Jump to content
GioT

Αποτυχία Εκκίνησης Κινητήρα - Polo 1.4 Tdi 2015

Recommended Posts

καλημέρα και καλή χρονιά! Φίλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα,πήγα στην αντιπροσωπία έκαναν τις αλλαγές στο βολάν και τα υπόλοιπα αλλά χθες παρουσιάστηκε ξανά το πρόβλημα βέβαια με την μόνη διαφορά ότι πήρε μπρος δούλευε πολύ χαμηλές στροφές και έκανε σαν τρακτέρ. Στην δεύτερη ενεργοποίηση πήρε κανονικά... Παράκληση, αν κάποιος με το ίδιο πρόβλημα έκανε τις αλλαγές στην αντιπροσωπία ας απαντήσει αν του παρουσιάστηκε ξανά πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ!      

 

Καλησπέρα φίλοι και καλή χρονιά με υγεία και χωρίς προβλήματα στα Polo μας.

 

Προχώρησα στις αλλαγές του σετ συμπλέκτη, του βολάν και της αναβάθμισης του λογισμικού στις 21/12/2015.. Μέχρι στιγμής δε μου έχει εμφανιστεί ξανά το πρόβλημα.. Το αυτοκίνητο μου φαίνεται ότι παίρνει μπροστά πιο άνετα, πιο εύκολα και σχετικά πιο γρήγορα..

Όσοι έχετε προχωρήσει στις αλλαγές αυτές, έχετε παρόμοια εντύπωση??

 

Το κουδούνισμα που είχα είναι μάλλον από τον αερόσακο διότι αφαιρέσαμε τον αερόσακο και το κουδούνισμα σταμάτησε οπότε θα προχωρήσουμε σε αντικατάσταση του αερόσακου! 

 

Φυσίκα και το Polo μου είναι  μέσα στη Recall με τα περίφημα σωληνάκια και θα πρoχωρήσουμε στις αλλαγές που προτείνει το εργοστάσιο.

 

gianniskom84 έχω την εντύπωση ότι είσαι ο πρώτος που του συμβαίνει ξανά και πραγματικά είναι τραγικό αν συνεχιστεί το πρόβλημα.. Το ανέφερες στην αντιπροωπεία???

Μακάρι να επιλυθεί! Κράτα μας ενήμερους σε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου συνεβη και σε εμενα το ιδιο πραγμα.

Γυριζω τη μιζα και κανει σαν τρακτερ και μετα απο 4-5 προσπαθειες παιρνει κανονικα.Θα μου αλλαξουν το βολαν κι εμενα και κατι αλλα.... ετσι ειπε ο μηχανικος της αντιπροσωπειας.

Εγω το πηρα τον Μαρτιο του 2015 το POLO 1.4TDI HIGHLINE.

Θα το παω σε δυο μερες να που το φτιαξει σε 4 ωρες λεει θα ειναι ετοιμο.

Ο θεος βοηθος !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου συνεβη και σε εμενα το ιδιο πραγμα.

Γυριζω τη μιζα και κανει σαν τρακτερ και μετα απο 4-5 προσπαθειες παιρνει κανονικα.Θα μου αλλαξουν το βολαν κι εμενα και κατι αλλα.... ετσι ειπε ο μηχανικος της αντιπροσωπειας.

Εγω το πηρα τον Μαρτιο του 2015 το POLO 1.4TDI HIGHLINE.

Θα το παω σε δυο μερες να που το φτιαξει σε 4 ωρες λεει θα ειναι ετοιμο.

Ο θεος βοηθος !!!

 

Φίλε μου μέχρι και σμρ δεν έχω αντιμετωπίσει ΕΥΤΥΧΩΣ ξανά το πρόβλημα με την αποτυχία εκκίνησης του κινητήρα! 

Σχετικά με τη διάρκεια της όλης αντικατάστασης είναι περίπου τόσο... τόσο έκανα κι εγώ.. 

Από ποια περιοχή το πήρες?

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα πάνε! 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Με μεγάλη λύπη μου σας αναφέρω πως μου έμεινε το Πολάκι, με συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρονται στο παρόν.

Δυστυχώς, αν και χάρηκα που επιτέλους μετά από μήνες γκρίνιας η VW αναγνώρισε πως και η δική μου παρτίδα έχει πρόβλημα με βολάν - συμπλέκτη, δεν ευτύχησα να ολοκληρωθεί η εργασία ανάκλησης πριν μου μείνει στα χέρια...

