Jump to content
Τηλέμαχος

Golf Diesel Για Αυτοκίνητο Πόλης Ή Κάποιο Άλλο

Recommended Posts

Προφανώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με οποιοδήποτε αυτοκίνητο, πόσω μάλλον με μικρά αυτοκίνητα όπως αυτά που ανέφερες! Αλλά και ένα Golf να δω να πάει σε επαρχιακό δρόμο με 140-160 ευχαρίστως κατέβαζα κάτω τον οδηγό και τον άρχιζα στις σφαλιάρες γιατί απλά είναι δημόσιος κίνδυνος!

Και πάλι όμως δεν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου και συνεχίζεις να αποκαλείς μικρότερα αμάξια από το Golf πατίνια και μπρίκια! Λες και το Golf είναι ο άρχοντας του δρόμου και το απόλυτο εργαλείο οδήγησης.. Σίγουρα είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο, αλλά με την λογική σου θα έρθει κάποιος που έχει κάτι καλύτερο και θα σου πει "Που πας με το μπρίκι το Golf, άσε με να περάσω με το Touareg μου!" 

Κατάλαβα περίπου τι θέλεις να πεις, αλλά ο τρόπος και οι χαρακτηρισμοί δεν είναι σωστοί. Τέλος πάντων έπεσε σπαμάρισμα αρκετό από μέρους μου στο θέμα οπότε ζητώ συγγνώμη για το off topic.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα παρέμβω στο τελευταίο μέρος της συζήτησης και ως γεφυροποιός θα προσπαθήσω να την επαναφέρω στο αρχικό της στάδιο. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να θεωρεί κουβάδες όποιο αυτοκίνητο κυκλοφορεί στον δρόμο, καθότι δεν γνωρίζουμε 2 βασικά πράγματα, 1ον. την οικονομική κατάσταση του κατόχου ενός "κουβά" και 2ον την ανάγκη για την αγορά του. Σίγουρα πάντως θα το χαρακτηρίσουμε  "κουβά" ή "μπρίκι" όταν ο κατόχος του στο φανάρι νομίζει ότι έχει και εγώ δεν ξέρω τι, ή την οδηγική συμπεριφορά του κατόχου ενός "κουβά" που νομίζει ότι οδηγεί στην κλειστή πίστα του Μονακό.....επίσης θα κρίνουμε και τον οδηγό ενός touareg που λόγω όγκου συμπεριφέρεται εξίσου σαν να βρίσκεται στο Μονακό. Στην 1η περίπτωση παρόλο που ο οδηγός οδηγεί επικίνδυνα τον κοροϊδεύουμε υποτιμητικά, στην δεύτερη τρομάζουμε λόγω όγκου του αυτοκινήτου και αμέσως φανταζόμαστε τα χειρότερα. Υπάρχει και μια 3η περίπτωση όπου κάποιος οδηγεί όπως οι προηγούμενοι 2 αλλά οδηγεί κάποιο gti, s3, rs, tt κ.α, εκεί απλά αρκετοί θαυμάζουμε, αρκετοί όχι όλοι το τονίζω, Φυσικά αυτοί που επικρίνουν ή θα επικρίνουν τους κατόχους αυτών των αυτοκινήτων και την οδηγική συμπεριφορά τους δεν ξέρουμε τι θα έκαναν αν βρισκόντουσαν πίσω από το τιμόνι των ανωτέρω, να θέλεις να πας με 40 και το αυτοκίνητο να μην σε αφήνει, να προσπαθείς όχι να βρεις που απεμπλέκει ο συμπλέκτης αλλα πόση ελάχιστη δύναμη να ασκήσεις για να μην φτάσει το αυτοκίνητο τα 100+ σε χρόνο ρεκόρ. Όσοι δεν το κάνατε μπείτε σε κάποιο από τα παραπάνω αυτοκίνητα, που δεν είναι τα μόνα, και προσπαθήστε να πάτε με 40.....