Jump to content
nikdev

Golf 5 - Χειμερινα Ελαστικα Στη Διασταση 225/45/17

Recommended Posts

Δείκτης V = 240Km/h.... Δεν παίζει ρόλο, χειμερινά ή καλοκαιρινά, ίδια ταχύτητα δείχνουν

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, topmar said:

Δείκτης V = 240Km/h.... Δεν παίζει ρόλο, χειμερινά ή καλοκαιρινά, ίδια ταχύτητα δείχνουν

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


 

Γλιστράνε πολύ όμως και σε νορμάλ ταχύτητα, ανάβει συνέχεια το ESP σαν τρελό, δεν πατάει καλά. Του 18 ειναι τα ελαστικά με 3000ΚΜ. Είναι λογικό νομίζω?

Link to comment
Share on other sites

Τα crossclimate είναι? Έχω ακούσει ότι ξεραίνονται σχετικά γρήγορα...
 
Είναι 4ων εποχών από όσο ξέρω αν έχει κάποιος εμπειρία θα ήθελα και γω να μάθω..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα crossclimate είναι 4 εποχών ναι αλλά επειδή αναφέρει για v πέλμα ψιλιαζομαι ότι είναι αυτά...από ότι έχω ακούσει είναι περισσότερο προσανατολισμένα στο θερινό κομμάτι με ικανοποιητική απόδοση και σε χειμερινές καταστάσεις αλλά έχουν διάρκεια για δύο σεζόν περίπου γιατί μετά γλιστράνε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπαινουμε επισημως στο χειμωνα, φορωντας πλεον τα χειμερινα μας παπουτσια.

Βγηκαν τα Pilot Sport 4 94YXL μπηκαν τα
Continental TS860 94V Xl, ελαχιστη φθορα βλεπω οποτε θα πάμε 5ετια πριν την αλλαγη τους.

Δυστυχως φετος δεν βλεπω ν’ανεβαινουν χιονοδρομικο και απο ταξιδια θα πατησουν μονο ελληνικη ασφαλτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε δευτερο χρονο θα φορεσω και στον υπολοιπο στολο τα χειμερινα, οποτε θα γραψω και 2-3 εντυπωσεις γι’αυτα, συμπερασματικα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάζετε ζευγάρια ενώ μπορείτε να τα έχετε όλα σε ένα ; vector 4 seasons και michelin crossclimate. Είχα τα michelin για 5 χρόνια, στο χιόνι δεν έβαλα αλυσίδες ποτέ, στον πάγο ούτως η άλλως κανένα δε πιάνει, πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί σου. Και ειναι και φοβερό στο βρεγμένο στο συγκεκριμένο.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα, κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.

 

Θα συμφωνήσω όμως ότι έχουν γίνει πολλά βήματα εξέλιξης, ειδικά τα συγκεκριμένα vector 2 είναι εξαιρετικά, το είχα αναφέρει και παλιά αν δεις το νήμα.

Προσωπικά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν με καλύπτουν, σίγουρα είναι μια τίμια πρόταση.

 

Σε φίλο με 7άρι gti και 225/40/18 βάλαμε τα Vector 2.

Οδηγώντας το εργοστασιακό σε ανοιξιάτικο καιρό, οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Θα έλεγα και γω ότι φοράει θερινά.

Αφού το αυτοκίνητο έγινε Stage3 με υβρίδιο σχεδόν στα 500ps, τα vector 2 ήταν βάρκα στο γιαλό στο στεγνό και η αλλαγή σε Pilot Sport 4s επιβεβλημένη, μέρα με τη νύχτα η απόδοση!

Οπότε αγοράστηκε μια τετράδα 17άρες και θα πάει σε αμιγώς χειμερινά από του χρόνου. (Τον πήρα στο club των ξεχωριστών ελαστικών κι αυτόν).

:)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Budget?


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

α. Σου προτείνω τα Bridgestone Blizzak LM005 DriveGuard 225/45R17 94V XL

 

β. Αν σε παίρνουν τα φρένα δες μήπως πας σε μια τετράδα 15-16άρες ζάντες και χειμερινά,

θα σου βγει αρκετά φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. 

Έψαχνα περισσότερο για θερινά ελαστικά και όχι χειμερινό. Έχεις να προτείνεις και κάτι σε θερινό ελαστικό?

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , nikolakis said:

Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. 

Έψαχνα περισσότερο για θερινά ελαστικά και όχι χειμερινό. Έχεις να προτείνεις και κάτι σε θερινό ελαστικό?

