Jump to content
Koursaros1979

Θολωνουν Τα Τζαμια - Παρμπριζ

Recommended Posts

Guest Polakias TDI

Πάντως, προς ενημέρωση, είμαι εκτος σπιτιού, αρκετή ώρα, εχω ανοίξει 5 αυτοκίνητα φίλων, παλιά & νέα μοντέλα, το μόνο που έχει υγρασία (νερό, το τραβάω με το χαρτί!) απο την εσωτερική πλευρα του τζαμιού (εξωτερικά εχουν όλα), ειναι το πιο καινούριο, το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μόλις γύρισα σπιτι απο γαμο. Με το που μου έφερε το αυτοκινητο ο παρκαδόρος, ηταν φουλ απο υγρασία οι εσωτερικές πλευρές του παρμπρίζ & του πίσω τζαμιου. Ξαναλέω: εσωτερικά. Νερό παιδιά, όχι απλά ενα φιλμάκι υγρασίας.

Και ρωτώ: μόνο σε μενα συμβαίνει αυτο; Απλά μια απάντηση να γνωρίζω πριν βάλω πωλητήριο.

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα χαρτονομισμα και κλειστο μαζι με τις πορτα σε διαφορα σημεια που υπαρχει λαστιχο και προσπαθησε να το τραβηξεις.Εφοσον δεν ξερεις απο που μπαζει αν μπαζει καντο σε ολες τις πορτες.αναλογα το ποσο ευκολα βγαινει μπαζει και την αναλογη υγρασια.Αν σου φανει οτι εχει θεμα πηγαινε σε ενα παμπριζα να σου πει μια γνωμη.Αυτα εφοσον λες οτι βρισκεις μεσα νερο.

Κατι αλλο, ο τυπος στο βιντεο βαζει ενα πραγμα σαν χοντρο αλατι και οχι κανονικη αμμο γατας.Διαφερει σε κατι;Επισης φιλε pipis13 αυτο το μηχανηματακι που ποσταρες πως ακριβως δουλευει και τι παραπανω προσφερει απο το να γεμισει καποιος το αμαξι του καλτσες; :lolu:  :lolu:  :lolu:

Edited by sozon_golf
Link to comment
Share on other sites

Αλαξτε ολα τα λαστιχα ρε παιδια αν σαν ενοχλει τοσο πολυ..παμπτιζ μπρος πισο πορτες και παραθηρα..αν το car ειναι και παλιο φυσιολογικη φθορα ειναι να εχουν φθαρθεο τα λαστιχα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σπιτι απο γαμο. Με το που μου έφερε το αυτοκινητο ο παρκαδόρος, ηταν φουλ απο υγρασία οι εσωτερικές πλευρές του παρμπρίζ & του πίσω τζαμιου. Ξαναλέω: εσωτερικά. Νερό παιδιά, όχι απλά ενα φιλμάκι υγρασίας.

Και ρωτώ: μόνο σε μενα συμβαίνει αυτο; Απλά μια απάντηση να γνωρίζω πριν βάλω πωλητήριο.

Εγώ έχω Skoda Roomster. Τα ίδια κάνει και το δικό μου. Τα προγούμενα αυτοκίνητα μου απλά δεν το έκαναν.

 

Octavia '02, Pug 106 '96, Fabia '06. Ποτέ όμως. Και ήταν πάντα παρακαρισμένα έξω.

Link to comment
Share on other sites

     Μάγκες χαλαρώστε η υγρασία που βλέπετε είναι από την ανθώπινη παρουσία μέσα στο αυτοκίνητο (χνώτα ιδρώτας). Σε ένα χρέπι που μπάζει από παντού η υγρασία φεύγει σιγα σιγά έξω.. Σε αυτοκίνητα που η καμπίνα πραγματικά σφραγίζει. λογικό είναι οι υδρατμοί να εγκλωβίζονται μέσα.

     Όσοι από συνήθεια χρησιμοποιούν ανακυκλωμένο αέρα το χειμώνα καλά θα κάνουν σιγα σιγά να το κόψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Εγω φίλε μου δεν εχω βρει ποτε υγρασία στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, ποτε όμως !

Σε πιστεύω Σωκράτη, εγώ είμαι ο γκαντέμης που πήρε το κακοκατασκευασμένο Polo!