Αυτό που κάνει κωμικοτραγική την κατάσταση είναι πως μου έμεινε 450 χλμ. μακριά από την Αθήνα, κάτι που συνεπάγεται ένα και μόνο πράγμα: ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη λύπη μου σας αναφέρω πως μου έμεινε το Πολάκι, με συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρονται στο παρόν.

Δυστυχώς, αν και χάρηκα που επιτέλους μετά από μήνες γκρίνιας η VW αναγνώρισε πως και η δική μου παρτίδα έχει πρόβλημα με βολάν - συμπλέκτη, δεν ευτύχησα να ολοκληρωθεί η εργασία ανάκλησης πριν μου μείνει στα χέρια...

Αυτό που κάνει κωμικοτραγική την κατάσταση είναι πως μου έμεινε 450 χλμ. μακριά από την Αθήνα, κάτι που συνεπάγεται ένα και μόνο πράγμα: ταλαιπωρία.

 

Polakia TDI, τι έγινε με το αυτοκίνητο? Προχώρησες στις αλλαγές?? Ταλαιπωρία??

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλησπέρα σε όλους.

Το αυτοκίνητο το παρέλαβα μετά την πραγματοποίηση των τροποποιήσεων.

Από λίγα χιλιόμετρα που διάνυσα και από μια πρώτη εικόνα, το πρόβλημα με τη μίζα αποκαταστάθηκε.

Η λειτουργία του κινητήρα σίγουρα έχει αλλάξει, τον ένιωσα πιο τραχύ και πιο θορυβώδη σίγουρα, κροταλίζει περισσότερο.

Η αίσθηση του συμπλέκτη έχει επίσης αλλάξει, δεν σβήνει πλέον σε χαμηλές ταχύτητες και συμπεριφέρεται διαφορετικά στην ταχύτητα των ~20χλμ./ώρα που είχα προσωπικά πρόβλημα.

Τέλος, κάτι αντιλαμβάνομαι πως έχει χάσει από την ευστροφία του (το τσέκαρα με την 2α), αλλά οκ, θα επανέλθω σε αυτό αλλά και σε κατανάλωση.

 

Δυστυχώς η ταλαιπωρία μου δεν τελείωσε. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα με 130χλμ. παραπάνω, το συνεργείο με διαβεβαίωσε πως δεν τα έκανε σε δοκιμές (και τους πιστεύω) και δεν ξέρω αν αξίζει να κινηθώ νομικά εναντίον της μεταφορικής, καθότι έχω βάσιμες υποψίες πως τα χλμ. τα διένυσε ο πρώτος μεταφορέας που παρέλαβε το αυτοκίνητο εκεί που μου έμεινε μέχρι τον επόμενο σταθμό μεταφόρτωσης... Πολλή ταλαιπωρία ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το αυτοκίνητο το παρέλαβα μετά την πραγματοποίηση των τροποποιήσεων.

Από λίγα χιλιόμετρα που διάνυσα και από μια πρώτη εικόνα, το πρόβλημα με τη μίζα αποκαταστάθηκε.

Η λειτουργία του κινητήρα σίγουρα έχει αλλάξει, τον ένιωσα πιο τραχύ και πιο θορυβώδη σίγουρα, κροταλίζει περισσότερο.

Η αίσθηση του συμπλέκτη έχει επίσης αλλάξει, δεν σβήνει πλέον σε χαμηλές ταχύτητες και συμπεριφέρεται διαφορετικά στην ταχύτητα των ~20χλμ./ώρα που είχα προσωπικά πρόβλημα.

Τέλος, κάτι αντιλαμβάνομαι πως έχει χάσει από την ευστροφία του (το τσέκαρα με την 2α), αλλά οκ, θα επανέλθω σε αυτό αλλά και σε κατανάλωση.

 

Δυστυχώς η ταλαιπωρία μου δεν τελείωσε. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα με 130χλμ. παραπάνω, το συνεργείο με διαβεβαίωσε πως δεν τα έκανε σε δοκιμές (και τους πιστεύω) και δεν ξέρω αν αξίζει να κινηθώ νομικά εναντίον της μεταφορικής, καθότι έχω βάσιμες υποψίες πως τα χλμ. τα διένυσε ο πρώτος μεταφορέας που παρέλαβε το αυτοκίνητο εκεί που μου έμεινε μέχρι τον επόμενο σταθμό μεταφόρτωσης... Πολλή ταλαιπωρία ρε παιδιά...

 

Προς το παρόν δε μου έχει εμφανίσει κάποιο από τα προβλήματα που είχα αναφέρει και εύχομαι να παραμείνει έτσι!

