Jump to content
crwmion

Golf - Επιλογή Ελαστικών 205/55/16 & 225/45/17[Continental Contipremiumcontact,dunlop Sportblue Response,goodyear Efficient Grip Performance]

Recommended Posts

19 hours ago , Perseas said:

Δεν έχω ιδέα για τα Bridgestone και να πω την αλήθεια πιο παλια δεν τα είχα σε καμια εκτίμηση . θεωρείς #zlatcopraga ότι έχει αλλάξει η γόμα κλπ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

το evo εχει καινουρια γομα και βελτιωμενα χαρακτηριστικα,... το μισελεν ειναι μονο για οσους κανουν πολλα χλμ σε συντομο χρονικο διαστημα μετα σκληραινει ενω ακομα και καινουριο δεν λεει τιποτα στη βροχη... το πιρελι ειναι πολυ μαλακο στην εκδοση blue και θα φαγωθει γρηγορα..αν δεν κανεις πολλα χλμ μπορεις να βαλεις και αυτο! Παντως μια που σου λεω τη γνωμη μου θα σου προτεινα να δοκιμασεις το premium contact 5 ... για μενα το πιο ολοκληρωμενο λαστιχο της κατηγοριας

Link to comment
Share on other sites

goodyear efficient grip performance σε αυτή τη διάσταση ότι καλύτερο έχω βάλει (michelin energy αυτά φόραγε όταν το πήρα, michelin primacy hp)

Link to comment
Share on other sites

το evo εχει καινουρια γομα και βελτιωμενα χαρακτηριστικα,... το μισελεν ειναι μονο για οσους κανουν πολλα χλμ σε συντομο χρονικο διαστημα μετα σκληραινει ενω ακομα και καινουριο δεν λεει τιποτα στη βροχη... το πιρελι ειναι πολυ μαλακο στην εκδοση blue και θα φαγωθει γρηγορα..αν δεν κανεις πολλα χλμ μπορεις να βαλεις και αυτο! Παντως μια που σου λεω τη γνωμη μου θα σου προτεινα να δοκιμασεις το premium contact 5 ... για μενα το πιο ολοκληρωμενο λαστιχο της κατηγοριας


Δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι αλλά λέγεται οτι το continental είναι παρα πολύ μαλακό . ισχύει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι αλλά λέγεται οτι το continental είναι παρα πολύ μαλακό . ισχύει;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δεν θα το ελεγα παρα πολυ μαλακο....εχει πιο ανθεκτικα πλαινα απο τα μισελεν

επισης αν δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα η επιλογη της vw και η δικη μου μετα το κοντι ειναι το

Hankook Ventus Prime 3 K125

 

Edited by zlatcopraga
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , zlatcopraga said:

δεν θα το ελεγα παρα πολυ μαλακο....εχει πιο ανθεκτικα πλαινα απο τα μισελεν

επισης αν δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα η επιλογη της vw και η δικη μου μετα το κοντι ειναι το

Hankook Ventus Prime 3 K125

 

Ωραίος θα το κοιτάξω γιατί με τα hankook δεν ξέρω τι παίζει, μαλακά-σκληρά...

Link to comment
Share on other sites

Πείτε ρε παιδιά την γνώμη σας όποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία.
Έχω ένα golf 5 TSI (140) και θέλω να αλλάξω λάστιχα. Ζω Θεσσαλονίκη και κάνω περίπου 20 χλμ καθημερινά για την δουλειά, 7 μήνες περίπου (φθινόπωρο Άνοιξη) καθώς τους υπόλοιπους μήνες κυκλοφορώ με σκούτερ.
Η διάσταση που φοράω είναι 225/45/17 και το διλλημα μου είναι το εξής.
Καλοκαιρινά ή 4 εποχών λάστιχα.
Κάποιος γνωστός μου πρότεινε 4 εποχών αλλά κολλάω κυρίως στην διάσταση που φοράω μήπως έχω θόρυβο, πιο μεγάλη κατανάλωση και φθορά.
Εσείς τι λέτε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , karlos said:

Πείτε ρε παιδιά την γνώμη σας όποιος γνωρίζει ή έχει εμπειρία.
Έχω ένα golf 5 TSI (140) και θέλω να αλλάξω λάστιχα. Ζω Θεσσαλονίκη και κάνω περίπου 20 χλμ καθημερινά για την δουλειά, 7 μήνες περίπου (φθινόπωρο Άνοιξη) καθώς τους υπόλοιπους μήνες κυκλοφορώ με σκούτερ.
Η διάσταση που φοράω είναι 225/45/17 και το διλλημα μου είναι το εξής.
Καλοκαιρινά ή 4 εποχών λάστιχα.
Κάποιος γνωστός μου πρότεινε 4 εποχών αλλά κολλάω κυρίως στην διάσταση που φοράω μήπως έχω θόρυβο, πιο μεγάλη κατανάλωση και φθορά.
Εσείς τι λέτε;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

τι απαιτησεις εχεις?τροπος οδηγησης?

