Jump to content
Toni_power

Από Που Μπορεί Να Χάνω Πίεση Στην Τουρμπίνα ?

Recommended Posts

Καλησπέρα πήγα σήμερα μια βόλτα από τον Porfiris auto sport για ένα τυπικό έλεγχο μιας και 18/10 έχει dyno day και είχα σκοπό να πατήσω και εγώ επιτέλους να δω περίπου που βρίσκομαι, και με τα λύπης διαπιστώσαμε ότι το αμάξι δεν σηκώνει πίεση πάνω από 1 bar που κανονικά έπρεπε να σηκώνει 1.4 bar. θα πάω ξανά από εκεί μέσα στην βδομάδα Τετάρτη - Πέμπτη  για να το ψάξουμε και να βρούμε από που χάνω τόσο πολύ πίεση... αλλά έλα που είμαι περίεργος και θέλω να ξέρω περίπου από που μπορώ να χάσω πίεση... όποιος γνωρίζει και θέλει να πει την άποψη του καλοδεχούμενη... 

 

το περίεργο είναι ότι στον δρόμο εγώ δεν κατάλαβα ότι χάνω τόσο πολύ πίεση το αμάξι πάει περίπου όπως πήγαινε άλλα έχω και καιρό να το πατήσω... 

 

ευχαριστώ  8) 

Link to comment
Share on other sites

Πρεςςαριςμα Στο κυκλωμα πιεσης και υποπιεσης σε συνεργειο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πρεςςαριςμα Στο κυκλωμα πιεσης και υποπιεσης σε συνεργειο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Δηλαδή ??? σε συνεργείο θα πάει μάλλον Πέμπτη 

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλει ο μαστορας το φιλτρο απο την τουρμπινα θα βαλει τον ανταπτορα μπροστα με τον αερα και θα γεμισει το κυκλωμα μεσα αερα και μετα θα κατσει να ακουσει που θα κανει πςςςςςςςς. Μη ψαχνεις τωρα πριν πρεσσαρει ο μαστορας απο που χανει μπορει να χανει σε 10 μεριες απο κολλαρο μεχρι καζανακι ιντερκουλερ μπορει και απο την εισαγωγη λιγο σπανιο βεβαια αλλα ποτε δεν ξερεις κανα κολαρο θα ειναι λογικα.

Link to comment
Share on other sites

κανα σωληνακι μηπως εχει ξεραθει και χανεις πιεση απο εκει.κοιτα σωληνακιας σκαστρας πρωτα...μετα αν τα κολλαρα απτην τουρμπινα προς ιντερκοολερ ειναι οκ .μετα σωληνακια πιεσες απτο μανιφολντ.το μπαρομετρο δειχνει σωστα?βαλατε αλλο μπαρομετρο να το τσεκαρετε?το μπαρομετρο δειχνει σημαδια τρελα.πχ ανεβοκατεβαινει η βελονα μηπως η τρεμοπαιζει?αυτα ειναι σημαδια διαρροης απο εκει που περνει και αυτο,.μεχρι και απτο εχτερναλ εχασα πιεση εγω...λασκαραν οι βιδες τουε εχτερναλ και σε μια βδομαδα απο 2.0 μπαρ επεσα σε 0.9...στο ψαξιμο βρηκα σωληνακια με τρυπα στο μπαρομετρο στην σκαστρα και το εχτερναλ.....δηλαδη αμα θελει ο διαολος....και με κλειστες πιεσεις 6 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

οτι μπορεις να δεις και απο μονος σου κουνωντας τα σωληνακια καλο ειναι...εγω εμπειρικα πλεον ξερω που υποφερει το δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από την σκάστρα πιστέυω ότι χάνω πρέπει όταν την άλλαξα και έβαλα από s3 κάτι να μην έκανα καλά... η να τα έφτυσε με τον καιρό... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.