Jump to content
WOLFFANIS

Αδειο Δοχειο Paraflu

Recommended Posts

Καλησπερα στο club.Εχω καποιο προβλημα που παρουσιαστηκε σημερα.Μολις παω να βαλω μπροστα το πρωι με ειδοποιει το αυτοκινητο οτι δεν εχει paraflu.Συμπληρωσα 1 λιτρο και το παρακολουθω ολη την ημερα.και δεν εχει χασει καθολου.Εχω το passat b7 1,4 tsi dsg.Καποια ιδεα για το τι μπορει να εχει γινει?Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.Επισης να συμπληρωσω οτι δεν εχει ανεβασει θερμοκρασια το αυτοκινητο.

Edited by PASSAT FANIS
Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα οτι και να σου πουμε εμεις χαμενο θα παει πηγαινε ριξε ενα φουσκωμα στο κυκλωμα καπου θα ξεσπασει το νερο και θα καταλαβεις απο που χανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ήταν καλά κλεισμένη και η τάπα, για παρακολούθησε το. Επίσης δείτε αν δακρύζει η αντλία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι.ακομα και σημερα το πρωι που το παρατηρησα δεν εχει χασει.Την τελευταια φορα που ελεγξα τα νερα του ηταν μεσα αυγουστου πριν φυγω διακοπες.Θα το παρακολουθησω και θα το ελεγξω σε καποιο συνεργειο..Οτι ειναι θα σας ενημερωσω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο club.Να ενημερωσω τους φιλους οτι το πηγα σε εξουσιοδοτημενο της vw και μετα απο ελεγχο και αφου πρεσαρανε το κυκλωμα ψυξης δεν εδειξε να εχω απο καπου απωλεια.Μου ειπαν να το παρακολουθησω.Αντλια νερου δεν ειναι,ουτε καποιο κολαρο.Θελω να πιστευω οτι ισως να μην ειχα κλεισει καλα την ταπα του νερου(λιγο απιθανο γιατι τα προσεχω γενικα αυτα).Μου ειπαν οτι ισως να εχω καποια απωλεια στο ψυγειο του intercooler αλλα θα καταλαβαινα αμεσως την απωλεια.Παιζει κατι τετοιο?Φυσικα αυτο προυποθετει μεγαλυτερο ελεγχο και εννοειται πιο δαπανηρο.

Edited by PASSAT FANIS
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερωσω σχετικα με το προβλημα που εχω.Αφου το πηγα στην καρεντα μου ειπαν οτι ειχε προβλημα το δοχειο του νερου και η αντλια νερου.Τα αλλαξα αλλα το προβλημα παραμενει.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα θα το εκτιμουσα πολυ γιατι εχω τρελλεθει.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω φιλε μου αν και το ελεγξανε ολο το κυκλωμα.Μου ειπαν οτι υπαρχει μια περιπτωση για φλαντζα μηχανης και οτι σε αυτη την περιπτωση καποια στιγμη φουσκωνει τα νερα του αυτοκινητου και βγαινουν απο την υπερχειλιση.Ξερουμε κατι για αυτο?Παντως φλαντζα μηχανης σε 43000 χλμ και 2 ετων αυτοκινητο μου κανει καπως...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν ανεβάζει θερμοκρασία είναι λίγο απίθανο να φταίει η φλάτζα. Τα λάδια σου είναι σε καλή κατάσταση ή βλέπεις φυσαλίδες? το παραφλού είναι βρώμικο? μπορεί να χάνει παραφλού από 100 σημεία αλλά συνήθως αν ψάξεις προσεκτικά βρίσκεις τη διαρροή από τα στερεοποιημένα υπολλείματα που παραμένουν. Φυσικά αυτό προϋποθέτει να έχεις σηκώσει το αυτοκίνητο και να έχεις βγάλει τη ποδιά της μηχανής. Τη παλιά αντλία στην έδειξαν?

Edited by jsk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι.Θερμοκρασια δεν εχει αναβασει το αυτοκινητο,τα λαδια μου ειναι σε καλη κατασταση χωρις φυσαλιδες.Μου εκανε εντυπωση οτι βλεπω υπολειμα παραφλου στην υπερχειλιση του δοχειου.Παλι συμπληρωσα σημερα παραφλου πανω απο μισο λιτρο.Η αντλια εχει αλλαχτει σιγουρα.Φαινεται η καινουρια οτι ξεχωριζει απο τα υπολοιπα μερη του αυτοκινητου.Φοβαμαι ρε παιδια μηπως το παω και μου πουν για φλαντζα και ειναι κατι πολυ πιο απλο.Δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Βάλε να σου πρεσσάρουν το κύκλωμα που κυκλοφορεί το ψυκτικό μέσο.

