Jump to content
geopaokgr

Επιλογή Ελαστικών 235/45 R17 97W

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή ελαστικού στην παραπάνω διάσταση για passat b6 2.0 fsi.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ασφάλεια-κράτημα και άνεση και όχι η ταχήτητα και οι επιδόσεις.Είμαι μεταξύ της επιλογής ενός εκ των παρακάτω με σειρά προτίμησης:

1.Dunlop Sport Maxx RT

2.Continental Conti Sport Contact 5

3.Michelin Primacy 3

4.Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2

Δεκτή κάθε πρόταση - επισύμανση που θα μπορέσει να με βοηθήσει στην επιλογή του κατάλληλου ελαστικού.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια φοράει από μαμά.

Τι λες τώρα πραγματικά δεν το ήξερα....  Τεσπα εγώ το primacy ή το contact5 θα διάλεγα...

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή ελαστικού στην παραπάνω διάσταση για passat b6 2.0 fsi.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ασφάλεια-κράτημα και άνεση και όχι η ταχήτητα και οι επιδόσεις.Είμαι μεταξύ της επιλογής ενός εκ των παρακάτω με σειρά προτίμησης:

1.Dunlop Sport Maxx RT

2.Continental Conti Sport Contact 5

3.Michelin Primacy 3

4.Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2

Δεκτή κάθε πρόταση - επισύμανση που θα μπορέσει να με βοηθήσει στην επιλογή του κατάλληλου ελαστικού.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

.Dunlop Sport Maxx RT χωρίς πολύ σκέψη  και είναι και σε καλή τιμή έναντι των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Επελεξα και γω το dunlop sportmax αλλα σε 16αρα ζαντα πριν λιγες μερες.Αν και ειναι νωρις ακομα να πω την γνωμη μου ειδα καποια διαφορα στο κοπανημα στο 45αρι προφιλ που ειναι + οτι πηρα γραπτη εγγυηση για ενα χρονο ή 20.000χλμ αν παθει κατι οποιοδηποτε λαστιχο το αλλαζουν κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

Dunlop Sport Maxx RT τα έχω από το Φεβρουάριο και μπορώ να πώ,  ότι δε το έχω μετανιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε λιγο καιρο μέχρι την ανοιξη άλλα ήδη ψαχνομαι για καλοκαιρινα λαστιχα στη διασταση που λεει ο τιτλος

Πριν φορουσα τα pirelli cinturato p7

Καλο σχετικα λαστιχο αλλα αρκετά σκληρο με αποτελεσμα να θελει λιγη ωρα για να ζεσταθει. Δεν με προδωσε ποτε, εκτος απο κατι χαζοσπινιαρισματα οταν ξεκινουσα απο σταση και ηταν κρυα.

Ψαχνω για λαστιχα που να ειναι πιο μαλακα και που ανταποκρινονται σωστα απο τα πρωτα χλμ

Βασικά σκέφτομαι τα dunlop αλλα αν εχεις καποιος να προτείνει κατι, ευχαρίστως να ακουσω

Ξεχασα, επισης το οριο μου στην ετικέτα ελαστικων ειναι c c, και οσο πιο αθόρυβα τοσο το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε λιγο καιρο μέχρι την ανοιξη άλλα ήδη ψαχνομαι για καλοκαιρινα λαστιχα στη διασταση που λεει ο τιτλος

Πριν φορουσα τα pirelli cinturato p7

Καλο σχετικα λαστιχο αλλα αρκετά σκληρο με αποτελεσμα να θελει λιγη ωρα για να ζεσταθει. Δεν με προδωσε ποτε, εκτος απο κατι χαζοσπινιαρισματα οταν ξεκινουσα απο σταση και ηταν κρυα.

Ψαχνω για λαστιχα που να ειναι πιο μαλακα και που ανταποκρινονται σωστα απο τα πρωτα χλμ

Βασικά σκέφτομαι τα dunlop αλλα αν εχεις καποιος να προτείνει κατι, ευχαρίστως να ακουσω

Ξεχασα, επισης το οριο μου στην ετικέτα ελαστικων ειναι c c, και οσο πιο αθόρυβα τοσο το καλύτερο

ριχτου μια ματια ισως σε βοηθησει http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2015-EVO-Magazine-Performance-Tyre-Test.htmδεξια εκει που λεει 

Summer Tyre Tests εχει ολα τα τεστ του 2015 απο εγκυρα περιοδικα αυτοκινητου 
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που έβαλα τα dunlop blue response (215/55/16) ένα χρόνο είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε στεγνό και σε βρεγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Tο καλύτερο value for money που έχω κάνει ποτέ στο θέμα ελαστικών είναι με τα Hankook ventus v12 evo 2 (k120) ένα χρόνο τώρα τα έχω επάνω στο αμάξι και είμαι πολύ ευχαριστημένος και στο στεγνό και στο βρεγμένο και στο φρένο και γενικά παντού με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο 235/45/17 αν θυμάμαι καλά κάπου στα  380 - 400 ευρώ τα είχα βάλει ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα παρηγγειλα αυτα

Falken Ziex ZE914 235/45 R17 94W

το σαββατο θα τα περασω

το αν εκανα καλη επιλογη, θα το δειξει η ιστορια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , ilias.gr said:

τελικα παρηγγειλα αυτα

Falken Ziex ZE914 235/45 R17 94W

το σαββατο θα τα περασω

το αν εκανα καλη επιλογη, θα το δειξει η ιστορια

αν θελεις μας εξηγεις γιατι κατεληξες σε αυτη την μαρκα και οχι σε καποια γνωστη με καλες επιδοσεις που κυμαινεται στα ιδια περιπου χρηματα...???

Link to comment
Share on other sites

χωρις ιδιαιτερο λογο, ετσι για να παω κοντρα στο ρευμα :zoro:

η επιλογη μου δεν εγινε λογο χρηματων,

ο λαστιχας μου, μου προτεινε αυτα και αυτα εβαλα, τον εμπιστευομαι

το αν εκανα καλα η οχι, θα φανει στην πορεια

σε προηγουμενο ποστ σου μου προτεινες μια σελιδα με αξιολογησεις ελαστικων, εχει καλες κριτηκες εκει στη διασταση μου.  

εχεις προσωπικη εμπειρια απο αυτα τα λαστιχα η εχεις ακουσει τιποτα κακο γι αυτην τη μαρκα;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω διαβασει κατι ασχημο απλως απορησα με την επιλογη ....εγω εβαλα προ 3 μηνων σε 225/45/17 contisport5...ελπιζω και τα δικα σου μια χαρα θα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

θα γραψω εντυπωσεις μολις κανω μερικα χλμ

ελπιζω να δικαιωθω για την επιλογη μου

Στην αρχη δεν νομιζω πως υπαρχει λαστιχο με αρνητικα στοιχεια..με την παροδο του χρονου φαινονται τα κουσουρια..ειδικα στην 3ετια..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενα λαστιχο που δεν βγαζει κουσουρια μετα την τριετια;

αν ειναι το λαστιχο οπως πιστευω και θελω να ειναι, μετα τα τρια χρονια ας το πεταξω δεν πειραζει

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , ilias.gr said:

υπαρχει κανενα λαστιχο που δεν βγαζει κουσουρια μετα την τριετια;

αν ειναι το λαστιχο οπως πιστευω και θελω να ειναι, μετα τα τρια χρονια ας το πεταξω δεν πειραζει

Στο πνεύμα μου είσαι. Τα τρία κάντα δύο βέβαια, και καλά είναι :lol:

Πάντως τα Falken είναι γνωστά στην Αμερική. ;) Καλοπάτητα και αναμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.