Jump to content
tomazinio

Αλλαγή Λαδιών Σε Passat

Recommended Posts

Θέλει πολύ ψάξιμο για να καταλάβεις αν τελικά αξίζει ή όχι, σιγά το κόστος που έχει....... Αν πάρουμε την άποψη του παιδιού παραπάνω για τη μη χρησιμοποίηση τέτοιων προιόντων απο τις αντιπροσωπίες μάλλον έχει δίκιο, από την άλλη βέβαια όταν βάζεις στο αυτοκίνητό σου ένα λάδι που κάνει το λίτρο 10 ευρώ λαμβάνεις υπόψιν σου και τις καθαριστικές ιδιότητες που έχει. Ας πάρουν μέρος και οι πιο ειδήμονες στην κουβέντα, είναι κάτι χρήσιμο θέλω να πιστεύω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On Σάββατο, 18 Ιούνιος 2016 at 0:07 AM, geopro said:

Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει σοβαρό ρίσκο για σχετικά καθαρούς κινητήρες . Τώρα σε ένα "βρώμικο" κινητήρα δεν θέλω να το σκέφτομαι τι θα συμβεί αν ξεκολλήσει κάνα χοντρό κομμάτι και φράξει καμιά δίοδο λαδιού.....

Τετοιου ειδους προιοντα ειναι για προληψη και οχι για θεραπεια.Τα χρησιμοποιεις για να μην πιασει λασπη/καπνα Η οτιδηποτε αλλο ο κινητηρας σε καθε αλλαγη αλλα και γιαυτο μπορεις να κρατας λαδια καθαρα καιρο.Εαν το βαλεις σε μηχανη με λασπη,απλως θα την καψεις νωριτερα γιατι η λασπη θα διαλυθει εν μερει αλλα θα αρχισει να μετακινηται στους αγωγους λαδιου.Δεν παιζουν ρολο τα χλμ για την χρηση του,μονο η κατασταση της μηχανης.Εαν ειναι καλοσυντηρημενη ,αυτα τα προιοντα βοηθουν περεταιρω, εαν ειναι ηδη  αχρηστη ,τοτε απλως θα αναδειξει την ηδη υπαρχουσα ζημια νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το συγγεκριμενο καθαριστικο της liqui το εχω χρησημοποιησει σε 3 αμαξια μεχρι στιγμης, στο πετρελαιο που εχω απλα καθαριζει τα παλια λαδια και δεν αφαιρει τιποτα πανω απο τα καπνισμενα/λερωμενα μεταλα του πετρελαιοκινητηρα. 

Σε βενζινοκινητο που χρησημοποιηθηκε σε καθαρησμενη κεφαλη, μετα απο 12000km απο το καθαρησμα και η οποια αρχισε να κανει σημαδια απο τα παλια λαδια, μπωρω να πω οτι εβγαλε ενα μεγαλο ποσοστο απο τις ''σκιες'' των παλιων λαδιων πανω απο τα μεταλα.

Γενικα κανει δουλεια αν ειναι καθαρος ο κινητηρας και οχι βρωμικος/πολυδουλεμενος, στα diesel δεν υπαρχει τοσο φοβος απο επικαθιζησεις γιατι στα diesel τα λαδια δεν χρωματιζουν τα μεταλα οπως γινετε στις βενζινης στα οποια  δημιουργητε και πουρι, σε πετρελαιοκινητηρα ανοιγμενο με ενα πανι καθαριζεις ολα τα μεταλα και αυτα αστραφτουν, ενω σε βενζινης για να βγει ο χρωματισμος απο τα λαδια πανω απο τα μεταλα θες χημικα. 

,Τωρα αν ο πετρελαιοκινητηρας ειναι καινουριος, μπορει να αφαιρει ποιο ευκολα την βρωμια πανω απο τα μεταλα, οπως και στα βενζινης με την χρηση τετοιων καθαριστικων.

