Jump to content
Andritsos

Ενημέρωση Απο Vw Και Τα 1.6Tdi Με Το Παράνομο Λογισμικό. . . .

Recommended Posts

Μόλις τσέκαρα στα mail μου. . . .  Άντε να δούμε. . . . . . 

 

  Αθήνα, 14/10/2015  

Αγαπητέ κύριε Ανδρίτσο,

 

Κατόπιν σχετικής ενημέρωσης από τη Volkswagen A.G., θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι ο πετρελαιοκινητήρας τύπου ΕΑ189 που είναι τοποθετημένος στο αυτοκίνητό σας επηρεάζεται από λογισμικό που σχετίζεται με την βελτιστοποίηση των τιμών οξειδίων του αζώτου (NOx) κατά την τυποποιημένη διαδικασία δοκιμής σε εργαστήριο. 

 

Λυπούμαστε για το γεγονός αυτό και, με βάση την ανωτέρω ενημέρωση από την Volkswagen A.G., το αυτοκίνητό σας είναι τεχνικά ασφαλές και κατάλληλο για χρήση και καταβάλλεται κάθε προσπάθεια προκειμένου να επιλυθούν οι παραπάνω αποκλίσεις το συντομότερο δυνατό.

 

Η  Volkswagen A.G. θα καλύψει τη δαπάνη όλων των αναγκαίων μέτρων και θα καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να κερδίσει και πάλι την εμπιστοσύνη σας.

 

Η εταιρεία μας θα επικοινωνήσει μαζί σας το συντομότερο δυνατό προκειμένου να ενημερωθείτε για την υλοποίηση των απαραίτητων τεχνικών μέτρων και θα συνεχίσει να σας κρατά ενήμερο/η. Η Γραμμή Εξυπηρέτησης Πελατών Volkswagen (τηλ. 210-9981100 e-mail:customercare@kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL* ) είναι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε επιπρόσθετη πληροφόρηση.

Σημειώνουμε τέλος ότι η εμπιστοσύνη σας παραμένει για εμάς ζήτημα υψίστης προτεραιότητας.

Με εκτίμηση,

 

    Κονιστής Αθανάσιος 
Αναπληρωτής Διευθυντής Πωλήσεων 
& Marketing Volkswagen

 Οικονόμου Κωνσταντίνος

 Διευθυντής After Sales

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα πάνε να βάλουν το νέο λογισμικό γνωρίζοντας ότι κάποια άλογα θα πάνε περίπατο :cry:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα πάνε να βάλουν το νέο λογισμικό γνωρίζοντας ότι κάποια άλογα θα πάνε περίπατο :cry:

¨Εχεις δίκιο αλλά ξεχνάς το ΚΤΕΟ που θα σου ζητήσει πιστοποιηση ανάκλησης. Edited by ankarage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει θέμα αλόγων . . . . . .  Για το ΚΤΕΟ φαντάζομαι σίγουρα. . . . .  Το θέμα είναι και στα 1,2tdi . . . . .  φαντάσου. . . . . . Της Π.......Σ . . . . . . . .  :startle:

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει θέμα αλόγων . . . . . .  Για το ΚΤΕΟ φαντάζομαι σίγουρα. . . . .  Το θέμα είναι και στα 1,2tdi . . . . .  φαντάσου. . . . . . Της Π........Σ . . . . . . . .  :startle:

Aν διορθώνουν τους ρύπους χωρίς επίπτωση τότε γιατί δεν το έκαναν από την αρχή?

Δεν νομίζω ότι δεν θα υπάρξει επίπτωση στο αυτοκίνητο.Θα φανεί μετά τις πρώτες ανακλήσεις τι ακριβώς

γίνεται.Τώρα απλά και λογικά υποθέτουμε.

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

¨Εχεις δίκιο αλλά ξεχνάς το ΚΤΕΟ που θα σου ζητήσει πιστοποιηση ανάκλησης.