 

Καλή ευκολία και καλό ξεμπέρδεμα Polakia, μακάρι να βγάλεις άκρη με τα παραπάνω χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
On 24/10/2015 at 1:00 ΠΜ, GioT said:
Καλησπέρα σας αγαπητά μέλη του VW club,

 

 

 

 

Πήρα την απόφαση να γραφτώ στο club  και να ανοίξω θέμα διότι είμαι στα όρια της απελπισίας και η βοήθεια σας μου είναι πολύτιμη καθώς δεν είμαι μηχανικός και δεν έχω προηγούμενη σχετική εμπερία..

 

 

 

 

 

Είμαι κάτοχος ενός  VW Polo TDI 1.4 90 ίππων, το οποίο παρήγγειλα τον Οκτώβριο του 2014 και το οποίο παρέλαβα τον Ιανουάριο του 2015, δηλαδή το αυτοκίνητο είναι ούτε 10 μηνών..

 

 

 

 

 

Εδώ και κάποιους μήνες (δε θυμάμαι πότε ήταν η πρώτη φορά) μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: κάποιες φορές όταν πάω να το βάλω μπροστά, περιμένω να σβήσει το λαμπάκι της ηλεκτρονικής προθέρμανσης, γυρνάω το κλειδί, το αυτοκίνητο προσπαθεί να πάρει μπροστά αλλά αποτυγχάνει και παράλληλα κάνει και έναν περίεργο ήχο ο κινητήρας, σαν τρακτέρ θα μπορούσα να τον περιγράψω.. (έχω βίντεο αλλά δεν ξέρω αν έχω τη δυνατότητα να το ποστάρω). Επίσης, κάποιες φορές σταματάω στο φανάρι και η μηχανή σβήνει λόγω του start&stop αλλά μόλις πατάω συμπλέκτη δεν παίρνει μπροστά και μου πετάει μήνυμα ''Start the engine manually'', δηλαδή με το κλειδί όπου και πάλι κάποιες φορές δεν παίρνει...

 

 

 

 

 

Έστειλα το βίντεο στον αντιπρόσωπο από τον οποίο και αγόρασα το αυτοκίνητο, πήγα το αυτοκίνητο από εκεί και μου λέει ότι τους έχει έρθει τεχνική οδηγία από τη VW στην οποία αναφέρουν ότι στα Polo που αποτυγχάνουν να εκκινήσουν (μου είπε ότι το αποκαλούν ''το θέμα της πρωινής εκκίνησης'' και ότι υπάρχουν κι άλλα με το ίδιο πρόβλημα σαν το δικό μου..) πρέπει να γίνουν κάποιες 4 αλλαγές στον κινητήρα: 

 

 

 

 

 

1) Αλλαγή βολάν από διπλής μάζας σε μονής

 

 

2) αλλαγή σετ συμπλέκτη, δηλαδή δίσκο πλατό

 

 

3) δεξί ημιαξόνιο

 

 

4) αναβάθμιση του λογισμικού (δεν είμαι στην κατηγορία των ρύπων)

 

 

 

 

 

Φυσικά μου λέει ότι πρέπει να κατέβει το σαζμάν για να γίνουν όλα αυτά... 

 

 

Όταν ρώτησα τον αντιπρόσωπο τι θα έκανε αν ήταν δικό του το αυτοκίνητο, μου απάντησε ότι αφού υπάρχει θέμα με την εκκίνηση θα προχωρούσε στις παραπάνω αλλαγές..

 

 

 

 

 

Τα πάντα είναι εντός εγγύησης.

 

 

 

 

 

Σας παρακαλώ θερμά, βρίσκομαι σε απόγνωση διότι δεν έχω τις γνώσεις... Αν μπει χέρι στον κινητήρα με τις παραπάνω αλλαγές σε τι βαθμο επηρεάζεται το αυτοκίνητο??? Το καταστρέφουν??? Θα είναι για πάντα ελαττωματικό ????

 

 

Να προχωρήσω στις παραπάνω αλλαγές??? 

 

 

 

 

 

Δεν ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ και για αυτό η βοήθεια και οι συμβουλές σας θα εισακουστούν.

 

 

Συγνώμη αν είναι μεγάλο το ποστάρισμα σε έκταση αλλά προσπάθησα να περιγράψω την κατάσταση όσο πιο καλά μπορούσα..

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας.

 

Καλημέρα. Ελπίζω να πηγαίνουν όλα καλά πλέον με το αυτοκίνητο & να μη χρειαστούν ποτέ πάλι παρόμοιες αλλαγές.

