Jump to content
makisg4

Θορυβος - Χτυπημα Στο Ταμπλο

Recommended Posts

Εδώ και λιγο καιρο εχω παρατηρησει ένα περιεργο θορυβο. Συγκεκριμενα όταν στριβω απότομα ακούγεται κατι σαν χτυπος (όχι τριξιμο) στο ταμπλο πισω από το τιμονι. αν κινηθω δηλαδή με λιγη ταχυτητα και κανω συνεχομενα ζικ-ζακ ακούγεται σαν να εχω μια μπιλια καπου και να κινειται δεξια - αριστερα. Εχει παρατηρησει κανεις τιποτα αναλογο? Ξερει κανεις αν υπαρχει κανενας ρεγουλατορος που να εχει χαλαρωσει και χρειαζεται σφιξιμο?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό που ακούς είναι κάτι σαν γκλου-γκλου μάλλον προέρχεται από τις βάσεις των αμορτισέρ σου δηλ. τα λεγόμενα top mounts και τα ρουλεμάν τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν νομίζω προφεσορα πως μπορώ να το ελέγξω; Πάντως περισσότερο σαν χτύπημα μου ακούγεται. Αλλά μπορεί να είναι και τα αμορτισέρ καθώς το ακούω κυρίως στις στροφές

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μπορεί να είναι και τα αμορτισέρ καθώς το ακούω κυρίως στις στροφές

Γι αυτό στο επισημαίνω και γω.Βαλε 4 άτομα στο αυτοκίνητο και κάνε τα ζικ-ζακ που ανέφερες πιο πριν.Αν είνα ιαπό τα αμορτισέρ(συνήθως ακούγεται περισσότερο από τη μεριά του οδηγού) θα ακουστεί τώρα εντονότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις τις βάσεις με τα ρουλεμάν και είσαι οκ.Αν έχεις πολλά χλμ αλλάζεις με την ευκαιρία και τα αμορτισέρ.Κάνειςκαι μια ευθυγράμμιση και είσαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα -ευτυχως- δεν φαινεται να εχω θεμα με αμορτισέρ. Ο ηχος είναι ξεκάθαρα απο το ταμπλο. Μου ειπαν ότι υπαρχουν καποιες βιδες-ρεγουλατοροι που σφιγγουν το ταμπλο και ισως αυτοι να χαλαρωσαν. Γνωριζει κανεις αν οντως υπαρχουν και που βρίσκονται?

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξεις τα πλαινά καλύματα από το ταμπλώ εκεί δηλ που είναι οι ασφαλειοθήκες και θα τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και απο τα πλάγια τα καπάκια απο της ασφάλειες και απο όλους τους αεραγωγούς με ένα κομφλερ να το φυσήξεις καλά μπορεί να είναι κανένα μικρό σκουπίδι η κανένα κλιπς και να φύγει...

Link to comment
Share on other sites

Χθες που το κοιτουσα πολλες βιδες εκει μεσα βρε παιδι  μου! ποια να πρωτοσφιξω? μην κανω και καμια ζημια...

Ευχαριστω παντως

 

με την ευκαιρια Τονι το δικο σου είναι αυτό με τα φιμε και τις μεγαλες ζαντες?

Link to comment
Share on other sites

;) ναι φίλε μου που το ξέρεις ??? από Κοζάνη είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα τεχνικο σχεδιο - φυλλαδιο πουνα δειχνει την βιδα αυτή (στον κοκκινο κυκλο) πανω από την ασφαλειοθηκη μεσα στο ταμπλω?

Προσπαθησα να την σφιξω και την εκοψα! Να δω που κραταει, τι σφιγγει? Τι ζημια έκανα?

post-12313-0-40373300-1445505651_thumb.j

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Δες τους αποθηκευτικους χωρους του ταμπλο μηπως εχεις κατι, και χτυπαει  δεξια και αριστερα οταν στριβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες τους αποθηκευτικους χωρους του ταμπλο μηπως εχεις κατι, και χτυπαει  δεξια και αριστερα οταν στριβεις.

Αυτό φίλε μου είναι το πρώτο που έψαξα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα τεχνικο σχεδιο - φυλλαδιο πουνα δειχνει την βιδα αυτή (στον κοκκινο κυκλο) πανω από την ασφαλειοθηκη μεσα στο ταμπλω?

Προσπαθησα να την σφιξω και την εκοψα! Να δω που κραταει, τι σφιγγει? Τι ζημια έκανα?

http://vwts.ru/body/b6/b6_70.pdf

Δεν έπρεπε να την καργάρεις.

Πρέπει να τις ξεσφίξεις όλες και αφού κουνήσεις δεξιά-αριστερά όλο το ταμπλώ μετά να τις ξανασφίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ προφ! Τώρα που την έκανα την βλακεια λες να μπορώ να το συμμαζεψω καπως? Η να προσπαθήσω να το σφιξω με τις υπόλοιπες βίδες;

Link to comment
Share on other sites

Eεεεε τώρα να βγάζεις ταμπλώ είναι αρκετά μεγάλη μανούρα.Το αφήνεις έτσι και αν δεν ακούγεται και ιδιαίτερα το ξεχνάς.Βάλε και λίγο παραπάνω ένταση στη μουσική και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα περασα από αντιπροσωπεια και σφιξαμε δυο βιδες και περιοριστηκε σημαντικα ο θορυβος (το χτυπημα εξαφανιστηκε) αλλα μου ειπαν ότι πιθανότατα θα επιστρεψει... η  μονη λυση είναι κατεβασμα του ταμπλο και ξανατοποθετηση με νεα μονωτικα (και να επισκευασω και την κομμενη βιδα)... ειδωμεν

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!!!Αστο καλύτερα το ταμπλώ μη το πειράζεις.Εγώ πιστεύω πως δεν θα επανέλθει ο θόρυβος.

Μια άλλη λύση αν επανέλθει ο θόρυβος, είναι να βάλεις θερμομονωτικό σφουγγάρι τύπου αυγοθήκη μεταξύ του ταμπλώ και του κρυστάλλου.

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.