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/58643-golf-επιλογη-ελαστικου-2254517-michelin-goodyear-toyo-pirelli-dunlop-bridgestone-vredestein/&page=25#comments

Link to comment
Share on other sites

Φέτος, παρόλη την επεισοδιακή κατάσταση στους δρόμους,δεν έβαλα τα χειμερινά στο Golf, είναι στο κλειστό πάρκινγκ δεν έχει βγει καθόλου από το Νοέμβριο. (Όταν ζεστάνει, από Μάρτη).

 

Παρόλα αυτά στο μικρό έβαλα τα χειμερινά από Νοέμβρη παρόλο που εδώ Βόρεια δεν χιόνισε και ιδιαίτερα

πλην ενός ταξιδιού στο εξωτερικό, που φάγαμε χιόνι με το κουτάλι.

 

Θα ήθελα να σχολιάσω με την ευκαιρία και με όσα παρακολουθούμε τελευταία, τη νοοτροπία του Έλληνα περί χειμερινών ελαστικών,

καθώς βρέθηκα με παρέα σε χιονισμένη περιοχή και δεν πίστευαν ότι το χειμερινό μεταμορφώνει το αυτοκίνητο, μια απλή βόλτα φυσικά ήταν αρκετή.

Η καρφωμένη ιδέα στον Έλληνα είναι η εξής "Για 2-3 μέρες δεν χρειάζεται να βάλω" ή "Εγώ δεν πάω στα χιόνια¨ή "Αν χιονίσει εγώ θα μείνω μέσα¨(Έλα όμως που βγαίνεις ή μπορεί να χρειαστεί να βγείς :) )

 

Όσο για το κόστος για το μικρό τα χειμερινά μου κόστισαν ~200€

Πρέπει να υπάρξει ενημέρωση του κόσμου και δυστυχώς δεν πρόκειται στην Ελλαδίτσα μας..

 

Περιμένω τις σκέψεις σας..

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η σκέψη μου για Αθήνα ειδικά είναι ίσως είναι να είναι λίγο αχρείαστο πέρα από κάποιες εκδρομές ή έκτακτες καταστάσεις που μπορείς να καλύψεις το κενό με αλυσίδες-κουβέρτες(βέβαια το χειμερινό είναι άλλου).

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι λίγο οφ τοπικ ποια η γνώμη σας για 4ων εποχών και ποιο το πάτημα του στο χιονι;


Έλεγα να βάλω κάτι τέτοιο:

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Goodyear/Eagle-Sport-All-Season.htm

Επίσης έλεγα να πάω από 215/45/17 σε 225/45/17 ο λάστιχας θα μου πει αν γίνεται; Ή είναι μικρή η διαφορά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[mention=28618]nikdev[/mention]

Αυτό που αδυνατεί να αντιληφθεί ο μέσος Έλληνας είναι ότι τα χειμερινά ελαστικά ΔΕΝ είναι μόνο για τα χιόνια αλλά και για κάθε είδους καιρικών συνθηκών με θερμοκρασίες κάτω από 7 C, όπου η συμπεριφορά του είναι καλύτερη ακόμα και από το πιο τέλειο καλοκαιρινό ελαστικό (κράτημα, φρενάρισμα, κλπ).

[mention=28618]gianniskar[/mention]

Τα ελαστικά All Weather είναι μια μικτή λύση, μέση λύση, μέτρια παντού, καλοκαίρι - χειμώνα.

Μην περιμένεις να πατάς άφοβα στο χιόνι το χειμώνα, ούτε να περιμενεις κράτημα το καλοκαίρι όπως ένα καλοκαιρινό ελαστικό.

Η προσωπική μου εμπειρία με ελαστικά All Weather, ήταν εξαιρετικά αρνητική, βγαίνοντας από το δρόμο ελαφρώς, με 80 Km/h σε στροφή, την οποία ίδια στροφή είχα πάρει άλλες 10 φορές με την ίδια ταχύτητα αλλά με καλοκαιρινά ελαστικά χωρίς πρόβλημα. Κοινώς, για τα μπάζα για μένα, μισοδουλειά είναι και επικίνδυνα....για μένα που τα πιέζω τα αυτοκίνητα μου.

Τέλος, όχι, να μην αλλάξεις την εργοστασιακή διάσταση των ελαστικών.

ΥΓ: Εδώ ένα συγκριτικό βίντεο καλοκαιρινών - χειμερινών ελαστικών (δείτε απόδοση στη βροχή απλά!)



VW Tiguan 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater










  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.