Υπαρχει περίπτωση να υπάρχουν κάπου σημειωμένοι οι κωδικοί της ανάκλησης και των επαναπρογραμματισμών εγκεφάλων;

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά ειμαι καινούργιος στο club. Ειμαι πραγματικά απογοητευμένος,  είχα το πρόβλημα με βολάν, ενώ μου το άλλαξε σε μονής ο μάστορας μαζί με δίσκο πλατό ο θόρυβος που έκανε συνέχιζε λιγότερο μεν αλλά τον έκανε. Μετά λεει εχει θεμα το σασμαν ,όντως το ανοίξανε κ ήταν χάλια. Βρίσκει ένα μεταχειρισμένο το βάζει επάνω κ πάλι συνεχίζει ο θόρυβος. 

 

 

Έχετε καμία ιδέα τι θέλει? 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
49 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

Καλησπέρα σας παιδιά ειμαι καινούργιος στο club. Ειμαι πραγματικά απογοητευμένος,  είχα το πρόβλημα με βολάν, ενώ μου το άλλαξε σε μονής ο μάστορας μαζί με δίσκο πλατό ο θόρυβος που έκανε συνέχιζε λιγότερο μεν αλλά τον έκανε. Μετά λεει εχει θεμα το σασμαν ,όντως το ανοίξανε κ ήταν χάλια. Βρίσκει ένα μεταχειρισμένο το βάζει επάνω κ πάλι συνεχίζει ο θόρυβος. 

 

 

Έχετε καμία ιδέα τι θέλει? 

Καλησπέρα & καλωσήρθες. Όταν λες μάστορας, ελπίζω πως εννοείς ο μάστορας επίσημου εξουσιοδοτημένου συνεργείου, στα πλαίσια της ανάκλησης. Η ανάκληση αφορούσε σε δίσκο-παλτό, βολάν, δεξί (;) ημιαξόνιο & επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου. Έγιναν όλα; Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο; Υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσεις σε βίντεο τον ήχο που κάνει;

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Καλησπέρα & καλωσήρθες. Όταν λες μάστορας, ελπίζω πως εννοείς ο μάστορας επίσημου εξουσιοδοτημένου συνεργείου, στα πλαίσια της ανάκλησης. Η ανάκληση αφορούσε σε δίσκο-παλτό, βολάν, δεξί (;) ημιαξόνιο & επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου. Έγιναν όλα; Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο; Υπάρχει δυνατότητα να ανεβάσεις σε βίντεο τον ήχο που κάνει;

Καλώς σας βρήκα. Δεν το έχω πάει σε αντιπρωσοπεια , Έχω συγγενει που έχει συνεργείο που τον εμπιστεύομαι . Άλλαξε δίσκο κ βολαν μόνο.  για το ημιαξονιο ρώτησε ένα φίλο του στην καρεντα Κ είπε ότι το αλλάζουν προληπτικά επειδή βγάζει πρόβλημα κάποια στιγμή.  Ούτε προγραμματισμό εκανε. Έχει κάνει 146χιλ. Κ έχω κάνει αρκετά ενώ είχε αυτόν το χτύπο στο βολαν. το έχω στο συνεργείο οπότε λίγο δύσκολο να βγάλω τον ήχο που κάνει. 

 

Σκέφτομαι μήπως το πάρω να το πάω σε εξουσιοδοτημένο απλά θα μου κόψουν τον κωλο (συγγνώμη κιολας) συν να δώσω λεφτά για την δουλειά που μου έκανε ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
16 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

Καλώς σας βρήκα. Δεν το έχω πάει σε αντιπρωσοπεια , Έχω συγγενει που έχει συνεργείο που τον εμπιστεύομαι . Άλλαξε δίσκο κ βολαν μόνο.  για το ημιαξονιο ρώτησε ένα φίλο του στην καρεντα Κ είπε ότι το αλλάζουν προληπτικά επειδή βγάζει πρόβλημα κάποια στιγμή.  Ούτε προγραμματισμό εκανε. Έχει κάνει 146χιλ. Κ έχω κάνει αρκετά ενώ είχε αυτόν το χτύπο στο βολαν. το έχω στο συνεργείο οπότε λίγο δύσκολο να βγάλω τον ήχο που κάνει. 

 

Σκέφτομαι μήπως το πάρω να το πάω σε εξουσιοδοτημένο απλά θα μου κόψουν τον κωλο (συγγνώμη κιολας) συν να δώσω λεφτά για την δουλειά που μου έκανε ο δικός μου.