Τελος αυτο που εχω παρατηρησει μετα την χρηση του συγγεκριμενου προιοντος και κυριως πανω σε αλουμινιο, μιας και το φιλτρο λαδιου μου αλλαζει μονο το εσωτερικο στοιχειο, και βλεπω πως συμπεριφερετε το παλιο λαδι πανω στο αλουμινιο, καταλαβα οτι το προιον αυτο σπαει τα παλια λαδια σε τετοιο βαθμο που τα κανει να κυλανε πανω  απο το αλουμινιο σαν νερο, ενα πραγμα σαν να ξεκολανε τα λαδια απο τα μεταλα. Μετα την συμπηρωση με καινουρια λαδια, τουλαχιστον εγω για τα πρωτα 100km δεν ζοριζω τον κινητηρα ωστε να μπορουν τα νεα λαδια να ''ξανακολησουν'' πανω στα μεταλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα ας πούμε πως η χρήση είναι καλό να γίνεται απο την αρχή ( πρώτη αλλαγή ). Αν όμως δεν έχει γίνει ποτέ ποιος είναι ο ασφαλείς αριθμός χιλιομέτρων για να ξεκινήσει η χρήση???? Υποθέτω πως όχι πάνω απο 150000χιλ.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , dasauto said:

Το συγγεκριμενο καθαριστικο της liqui το εχω χρησημοποιησει σε 3 αμαξια μεχρι στιγμης, στο πετρελαιο που εχω απλα καθαριζει τα παλια λαδια και δεν αφαιρει τιποτα πανω απο τα καπνισμενα/λερωμενα μεταλα του πετρελαιοκινητηρα. 

Σε βενζινοκινητο που χρησημοποιηθηκε σε καθαρησμενη κεφαλη, μετα απο 12000km απο το καθαρησμα και η οποια αρχισε να κανει σημαδια απο τα παλια λαδια, μπωρω να πω οτι εβγαλε ενα μεγαλο ποσοστο απο τις ''σκιες'' των παλιων λαδιων πανω απο τα μεταλα.

Γενικα κανει δουλεια αν ειναι καθαρος ο κινητηρας και οχι βρωμικος/πολυδουλεμενος, στα diesel δεν υπαρχει τοσο φοβος απο επικαθιζησεις γιατι στα diesel τα λαδια δεν χρωματιζουν τα μεταλα οπως γινετε στις βενζινης στα οποια  δημιουργητε και πουρι, σε πετρελαιοκινητηρα ανοιγμενο με ενα πανι καθαριζεις ολα τα μεταλα και αυτα αστραφτουν, ενω σε βενζινης για να βγει ο χρωματισμος απο τα λαδια πανω απο τα μεταλα θες χημικα. 

,Τωρα αν ο πετρελαιοκινητηρας ειναι καινουριος, μπορει να αφαιρει ποιο ευκολα την βρωμια πανω απο τα μεταλα, οπως και στα βενζινης με την χρηση τετοιων καθαριστικων.

Τελος αυτο που εχω παρατηρησει μετα την χρηση του συγγεκριμενου προιοντος και κυριως πανω σε αλουμινιο, μιας και το φιλτρο λαδιου μου αλλαζει μονο το εσωτερικο στοιχειο, και βλεπω πως συμπεριφερετε το παλιο λαδι πανω στο αλουμινιο, καταλαβα οτι το προιον αυτο σπαει τα παλια λαδια σε τετοιο βαθμο που τα κανει να κυλανε πανω  απο το αλουμινιο σαν νερο, ενα πραγμα σαν να ξεκολανε τα λαδια απο τα μεταλα. Μετα την συμπηρωση με καινουρια λαδια, τουλαχιστον εγω για τα πρωτα 100km δεν ζοριζω τον κινητηρα ωστε να μπορουν τα νεα λαδια να ''ξανακολησουν'' πανω στα μεταλα.

