Jump to content
George55

Αλλαγη Ζαντας Σε Polo 1.2

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω ζαντα στο πολακι μου και λεω να βαλω την εξης :

 

https://d-elastika.gr/rim/inter-action-red-hot-blackred-15%C2%A8/

 

Τωρα φοραει 14'' ...Απο 14'' σε 15'' τι διαφορα καταναλωσης και γενικα αποδοσης θα εχω με αυτη τη ζαντα? 

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια φιλε μου στο θεμα που εχω ανοιξει και ισως να βρεις την λυση.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59256

Edited by aetos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα VW Polo 1.2 tdi και το αυτοκινητο σε λιγο καιρο θα κλεισει 5 χρονια με τα μαμα λαστιχα τα οποια θα θελουν σιγουρα αλλαγη μετα το χειμωνα! Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να αλλαξω μονο λαστιχα αλλα να βαλω κατι παραπανω και να βαλω ζαντολαστιχα! Η διασταση που κατεληξα ειναι 205/45/16 με 16 ζαντα 7"αρα στο πλατος ανθρακι..αν εχετε κατι στο μυαλο σας θα με ενδιεφερε πολυ να το συζητησουμε και να ανταλαξουμε αποψεις. Για λαστιχα σκεφτομαι τα uniroyal πολυ καλο λαστιχο και σχετικα οικονομικη λυση!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλη η σκεψη σου φιλε μου εφ'οσον το κρατησεις αλλη μια πενταετια,(αποσβεση)

το μονο που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι αυτα τα λεφτα σε μια πωληση δεν στα πληρωνουν.

Αυτος ειναι ο κυριος λογος που και εγω δεν τα εχω βαλει ακομα.

Με λιγο ψαξιμο στις αγγελιες θα βρεις καποιες ευκαιρειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλη η σκεψη σου φιλε μου εφ'οσον το κρατησεις αλλη μια πενταετια,(αποσβεση)

το μονο που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι αυτα τα λεφτα σε μια πωληση δεν στα πληρωνουν.

Αυτος ειναι ο κυριος λογος που και εγω δεν τα εχω βαλει ακομα.

Με λιγο ψαξιμο στις αγγελιες θα βρεις καποιες ευκαιρειες.

Εχεις δικιο τα σκευτηκα ολα αυτα φιλε μου και εχεις απολυτο δικιο..τρ να δουμε ψαχνω και αγγελιες ακομα και για μεταχειρισμενες αλλα τπτ..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα VW Polo 1.2 tdi και το αυτοκινητο σε λιγο καιρο θα κλεισει 5 χρονια με τα μαμα λαστιχα τα οποια θα θελουν σιγουρα αλλαγη μετα το χειμωνα! Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να αλλαξω μονο λαστιχα αλλα να βαλω κατι παραπανω και να βαλω ζαντολαστιχα! Η διασταση που κατεληξα ειναι 205/45/16 με 16 ζαντα 7"αρα στο πλατος ανθρακι..αν εχετε κατι στο μυαλο σας θα με ενδιεφερε πολυ να το συζητησουμε και να ανταλαξουμε αποψεις. Για λαστιχα σκεφτομαι τα uniroyal πολυ καλο λαστιχο και σχετικα οικονομικη λυση!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ είμαι αντίθετος. Με ποιον σκοπό να βάλεις λάστιχα φτηνά?

1. Βάζεις μάπα και αντι να σου κρατήσουν 4 χρόνια ή 70.000 km θα σου κρατήσουν το μισό άρα θα βγεις εν κατακλείδι ζημιωμένος

2. Γίνεσαι επικίνδυνος και για τον εαυτό σου και για τους άλλους. Μην αλλάξεις ζάντες και μεγάλωσε λίγο το λάστιχο να έχεις καλύτερη πρόσφυση.