απ'τα δυσκολότερα πράγματα στην ζωή. Ειλκρινά σας λέω, ΔΕΝ θα σας αφήνει το αυτοκίνητο να πάτε με 40, το μόνο που θα σας αφήνει να διαλέξετε πλευρά του δρόμου που θέλετε να οδηγήσετε, δεξιά ή αριστερά ή ακόμα και το γνωστό αριστεροδεξιαριστεροδεξιαριστερο.......Εγώ δεν είμαι πια τέτοιος οδηγός, από επιλογή, αλλά όταν θα βρεθώ σε δρόμο κατάλληλο θέλω να έχω την επιλογή ενός καλού αρπάγματος, θέλω να θυμηθώ το rev-matching (μη χ€σω τα ξένα μου) ή μύτη-τακούνι σε φρενάρισμα, με το αυτόματο δεν ξέρω αν γίνεται και σίγουρα στην a'class με το παλιό αυτόματο ούτε το έχω προσπαθήσει, δεν ξέρω αν γίνεται στα dsg. Γιαυτό θέλω το golf έναντι των υπολοίπων μικρών αυτοκινήτων πόλης, πετρελαιοκίνητα, βενζινοκίνητα, υβριδικά. Σε πετρέλαιο το θέλω κυρίως για τον εξοπλισμό του, δεν υπάρχει σε βενζινοκίνητο κάτω των 15000 €, του 2011 και μετά, ο εξοπλισμός του tdi, αν υπάρχει προκαλώ να μου βρείτε και είμαι ανοικτός για αγορά. Αφήστε που το 1,6 tdi, μπορεί τρελό γκάζι να μην έχει αλλά ότι έχει γκάζι έχει, και πολύ καλή ροπή, τι άλλο θέλω εγώ μετά από τόσα χρόνια με καθαρά οικογενειακά και αυτόματα?! Αν είχα την δυνατότητα ή ήμασταν δεκαετία 1990 και αρχές 2000 δεν θα το συζητούσα, gti και ότι άλλο του group καλό και γρήγορο, και για το υπόλοιπο των χρημάτων που δεν θα είχα θα τσακωνόντουσαν οι τράπεζες από ποια θα το πάρω. Γιαυτό και ρωτάω τι να κάνω με το dpf, μια στο τόσο βγαίνω έξω από την πόλη τον χειμώνα, το καλοκαίρι συχνότερα, οι διαδρομές πολλές, πάρα πολλές, αλλά μικρές, ναι μεν την ημέρα τα 40 χιλιόμετρα τα έχω στο νερό, από εκεί και πάνω κοιτάμε αλλά όλα είναι σύντομα χιλιόμετρα, αυτός ήταν ο λόγος του πόστ, τι κάνω με το μαμημένο dpf, να το αφαιρέσω τελείως να ησυχάσω?! Τι επιπτώσεις έχει αν το αφαιρέσω, έχω διαβάσει εδώ μέσα κάποιους που το κάνανε, τι έγινε τελικά, τους βγήκε σε καλό ή τρέχουνε με άλλα προβλήματα μηχανικά ακόμα και με ΚΤΕΟ?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολλα τα μικρα αυτοκνητα ειναι κατ εμε κουβαδακια,εννοοντας οτι ειναι φτιαγμενα για να κανουνε την μετακινηση μας απλα και μονο(φυσικα με ανεση και ασφαλεια)

