Jump to content
cjgeorgio

Woofer Σε Vw Cc.

Recommended Posts

Εχω πηγή zenec και έχω αλλάξει και τα 10 ηχεία.

Παίζουν τέρμα καταπληκτικά αλλά δεν έχω μπάσο.

Δεν έβαλα κουτι γιατί τον χώρο στης αποσκευές τον θέλω και επειδή δεν θα περνούσε μέσα στην καμπίνα το μπάσο όπως θα έπρεπε.

Σκέφτηκα κάτι άλλο. Να κόψω στην ετεζερα δύο τρύπες και να βάλω 2 8ιντσα ή 10 ίντσα με καλημα από πάνω μαύρο σαν δίχτυ να μην φαίνονται τα ηχεία και έναν ενισχυτή στο χώρο του πορτμπαγκάζ ανάμεσα στα woofer από κάτω. Ο χώρος του πορτμπαγκάζ είναι 550λιτρα.θα δουλέψει σαν μπασοκαμπινα; θα έχω καλά αποτελέσματα; θα γεμίσει μπάσο ή καμπίνα; 2 τρύπες προσεκτική πρέπει να γίνουν γιατί έχει μέταλο από κάτω.. τι λέτε; ακούω απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου θα ηταν να κανεις μια πολυεστερικη κατασκευη για το sub στην δεξια πλευρα του χωρου αποσκευων.

Ουτε χωρο αρκετο πιστευω θα χασεις και μαλλον θα δουλευει.

Κατι τετοιο περιπου

 

http://www.ecoustics.com/products/jl-audio-stealthbox-car-subwoofers/

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτικες ομως πως μετα απο καιρο μπορει να πεσουν ομως?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by 6n2
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου θα ηταν να κανεις μια πολυεστερικη κατασκευη για το sub στην δεξια πλευρα του χωρου αποσκευων.

Ουτε χωρο αρκετο πιστευω θα χασεις και μαλλον θα δουλευει.

Κατι τετοιο περιπου

 

http://www.ecoustics.com/products/jl-audio-stealthbox-car-subwoofers/

Ναι αλλά ο χώρος τον αποσκευών είναι χωρια.δεν είναι 5θυρο οπότε το μπάσο δεν θα έρχεται στην καμπίνα.. χώρια οτι τον χώρο τον αποσκευών τον θέλω...

Σκεφτικες ομως πως μετα απο καιρο μπορει να πεσουν ομως?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι μέταλο ή κάτω πλευρά. Σε λαμαρίνα πάνω θα βιδοσουν. Και τα 8 ίντσα δεν είναι βαριά.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου για ενα μεγαλουτσικο σε watt βαρελακι θα σε βολεψει πιστεβω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου για ενα μεγαλουτσικο σε watt βαρελακι θα σε βολεψει πιστεβω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν μπει βαρέλι ή κούτα θα πάρει χώρο στον χώρο τον αποσκευών. Για να καταλαβαιτε αρκετές φορές έχω ρίξει και το κάθισμα πίσω για να βάλω κάτι μεγάλο. Χώρια αυτό επειδή είναι καλά μονομενος ο χώρος τον αποσκευών θα χάνω σε ποιότητα.

Νομίζω ότι ο χώρος της εταζέρας είναι μονόδρομος όπως το περιγράφεις και όπως το θες, βάσει των περιορισμών που βάζεις ...

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Δεν θέλω τέρμα μπάσο απλά στα ξένα κομμάτια που θέλουν μπάσο να έχουν όσο χρειάζεται. Να ακούγεται μέσα στην καμπηνα και σχεδόν τέρμα να είναι ωραία και όχι να τρέμει όλο το κορμί σου από το μπάσο. Για αυτό έλεγα αντί για οβάλ ηχεία να βάλω δύο 8 ίντσα έχω και 10 διαφορετικά ηχεία αλλαγμενα ήδη έχει και ριθμηση woofer ή zenec χώρια από το πόσο θα δώσουμε από τον ενισχυτή. Ο χώρος αποσκευων θα είναι σαν μπασοκαμπινα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το βαρελακι στο προτινω με τοποθετισι κατο απο τα καθισματα οδιγου-σινοδιγου.ετσι οστε οποτε χριαζεσε χορο να τον εχεις.απλα τουε θα εχεις θεμα με τα παιδια(αν εχεις) η αλιος με τα ατομα που θα μπενουν πισο.για τιν ακριβια δεν θα εχεις θεμα απλα δεν θα απλονουν πολι τα ποδια οι πισο επιβατες!! Ελπιζω να βοηθισα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τις δυνατότητες από αυτό το βαρελακι που λέτε αλλά πάντα ένα sub παίζει καλητερα όταν έχει χώρο και ανάλογα τα λίτρα της Κουτας.και βέβαια να είσαι σίγουρος στο εάν τα δύο 8ιντσα σου που έχεις όταν ανεβάσεις ένταση θα μπορούν να υποστηρίξουν έστω αυτό το βαρελακι και χάσεις σε μπάσο.

