Jump to content
divirli

Πρόβλημα Με Τον Κινητήρα Σε Passat Variant 1.8 Tsi

Recommended Posts

Γεια σε όλα τα μέλη του Forum.

Είμαι κάτοχος ενός Passat Variant 1.8 TSI (Μοντέλο του 2009) με πολύ λίγα χιλιόμετρα για την ηλικία του. Μόλις 32000.

Γράφω γιατί αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με τον κινητήρα.

Κατ' αρχάς να αναφέρω το ιστορικό.

Κινούμενος στην Εθνική Οδό έσπασε η ακίδα που δίνει τον σπινθίρα ενός μπουζί .

Δεν το αντιλήφθηκα καθώς κινούμουν με ταχύτητα.

Το αυτοκίνητο έκανε αρκετά χιλιόμετρα και μόνο όταν κατέβασα στροφές βγαίνοντας από την εθνική αντιλήφθηκα το πρόβλημα καθώς ο κινητήρας άρχιζε να ρετάρει.

Αμέσως το πήγα στο συνεργείο της αντιπροσωπείας.

Στο συνεργείο διαπιστώθηκε ότι το η σπασμένη ακίδα έμεινε στον κύλινδρο και καταλαβαίνετε έκανε σοβαρή ζημιά.

Φαγώθηκε πολύ το χιτώνιο του κυλίνδου και το πιστόνι.

Επίσης έπαθε ζημιά και ο κύλινδρος που δουλεύει σε ζευγάρι με αυτόν.

Δεν προτείνουν την επισκευή του γιατί αμφιβάλλουν για το αποτέλεσμα.

Μου προτείνουν αλλαγή του κινητήρα και έχουν βρεί δύο επιλογές :

1η επιλογή: Μεταχειρισμένος κινητήρας αγνώστων χιλιομέτρων και χρήσης. 1850€.

2η επιλογή : Ανακατασκευασμένος κινητήρας 2150€.  Η ανακατασκευή έχει γίνει σε μηχανουργείο της Θεσσαλονικης.

Δεν παρέχεται γραπτή εγγύηση.

Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να παραδώσω και τον δικό μου κινητήρα

Ποια είναι η γνώμη σας για τις δύο αυτές επιλογές;

Μήπως θα πρέπει να το ψάξω και κάπως αλλιώς;

Αν μπορεί κάποιος ας δώσει κάποια γνωμη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δυσκολη περιπτωση....την ανακατασκευη την φοβαμαι...θελει εμπειρια...τωρα μεταχειρισμενος ακουγεται καλυτερα...ο κινητηρας θα φαινεται αν εχει κανει πολλα χιλιομετρα αλλα πρεπει να ανοιχτει να δεις τους κυλινδρους αν ειναι πολυ μαυρισμενοι,εξωτερικα τον κινητηρα,τα μεταλα...αν σε παιρνει να αγορασεις αλλο αυτοκινητο μηπως θα ηταν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

George_koun σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Για αγορά άλλου αυτοκινήτου δεν το σκέφτομαι. Άλλωστε αν δεν θέλω να επιλέξω μια από τις προτεινόμενες επιλογές υπάρχει και η περίπτωση αγοράς καινούριου κινητήρα. Κοστίζει 6000€.

 

Link to comment
Share on other sites

καλα λες για καινουργιο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.πρεπει να ειναι καλος ο μηχανικος,να τον εμπιστευεσαι.Η τιμη με εργασια ειναι,κομλπε?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τον κοπο γιατι το αυτοκινητο ειναι σχεδον καινουργιο απο ο,τι καταλαβανω και ειναι πολυ ωραιο σε χωρους και για ταξιδια

Link to comment
Share on other sites

ΦΥΓΕ απο την αντιπροσωποια, 6 χρωνων αμαξι ειναι, δεν αξιζει να δωσεις 6000€ για καινουριο μοτερ, ψαξε και βρες ενα μεταχειρησμενο, απο οπου και αν το βρεις θα σου δωσει εγγυηση τουλαχιστων 6 μηνες για το μοτερ.

Ανακατασκευης δεν ξερεις τι υλικα βαλανε μεσα, και τι ανοχες εχει. ποιος σε εγγυατε οτι μπηκανε γνησια ανταλακτικα??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια πρόταση Skynet για το που να ψάξω

*μη επιτρεπόμενο @ URL* φυσικά. Ψάξε για 1800 ή BZB. Χαμός γίνεται

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοεί ο skynet αν δεν φαίνεται ο σύνδεσμος είναι το Καρ τέλεια gr (γραψτο στα αγγλικά, καταλαβαίνεις). Εκεί ψάξε.

Edited by man25
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά μοτέρ 1.8TSI. Αυτός που θα σε βοηθήσει σίγουρα είναι ο μηχανικός σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η συμβουλη μου ειναι ως εξης. Πηγαινε βγαλε σε ενα συνεργειο εκτος αντιπροσωπειας τον κινητηρα σου και πηγαινε το σε ενα cnc μαγαζι που κανουν εργασιες με ειδικα μηχανηματα κ κανε το 2οοο κυβικα. Δλδ βρες στροφαλο απο gti 2000cc και κανε υπερκυβισμο. Ετσι το χιτωνιο σου θα καθαρισει απο την ακιδα αφου θα ανοιξουν οι διαστασεις των κυλινδρων, μην το δηλωσεις υπερκυβισμενο, αλλαξε πιστονια μπιελες αν χρειαστει , και εισαι μανουλα. Με 1500 ε περιπου εχεις νεο μοτερ κ μαλιστα διλιτρο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.