Το σκεπτικο μου ειναι οτι θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι και να μην κανουμε στον δρομο τον σουμαχερ.Ενα μικρο αμαξι, ειναι μικρο και θελει προσοχη στον δρομο.Βλεπω κατι βλαμενους να πηγαινουνε σε επαρχιακους δρομους με 140-160 χλμ με κατι Σουζουκι αλτο,σiτροεν c1,χιουνται ατος,σεατ αροζα κτλ....που πας ρε καραμητρο με το μπρικι σου????????????

το γκολφ ειναι εντελος διαφορετικο εργαλειο καμια σχεση με τα παραπανω πατηνια.

Δεν εννοω οτι οποιος εχει ενα μικρο αμαξι ειναι παρακατιανος.με οτι εχει ο καθενας βολευεται φυσικα και μαγκια του.

Ελπιζω να καταλαβατε τωρα τι εννοουσα φιλοι μου ετσι???

Ο φίλος έχει μια άποψη και δεν μπορεί να καταλάβει ότι το θέμα του αυτοκινήτου είναι υποκειμενικό, ο καθένας διαλέγει ανάλογα την χρήση που το θέλει. Τωρα κάνω πως δεν διάβασα ότι αν πας με 100-120 μπορεί να βρεθείς στο άγιο Πέτρο, ασχολίαστο και καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ξέρουμε ακριβώς τι αυτοκίνητο έχουμε, δεν είπε κανένας ότι έχουμε καμία Mercedes, ούτε πήρα το πόλο για να κάνω ανάβαση στα βουνά και να μπαίνω σε στροφές με 150, και πιστεύω πως κανένας νοημόνων άνθρωπος δεν πήρε αυτοκίνητο τέτοιας κατηγορίας για αυτά που είπα παραπάνω. Εγώ πήρα το αυτοκίνητο γιατί είναι οικονομικό, νευρικό, και πάνω απ όλα είναι αυτοκίνητο, έχω ασφάλεια στο δρόμο, δεν είναι βάρκα. Για μένα το πόλο στην κατηγορία του είναι από τα καλύτερα, όπως επίσης ξέρουμε ότι το γκολφ είναι άλλης κατηγορίας αυτοκίνητο και έχει περισσότερες ανέσεις κτλπ. Τωρα αν εσύ δεν θες να καταλάβεις και αρχίσεις πάλι να λες ότι πήρες από έναν ξάδερφο σου ένα Yaris πηγες με 100 χλμ και παραλίγο να πας στον άγιο Πέτρο τι να πω ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sokratis91
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος έχει μια άποψη και δεν μπορεί να καταλάβει ότι το θέμα του αυτοκινήτου είναι υποκειμενικό, ο καθένας διαλέγει ανάλογα την χρήση που το θέλει. Τωρα κάνω πως δεν διάβασα ότι αν πας με 100-120 μπορεί να βρεθείς στο άγιο Πέτρο, ασχολίαστο και καμία σχέση με την πραγματικότητα. Ξέρουμε ακριβώς τι αυτοκίνητο έχουμε, δεν είπε κανένας ότι έχουμε καμία Mercedes, ούτε πήρα το πόλο για να κάνω ανάβαση στα βουνά και να μπαίνω σε στροφές με 150, και πιστεύω πως κανένας νοημόνων άνθρωπος δεν πήρε αυτοκίνητο τέτοιας κατηγορίας για αυτά που είπα παραπάνω. Εγώ πήρα το αυτοκίνητο γιατί είναι οικονομικό, νευρικό, και πάνω απ όλα είναι αυτοκίνητο, έχω ασφάλεια στο δρόμο, δεν είναι βάρκα. Για μένα το πόλο στην κατηγορία του είναι από τα καλύτερα, όπως επίσης ξέρουμε ότι το γκολφ είναι άλλης κατηγορίας αυτοκίνητο και έχει περισσότερες ανέσεις κτλπ. Τωρα αν εσύ δεν θες να καταλάβεις και αρχίσεις πάλι να λες ότι πήρες από έναν ξάδερφο σου ένα Yaris πηγες με 100 χλμ και παραλίγο να πας στον άγιο Πέτρο τι να πω ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

φιλε μου Σωκρατη.........

 

εγραψα οτι ειναι κουβαδακια σε σχεση με το γκολφ..........

 

Το γκολφ ειναι κουβας σε σχεση με το μερσεντες το Ε clas και παει λεγοντας.

 

Και αυτο το ανεφερα γιατο ο ανθρωπος εγραψε οτι θελει να κανει και ταξιδια εκτος του νησιου οπου μενει.

 

Τι ταξιδι να κανεις τωρα με αμαξι οπως τα μικρα που γραψαμε παραπανω???

 

Εχουνε περασει απο τα χερια μου 7 δικα μου αμαξια,απο IBISA, GOLF,FOCUS,FIAT TIPO κτλ  μεχρι και BMW με'' καλο'' κινητηρα.

 

για 8 χρονια ο ξαδερφος μου με ειχε ατυπα βοηθο στην μαντρα αυτοκινητων που ειχε.Εκει καβαλησα ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ

 

Τωρα πιστευω να καταλαβες γιατι εγραψα οτι τα μικρα αμξια δεν ειναι για πολλα-πολλα και θελουνε προσοχη στον δρομο.

 

Δεν κατακρινω εσενα η' τον αδερφο μου που εχουνε μικρα αυτοκινητα,προς θεου ετσι?????

