Jump to content
crwmion

Golf - Επιλογή Ελαστικών 205/55/16 & 225/45/17[Continental Contipremiumcontact,dunlop Sportblue Response,goodyear Efficient Grip Performance]

Recommended Posts

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2015_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=228381&SourcePageId=31821

 

Ρίξτε μια ματιά, είναι φετινό τεστ της ADAC, κερδίζουν τα Conti και τα Primacy με επιπλέον ατού των Michelin την μικρότερα φθορά στον χρόνο.

σ'ευχαριστω πολυ τα εχω δει ολα αυτα, πραγματι ετσι ειναι.... εσυ τι φορας;

Link to comment
Share on other sites

Eντός του επόμενου 2μήνου θα κάνω την πρώτη αλλαγή στο golf σε primacy 3(το έχω πάρει 2ο χέρι, φορούσε ήδη κάτι παλιοfirestone καινούργια). Αν δεν είχαν βγει/είχα διαβάσει γι'αυτα θα πηγαινα σε continental premiun contact 5, από το προγενέστερο μοντέλο των οποίων είχα μείνει ευχαριστημένος σε προηγούμενο αυτοκινητό μου, εκτός από την έντονη φθορά τους μετά τα 30.000χλμ, τα είχα βάλει 2 φορές σκέψου..

Link to comment
Share on other sites

Τα rainsport 3 ειναι γνωστο πλεον οτι τρωγονται μονο και μονο με το περπατημα γτ ειναι βαμβακι το πελμα αλλα ειναι βεντουζες και ζεσταινονται απο το πρωτο χιλιομετρο χωρις να τα ζορισεις καποιος που θελει να εχει λαστιχο για να στριψει με το που θα βγει απο το γκαραζ το βαζει χωρις συζητηση επισης ειναι παρα πολυ ανετα λαστιχα και αθορυβα δεν προκαλουν καθολου τριγμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω με 15αρες ημουν προσφατα στην αναζητηση ελαστικων..

ημουν αναμεσα σε πολλα,στο τελος κατεληξα στα dunlop blueresponse & goodyear efficient grip..τελικα επελεξα τα δευτερα,βασιστηκα καθαρα στο tyrereview + εχουν εγγυηση για ενα χρονο με ΓΡΑΠΤΗ εγγυηση !(οπως και τα ντανλοπ,σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα που κανεις δεν μου εδινε κατι,μονο τα κοντινενταλ οδικη βοηθεια λολ)

Edited by konza1990
Link to comment
Share on other sites

εγω με 15αρες ημουν προσφατα στην αναζητηση ελαστικων..

ημουν αναμεσα σε πολλα,στο τελος κατεληξα στα dunlop blueresponse & goodyear efficient grip..τελικα επελεξα τα δευτερα,βασιστηκα καθαρα στο tyrereview + εχουν εγγυηση για ενα χρονο με ΓΡΑΠΤΗ εγγυηση !(οπως και τα ντανλοπ,σε αντιθεση με ολα τα υπολοιπα που κανεις δεν μου εδινε κατι,μονο τα κοντινενταλ οδικη βοηθεια λολ)

εμεινες ευχαριστημενος τελικα απο τα goodyear;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω και την τρομερη εμπειρια, αλλα γενικα νιωθω πολυ καλυτερα σαν οδηγος φορωντας τα :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω και την τρομερη εμπειρια, αλλα γενικα νιωθω πολυ καλυτερα σαν οδηγος φορωντας τα :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