Σαν λιπαντικό χρησιμοποιείς το Liqui Moly ??? Και αν ναι πως σου φαίνεται ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαριστικο χρησημοποιω ανα 2 αλλαγες λαδιων δηλαδη ανα 20000km, υποψην οτι μεσα στον κινητηρα μενουν παντα 200-300ml παλαιου λαδιου το οποιο εγκλωβιζετε πχ μεσα στις σωληνωσεις του λαδιου, τουρμπινα, ψυγειο λαδιου αν υπαρχει, ακομα και στο καρτερ με ανοιχτη ταπα παγιδευετε λιγο λαδι απο την μερια της ταπας. Μερικοι εχω δει, αφου εχουν βγαλει τα λαδια και φιλτρο και με ανοιχτη ταπα μιζαρουν το μοτερ 2-3 φορες χωρις να βαλουν μπρος, ωστε να πεταξει και τα τελαυταια λαδια. Παλαιο λαδι το οποιο περιεχει και καποια ποσοτητα του καθαριστικου που εχεις ριξει, και αναμυγνιετε με τα καινουρια λαδια, τωρα κατα ποσο και κατα ποσα km μετα αυτο το καθαριστικο αδρανοποιητε με τα καινουρια λαδια μεσα, δεν το ξερω.

 

Για Liqui molly, χρησημοποιησα μια φορα τα 4600 5-30, σε diesel, αλλα σε σχεση με τα castrol που βαζω, δεν ειδα το κατι παραπανω που περιμενα, παρα μονο μια μικρη ελατωση του θορυβου του κινητηρα σε ορισμενες περιπτωσεις και για αυτο δεν τα συνεχισα. Τα LM ειναι πολυδιαφημισμενα απο στομα σε στομα και για αυτο γινετε τοσο ντορος, εμενα αυτο που δεν μου αρεσε πχ στα LM, ειναι οτι γραφουν οτι ειναι part synthetic, κατι τετοιο, δηλαδη δεν γραφουν full συνθετικα, και ενα 2ο αν ανοιξεις ενα μπουκαλι και συγγρινεις την μυρωδια του με ενα συνθετικο, τα lm μυριζουν σαν απλα ορυκτελαια. Για εμενα ειναι ενα καλο λαδι, το οποιο ομως δεν δικαιολογει την τιμη του.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, dasauto said:

""

...Σε βενζινοκινητο που χρησημοποιηθηκε σε καθαρησμενη κεφαλη, μετα απο 12000km απο το καθαρησμα και η οποια αρχισε να κανει σημαδια απο τα παλια λαδια, μπωρω να πω οτι εβγαλε ενα μεγαλο ποσοστο απο τις ''σκιες'' των παλιων λαδιων πανω απο τα μεταλα.

Γενικα κανει δουλεια αν ειναι καθαρος ο κινητηρας και οχι βρωμικος/πολυδουλεμενος, στα diesel δεν υπαρχει τοσο φοβος απο επικαθιζησεις γιατι στα diesel τα λαδια δεν χρωματιζουν τα μεταλα οπως γινετε στις βενζινης στα οποια  δημιουργητε και πουρι, σε πετρελαιοκινητηρα ανοιγμενο με ενα πανι καθαριζεις ολα τα μεταλα και αυτα αστραφτουν, ενω σε βενζινης για να βγει ο χρωματισμος απο τα λαδια πανω απο τα μεταλα θες χημικα. 

Τελος αυτο που εχω παρατηρησει μετα την χρηση του συγγεκριμενου προιοντος και κυριως πανω σε αλουμινιο, μιας και το φιλτρο λαδιου μου αλλαζει μονο το εσωτερικο στοιχειο, και βλεπω πως συμπεριφερετε το παλιο λαδι πανω στο αλουμινιο, καταλαβα οτι το προιον αυτο σπαει τα παλια λαδια σε τετοιο βαθμο που τα κανει να κυλανε πανω  απο το αλουμινιο σαν νερο, ενα πραγμα σαν να ξεκολανε τα λαδια απο τα μεταλα. Μετα την συμπηρωση με καινουρια λαδια, τουλαχιστον εγω για τα πρωτα 100km δεν ζοριζω τον κινητηρα ωστε να μπορουν τα νεα λαδια να ''ξανακολησουν'' πανω στα μεταλα.  ""

 Αυτο ακριβως. Μπορεις καθε 3η αλλαγη να μην ριχνεις τα νεα λαδια κατευθειαν αλλα να ριχνεις 3 εξτρα λτ λαδι π.χ. και να το ξαναδουλευεις για κανα 5λεπτο ωστε να τραβηξεις απο μεσα το υπολοιπο του καθαριστικου και μετα βαζεις τα λαδια που θα κρατησεις.