 

Το γκολφακι ειναι ενας καλος συνδιασμος για πολη και για ταξιδι και μακαρι να βρεθει ενα καλο για τον φιλο μας που το λατρευει.

 

Εγω αν ειχα τα χρηματα θα το αγοραζα το ντιζελακι και δεν θα κολουσα στο φιλτρο που μπορει καποια στιγμη να θελει καθαρισμα.

 

Λιγο ξεμπουκομα, που και που θελει το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Τάκη εγώ εχθές έκανα 20+ χλμ, ναι μεν αν κάποιος τα ακούσει ως χιλιόμετρα του φαίνονται λογικά (?!) για ημερήσια αλλά τα δικά μου ήταν 20+ χλμ σύντομα σε χρονική διάρκεια, ζήτημα η μεγαλύτερη απόσταση να κάλυψε 10'-15' με κίνηση. Τα 4 χλμ που έγραψα σε προηγούμενη απάντηση είναι τα στάνταρ που θα κάνω κάθε μέρα, μπορεί και ημερησίως να φτάσω τα 30 χλμ το ανώτερω, το κατώτερο είναι τα 4χλμ,  αλλά ακόμα και αυτά είναι σύντομα σε χρονική διάρκεια χλμ, αξίζει να πάρω tdi ή όχι, είπαμε βενζινοκίνητο δεν παίρνω λόγω εξοπλισμού, αν είναι να βάλω ώς παραμέτρους πόλη, εξοπλισμός, οικονομία το ct200h είναι η καλύτερη επιλογή, εγώ όμως το golf θέλω, αξίζει για τα χιλιόμετρα που κάνω?

Link to comment
Share on other sites

ψάχνωντας στο ιντερνετ βρήκα ότι το VW 507.00 oil μεγιστοποιεί την διάρκεια ζωής του dpf, επίσης βρήκα αυτό  http://www.volkswagen.co.uk/owners/warning-light/diesel-particulate-filter ,όπως γράφει αν ανάψει κόκκινο σταματάς και με οδική βοήθεια πας συνεργείο, αν ανάψει κίτρινο απαιτείται μια δράση η οποία υποθέτω ότι είναι η αναγέννηση στο πράσινο απλά πληροφόρηση, ισχύει, έχει λαμπάκι το golf που ενημερώνει για το dpf ?

Edited by Τηλέμαχος
Link to comment
Share on other sites

Τηλέμαχε αν θέλεις την γνώμη μου τα χιλιόμετρα που λες είναι πολύ λίγα για να πάρεις πετρέλαιο (φαντάσου εγώ με το Up! κάνω στάνταρ 40+ χιλιόμετρα καθημερινά).. Προσωπικά αν ήμουν στην φάση που είσαι, θα σου έλεγα να κοίταξεις για το CT200h σε μια καλή τιμή. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο αρνητικός για βενζινοκίνητο Golf, τόσο καλύτερο εξοπλισμό έχει το diesel δηλαδή?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο αρνητικός για βενζινοκίνητο Golf, ?