Και προτιμας να χασεις 20-30 αλογ και ποιος ξερει τι χερι θα βαλουν στο αμαξι για να μην δωσεις κατι παραπανω στο κτεο;

Link to comment
Share on other sites

Και προτιμας να χασεις 20-30 αλογ και ποιος ξερει τι χερι θα βαλουν στο αμαξι για να μην δωσεις κατι παραπανω στο κτεο;

Ούτε να χάσω 30 άλογα, ούτε να λαδώσω το ΚΤΕΟ. Ζητάς τα λεφτά σου πίσω (αντιστροφή πώλησης) γιατί το προϊόν που αγόρασα δεν έχει τα πια τα ίδια χαρακτηριστικά με την ημέρα αγοράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και προτιμας να χασεις 20-30 αλογ και ποιος ξερει τι χερι θα βαλουν στο αμαξι για να μην δωσεις κατι παραπανω στο κτεο;

δυσκολο να σε περασουν ΚΤΕΟ μετα...

 

Ούτε να χάσω 30 άλογα, ούτε να λαδώσω το ΚΤΕΟ. Ζητάς τα λεφτά σου πίσω (αντιστροφή πώλησης) γιατί το προϊόν που αγόρασα δεν έχει τα πια τα ίδια χαρακτηριστικά με την ημέρα αγοράς.

σωστος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχουμε κανένα νεότερο? Είχα ακούσει για το θέμα αλλά το πήρα πολύ φλου γιατί άκουσα πως το πρόβλημα αφορά μόνο το μεγάλα μοντέλα της VW (passat κλπ)... Αν ισχύει κάτι τέτοιο... τη μείωση αλόγων και χαζομάρες με το κτεο, τα λεφτά μου πίσω!!!

Edited by IgNA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην σκανδαλο παρεα! Εγω που το πηρα μεταχειρισμενο το αμαξι? VW 1.2TDI BLUEMOTION??? Να παρω αντιπροσωπεια τηλ να μου πουν αν εχω και εγω θεμα? Γιατι Δεκεμβριο περναω το 1ο μου κτεο..μην παω για μαλλι και βγω κουρεμενος..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην σκανδαλο παρεα! Εγω που το πηρα μεταχειρισμενο το αμαξι? VW 1.2TDI BLUEMOTION??? Να παρω αντιπροσωπεια τηλ να μου πουν αν εχω και εγω θεμα? Γιατι Δεκεμβριο περναω το 1ο μου κτεο..μην παω για μαλλι και βγω κουρεμενος..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

εννοειτε,γιατι αν ερθει χαρτι θα παει στον παλιο ιδιοκτητη,και σιγα μην ψαξει να σε βρει αυτος....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Μίλησα με τα κεντρικά της vw και με ενημέρωσαν ότι το δικό μου polo tdi 1.2( όχι bluemotion)μοντέλο 2010 είναι ρυπογονο και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν αυτοί μάλλον ταχυδρομικώς η με email για το που θα το φτιαξω και ποια είναι ή διαδιακασία!

Υπόψην είμαι δεύτερο χέρι.... Και αν δεν ασχολιομουν εγώ αυτοί δεν πρόκειται να με έψαχναν γτ τα στοιχεία που είχαν καταχωρημένα ήταν ότι να'ναι!! Καλά που τους πήρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Μίλησα με τα κεντρικά της vw και με ενημέρωσαν ότι το δικό μου polo tdi 1.2( όχι bluemotion)μοντέλο 2010 είναι ρυπογονο και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν αυτοί μάλλον ταχυδρομικώς η με email για το που θα το φτιαξω και ποια είναι ή διαδιακασία!

Υπόψην είμαι δεύτερο χέρι.... Και αν δεν ασχολιομουν εγώ αυτοί δεν πρόκειται να με έψαχναν γτ τα στοιχεία που είχαν καταχωρημένα ήταν ότι να'ναι!! Καλά που τους πήρα...