7 hours ago, RAF JOHN said:

Άρα ας πούμε πως η χρήση είναι καλό να γίνεται απο την αρχή ( πρώτη αλλαγή ). Αν όμως δεν έχει γίνει ποτέ ποιος είναι ο ασφαλείς αριθμός χιλιομέτρων για να ξεκινήσει η χρήση???? Υποθέτω πως όχι πάνω απο 150000χιλ.

Ειναι καθαρα θεμα συντηρησης/χρησης.Εαν η μηχανη ειναι καλη δεν εχει προβλημα οσα χλμ και να εχει,εαν δεν την συντηρουσες ευλαβικα,υπαρχει ενα μικρο ρισκο.

 

6 hours ago, dasauto said:

Καθαριστικο χρησημοποιω ανα 2 αλλαγες λαδιων δηλαδη ανα 20000km, υποψην οτι μεσα στον κινητηρα μενουν παντα 200-300ml παλαιου λαδιου το οποιο εγκλωβιζετε πχ μεσα στις σωληνωσεις του λαδιου, τουρμπινα, ψυγειο λαδιου αν υπαρχει, ακομα και στο καρτερ με ανοιχτη ταπα παγιδευετε λιγο λαδι απο την μερια της ταπας. Μερικοι εχω δει, αφου εχουν βγαλει τα λαδια και φιλτρο και με ανοιχτη ταπα μιζαρουν το μοτερ 2-3 φορες χωρις να βαλουν μπρος, ωστε να πεταξει και τα τελαυταια λαδια. Παλαιο λαδι το οποιο περιεχει και καποια ποσοτητα του καθαριστικου που εχεις ριξει, και αναμυγνιετε με τα καινουρια λαδια, τωρα κατα ποσο και κατα ποσα km μετα αυτο το καθαριστικο αδρανοποιητε με τα καινουρια λαδια μεσα, δεν το ξερω.

 

Για Liqui molly, χρησημοποιησα μια φορα τα 4600 5-30, σε diesel, αλλα σε σχεση με τα castrol που βαζω, δεν ειδα το κατι παραπανω που περιμενα, παρα μονο μια μικρη ελατωση του θορυβου του κινητηρα σε ορισμενες περιπτωσεις και για αυτο δεν τα συνεχισα. Τα LM ειναι πολυδιαφημισμενα απο στομα σε στομα και για αυτο γινετε τοσο ντορος, εμενα αυτο που δεν μου αρεσε πχ στα LM, ειναι οτι γραφουν οτι ειναι part synthetic, κατι τετοιο, δηλαδη δεν γραφουν full συνθετικα, και ενα 2ο αν ανοιξεις ενα μπουκαλι και συγγρινεις την μυρωδια του με ενα συνθετικο, τα lm μυριζουν σαν απλα ορυκτελαια. Για εμενα ειναι ενα καλο λαδι, το οποιο ομως δεν δικαιολογει την τιμη του.

Δεν αδρανοποιηται ποτε απλως παραμενει μαζι με ενα μικρο ποσοστο λαδιου στα λαδια αλλα ειναι αβλαβες .Μιλαμε για 200-300 γρμ λαδι μπροστα σε 4,3 λτ συν τι πετρελαιο θα αποροφησει εν καιρω ,δηλαδη αναξιο λογου.Ακριβως αυτο εντοπισα και εγω,ελλατωση θορυβου σε μεγαλο βαθμο σε σχεση με αλλα ημισυνθετικα λαδια ιδιας κατηγοριας ( Castrol,Aral..)γιαυτο το κραταω ακομα.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Αν τα βρούνε στα λεφτά οι εταιρείες μετάξι τους πολύ πιθανόν οι προδιαγραφές είναι ίδιες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ το castrol δεν το αλλάξω με κανένα είμαι πολύ ευχαριστημένος όπως το βάζω έτσι το βγάζω κάθε 10000χλμ ξανθό όχι μαύρο και σαν νερό ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη αλλαγή μου είπαν να βάλω castrol edge και να τα αλλάξω στα 15.000 χλμ σε 1.6 TDI .