γιατι στα βενζινοκινητα  γινεται της ************* με καδενες χρονισμου,σπασμενα πιστονια κτλ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τον εξοπλισμό Πέτρο τον ανέφερα σε κάποια απάντηση αλλά θα τον αναφέρω πάλι, 4 ηλεκτρικά παράθυρα, αντιθαμβωτικός κεντρικός καθρέπτης, τουλάχιστον rns 310, αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, πολύ χρήσιμο στο νησί με τους στενούς δρόμους, τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών, αυτός ο εξοπλισμός δεν υπάρχει σε βενζίνη κάτω των 15.000€, (καλά υπάρχει αλλά είναι 1-2 σε όλο το γνωστό site) επιπλέον, όπως πάλι ανέφερα σε απάντηση, τον χειμώνα κάνω λίγα χλμ, 4χλμ είναι στάνταρ αλλά φτάνω εύκολα τα 20-25, από την 5.30μμ μέχρι την 10.00μμ είμαι σε μόνιμη κίνηση (φροντιστήρια, καράτε, μπόξ, γιόγκα κ.α), το καλοκαίρι κάνω πολλά περισσότερα και μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας (μακρινές παραλίες, ξεχασμένες ταβέρνες κλπ). Πήρα την Καρέντα (Αθήνα-Θεσσαλονίκη), την Das WeltAuto και 3-4 αντιπροσωπείες σε άλλες πόλεις της Ελλάδος δήθεν ότι θέλω να πάρω το golf tdi, ξέρεις τι μου είπανε, ειδικά στην Das, "τι βλακείες είναι αυτές που λένε και τρομάζουν τον κόσμο, αν δεν σε προβληματίζει η οικονομία καυσίμου, οπότε να πας σε βενζινοκίνητο, το diesel 1 φορά τον μήνα κάντου μια μεγάλη βόλτα και θα είσαι μια χαρά, από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης σε τι αυτοκίνητο θα πέσεις". Τώρα κάτι για αντλίες πετρελαίου, δεν έχω αλλάξει εδώ και 10 χρόνια στο viano, διάρκεια ζωής κινητήρα και άλλα, πλην dpf, οι κινητήρες πετρελαίου είναι πολύ καλύτεροι από της βενζίνης, π.χ πας πολύ πιο εύκολα και αγοράζεις πετρελαιοκίνητο με 150.000.χλμ ακόμα και δεκαετίας, ενώ στο βενζινοκίνητο το σκέφτεσαι ακόμα και στα 100.000χλμ. Όσο για τα προβλήματα ισχύει το γνωστό παράδοξο, 2 ίδια αυτοκίνητα διαφορετικά προβλήματα το καθένα, και δεν μιλάμε μόνο για οδηγικό στιλ, μιλάμε ακόμα και για τον γρύλο του παραθύρου, με λίγα λόγια κάθε "άψυχο" αντικείμενο, για μένα, "συμπεριφέρεται" σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του, παράδοξο έ, οι εταιρείες το λένε "αστοχία υλικού", θα το έχεις διαπιστώσει σε πολλά πράγματα να συμβαίνει αυτό. Από την άλλη έτσι όπως είναι και η οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα ότι αυτοκίνητο παίρνεις τώρα θα το έχεις για πολύ καιρό, αναφέρομαι στην μεσαία τάξη, (υπάρχει ακόμα αυτή η κοινωνική τάξη?!?!?), εκτός και αν κάποιος είναι αδέρφια μου αλήτες πουλιά, χωρίς παιδιά, γατιά, σκυλιά και ότι βγάζει τα σκορπά όπως θέλει. Εγώ δεν είμαι πια έτσι, 2 παιδιά έχω και ήδη έχουν αρχίσει οι απαιτήσεις τους να κοστίζουν αρκετά, που και να μεγαλώσουν και ν' αρχίσουν να ζητάνε αυτοκινητο, μηχανάκι κλπ μιας και εδώ στην Ελλάδα σίγουρα θα βρούνε δουλειά με το που θα τελειώσουν το Λύκειο-Πανεπιστήμιο και θα αγοράσουν ένα μόνα τους, άρα για να μην μακρυγορώ, ότι πάρω θα το έχω αρκετά χρόνια (μην πω πολλά) και τα πετρελαιοκίνητα έχουν το πάνω χέρι σε ότι αφορά δεκαετίας αυτοκίνητο και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε μου κανει εντυπωση ο αντιπροσωπος να θελει να πουλησει και να τα παρουσιαζει ολα ομορφα. Ο φιλος μου ο μηχανικος με το μια φορα το μηνα μια μεγαλη βολτα δε συμφωνει.. Και να το πω και αλλιως.. Εχεις στο νησι μεγαλες ευθειες να βγαινει το αμαξι να ξεμπουκωνει;

Κατα τ αλλα ομως σε βλεπω αποφασισμενο γι αυτο, οποτε τζαμπα το κουραζεις αφου στο τελος αυτο θα παρεις :p

