Jump to content
jimpapan

Golf 6 - Αμορτισέρ Πορτ Μπαγάζ (Part Numbers)

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Είμαι κάτοχος από τον 8/2012 ενός Golf Mk6 1.2 TSI. Τον τελευταίο καιρό είχαν παρουσιάσει πρόβλημα τα αμορτισέρ ανύψωσης του πορτ-μπαγάζ. Από τα 3/4 της διαδρομής και κάτω δεν συγκρατούσε την πόρτα καθόλου. Με την πάροδο του χρόνου το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί και χθες στα 4/4 της διαδρομής κατέβηκε με φόρα και μου ήρθε όλο στο κεφάλι. Ευτυχώς είμαι ζωντανός :)

 

Πήρα την απόφαση να τα αλλάξω επιτέλους. Θα ήθελα να θέσω τρία ερωτήματα:

1)Είναι φυσιολογικό σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο, μετά τα 2 χρόνια να παρουσιάζουν πρόβλημα τα αμορτισερ του πορτ-μπαγαζ με απόλυτα φυσιολογική και προσεχτική χρήση;

2)Γνωρίζετε το κόστος των ανταλλακτικών; (προσπαθώ να τα βρώ στο Ιντερνετ και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα)

Βρήκα μόνο κάποια aftermarket.

3)Υποκειμενική καθαρά. Πιστεύετε πως αξίζει η αγορά του αυτόματου συστήματος ανύψωσης; Το έχει εγκαταστήσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Edited by jimpapan
Link to comment
Share on other sites

Δες τα N που γραφουν πανω μετρα την αποσταση και πηγαινε αγορασε τα απο ενα μαγαζι με ανταλακτικα, 20-30€ το ζευγαρι εχει.

 

Φυσιολογικο δεν ειναι να χαλανε σε 3 χρονων αμαξι, αλλα αν ειναι μαπα το ανταλακτικο που εβαλε η vw πανω...

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Είμαι κάτοχος από τον 8/2012 ενός Golf Mk6 1.2 TSI. Τον τελευταίο καιρό είχαν παρουσιάσει πρόβλημα τα αμορτισέρ ανύψωσης του πορτ-μπαγάζ. Από τα 3/4 της διαδρομής και κάτω δεν συγκρατούσε την πόρτα καθόλου. Με την πάροδο του χρόνου το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί και χθες στα 4/4 της διαδρομής κατέβηκε με φόρα και μου ήρθε όλο στο κεφάλι. Ευτυχώς είμαι ζωντανός :)

 

Πήρα την απόφαση να τα αλλάξω επιτέλους. Θα ήθελα να θέσω τρία ερωτήματα:

1)Είναι φυσιολογικό σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο, μετά τα 2 χρόνια να παρουσιάζουν πρόβλημα τα αμορτισερ του πορτ-μπαγαζ με απόλυτα φυσιολογική και προσεχτική χρήση;

2)Γνωρίζετε το κόστος των ανταλλακτικών; (προσπαθώ να τα βρώ στο Ιντερνετ και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα)

Βρήκα μόνο κάποια aftermarket.

3)Υποκειμενική καθαρά. Πιστεύετε πως αξίζει η αγορά του αυτόματου συστήματος ανύψωσης; Το έχει εγκαταστήσει κάποιος;

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Ναι, δεν είναι τίποτα. 30 ευρώ το ζευγάρι για τα καινούργια και ο μάστορας δεν ήθελε να πάρει λεφτά για εργασία. Του έδωσα 10 ευρώ επιπλέον.

Στο δικό μου IV το παρουσίασε στον 14ο χρόνο ζωής.

Και εγώ δεν μπορούσα να βρω online για αυτό πήγα στο συνεργείο. Αυτός τα παρήγγειλε και σε δύο ώρες του τα φέρανε.

 

Όταν τοποθετήσεις τα καινούργια να ελέγξεις την καλή λειτουργία τους με τον εξής τρόπο. Άνοιξε το πορτ-μπαγκάζ, ανεβασέ το μέχρι να νιώσεις ότι το ανεβάζουν τα αμορτισέρ πλέον και άσ' το. Τα αμορτισέρ πρέπει να φρενάρουν το άνοιγμα στην τελική φάση της διαδρομής για να μην κοπανάει.

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι σου φοράει έναν από τους δύο τύπους αμορτισέρ πορτ παγκάζ.

Μπορείς να διαβάσεις το p/n και ανάλογα να παραγγείλεις.

 

post-5289-0-05257400-1447668213_thumb.jp

 

Τα p/n είναι 5K6827550B και 5K6827550E.

Ανάλογα πλαισίου (μπορείς να το δεις κάτω από τη μοκέτα του πορτπαγκάζ)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εμενα που δεν εχει φως στο πορτ μπαγκαζ και δεν φταιει η λαμπα , που να παω να το δουν θεσσαλονικη χωρις να με σφαξουν;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας μην χαλάμε το θέμα, να παραμείνουμε στα αμορτισέρ παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.