 

παρε ενα χαρτονομισμα και κλειστο μαζι με τις πορτα σε διαφορα σημεια που υπαρχει λαστιχο και προσπαθησε να το τραβηξεις.Εφοσον δεν ξερεις απο που μπαζει αν μπαζει καντο σε ολες τις πορτες.αναλογα το ποσο ευκολα βγαινει μπαζει και την αναλογη υγρασια.Αν σου φανει οτι εχει θεμα πηγαινε σε ενα παμπριζα να σου πει μια γνωμη.Αυτα εφοσον λες οτι βρισκεις μεσα νερο.

Το έκανα αυτό που πρότεινες με χαρτονόμισμα σε πόρτα οδηγού - συνοδηγού. Το τράβηξα με σχετική ευκολία πέρα-δώθε & έξω, δεν είχα πρόβλημα. Κακό σημάδι μάλλον ε;

 

Αλαξτε ολα τα λαστιχα ρε παιδια αν σαν ενοχλει τοσο πολυ..παμπτιζ μπρος πισο πορτες και παραθηρα..αν το car ειναι και παλιο φυσιολογικη φθορα ειναι να εχουν φθαρθεο τα λαστιχα

Μιλάμε για αυτοκίνητο μικρότερο του ενός έτους, για αυτό & το κάνω θέμα. Σε καινούριο αυτοκίνητο δε θα αλλάξω λάστιχα, δεν πλήρωσα τα χρήματα που μάζευα με κόπο για να τα δίνω σε συνεργεία, θα τους το πάω πίσω.

 

Στο βίντεο σου έχω την λύση. Κόστος μηδαμινό.

 

Δεν θα χρειαστεί, μάλλον θα μπει πωλητήριο. Thanks anyway.

 

Εγώ έχω Skoda Roomster. Τα ίδια κάνει και το δικό μου. Τα προγούμενα αυτοκίνητα μου απλά δεν το έκαναν.

 

Octavia '02, Pug 106 '96, Fabia '06. Ποτέ όμως. Και ήταν πάντα παρακαρισμένα έξω.

& γω αυτές τις εμπειρίες έχω, ακόμα και από αυτοκίνητα 20+ χρόνων, αλλά δεν τις ασπάζονται όλοι στο φόρουμ, ούτε έχουν τα ίδια προβλήματα με τα δικά τους Polo.

 

     Μάγκες χαλαρώστε η υγρασία που βλέπετε είναι από την ανθώπινη παρουσία μέσα στο αυτοκίνητο (χνώτα ιδρώτας). Σε ένα χρέπι που μπάζει από παντού η υγρασία φεύγει σιγα σιγά έξω.. Σε αυτοκίνητα που η καμπίνα πραγματικά σφραγίζει. λογικό είναι οι υδρατμοί να εγκλωβίζονται μέσα.

     Όσοι από συνήθεια χρησιμοποιούν ανακυκλωμένο αέρα το χειμώνα καλά θα κάνουν σιγα σιγά να το κόψουν.

Σύμφωνος, αλλά η περίπτωση που αναφέρω δεν είναι αυτή.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό που πρότεινες με χαρτονόμισμα σε πόρτα οδηγού - συνοδηγού. Το τράβηξα με σχετική ευκολία πέρα-δώθε & έξω, δεν είχα πρόβλημα. Κακό σημάδι μάλλον ε;

 

Με σχετικη ευκολια θα βγαινει ετσι και αλλιως τοσο λεπτο που ειναι το χαρτονομισμα δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερεις να το σκισεις.απλα να μην το παιρνει και ο αερας εκει θα εχεις πραγματικα προβλημα.για ενα θεμα που νομιζα οτι ειχα εγω σε παραθυρο και πηγα σε παμπριζα μου ειπε και το ενδεχομενο να μπαινει υγρασια απο το πορτπαγκαζ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παμε καλα? για ποιον λογο να υπηρχε αεραγωγος στο τζαμι αν δεν τον ειχαν βαλει εκει για την υγρασια? για ομορφια?

εγω ειχα εχω και θα εχω καθημερινα υγρασια. τι να κανουμε αφου εχει φουλ υγρασια.