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά μην ξεχνάς το πιο βασικό, απ'όλα το πιο βασικό, <<Τι Οδηγός Είσαι Τελικά>>, αυτό πρέπει να σκέφτεται κάποιος στην αγοράς ενός αυτοκινήτου, το επόμενο που πρέπει να σκεφτεί είναι με το ποσό που διαθέτει τι αυτοκίνητο μπορεί να αγοράσει, πάντα με γνώμονα το τι οδηγός είναι τελικά. Έχει σκεφτεί κάποιος πόσοι οδηγοί "δεινοπαθούν" καθημερινά στα αυτοκίνητα που λόγω της ψυχρής λογικής έχουν αγοράσει?! Βάλε σαν ερώτηση "Αυτοκίνητο πόλης, οικογενειάρχης, συχνές μετακινήσεις λόγω υποχρεώσεων παιδιών και άλλα χαζά, κουλά τα της πόλης γενικά" οπουδήποτε θέλεις και δες τι θα σου απαντήσουν οι περισσότεροι, δεν θα σε.......προβληματίσουν οι απαντήσεις τους? Σ'όλο το internet επικρατεί μια άποψη, diesel και dpf δεν κάνουν για πόλη, παρόλα αυτά, τα προβλήματα που αναφέρονται είναι ελάχιστα σε σχέση με το πόσοι έχουν τελικά diesel/dpf, και δεν αναφέρομαι μόνο στα golf, σε όλα τα diesel αναφέρομαι. Κάποιος στην Αγγλία, στην έρευνα που κάνω εδώ και 2 μήνες, οδηγεί 3 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, αλλά μπορεί και να μην θυμάμαι καλά, το golf 1.6 tdi, μόνο στην πόλη, και δεν του 'χει βγάλει πρόβλημα σε dpf, ψεύδεται?!, μπορεί. Ψεύδεται και ο έμπορος ή ο μαντράς μόνο για να πουλήσουν αυτοκίνητα, μπορεί...Στο youtube όμως υπάρχουν και βίντεο που δείχνουν την αναγέννηση να πραγματοποιείται λίγο πάνω από τις 1.000 στροφές και μάλιστα σε στάση.....!!!!!! Τελικά τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέμα?! Εγώ ξέρω ένα, και όποιος θέλει ας με διαψευσει, η σχέση με το αυτοκίνητο είναι ΕΡΩΤΑΣ , και ότι συνεπάγεται μ'αυτό, καλό και κακό, με λίγα λόγια είναι σαν την γυναίκα, με τα προτερήματά της και με τα ελλατώματά της, και μην ξεχνάμε και το πιο βασικό, στα αυτοκίνητα και στις γυναίκες πάντα θα δίνεις λεφτά, ειδικά στα ελλατώματά του/της.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα στο 7αρι tdi dsg μερικές φορές που ξεκίνησε το regeneration στην πόλη, μια χαρά το έκανε με sport και λίγο πίεση στις στροφές (γύρω στις 2.5-3).

Το μόνο άσχημο είναι ότι δεν βγάζει κάποια ένδειξη όταν ξεκινάει αν είσαι σε ανοιχτό δρόμο για να το ανοίξεις και το καταλαβαίνεις μόλις σταματήσεις από το start stop και τις στροφές που δεν πέφτουν κάτω από 1000.

Γενικότερα το πετρέλαιο είναι άλλη φάση πάντως σε κατανάλωση. Του δίνεις και καταλαβαίνει και εκεί που θα έβλεπες σε βενζίνη 9-10, βλέπεις 5.5-6 max.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα το πετρέλαιο είναι άλλη φάση πάντως σε κατανάλωση. Του δίνεις και καταλαβαίνει και εκεί που θα έβλεπες σε βενζίνη 9-10, βλέπεις 5.5-6 max.

