Jump to content
Jumpintosh

Περίεργος Ήχος Δίπλα Στο Κεφάλι Του Οδηγού.

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Κυκλοφορώ σχεδόν ενάμιση μήνα το Black UP! μου. 

Την τελευταία εβδομάδα, ακούω εναν παράξενο ήχο κάπου δίπλα στο κεφάλι του οδηγού.

Ο ήχος που ακούγεται, για να δώσω να καταλάβετε είναι όπως ακούγονται τα φτερά ενός εντόμου όταν ακουμπάει σε μια λάμπα που καίει.

Προφανώς, δεν λέω οτι συμβαίνει κάτι τέτοιο, απλά σας βάζω στο μυαλό την συχνότητα και τον τόνο του ήχου.

Έχω παρατηρήσει λοιπόν, οτι ακούγεται είτε σε αριστερές παρατεταμένες στροφές, είτε σε πεζόδρομους π.χ. που έχει πλακόστροτο. Φυσικά το κάνει κ σε ορισμένες λακούβες κλπ.

Αν κουνήσω με το χέρι το αυτοκίνητο, δεν ακούγεται. Επίσης είμαι σίγουρος οτι δεν ακούγεται απο κάποιο αντικείμενο που έχω σε καποια θήκη πόρτας κλπ.

Το κάνει με ανεβασμένο και κατεβασμένο παράθυρο. Φοράω - δε φοράω ζώνη.

Έχω τσεκάρει ζώνες, καθίσματα.

Πολύ φοβάμαι, οτι ακούγεται μέσα απο την ταπετσαρία και η αλήθεια είναι οτι είναι νωρίς να αρχίσουμε τα ξηλώματα.

Σε μια βόλτα που έκανα με τον τεχνικό σύμβουλο της VW μου είπε οτι δεν ακούει τίποτα και είναι ιδέα μου (!). Ωστόσο ακόμα και συνόδηγος που ήμουν το καταλάβαινα.

 

Είχε κανένας ανάλογη εμπειρία? Μήπως βρήκε και λύση?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,

 

Σπύρος.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Κυκλοφορώ σχεδόν ενάμιση μήνα το Black UP! μου. 

Την τελευταία εβδομάδα, ακούω εναν παράξενο ήχο κάπου δίπλα στο κεφάλι του οδηγού.

Ο ήχος που ακούγεται, για να δώσω να καταλάβετε είναι όπως ακούγονται τα φτερά ενός εντόμου όταν ακουμπάει σε μια λάμπα που καίει.

Προφανώς, δεν λέω οτι συμβαίνει κάτι τέτοιο, απλά σας βάζω στο μυαλό την συχνότητα και τον τόνο του ήχου.

Έχω παρατηρήσει λοιπόν, οτι ακούγεται είτε σε αριστερές παρατεταμένες στροφές, είτε σε πεζόδρομους π.χ. που έχει πλακόστροτο. Φυσικά το κάνει κ σε ορισμένες λακούβες κλπ.

Αν κουνήσω με το χέρι το αυτοκίνητο, δεν ακούγεται. Επίσης είμαι σίγουρος οτι δεν ακούγεται απο κάποιο αντικείμενο που έχω σε καποια θήκη πόρτας κλπ.

Το κάνει με ανεβασμένο και κατεβασμένο παράθυρο. Φοράω - δε φοράω ζώνη.

Έχω τσεκάρει ζώνες, καθίσματα.

Πολύ φοβάμαι, οτι ακούγεται μέσα απο την ταπετσαρία και η αλήθεια είναι οτι είναι νωρίς να αρχίσουμε τα ξηλώματα.

Σε μια βόλτα που έκανα με τον τεχνικό σύμβουλο της VW μου είπε οτι δεν ακούει τίποτα και είναι ιδέα μου (!). Ωστόσο ακόμα και συνόδηγος που ήμουν το καταλάβαινα.

 

Είχε κανένας ανάλογη εμπειρία? Μήπως βρήκε και λύση?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,

 

Σπύρος.