επισης για ακομη μια φορα θα ξαναπω

 υγρασια ειχαν ολα τα αμαξια που ειχαμε ητοι:

1) bmw 316

2) mazda αγροτικο

3) ford αγροτικο

4) αλλο mazda αγροτικο

5) opel corsa

6) skoda αγρτοκιο

7) golf 4

8 )golf 5

9) citroen c2

10) mazda αγροτικο παλι

11) polo gti

12) opel astra gtc

13) polo απλο

 

ολα τα παραπανω ηταν και καποια ειναι οχηματα της οικογενειας. ολα μα ολα εμπαζαν υγρασια. τωρα πως γινεται σε εσας η σε καποιους να μην μπαζει ποτε και καθολου τι να πω.

εμενα δεν με απασχολει το θεμα γιατι το θεωρω φυσιολογικο.

αν καποιοι το θεωρειτε λογο για πουλημα δωστε το. η επιλογη ειναι δικη σας

Edited by pipis13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το θέμα υγρασία είναι απολύτως φυσιολογικό κατά την γνώμη μου.

Έχει να κάνει με την διαφορά θερμοκρασίας στο εσωτερικό και το εξωτερικό της καμπίνας. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τους νόμους της φυσικής. Το αν μαζεύει πολύ υγρασία ή όχι έχει να κάνει με την μόνωση της καμπίνας και ειδικά με τα λάστιχα στις πόρτες, τα παράθυρα και γενικώς σε όλα τα μέρη που ανοιγοκλείνουν. (Στην περίπτωση του Polo, που το ρεζερβουάρ είναι κάτω από το πίσω κάθισμα και η πρόσβαση σε αυτό γίνεται από καπάκι κάτω από το πίσω κάθισμα, μπορεί να μπάζει υγρασία και από εκεί (τουλάχιστον στον δικό μου 9Ν3 έτσι είναι). Ευτυχώς όμως, έχουν προβλέψει κι έχουν βάλει λάστιχο ακόμα κι εκεί).
Τώρα για τον φίλο που λέει ότι βρίσκει πολύ υγρασία (νερό όπως λέει) σε καινούργιο αυτοκίνητο, ίσως θα πρέπει να το δει με την αντιπροσωπεία και να ελέγξει ποιος είναι ο πιο συμφέρων τρόπος και αν μπορεί να περάσει την επιδιόρθωση στην εγγύηση.
Μιας και προτείνουμε τρόπους απορρόφησης της υγρασίας, βρήκα ένα άρθρο και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας.
Ας δοκιμάσουμε λοιπόν και τα σακουλάκια με τζελ πυριτίου που βρίσκονται στις συσκευασίες παπουτσιών (Είναι λίγο πιο διακριτικά από τις κάλτσες).

Το άρθρο το βρίσκετε εδώ.

 

Αυτά από εμένα.

 

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε όλοι τώρα που έρχονται και οι γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

1. Ζεόλιθος. "Zeo-trap" σακουλάκια στο ebay. Απορροφούν υγρασία και δυσάρεστες μυρωδιές. Το εχω χρόνια. Τελείως ουδέτερη μυρωδιά στην καμπίνα.

2. Οδηγούμε με κλειστή την ανακύκλωση ή ελάχιστα ανοιχτο τζάμι ανεξάρτητα αν εχουμε καλοριφέρ ή οχι.

3. Εκείνο που βοηθάει πολύ στο να φεύγει γρήγορα η υγρασία οταν βάζουμε την επιλογή του αέρα να χτυπάει στο παρπριζ, είναι να έχουμε καθαρά τζάμια απο μέσα. Τακτικό καθάρισμα λοιπόν με microfiber και ενα καλο προιόν για τζάμια όπως της autoglym και οχι azax κτλ.

Αν ακολουθείτε όλα αυτά το πρόβλημα θα είναι απο λίγο έως καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι ούτε στο polo που είχα αλλα ούτε και στο vectra τις οικογένειας δεν έχω δει ποτε υγρασία μέσα όπου και αν τα έχουμε αφήσει.

θολώνουν μερικές φορες αν έχει πολύ κρύο έξω και είμαστε 2-3 άτομα μέσα στο αμάξι αλλα ποτε πριν μπούμε.
Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.