Σχετικά με το πετρέλαιο, είχε νοικιάσει ο αδερφός μου ένα α3 (2.000cc πρέπει να ήταν με τα 140) το είχε ξεπατώσει στο δρόμο , πάνω από 6.5-7 δεν πήγε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα έχω την τύχη ή την ατυχία να δοκιμάσω το tdi καθαρά σε συνθήκες πόλης, χάθηκε με λίγα λόγια η ευκαιρία να διαψεύσω όσους επικρίνουν το diesel για μέσα την πόλη ή να προσθεθώ στην ..... μεγάλη (?!) λίστα όσως μετάνιωσαν που πήραν diesel για την πόλη. Κρίμας, απ' την άλλην όμως ένα από τα συν είναι ότι δεν δημιούργησα τσάμπα τον λογαριασμό στο vwclub και μετά από την μοναδική, μέχρι τώρα, ανάρτηση να αλλάξω club  μ'αυτό της Lexus καθότι από σήμερα επίσημα είμαι μέλος της μεγάλης, πολύ μεγάλης, οικογένειας golf. Πως έχουν τα πράγματα, ξεκίνησα με σκοπό την αγορά diesel από Αθήνα και θα κατέληγα β.Ελλάδα, όλη αυτή η εβδομάδα θα ήταν αφιερωμένη στην αγορά αυτοκινήτου ότι και αν γινόταν. Προχθές, Δευτέρα, πήγα σε πολύ επίσημη....μάντρα να το πείς?, όχι δεν το λες μάντρα με την κλασική έννοια, υπάρχει ολόκληρη αντιπροσωπεία από πίσω και αυτό είναι κάποια επιπλέον εγγύηση σε σχέση με την εγγύηση που δίνουν οι άλλοι. Βλέπω το golf diesel μου το παρουσιάζει ο υπεύθυνος και πάμε για test drive, όλα κάλά μέχρι εκεί και στην όλη κουβέντα που είχαμε αναφέρθηκα στο γκάζι και την ροπή που θέλω και στο dpf και την διαμονή μου στο νησί, για να μην μακρυγορώ γυρνάμε στον χώρο έκθεσης αυτοκινήτων και με βάζει σ'ένα άλλο golf, ούτε είδα τι ήταν, το μόνο που κατάλαβα ότι ήταν το 7άρι και μάλιστα με το μαύρο ταμπλό και όχι αυτό το ξέπλυμα, γκρι να το πώ? Ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα απ'όλα, όχι όλα όσα θα τολμούσα να θέλω αλλά αρκετά, το οδηγώ ....... Πειραιώς......"δώστου λίγο μην το λυπάσαι" μου λέει....... του 2014, ελληνικό αυτοκίνητο, 9.000χλμ, (μπορεί πειραγμένα δεν βρίσκω όμως τον λόγο), το αυτοκίνητο βρωμούσε καινουργίλα, πλαστικά μηχανής, καλώδια, συνδέσεις ήταν καινούργια και όχι πλυμένα, το σαλόνι πεντακάθαρο αλκαντάρα μπεζ - εκρού (όπως λέω και στην σύζυγο, δεν έχω αχρωματοψία απλά δεν γνωρίζω χρωματολογία), και πάνω απ'όλα επίσημη εγγύηση μέχρι τον Οκτώβρη του 2016, όταν γυρίσαμε με e-banking έγινε αμέσως η μεταφορά του χρηματικού ποσού, εχθές Τρίτη είχα πινακίδες, άδεια, ασφάλεια, και σήμερα στο νησί ετοιμαζόμαστε για βόλτες. Τι πήρα ?! Golf 7 1.4 TSI - ACT highline με τα 140 άλογα, όχι το νέο με τα 150. Απάτησα λίγο πριν τον γάμο την μεγάλη (2011-2012) αδερφή tdi με την νεότερη και πιο σπορτίφ tsi.....τι να πω, αυτό το 0-80 που έκανα χωρίς να φτάσω κόκκινα στην Πειραιώς, και πως το αυτοκίνητο τραβούσε με 2α και 3η με .....παγίδεψε. Άντε τώρα εγώ ο πετρελαιάς να δω τι θα πω σ'αυτούς που λέγαν για το diesel και εγώ ήμουν η άλλη φωνή......πως λέει η Kylie στο lexus.......σσσσσσστττττττ......

 

ΥΓ. Μπορεί κάποιος να μου πει πως θ'αλλάξω το αυτοκίνητο που φαίνεται στο προφίλ μου?!