Τι λέτε ; να τα αλλάξω ποιο νωρίς μιας και ακόμα στρώνω; πχ 5000 χλμ η μα τα αφήσω μέχρι της 15.000 χλμ ;ξέρετε αν η VW βάζει ειδικά λάδια για το πρώτα χλμ ;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα castrol είναι τα λάδια που βάζει η αντιπροσωπία και είναι μια χαρά...  Και η 15000 είναι μία φυσιολογική αλλαγή. Εγώ τα αλλάζω στις 10000 επειδή κινούμε και μέσα σε πόλη αρκετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, PsilosTdi said:

Πρώτη αλλαγή μου είπαν να βάλω castrol edge και να τα αλλάξω στα 15.000 χλμ σε 1.6 TDI .

Τι λέτε ; να τα αλλάξω ποιο νωρίς μιας και ακόμα στρώνω; πχ 5000 χλμ η μα τα αφήσω μέχρι της 15.000 χλμ ;ξέρετε αν η VW βάζει ειδικά λάδια για το πρώτα χλμ ;

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 Το στρωσιμο παροτι ειναι απαραιτητο δεν ειναι μια κατασταση που πρεπει να μην το ανοιγεις καθολου ,απλως να μην επιταχυνεις πανω απο το 60% των μεγιστων στροφων με μικρες ταχυτητες δηλαδη 1η και 2α κυριως.Τα λαδια καλο ειναι να τα πετας την 1η ημερα που περνεις το αμαξι και να βαζεις δικα σου.Ο λογος ειναι οτι δεν ξερεις τι εβαλε και ποτε η εταιρια Η τι χερακι εβαλαν οι καραγκιοζηδες που δουλευουν στις αντιπροσωπιες.Μην ξεχναμε οτι δεν δουλευουν για εμας αλλα για την παρτυ τους,τους βολευει να εχουμε ζημιες,οσο και να σου φαινεται σεναριο επ.φαντασιας.Καμμια εταιρια δεν βαζει ειδικα λαδια στρωσιματος ,βαζουν οτι εχουν υπογραψει.Παλαιοτερα η vw ειχε τα aral τωρα εχει τα castrol ,καλα λαδια και τα δυο αλλα ο αντιπροσωπος παντα θα σου πει οτι εμπορικως εχει συμφωνησει,τιποτε παραπανω.Πρεπει να κατανοησουμε οτι οι αντιπροσωπιες ειναι supermarket .Πουλανε,αγοραζουν,και βγαζουν λεφτα απο τις δικες μας ζημιες.Τα λαδια κρατανε 15k+ χιλιομετρα (αναλογα με την χρηση ) αλλα βαλε απο αρχης τα δικα σου,μην τους παραδιδεις "ανευ ορων" κατι που εσυ στο τελος θα χρεωθεις.

Edit: τα γρεζια που εχαν παλαιοτερα τα μοτερια ηταν απο την ελλιπη τεχνολογια των κατασκευαστων στην κοπη των μεταλλων,σημερα δεν υπαρχουν τετοια φαινομενα συνηθως,τωρα μονο "ψηνεις" τα μεταλλα σωστα,τιποτε αλλο.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Για το στρώσιμο της πρώτες 2 το πάω μέχρι 2.500 μετά μέχρι της 3800 για τα πρώτα 1600 χλμ

Τώρα το ανοίγω μέχρι 4.200 με 5 και 4000 έχει 180 στο κοντέρ.

Λάδια είναι ακόμα ξανθά όταν κάνω τσεκ .

Λόγο προδιαγραφών 507.00 που θέλει η vw μόνο τα castrol edge βρήκα σε γνωστό λαδάδικο που αγοράζω τα λιπαντικά μου .με έβαλες σε σκέψεις μήπως να κάνω νωρίς την πρώτη αλλαγή. ...