Αν δεν έχεις πάει για service σε επίσημο αντιπροσωπεία, δεν μπορούν να δουν την αλλαγή στοιχείων... Επίσης, δεν παίρνουν από το υπουργείο τις μεταβολές αδειών, δεν είναι υποχρέωσή τους να ξέρουν αν άλλαξε ιδιοκτήτη το όχημα...

Edited by redchampion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε,γιατι αν ερθει χαρτι θα παει στον παλιο ιδιοκτητη,και σιγα μην ψαξει να σε βρει αυτος....

Εγω απο την αλλη που τους πηρα επεσα στον κλασικο ελληνα που τα εχει ματωσει απο το ξυσιμο και μου λεει μπες στο site της vw εκει βαζεις τον αριθμο πλαισιου σου και βλεπεις αν εχεις θεμα αλλα (δεν μας εχει ερθει ειδοποιηση για update των softwares ακομα) αυτα τα ολιγα! Vw για μενα ξερετε τι σημαινει μαγκες? Κλασικο eu αμαξι με ιδιαιτερη ομορφια, ασφαλεια, οικονομια και ταχυτητα σε οικονομικη εκδοση κατα τα αλλα γτπ ειναι σε ολους τους τομεις! Αυτην την εντυπωση ειχα απο τα 5αρια που ξεκινησε να βγαζει τοτε και εκανε το μπαμ στις πωλησεις..τεσπα..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μενα πατωντας το vin number στην vw μου ειπε οτι ειναι στα αυτοκινητα με την ανακληση οποτε θα μιλησω νε αντιπροσωπεια να δω τι γινεται. Δεν νομιζω να χανει παντως απο δυναμη διοτι ενα λογισμικο εγκεφαλου μπορει ταυτοχρονα να μειωσει ρυπους χωρις μειωση αποδοσης

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, δεν επηρεάζονται όλοι οι EA189; Μου έβγαλε το παρακάτω:

Αγαπητέ Πελάτη,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο τύπος EA 189 του κινητήρα που διαθέτει το όχημά σας με τον αριθμό πλαισίου XXXXXX, δεν επηρεάζεται από λογισμικό που προκαλεί βελτιστοποίηση στις τιμές οξειδίων του αζώτου (NOx) κατά τη διάρκεια της δυναμομέτρησης (NEDC).

Επίσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι τιμές κατανάλωσης καυσίμου και εκπομπών CO2 του οχήματός σας, μοντέλου έτους 2016, με αριθμό πλαισίου XXXXX, δεν τελούν, υπό αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @AvatarX και εμένα μου βγάζει το ίδιο και έχω το Bluemotion με 110 άλογα κ 6-τάχυτο. Το θέμα είναι ότι στο μήνυμα μου βγάζει ότι είναι μοντέλο του 16, ενώ το δικό μου είναι μοντέλο 2015... 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @AvatarX και εμένα μου βγάζει το ίδιο και έχω το Bluemotion με 110 άλογα κ 6-τάχυτο. Το θέμα είναι ότι στο μήνυμα μου βγάζει ότι είναι μοντέλο του 16, ενώ το δικό μου είναι μοντέλο 2015... 

Και εμένα του 2015 είναι (έχω το dsg με τα 105). Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις... Ελπίζω να είναι τουλάχιστον η διάγνωση σωστή και να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων... 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα....μόλις Μίλησα με την vw Κατερίνης... Και μου είπαν ότι από αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησαν στην αναβάθμιση λογισμικού μόνο για τα 1.2 που έχουν τον παράνομο λογισμικό... Μου είπαν ότι ειναι μισή ώρα Δουλεια για να τι φτιάξουν....για τα υπόλοιπα θα σας πω αύριο που θα παω...(άλογα,ρυπους,κτεο,τελη κυκλοφορίας κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.