέραση (4 άτομα μέσα).

Το ρεκόρ μου που έβγαλα το 2010 (2 άτομα).

Fuel: EKO 100 octane Trip: 66km (Round trip. From A to B and back to A.) Consumption: 4.8l/100km

https://www.youtube.com/watch?v=HcYewqLodvM

 

Λάδι δεν καίει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Απο τις 89.000 που άλλαξα λάδια τώρα στις 102.000 είναι γεμάτο και έχουμε κάνει ταξίδι φορτωμένο 1.500χλμ που τα 600χλμ τα έκανα με 160χλμ/ώρα στο cruise control συν έξτρα ανοίγματα...

 

Αυτό τώρα το αμάξι πόσο να το πουλήσω και γιατί?

Και το δυσκολότερο...τί να πάρω! SUV τα σιχαίνομαι.

 

Μόνο το Honda civic που έβαλαν επιτέλους τούρμπο θα μου άρεσε αλλά το έκαναν το ασχημότερο αυτοκίνητο που κυκλοφόρησε ποτέ!!!

Οπότε το κρατάω και περιμένω τα φούλ ηλεκτρικά σε μερικά χρόνια. Μακάρι να μή μου σκάσει κάποιο πρόβλημα αλλά και πάλι αφού μέχρι τώρα δεν έχει ζητήσει κάτι  μέχρι και €1.000 ζημιές του τα δικαιολογώ. Τα έχει κερδίσει :)

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,

 

σκεφτομαι να αγοράσω ενα golf tsi 122 ps 2007, με περιπου 120.000 km..

γυρω στα 5800 ευρω

 

 

T λέτε αξίζει η αγορά το αμαξί φαινεται αρκετά καλοδιατηρημενό.Εμφανίζουν περιφερειάκα προβληματα;;οι κινητηρες είναι οκ;;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.