Φίλος σε corsa τα άλλαξε στα πρώτα 1500 χλμ .

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα λαδια δεν θα μαυριζουν πριν τις 3k χιλιομετρα αλλα μετα θα αρχισουν να μαυριζουν ολοενα και πιο συντομα σε καθε επομενη αλλαγη γιαυτο υπαρχει και η αναφορα μου σε καθαριστικα μοτερ.

Προσωπικη γνωμη,αργησε.Οτι αμαξι και να πηρα ειχα ετοιμα ,λαδια με φιλτρο λαδιου,υγρα φρενων και τιμονιου,βαλβολινες και αντιψυκτικο.Για 150 ευρω max εβαζα την δικη μου σειρα χωρις να αγωνιω οτι το αμαξι βγηκε πριν 9 μηνες απο το εργοστασιο και οτι υγρο εχει μεσα εχει πιασει...λασπη απο την ακινησια.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Για όσους προβληματίζονται αν το λιπαντικό που επιλέγουν είναι συνθετικό και απλώς απορρίπτουν τα ημισυνθετικα να γνωρίζουν ότι είναι και θέμα νομοθεσίας της κάθε χώρας ο ορισμός του τι είναι και τι όχι συνθετικού λιπαντικού.

Λαμπρό παράδειγμα το εξαιρετικό MOBIL 1 ESP FORMULA 5W/30

Στην Ελληνική αγορά (και όχι μόνο) παρουσιάζεται σαν full συνθετικό.

Για δείτε όμως πως παρουσιάζεται στην γερμανική αγορά ... ως ημισυνθετικο  (οεο !)

Το παραθέτω αυτό γιατί αναφέρθηκε ότι το Liqui Moly είναι ημισυνθετικο και συνεπώς (;) υποδεέστερο από ένα full συνθετικό.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να μας απασχολεί αυτό.

Αν ένα λιπαντικό είναι καλό , αυτό το δείχνουν οι μετρήσεις και η εμπειρία.

 

LIqui Moly.jpg

mobil 1.jpg

mobil 1_full.jpg

Edited by geopro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , geopro said:

Για όσους προβληματίζονται αν το λιπαντικό που επιλέγουν είναι συνθετικό και απλώς απορρίπτουν τα ημισυνθετικα να γνωρίζουν ότι είναι και θέμα νομοθεσίας της κάθε χώρας ο ορισμός του τι είναι και τι όχι συνθετικού λιπαντικού.

Λαμπρό παράδειγμα το εξαιρετικό MOBIL 1 ESP FORMULA 5W/30

Στην Ελληνική αγορά (και όχι μόνο) παρουσιάζεται σαν full συνθετικό.

Για δείτε όμως πως παρουσιάζεται στην γερμανική αγορά ... ως ημισυνθετικο  (οεο !)

Το παραθέτω αυτό γιατί αναφέρθηκε ότι το Liqui Moly είναι ημισυνθετικο και συνεπώς (;) υποδεέστερο από ένα full συνθετικό.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να μας απασχολεί αυτό.

Αν ένα λιπαντικό είναι καλό , αυτό το δείχνουν οι μετρήσεις και η εμπειρία.

 

LIqui Moly.jpg

mobil 1.jpg

mobil 1_full.jpg

Η γνώμη σου για το LM πια είναι??? Το έχεις βάλει ποτέ???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geopro said:

Για όσους προβληματίζονται αν το λιπαντικό που επιλέγουν είναι συνθετικό και απλώς απορρίπτουν τα ημισυνθετικα να γνωρίζουν ότι είναι και θέμα νομοθεσίας της κάθε χώρας ο ορισμός του τι είναι και τι όχι συνθετικού λιπαντικού.Λαμπρό παράδειγμα το εξαιρετικό MOBIL 1 ESP FORMULA 5W/30.Στην Ελληνική αγορά (και όχι μόνο) παρουσιάζεται σαν full συνθετικό.Για δείτε όμως πως παρουσιάζεται στην γερμανική αγορά ... ως ημισυνθετικο  (οεο !)Το παραθέτω αυτό γιατί αναφέρθηκε ότι το Liqui Moly είναι ημισυνθετικο και συνεπώς (;) υποδεέστερο από ένα full συνθετικό.Νομίζω ότι δεν πρέπει να μας απασχολεί αυτό.Αν ένα λιπαντικό είναι καλό , αυτό το δείχνουν οι μετρήσεις και η εμπειρία.

