Jump to content
muscarius

Golf 5 1.4 Tsi - Διακοπές Όταν Κρατάει Σταθερή Ταχύτητα.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω εδώ κ καιρό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι προέρχεται αν κ έχω κοιτάξει πολλά.

Το πρόβλημα είναι όταν το αυτοκίνητο έχει σταθερή ταχύτητα με ελαφρός πατημένο το γκάζι.

Παράδειγμα, Δευτέρα ταχύτητα κ 30 χιλιόμετρα την ώρα σταθερά όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό (κυρίως), αν πατηθεί το γκάζι περισσότερο το πρόβλημα δείχνει να εξαφανίζεται.

Οι διακοπές μοιάζουν σαν κρατήματα, σαν να πατάς κ να αφήνεις το γκάζι με πολύ γρήγορο ρυθμό.

Συμβαίνει κ με μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά σχεδόν πάντα εφόσον το γκάζι είναι πατημένο λίγο κ ποιο συγκεκριμένα με την στιγμιαία κατανάλωση περίπου στα 3 με 4 λίτρα.

Τους πολλαπλάσιαστες μπουζί φίλτρα σκάστρες κ.α. Τα έχω κοιτάξει. Η βενζίνη είναι τσεκαρισμένη κ σχεδόν πάντα 100άρα.

Επειδή το πρόβλημα υπάρχει πολύ καιρό κ πλέον είναι κουραστικό θα ήθελα πολύ να βρω τι συμβαίνει επιτέλους.

Μιλάμε για golf 5 1.4 tsi 140hp

Edited by muscaria
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω εδώ κ καιρό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι προέρχεται αν κ έχω κοιτάξει πολλά.

Το πρόβλημα είναι όταν το αυτοκίνητο έχει σταθερή ταχύτητα με ελαφρός πατημένο το γκάζι.

Παράδειγμα, Δευτέρα ταχύτητα κ 30 χιλιόμετρα την ώρα σταθερά όταν το αυτοκίνητο είναι ζεστό (κυρίως), αν πατηθεί το γκάζι περισσότερο το πρόβλημα δείχνει να εξαφανίζεται.

Οι διακοπές μοιάζουν σαν κρατήματα, σαν να πατάς κ να αφήνεις το γκάζι με πολύ γρήγορο ρυθμό.

Συμβαίνει κ με μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά σχεδόν πάντα εφόσον το γκάζι είναι πατημένο λίγο κ ποιο συγκεκριμένα με την στιγμιαία κατανάλωση περίπου στα 3 με 4 λίτρα.

Τους πολλαπλάσιαστες μπουζί φίλτρα σκάστρες κ.α. Τα έχω κοιτάξει. Η βενζίνη είναι τσεκαρισμένη κ σχεδόν πάντα 100άρα.

Επειδή το πρόβλημα υπάρχει πολύ καιρό κ πλέον είναι κουραστικό θα ήθελα πολύ να βρω τι συμβαίνει επιτέλους.

Μιλάμε για golf 5 1.4 tsi 140hp

 

αυτο στο κάνει σε σγκεκριμενες στροφες? με 30 ας πουμε εισαι 1300 στροφες και εαν εισαι με 5η στις ιδιες στροφες εχεις περιπου 50 χιλιομετρα στο κανει και τοτε?

εάν ναι μάλλον εχεις πρόβλημα στα μπεκ

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση αυτή κ τώρα που το σκέφτομαι ίσως ναι, γενικά το κάνει σε μικρές στροφές

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετο εαν το κανει αυτα εκανε και το δικο μου και τελικα ειχαν προβλημα 2 μπεκ με αποτελεσμα να παρουν οι οδηγοι των βαλβιδων

Link to comment
Share on other sites

Για να διαπιστωθεί αν είναι αυτό πρέπει να πάω κάπου μα μπεκ να μα βγάλουν κ εκεί θα φανεί αν έχουν πρόβλημα ή όχι, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Για να διαπιστωθεί αν είναι αυτό πρέπει να πάω κάπου μα μπεκ να μα βγάλουν κ εκεί θα φανεί αν έχουν πρόβλημα ή όχι, σωστά;

Υπαρχουν δυο τρόποι

Ο πρωτος ειναι με vagcom να δει ο μηχανικος σου εαν δουλευει "στεγνο" απο βενζινη το αμαξι . ετσι το καταλαβε ο δικος μου.

Πας καπου που ασχολούνται με μπεκ τα αφαιρούν και μετρανε αν ψεκαζουν σωστά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρατήρησα αυτό κ όντως σε συγκεκριμένες στροφές το κάνει, μέχρι τώρα πίστευα ότι είχε να κάνει μόνο με το φορτίο (πόσο πατημένο είχα το γκάζι)...

Αλλά έχει χρόνια πλέον που το κάνει αυτό.

Αν μπορείς πες μου τι ακριβός σου έκανε γιατί νομίζω ότι έχουμε όντως το ίδιο πρόβλημα.

Επίσης μήπως είσαι από Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εμενα φιλε μου μου κανει διακοπες-ρεταρισματα και μου ειπαν εχω χαμενες αναφλεξεις στον 1 κυλινδρο απο καπνα και μαλλον παω για ανοιγμα καπακι.το ρωτησες αυτο;;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΛΟ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΗς ΦΙΣΑΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΠ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ.ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΣΑΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΑΠ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΝΑΦΛΕΞΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛ/ΣΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΤΩ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΛΟ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΗς ΦΙΣΑΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΜΑΠ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ.ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΣΑΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΜΑΠ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΑΝΑΦΛΕΞΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛ/ΣΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

Μικρά Ελληνικά παρακαλώ !

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το φίλτρο καυσίμου, βγάλε τα μπουζί και δες διάκενα ή άλλαξέ τα με τα νέα από αντιπροσωπεία.

 

Επίσης καθάρισε τον μαπ της πολλαπλής με σπρέυ φρένων της Wurth που διώχνει και την υγρασία.

 

Λογκάρισε την υψηλής, να δεις τι δίνει βάσει requested/actual στο block 140 από τις 2000-6800.

Δές χρόνο ψεκασμού στο ρελαντί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.