Jump to content
tolisb

Πρόβλημα Στη Εκκίνηση (Κολλάει Το Ρελε Της Βενζιναντλίας).

Recommended Posts

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε τους τελευταίους 6 μήνες.

 

Συχνότητα προβλήματος ακανόνιστη (αν το παρουσιάσει όμως, θα επαναληφθεί την ιδία μέρα τουλάχιστον μία φορά).

Συνθήκες τυχαίες (ζεστός και κρύος κινητήρας),

Διάρκεια από λίγα δευτερόλεπτα, μέχρι αρκετά λεπτά ( γυρνώντας το κλειδί στη θέση on και off, κάποια στιγμή ξεκολλάει).

 

Την τελευταία φορά που μου το έκανε (χθες  το βράδυ 26/9/15), είχε μεγάλη διάρκεια και προσπάθησα να βγάλω κάποια άκρη. Άνοιξα το καπάκι (πίσω στο χώρο αποσκευών για να αποκτήσω πρόσβαση στο φις της βενζιναντλίας), έβγαλα το φις από την αντλια όμως το ρελε συνέχισε να ανοιγοκλείνει. Έβγαλα το ρελε από τη θέση του και όπως ήταν φυσικό το ρελε σταμάτησε. Ανοίγοντας το καπό και πλησιάζοντας το αυτί μου κοντά στη μηχανή (κέντρο και πίσω, κοντά στην πεταλούδα γκαζιού άκουσα ένα ασθενή θόρυβο (κλικ) με την ίδια συχνότητα που ανοιγόκλεινε το ρελε. Δεν μπόρεσα να εντοπίσω από πού ήταν αυτός ο θόρυβος. Πάντως ήταν πολύ κοντά στην πεταλούδα γκαζιού.  

 

Δεν μου το κάνει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην το έχει ακούσει ποτέ ο μηχανικός μου οπότε δεν μπορούμε να βρούμε τη βλάβη. Το διαγνωστικό δεν εντοπίζει κάτι.

 

Σημείωση…. Έχω υγραέριο στο αυτοκίνητο και όταν παρουσιάζει το πρόβλημα δεν εχω τη δυνατότητα να το εκκινήσω με υγραέριο (πατώντας το κουμπάκι για την εκκίνηση ανάγκης, όσοι έχουν γνωρίζουν.) Μοιάζει σαν να με κόβει το immobilizer ( χωρίς όμως να το βγάζει σαν βλάβη σε διαγνωστικό και με το σύμπτωμα του να ανοιγοκλείνει το ρελε).

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω στη βοήθεια σας.

 

(vw passat 1,6 8v 10/2000)

Edited by tolisb
Link to comment
Share on other sites

Ρελε ειναι φιλε μου...αλαξε το εχει 25 ευρω κ δν αξιζει την ταλαιπωρια..το ιδιο παθενα εγω στο 1,8τ οταν το αλαξα ουτε κλικ ακουω ουτε τπτ ολα ρολοι...κ το ασχημο ειναι οτι αν ζεστααθει το ρελε αφου μενει ανοιχτο να μν δινει καυσιμο κ ν ξεκιναει το αμαξι ακομα κ οταν ζεσταθει...με λλιιγα λογια αλλαγη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.