:Ελεγξε την πλαφονιέρα.Μάλλον μπορεί να έχει αρχίσει να ξεκολλάει και η ταπετσαρία γύρω από την πλαφονιέρα.

,

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

μήπως ο εξωτερικός καθρέπτης του οδιγου, γιατι και εμενα τις πρωτεσ μέρες απο εκεί ακουγοτανε ενας ηχος, του ερηξα σπρει σιλικονις και σταματησε ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα κάθε φορά που όλοι οι τεχνικοί σύμβουλοι της VW είναι κουφοί μου προκαλεί ακούσια αντανακλαστική αντίδραση τεντώματος αριστερής χείρας από τη θέση του συνοδηγού οπου καθομαι κατά την εκάστοτε δοκιμή προς τον τεχνικό σύμβουλο...

(Κοινώς να τους τραβήξω σφαλιάρα μπας και ακούσουν)...

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο, τελικά έχω μείνει με την εντύπωση οτι ακούγεται εντονότερα, όταν το παράθυρο είναι τέρμα πάνω και ο θόρυβος προέρχεται απο το τζάμι να χτυπάει σε κάτι μεταλλικό όταν ταλαντώνεται είτε απο ανωμαλία του δρόμου, είτε όταν στρίβεις αριστερά παρατεταμένα και στρεβλώνει ( ή κάτι τέτοιο).

Πιο συγκεκριμένα αν υποθέσουμε οτι κάθεσαι στο κάθισμα του οδηγού και κοιτάς το παράθυρο, ακούγεται απο την κάτω αριστερά γωνία του.

Αυτα που με προβληματίζουν είναι τα εξής:

 

- Ο "τεχνικός σύμβουλος" και σε μια δεύτερη απόπειρα, δεν μπορεί να ακούσει αυτόν τον ήχο, ενώ του εξηγώ ακριβώς που να εστιάσει την προσοχή του, συνεπώς και να τους πιέσω να βάλουν το αυτοκίνητο στο σέρβις θα κάνουν το δικό τους και θα αρχίσουν να ξηλώνουν το αμάξι ολόκληρο.

- Γνωρίζω οτι οι ήχοι γενικά ψιλομεταφέρονται στο αυτοκίνητο και φοβάμαι μήπως είναι εντύπωσή μου οτι έρχεται ακριβώς απο το σημείο που περιγράφω ( παρ΄ολο που θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά).

 

Πάντως και άλλα άτομα που έχω μπει στη θέση του οδηγού ή του συνοδηγού, αν τους επιστήσω την προσοχή, μπορούν να αναγνωρίσουν το πρόβλημα. Συνεπώς, ο τεχνικός σύμβουλος είτε εθελοτυφλεί, είτε είναι απλά... βλαμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ζητα γραπτή εεγύηση πως δεν έχει κανένα πρόβλημα και πως ο μηχανικός δεν ακούει τίποτα. Από που είσαι αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δυο πραγματα να τσεκαρεις. Πρωτον τα λαστιχα της πορτας μπορει να θελουν σπρει σιλικονης. Νομιζω αυτο ειναι το προβλημα. Επισης μπορει να εχει κρεμασει καποιο κλιψακι μεσα στην επενδυση. Μη φοβασαινα του πεις νατο λυσει ειναι στην εγγυηση δεν παθαινει τιποτα. Σε ακραια περιπτωση μου ειχε τυχει στο παλιο μου Polo, ακουμπαγανε οι σωληνες του καλοριφερ πανω στη μηχανη και σε στροφες η επιταχυνσεις ακουγοτανε θορυβος οπως τον περιγραφεις απο το καπο αλλα τον ακουγες στ αυτια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Θα μπορουσες να μου πεις σε ποιο συνεργειο vw πηγες και σου ειπε ο τεχνικος οτι δεν ακουει καποιο θορυβο? Αυτο προκειμενου να διασταυρωσω πληροφοριες και να αποφευγω τις κακοτοπιες. Σ'ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Με την διαφορά οτι ο τεχνικός το άκουσε!

Ήταν οι τσιμούχες τις πόρτας στραβωμενές, διορθώθηκε και όλα έιναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.