Προσαρμόζεις μία τάπα στο δοχείο διαστολής και κατόπιν πρεσσάρεται αέρας (όχι υπερβολές)

ώστε να φανεί η διαρροή. Θα τσεκάρεις έτσι όλες τις σωληνώσεις, ψυγείο κλπ κλπ.

 

Εξαέρωση έχει γίνει  ?

 

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα με το χειρός:

post-5289-0-59519600-1448452263_thumb.jp

Υπάρχει και το αντίστοιχο που μπαίνει σε πιστόλι αέρα και κάνει την ίδια δουλειά.

 

ΥΓ. Μην αποκλείεις να έχει ξανά η αντλία διαρροή.

Edited by nikdev
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο club.Σχετικα με το προβλημα αφου πηγα σε συνοικιακο συνεργειο βρεθηκε οτι εχω διαροη απο το intercooler.Ολοκληρη Καρεντα το κρατησε 2 μερες και δεν το βρηκε.Απ οτι καταλαβαινω την αντλια πρεπει να την αλλαξανε προληπτικα χωρις να τσεκαρουν το κυκλωμα.Οταν τους πηρα τηλ.μου ειπαν οτι ειχε προβλημα η αντλια και οτι αφου την αντικαταστησαμε τωρα εχει παει το προβλημα στο intercooler.Μεσα σε 3 μερες??????Ειναι απαραδεκτοι σαν γνησιο συνεργειο service της VW.

Edited by PASSAT FANIS
Link to comment
Share on other sites

Το intercooler δεν εχει σχεση με το g13 που χανεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μετα απο 10 μερες λειτουργιας του αυτοκινητου σταματησε η διαρροη.Δεν εχει intercooler o 1400αρης με τα 122 αλλα εχει ενα ψυγειο στην πολλαπλη.Εκει ηταν η διαρροη.Το αλλαξα και ολα καλα.Το συγκεκριμενο ψυγειο της μαμας βγαζει προβληματα σε αυτο τον κινητηρα για αυτο και εβαλα ενα πιο ενισχυμενο.Το συμπερασμα μου ειναι....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΡΕΝΤΑ!!!!!!!!!!!!

Edited by PASSAT FANIS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που η αντιπροσωπία δεν μπορεί να βρει απευθείας το πρόβλημα στα αυτοκίνητα που εμπορεύεται και συντηρεί με ξεπερνάει...... 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γινεται......εμπειρια...ποιος θα το πιασει...ποσο του χουν τυχει η βλαβες αυτες...αφου εκει δεν βγαζεις ακρη τι το πας...

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2015 at 12:39 ΜΜ, WOLFFANIS said:

Καλημερα.Μετα απο 10 μερες λειτουργιας του αυτοκινητου σταματησε η διαρροη.Δεν εχει intercooler o 1400αρης με τα 122 αλλα εχει ενα ψυγειο στην πολλαπλη.Εκει ηταν η διαρροη.Το αλλαξα και ολα καλα.Το συγκεκριμενο ψυγειο της μαμας βγαζει προβληματα σε αυτο τον κινητηρα για αυτο και εβαλα ενα πιο ενισχυμενο.Το συμπερασμα μου ειναι....ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΑΡΕΝΤΑ!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα. Διαβάζοντας τη συνομιλία νομίζω πως αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αν κ πέρασαν χρόνια υπάρχει πιθανότητα να θυμάσαι πιο ανταλλακτικό ήταν αυτό που ήθελε αλλαγή και το κόστος περίπου. Ξανά είχες τέτοιο θέμα? 

 

Καλημέρα. Διαβάζοντας τη συνομιλία νομίζω πως αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αν κ πέρασαν χρόνια υπάρχει πιθανότητα να θυμάσαι πιο ανταλλακτικό ήταν αυτό που ήθελε αλλαγή και το κόστος περίπου. Ξανά είχες τέτοιο θέμα? 

 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.