Μιλάμε για το 1.2 ή το 1.4 TDI?

Δυσκολα πολύ μας βάζεις...

Στα 146.000 χλμ. χμμμ, δεν ξέρω, μπορεί να έχει προκληθεί & από φυσιολογική φθορά όλο αυτό & να μην ήθελε ανάκληση το δικό σου (αν και το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο).

Για ανάκληση δηλαδή δε σε ειδοποίησαν ποτέ;

Τωρα για τον ήχο τι να πω, καταλαβαίνεις πως είναι σίγουρα από αυτό το πρόβλημα του δίσκο-πλατό / βολάν; Έχει καμία σχέση αυτό που αντιμετωπίζεις με αυτό: https://youtu.be/yuto__qm-Ng

 

Επίσης να φανταστώ πως έχεις ήδη δει αυτό το θέμα: 

 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Μιλάμε για το 1.2 ή το 1.4 TDI?

Δυσκολα πολύ μας βάζεις...

Στα 146.000 χλμ. χμμμ, δεν ξέρω, μπορεί να έχει προκληθεί & από φυσιολογική φθορά όλο αυτό & να μην ήθελε ανάκληση το δικό σου (αν και το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο).

Για ανάκληση δηλαδή δε σε ειδοποίησαν ποτέ;

Τωρα για τον ήχο τι να πω, καταλαβαίνεις πως είναι σίγουρα από αυτό το πρόβλημα του δίσκο-πλατό / βολάν; Έχει καμία σχέση αυτό που αντιμετωπίζεις με αυτό: https://youtu.be/yuto__qm-Ng

 

Επίσης να φανταστώ πως έχεις ήδη δει αυτό το θέμα: 

 

 Δυστυχώς φίλε μ το πήρα μεταχειρισμένο οπότε δεν ξέρω αν είναι από αυτά που ανακληθηκαν. στην αρχή όταν το πήρα με 129 χιλ το έκανε λίγο στο ρελαντί κ όταν πήγαινα να ξεκινήσω με πρώτη εκανε ένα θόρυβο σαν γρατσουνισμα λες κ είχε θέμα το ρουλεμάν συμπλέκτη.  Είναι ο 1.4 BM 

Ναι ήταν σίγουρα από βολαν δίσκο πλατό. 

Δεν έσβηνε όπως στο βίντεο κ επίσης δεν μπορώ να διακρίνω τον ήχο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
11 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

 Δυστυχώς φίλε μ το πήρα μεταχειρισμένο οπότε δεν ξέρω αν είναι από αυτά που ανακληθηκαν. στην αρχή όταν το πήρα με 129 χιλ το έκανε λίγο στο ρελαντί κ όταν πήγαινα να ξεκινήσω με πρώτη εκανε ένα θόρυβο σαν γρατσουνισμα λες κ είχε θέμα το ρουλεμάν συμπλέκτη.  Είναι ο 1.4 BM 

Ναι ήταν σίγουρα από βολαν δίσκο πλατό. 

Δεν έσβηνε όπως στο βίντεο κ επίσης δεν μπορώ να διακρίνω τον ήχο δυστυχώς.

Για να είχε πάνω το βολάν διπλής μάζας, από όσα λες, μάλλον δεν είχε ανακληθεί.

Δεν ξέρω, ας ευχηθώ να είναι κάτι απλό που δεν έχει δει ο μάστορας. Ψαξου λίγο και για τον προγραμματισμό εγκεφάλου όμως, νομίζω πρέπει να είχε κάποια σχέση με το πόσο ζοριζόταν το όλο σύστημα, για αυτό και χρειαζόταν επαναπρογραμματισμός μετά την αλλαγή σε βολάν μονής.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Για να είχε πάνω το βολάν διπλής μάζας, από όσα λες, μάλλον δεν είχε ανακληθεί.

Δεν ξέρω, ας ευχηθώ να είναι κάτι απλό που δεν έχει δει ο μάστορας. Ψαξου λίγο και για τον προγραμματισμό εγκεφάλου όμως, νομίζω πρέπει να είχε κάποια σχέση με το πόσο ζοριζόταν το όλο σύστημα, για αυτό και χρειαζόταν επαναπρογραμματισμός μετά την αλλαγή σε βολάν μονής.

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον,  θα τον ενημερώσω κ ας ελπίσουμε ότι θα βγάλουμε άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον,  θα τον ενημερώσω κ ας ελπίσουμε ότι θα βγάλουμε άκρη. 

Και γω στο εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα & οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.