Αυτο ακριβως.Σε χωρες που θεωρουνται "τριτοκοσμικες" ( τυχαιο..;;) υπαρχει εδω και παρα παρα πολλα χρονια νομοθεσια να μπορει μια εταιρια να πουλαει ημισυνθετικα ως ...100% συνθετικα.Νομιζα εσφαλμενως εως προσφατως οτι στην Ελλαδα ως ευρωπαικη χωρα (μχμμχμχμμ.....) οτι αναγραφεται,ειναι.Γελαστικα και ισχυει τελικως αυτος ο κανονας και σε εμας.Πουλανει ημισυνθετικα με αναγραφες που παραπεμπουν σε 100% συνθετικο ενω δεν ειναι.Στην Γερμανια πιθανον δεν ισχυει.Εδω ομως.....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , RAF JOHN said:

Η γνώμη σου για το LM πια είναι??? Το έχεις βάλει ποτέ???

Oxι  ακόμα ! Όμως θα είναι σίγουρα η επόμενη αλλαγή διότι τα έχω ήδη αγοράσει !

Λογικά βάσει μετρήσεων είναι καλά !

Στην Γερμανία έχουν καλή φήμη .

Μέχρι τώρα ακολουθούσα την προδιαγραφή vw 502 για κανονικά διαστήματα service με λιπαντικό fuchs 5w-40.

Όμως θα δοκιμάσω την προδιαγραφή vw 504 για εκτεταμένα διαστήματα service των 15.000 Km .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , geopro said:

Oxι  ακόμα ! Όμως θα είναι σίγουρα η επόμενη αλλαγή διότι τα έχω ήδη αγοράσει !

Λογικά βάσει μετρήσεων είναι καλά !

Στην Γερμανία έχουν καλή φήμη .

Μέχρι τώρα ακολουθούσα την προδιαγραφή vw 502 για κανονικά διαστήματα service με λιπαντικό fuchs 5w-40.

Όμως θα δοκιμάσω την προδιαγραφή vw 504 για εκτεταμένα διαστήματα service των 15.000 Km .

 

19 λεπτά πριν , geopro said:

Oxι  ακόμα ! Όμως θα είναι σίγουρα η επόμενη αλλαγή διότι τα έχω ήδη αγοράσει !

Λογικά βάσει μετρήσεων είναι καλά !

Στην Γερμανία έχουν καλή φήμη .

Μέχρι τώρα ακολουθούσα την προδιαγραφή vw 502 για κανονικά διαστήματα service με λιπαντικό fuchs 5w-40.

Όμως θα δοκιμάσω την προδιαγραφή vw 504 για εκτεταμένα διαστήματα service των 15.000 Km .

Να σου πω και εγώ την αλήθεια  σε 2000 χιλιόμετρα που θέλω αλλαγή θα τα επιλέξω.... 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έβαλα τα mobil 1 esp formula εχω παθει πλακα!!! Εβαλα και καθαριστικο κινητηρα liqui moly πριν την αλλαγη και ειναι τελειο.

Αλλαγη κάνω σε ολα τα long life κάθε 15 χιλιάδες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απο λάδι σε λάδι δεν καταλαβαίνω διαφορά. Απλά φροντίζω να πληρούν όλα τις προδιαγραφές.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τι έχεις πάθει πλάκα??? Δεν σου καίει λάδια??? κάνει λιγότερο θόρυβο ο κινητήρας???

Κάνει λιγότερο θόρυβο κινητήρας και έχει μειωθεί η μέση κατανάλωση κατά 0,5 l

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.