Jump to content
stig

Ελαστικά Για Passat B6

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

 

Ο πατέρας μου έχει ένα Passat B6 1.6 FSI, το οποίο χρειάζεται οπωσδήποτε ελαστικά. Η διάσταση που φοράει είναι 215/55/16 και μάλλον δε σκεφτόμαστε την αλλαγή της σε 205 παρά το ότι είναι πολύ φθηνότερα.

Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε; Το αυτοκίνητο είναι κατά 90% για κίνηση σε εθνικές οδούς και όχι τόσο για πόλη. Ψάχνω κάτι που θα κρατήσει κυρίως σε βάθος χρόνου παρά σε χιλιόμετρα μιας και κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα ετησίως.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παιδιά καλημέρα.
 
Ο πατέρας μου έχει ένα Passat B6 1.6 FSI, το οποίο χρειάζεται οπωσδήποτε ελαστικά. Η διάσταση που φοράει είναι 215/55/16 και μάλλον δε σκεφτόμαστε την αλλαγή της σε 205 παρά το ότι είναι πολύ φθηνότερα.
Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε; Το αυτοκίνητο είναι κατά 90% για κίνηση σε εθνικές οδούς και όχι τόσο για πόλη. Ψάχνω κάτι που θα κρατήσει κυρίως σε βάθος χρόνου παρά σε χιλιόμετρα μιας και κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα ετησίως.
 
Ευχαριστώ.

 

Τα λάστιχα που φοράω τώρα (εδώ και 5 χρόνια και κρατάνε ακόμα) σε passat tsi 2008 εiναι τα Michelin primacy 3......Τέλος του μήνα θα ξαναμπεί καινούργια τετράδα. 

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κόστος περίπου; Γιατί από βουλκανιζατέρ σε βουλκανιζατέρ πάντα παίζουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή στο primacy 3 παίζει πολύ..... Στην Κοζάνη που ρώτησα μου είπαν 530 ευρώ και στην Λαμία που θα τα βάλω κιόλας στα 480 με 500 ευρώ.....Λογικά όσο πας προς αθήνα η τιμή ίσως και να πέφτει....

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Έχει φορέσει κανείς 205/55 R16 να μας πει εντυπώσεις;

Η διαφορά της τιμής είναι άκρος δελεαστική για να το τολμήσει κάποιος (200 ευρώ)....  Βέβαια πιστεύω πως θα είναι ΑΛΛΟ αμάξι..... Ο λαστιχάς μου είπε οτι το 205 θα φθαρεί πολύ πιο γρήγορα απ ότι το 215 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2,5 χρόνια έβαλα σε passat tsi 1,4 με 320 € τα Dunlop Sport BluResponce 205/55/16, μετά από τα αρχικά Dunlop sp sport 01 και στην συνέχεια Hankook,  στην νορμάλ διάσταση 216.  Έκανα χωρίς πρόβλημα 35000 ευχάριστα χλμ, πλην ενός θορύβου κύλισης ανάμεσα 100-120 που όμως ενοχλεί μόνο εμένα, παρόλο που στις προδιαγραφές τους ήταν από τα πιο αθόρυβα. Ίσως να φταίει ότι είναι V αντί για W ή ότι είναι κατασκευής Γερμανίας, πιθανόν για άλλα οδοστρώματα. Το έψαξα στην αρχή αλλά δεν βρήκα κάτι, το συνήθισα. Τα λάστιχα κρατάνε ακόμα καλά. Στην επόμενη αλλαγή, σε κανά εξάμηνο, θα βάλω πάλι την ίδια διάσταση, για να μείνω στις επώνυμες μάρκες. Αποφάσισα να τα αλλάζω στην ώρα τους δίνοντας 350 € και να έχω καλά λάστιχα παρά να κρατάω περισσότερα χλμ τα παλιά, σκεπτόμενος τα 500-600 €. Το λέω αυτό γιατί για παραπάνω λόγο κράτησα τα Hankook κακώς  55000 χλμ και το εμπρός δεξιά έσκασε ακαριαία όταν έπεσα σε όχι βαθιά λακούβα του δρόμου με ούτε 80 χιλιόμετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.