Jump to content
gterzop

Μυρίζει Σαν Καμμένο Πλαστικό

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Κάποιες φορές με έρχεται μεσα στο εσωτερικό του αυτοκινητου μια μυρωδιά σαν καμμενο πλαστικό. Εχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς ;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να μυρίζει καμένο πλαστικό... και για να μυρίζει τότε πάει να πεί ότι σίγουρα κάποιο σημείο/εξάρτημα λιώνει. Στη θέση σου θα πήγαινα επειγόντως για πλήρη έλεγχο του αυτοκινήτου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μυρίζει για λιγο και σταματάει. Συνέχεια αυτό γίνεται. Κάποιες φορές δεν μυρίζει καθολου. Εχω μπερδευτεί λιγο.... Το μονο που εχω κάνει πρόσφατα στο αυτοκίνητο ειναι στην πλεξούδα πίσω στο πορτ μπαγκαζ ηταν έτοιμα να κοπούν ολα και μάλλον ακουμπούσαν μεταξύ τους βραχυκυκλωναν και δεν άνοιγε. Απλά τα μακρενα λιγο με ίδιας διατομής καλώδιο για να μην σπάνε πολύ με το άνοιξε κλείσε.

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά που το μύρισα αυτό σε άλλο αυτοκίνητο του group είχε βραχυκυκλώσει ο διακόπτης των φλας με αποτέλεσμα να λιώσει και να κολλήσει! Προφανώς αυτό που μυρίζεις μέχρι αποδείξεως του εναντίου είναι λιωμένο πλαστικό καλωδίων λόγο βραχυκυκλώματος. Πρόσεχε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω και εγω ενα παρομιο προβλημα.καθε φορα που σβηνο το αμαξι μιριζει καμενο πλαστικο αλλα μονο εξο απο το αμαξι.σταματησα πολες φορες με αναμενο το αμαξι και βγικα για να δω αν μιριζει αλλα τιποτα.μονο οταν το σβηνω βγενει αφτην η μιροδια για περιπου μησο λεπτο.ξερει κανεις κατι?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

seat altea 1.4tsi. Μυρωδιά καμμένου βγαίνοντας από το αυτοκίνητο. Βρέθηκε σχετικά εύκολα. Διαρροή από φλάτζα σωλήνας νερού που πήγαινε στη τουρμπίνα. Δάκρυζε και όταν οι σταγόνες έπεφταν επάνω στον πυρωμμένο καταλύτη εξατμίζονταν αμέσως αναδύοντας την οσμή του καμμένου γενικότερα. Τώρα καθαρό πλαστικό δεν μύριζε αλλά αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά. Κόστος επισκευής 30ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και το δικο μου ειναι ατμοσφερικο θα το ψαξω λιγο να δω αν πεζει τιποτα κατο απτο καπω. Thnx μου εδοσες ηδεα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , δεν ξερω εαν το γραφω στο σωστο θεμα , μερικες φορες βγαινει μια μυρωδια απο το κλιματιστικο οταν το αναβω στο ζεστο σαν καρπεξ δηλαδη οταν πλενουμε τα χαλια με καρπεξ καπως ετσι μυριζει ξερουμε γιατι ; μηπως θελει κατι καθαρισμα το φιλτρο καμπινας η κατι αλλο ; . 

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα.Βρηκα τελικα τι μυριζε......... Στον αναπτηρα του αυτοκινητου το λαμπακι που εχει ειχε λιωσει λιγο τα πλαστικα γυρω γυρω και μυριζε εντονα Καηκε το λαμπακι πηγα να το αλλαξω και τοτε το ανακαλυψα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2015 at 0:27 PM, Koursaros1979 said:

καλημερα , δεν ξερω εαν το γραφω στο σωστο θεμα , μερικες φορες βγαινει μια μυρωδια απο το κλιματιστικο οταν το αναβω στο ζεστο σαν καρπεξ δηλαδη οταν πλενουμε τα χαλια με καρπεξ καπως ετσι μυριζει ξερουμε γιατι ; μηπως θελει κατι καθαρισμα το φιλτρο καμπινας η κατι αλλο ; . 

Κάνε μια απολύμανση (αν θέλεις και μόνος σου μπορείς με σπρέι πχ όπως της Wurth) να σκοτώσει τους μύκητες και φυσικά μετά καπάκια αλλαγή του φίλτρου όπου προτίμησε την έκδοση ενεργού άνθρακα. 5-6€ διαφορά στην τιμή αλλά το απόλυτο χάος σε φιλτράρισμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.