Edited by Τηλέμαχος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα έχω την τύχη ή την ατυχία να δοκιμάσω το tdi καθαρά σε συνθήκες πόλης, χάθηκε με λίγα λόγια η ευκαιρία να διαψεύσω όσους επικρίνουν το diesel για μέσα την πόλη ή να προσθεθώ στην ..... μεγάλη (?!) λίστα όσως μετάνιωσαν που πήραν diesel για την πόλη. Κρίμας, απ' την άλλην όμως ένα από τα συν είναι ότι δεν δημιούργησα τσάμπα τον λογαριασμό στο vwclub και μετά από την μοναδική, μέχρι τώρα, ανάρτηση να αλλάξω club μ'αυτό της Lexus καθότι από σήμερα επίσημα είμαι μέλος της μεγάλης, πολύ μεγάλης, οικογένειας golf. Πως έχουν τα πράγματα, ξεκίνησα με σκοπό την αγορά diesel από Αθήνα και θα κατέληγα β.Ελλάδα, όλη αυτή η εβδομάδα θα ήταν αφιερωμένη στην αγορά αυτοκινήτου ότι και αν γινόταν. Προχθές, Δευτέρα, πήγα σε πολύ επίσημη....μάντρα να το πείς?, όχι δεν το λες μάντρα με την κλασική έννοια, υπάρχει ολόκληρη αντιπροσωπεία από πίσω και αυτό είναι κάποια επιπλέον εγγύηση σε σχέση με την εγγύηση που δίνουν οι άλλοι. Βλέπω το golf diesel μου το παρουσιάζει ο υπεύθυνος και πάμε για test drive, όλα κάλά μέχρι εκεί και στην όλη κουβέντα που είχαμε αναφέρθηκα στο γκάζι και την ροπή που θέλω και στο dpf και την διαμονή μου στο νησί, για να μην μακρυγορώ γυρνάμε στον χώρο έκθεσης αυτοκινήτων και με βάζει σ'ένα άλλο golf, ούτε είδα τι ήταν, το μόνο που κατάλαβα ότι ήταν το 7άρι και μάλιστα με το μαύρο ταμπλό και όχι αυτό το ξέπλυμα, γκρι να το πώ? Ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα απ'όλα, όχι όλα όσα θα τολμούσα να θέλω αλλά αρκετά, το οδηγώ ....... Πειραιώς......"δώστου λίγο μην το λυπάσαι" μου λέει....... του 2014, ελληνικό αυτοκίνητο, 9.000χλμ, (μπορεί πειραγμένα δεν βρίσκω όμως τον λόγο), το αυτοκίνητο βρωμούσε καινουργίλα, πλαστικά μηχανής, καλώδια, συνδέσεις ήταν καινούργια και όχι πλυμένα, το σαλόνι πεντακάθαρο αλκαντάρα μπεζ - εκρού (όπως λέω και στην σύζυγο, δεν έχω αχρωματοψία απλά δεν γνωρίζω χρωματολογία), και πάνω απ'όλα επίσημη εγγύηση μέχρι τον Οκτώβρη του 2016, όταν γυρίσαμε με e-banking έγινε αμέσως η μεταφορά του χρηματικού ποσού, εχθές Τρίτη είχα πινακίδες, άδεια, ασφάλεια, και σήμερα στο νησί ετοιμαζόμαστε για βόλτες. Τι πήρα ?! Golf 7 1.4 TSI - ACT highline με τα 140 άλογα, όχι το νέο με τα 150. Απάτησα λίγο πριν τον γάμο την μεγάλη (2011-2012) αδερφή tdi με την νεότερη και πιο σπορτίφ tsi.....τι να πω, αυτό το 0-80 που έκανα χωρίς να φτάσω κόκκινα στην Πειραιώς, και πως το αυτοκίνητο τραβούσε με 2α και 3η με .....παγίδεψε. Άντε τώρα εγώ ο πετρελαιάς να δω τι θα πω σ'αυτούς που λέγαν για το diesel και εγώ ήμουν η άλλη φωνή......πως λέει η Kylie στο lexus.......σσσσσσστττττττ......

ΥΓ. Μπορεί κάποιος να μου πει πως θ'αλλάξω το αυτοκίνητο που φαίνεται στο προφίλ μου?!

Όπως και να χει να το χαρείς, καλορίζικο, καλοτάξιδο με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ ποτε θα ρθει και το δικο μου..... Καλοριζικο ευχομαι! Καλα χιλιομετρα! Εξαιρετικη επιλογη

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας, επίσης και για την συμμετοχή σας στην ανάρτησή μου, ανταλλάξαμε απόψεις, βοηθήσατε, στο μέτρο που μπορούσατε να βοηθήσετε, έχοντας απέναντι σας έναν φανατικό πετρελαιά, και ευελπιστώ αν βρεθώ ηπειρωτική Ελλάδα και έχει κάποια συνάντηση golf να βρεθούμε και από κοντά να τα πούμε, Ursus σου αντεύχομαι με το καλό να έρθει, να έχεις καλά χιλιόμετρα και ένα απροβλημάτιστο αυτοκίνητο.........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.