Link to comment
Share on other sites

Νεκροφόρα... Γενικά πολύ ήπια οδηγηση. Έγινα πατέρας και ηρέμησα :-)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , karlos said:

Νεκροφόρα... Γενικά πολύ ήπια οδηγηση. Έγινα πατέρας και ηρέμησα :-)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για εμένα ένα uniroyal rainsport 3 και είσαι κομπλέ;)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , DubbeR_ChRoniS said:

αν θελεις ολσιζον michelin cross climate plus.

Θα συμπλήρωνα με τα Goodyear 4 season Vector Gen2, πολύ καλά λάστιχα και ανώτερα των παραπάνω

 

Ρίξε μια ματιά και στο θέμα με τα χειμερινά το είχαμε συζητήσει ξανά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Θέλω όμως να μου πείτε την γνώμη σας αν θα με βολεψουν τα 4 εποχών λάστιχα. Αν έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα καλοκαιρινά σε θόρυβο φθορά και κατανάλωση.
Όσο για την μάρκα αν το αποφασίσω θα ρίξω μια ματιά σε αυτά που λέτε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα. Επειδή δεν ξέρω που κινείσαι σε αυτά τα 40χλμ. πήγαινε-έλα δουλειά: πιάνει χιόνια η διαδρομή; Πηγαίνεις σε χιονοδρομικά κέντρα ή σε παρόμοιες περιοχές;

Για 1-2 φορές το χρόνο που θα τύχει η στραβή (αν είναι αυτή η περίπτωση βέβαια), είτε βάζεις κουβέρτες ή αν είναι τόσο χάλια, δεν πας δουλειά.

Τώρα με τα all season ελαστικά, θα έχουν απαίτηση & οι συνάδελφοι να περνάς να τους παίρνεις να πηγαίνετε μαζί τις δύσκολες μέρες, το σκέφτηκες καλά;;;;  :whistle: :w00t::lol:

 

ΥΓ: δεν έχω ποτέ δοκιμάσει τον συγκεκριμένο τύπο ελαστικών, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή. Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει πως τα σύγχρονα, τελευταίας σχεδίασης 4 εποχών ελαστικά έχουν πολύ βελτιωμένα χαρακτηριστικά σε σχέση με παλαιότερα, ελάχιστα χειρότερη απόδοση στο στεγνό από τα θερινά, καλύτερη στο βρεγμένο, αξιοπρεπέστατη στο χιόνι, λίγο χειρότερη σε φθορά & προκαλούν κάτι παραπάνω σε θόρυβο κύλισης.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , karlos said:

Καταρχάς ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Θέλω όμως να μου πείτε την γνώμη σας αν θα με βολεψουν τα 4 εποχών λάστιχα. Αν έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα καλοκαιρινά σε θόρυβο φθορά και κατανάλωση.
Όσο για την μάρκα αν το αποφασίσω θα ρίξω μια ματιά σε αυτά που λέτε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το αν θα σε βολέψουν έχουν να κάνουν αποκλειστικά με τις διαδρομές και τις απαιτήσεις σου. Από αυτά που γράφεις θα σε βολέψουν.

Βέβαια πολλοί άλλα γράφουν κι άλλα θέλουν.. και το διαπιστώνουν μετά την αγορά.

 

Μην περιμένεις να είναι τέλειο το 4season. Το τέλειο είναι σχετικό, δηλαδή:

Αν φοράς θερινό για πέταμα πλέον ναι θα είναι καλύτερο. Αν όμως φοράς Pilot Sport4 ή ανάλογο φρέσκο ή λίγων μηνών θα είναι χειρότερο, σε όλες τις "θερινές" συνθήκες και στο φρενάρισμα σε βρεγμένο.

Αν φόρεσες ποτέ premium χειμερινό και πηγαινες σε συνθηκές <7oC απροβλημάτιστα και κινήθηκες σε δρόμους με χιόνι, το ίδιο θα κάνεις και τώρα βάζοντας όμως όρια και θα είσαι πιο προσεκτικός. Αν πας και χιονοδρομικά πάρε και αλυσίδες μαζί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω θεωρώ ότι επειδή έχεις ηρεμήσει θα σε βολέψουν τα 4 season, αν μένεις νότια Ελλάδα και κινείται μόνο σε αστικό ιστό μείνε σε premium θερινά.

Link to comment
Share on other sites

Μένω Θεσσαλονίκη κέντρο και η δουλειά μου είναι κοντά στο αεροδρόμιο.
Πήγαινω στην πεθερούλα μου στην Δράμα 5-6 φορές τον χρόνο.
Αυτά είναι τα στάνταρτ δρομολόγια συν τα έκτακτα.
Χλμ μέσα στην χρονιά κανω βαριά 8.000 χλμ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από δείκτη φορτίου και ταχύτητας τι επιλέγουμε; Στα continental έχω 94W αλλά μου φαίνεται λάθος.
Λογικά είμαι σε V σωστά;

Για τα hankook ventus prime 3 έχετε άποψη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.