πριν τι φορουσες;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα barum bravuris 2, αλλα ηταν φορεμενα απ τον προηγουμενο και δεν εδωσα πολλη σημασια μιας και τα λαστιχα ηταν για αλλαγη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η καταταξη ηταν τυχαια....την εμπειρια μου την αποτυπωσα στο κειμενακι

quicksilver να σε ρωτήσω από την εμπειρία σου, το δικό μου έχω την εντύπωση είναι 91v από την μάνα του. Εχω παρατηρήσει στο ίντερνετ τα 94v xl (με ενίσχυση στο πλάι). σε μερικά λάστιχα μάλιστα δίνουν από την ευρωπαική ταμπέλα ΑΑ. Αυτό πιστεύεις παίζει κανένα ρόλο; αξίζει κανείς να καταλήξει σε μια τέτοια επιλογή η δεν έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω υποψην μου τι μου λες για τα 91 και 94 που αναφερεις.....τι ειναι αυτα και γιατι σε νοιαζουν τα πλαινα απτα λαστιχα?αμα δινεις βαση σε αυτα αγοραζεις λαστιχα με σκληρα πλαινα και κλεινει εκει η κουβεντα.

οπως εξηγησα και ποιο πανω δεν ανεβαινω πεζοδρομια και δεν το βαζω σε πιστα για να με απασχολει αν το λαστιχο στις κατηγοριες επιδοσεων λαστιχων που προανεφερα εχουν σκληρα πλαινα η οχι....δεν νομιζω να χρειαζεσαι τα πλαινα σε καθημερινη οδηγηση...κοιταζε για το πατημα του λαστιχου και την ανταποκριση του στο νερο και μην συμβιβασεσαι εκει για μενα και αν ειναι μαλακα η σκληρα λιγοτερο βαση να δινεις για καθημερινη οδηγηση...αποψη μου...

 

υποθετω οτι ρωτας για τα πλαινα των λαστιχων...

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκανες. Καλοτάξιδα. Τα έβαλα πριν 2 χρόνια και είμαι πολυ ευχαριστημένος, ήσυχο, μαλακό και με πολυ καλές επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Continental primium contact 5 205/55/16 91v σήμερα 300€ η τετράδα. Βέβαια τα βρηκα και 280€ αλλα ήταν μακρυά και δεν τα προτίμησα.

εγω τα premium 5 τα βρηκα 290 στον αγιο δημητριο κοντα. Τωρα τελικα λεω να τα βαλω, βεβαια δινει μονο οδικη βοηθεια που μου την παρεχει ουτως η αλλως και η ασφαλεια μου ενω τα dunlop-goodyear που σκεφτομουν στην αρχη δινουν και εγγυηση 1 χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Σε διάσταση 205 55 16  με 280 τετράδα υπάρχουν και τα Βridgestone Adrenalin 002 για  όποιον θέλει ένα πολύ σπορ ελαστικό με πολύ σκληρό άκαμπτο πλαινό με χαρακτήρα προς το semi slick κάνοντας μικρή παραχώρηση στη βαριά βροχή και στην πρόωρη φθορά.

bridgestone_potenza_adrenalin_RE002_08.j

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να γράψω ότι τα premium που έβαλα έγραφε ημερομηνια κατασκευής 4315 δηλ μέσα Οκτωβρίου 15,φρεσκότατα. Δεν ξέρω αν εχει σημασία αυτό για την ποιότητα του ελαστικού.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ημερομηνία είναι σημαντικός παράγοντας, βέβαια με σωστή εναποθήκευση κι ένα παλιότερο ελαστικό πχ. του 14 δεν

έχει κανένα πρόβλημα.

 

Όπως και να χει το πιο φρέσκο είναι προτιμότερο στις επιλογές μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να γράψω ότι τα premium που έβαλα έγραφε ημερομηνια κατασκευής 4315 δηλ μέσα Οκτωβρίου 15,φρεσκότατα. Δεν ξέρω αν εχει σημασία αυτό για την ποιότητα του ελαστικού.

δημοσθενη τελικα εγω εβαλα continental premium contact 5 made in germany 39 εβδομμαδα του 15. Πως σου φαινονται ως τωρα:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα για τα Bridgestone και να πω την αλήθεια πιο παλια δεν τα είχα σε καμια εκτίμηση . θεωρείς #zlatcopraga ότι έχει αλλάξει η γόμα κλπ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.