 

 

Γιατί στα λεω και γιατί ειμαι ξινος? Αδερφος μου mitsubishi colt αντιπροσωπείας με 20.000 άλλαξε λάστιχα μουφα και καρφώθηκε στον περιφερειακό. Πρέπει να σπασε το τιμόνι βέβαια αλλά εαν δεν έχεις και καλά λάστιχα είσαι έρμαιο του τι θα συμβεί. Δοξα το Θεο ο αδερφος μου είναι καλα, το αυτοκίνητο πετάχτηκε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αντίθετος. Με ποιον σκοπό να βάλεις λάστιχα φτηνά?

1. Βάζεις μάπα και αντι να σου κρατήσουν 4 χρόνια ή 70.000 km θα σου κρατήσουν το μισό άρα θα βγεις εν κατακλείδι ζημιωμένος

2. Γίνεσαι επικίνδυνος και για τον εαυτό σου και για τους άλλους. Μην αλλάξεις ζάντες και μεγάλωσε λίγο το λάστιχο να έχεις καλύτερη πρόσφυση.

Γιατί στα λεω και γιατί ειμαι ξινος? Αδερφος μου mitsubishi colt αντιπροσωπείας με 20.000 άλλαξε λάστιχα μουφα και καρφώθηκε στον περιφερειακό. Πρέπει να σπασε το τιμόνι βέβαια αλλά εαν δεν έχεις και καλά λάστιχα είσαι έρμαιο του τι θα συμβεί. Δοξα το Θεο ο αδερφος μου είναι καλα, το αυτοκίνητο πετάχτηκε

Και ποιος ειπε φιλε μου οτι τα uniroyal ειναι φτηνο λαστιχο και μαπα? Ειναι αδερφακι της continental και κοστιζουν απο 350 μεχρι 450 κατοσταρικα.. audi a3 quattro 2λιτρο που εβαλε uniroyal δεν σπινιαρι ουτε με 1η.. Και μην αγχωνεσαι δεν γινεσαι ξινος στζητηση κανουμε!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πως βγάζουν 70.000 χλμ ένα σετ λάστιχα? ή 4ετία ή 5ετία? Όλα τα λάστιχα μετά τα 3 χρόνια ξερένονται από τον ήλιο και αρχίζει να σκάει το πέλμα τους...Επίσης, στα 70.000 χλμ πόσο πέλμα έχει μείνει?

 

Τι κινέζικα λάστιχα, τι λάστιχα 4ετίας, τι λάστιχα με 70.000 χλμ.... τα ίδια χάλια είναι όλα....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τί καρέ κλπ πρέπει να είναι η 16άρα που θα μπει στο polo? Με το νέο χρόνο πρέπει και γω να αλλάξω λάστιχα και σκέφτομαι να πάω από 15'' σε 16'' ανθρακί ή μαύρες.Ακόμη με τις 15άρες είτε σε 185/60 που φοράει τώρα είτε σε 195/55 βρίσκω τιμές στα 320-350 ευρώ για κάτι καλό επώνυμο.Με τις 16άρες πόσο πάνω πάμε?

Link to comment
Share on other sites

Σε polo 1.2 tsi θέλω να φορέσω ζαντες απο polo gti 17αρες.Γνωρίζει κανείς αν ταιριάζουν τα καρέ?

 

λογικά ταιριάζουν, είναι 5χ100 όλες. Δες εδώ:

http://www.wheel-size.com/size/volkswagen/polo/2009/

 

έχει και για άλλες χρονολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Καλή χρονιά!

Για δείτε:https://www.elastikaleader.gr/zandes-alouminiou/diewe/trina-674/7x16-et40-5x100-63.5-265595?car=32813

 

https://www.elastikaleader.gr/zandes-alouminiou/diewe/trina-575/7x16-et40-5x100-63.5-259150?car=32813

 

https://www.elastikaleader.gr/zandes-alouminiou/diewe/bellina-2804/7x16-et35-5x100-57.1-265195?car=32813

 

Οι τελευταίες έχουν κάποια διαφορετικά νούμερα όμως δε γνωρίζω τί σημαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.