Στάλθηκε από το E2115 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τις δυνατότητες από αυτό το βαρελακι που λέτε αλλά πάντα ένα sub παίζει καλητερα όταν έχει χώρο και ανάλογα τα λίτρα της Κουτας.και βέβαια να είσαι σίγουρος στο εάν τα δύο 8ιντσα σου που έχεις όταν ανεβάσεις ένταση θα μπορούν να υποστηρίξουν έστω αυτό το βαρελακι και χάσεις σε μπάσο.

Στάλθηκε από το E2115 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το woofer που μπαίνει κάτω από το κάθισμα δεν είναι βαρελάκι αλλά φέτα για να χωράει και είναι ιδικά woofer under seat για αυτό τον σκοπό. Κόστος ακούω 250€-300€ για τοποθέτηση με ενσωματωμένο ενισχυτή.. Δεν έχω δει σε αμάξι για να έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

θα πας σε ενα καλο μαστορα και θα του πεις τι θελεις.Αυτος θα σε κατατοπισει και ετσι δεν θα πεταξεις τζαμπα λεφτα.

 

Στην περιπτωση σου τα ηχεια στην εταζιερα ειναι μονοδρομος γιατι ετσι θα εχεις παντα το μπασο που θελεις και φυσικα την καμπινα και το πορτ-μπαγκαζ ανεπαφο.Υπαρχουν 8ιντσα,9'' και 10'' που παιζουνε στην εταζιερα μια χαρα και ας μην ειναι μεσα σε καμπινα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πας σε ενα καλο μαστορα και θα του πεις τι θελεις.Αυτος θα σε κατατοπισει και ετσι δεν θα πεταξεις τζαμπα λεφτα.

 

Στην περιπτωση σου τα ηχεια στην εταζιερα ειναι μονοδρομος γιατι ετσι θα εχεις παντα το μπασο που θελεις και φυσικα την καμπινα και το πορτ-μπαγκαζ ανεπαφο.Υπαρχουν 8ιντσα,9'' και 10'' που παιζουνε στην εταζιερα μια χαρα και ας μην ειναι μεσα σε καμπινα.

Όταν το έκανα και αυτός που με το έκανε και σε άλλους 2 που πήγα όλοι θελαν να με βάλουν κούτα. Τώρα θα πάω να πω τι θέλω να με βγάλουν ένα κοστολογιο για το τι χρειάζεται μετά κοιτάω από που θα τα φωνισω και που θα τα περάσω.

Άμα βάλω 2 woofer 400w το καθένα ο ενισχυτής πρέπει να είναι 800w δικαναλος;

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλω 2 woofer 400w το καθένα ο ενισχυτής πρέπει να είναι 800w δικαναλος;

αν τα γουφερ ειναι 400wat rms το καθενα,τοτε θεωρητικα πρεπει να εχει ο ενισχυτης σου τα ιδια και παραπανω βατ,ανα καναλι.

 

Τωρα 8ιντσο που να θελει 400rms,λιγακι δυσκολο φιλε μου,εκτος και αν πας σε κατι που ειναι κορυφαιο (και πανακριβο) και παλι δεν θυμαμαι να υπαρχει κατι τετοιο.

 

2καναλος που να βγαζει 400 βατ ανα καναλι (παντα για rms λεμε και οχι max που γραφουνε ολλα τα ηχεια απο πισω ετσι?) θα θελει αρκετα φραγκα.

 

Αφου θες ηχεια μονο για μπασο,βρες κανεναν μεταχηρισμενο μονοκαναλο που και μεγαλη ισχυς εχει και θα βρεις αρκετους στην πιατσα. 

Link to comment
Share on other sites

αν τα γουφερ ειναι 400wat rms το καθενα,τοτε θεωρητικα πρεπει να εχει ο ενισχυτης σου τα ιδια και παραπανω βατ,ανα καναλι.

 

Τωρα 8ιντσο που να θελει 400rms,λιγακι δυσκολο φιλε μου,εκτος και αν πας σε κατι που ειναι κορυφαιο (και πανακριβο) και παλι δεν θυμαμαι να υπαρχει κατι τετοιο.

 

2καναλος που να βγαζει 400 βατ ανα καναλι (παντα για rms λεμε και οχι max που γραφουνε ολλα τα ηχεια απο πισω ετσι?) θα θελει αρκετα φραγκα.

 

Αφου θες ηχεια μονο για μπασο,βρες κανεναν μεταχηρισμενο μονοκαναλο που και μεγαλη ισχυς εχει και θα βρεις αρκετους στην πιατσα.

Ευχαριστώ για της πληροφορίες. Δλδ στα πόσα watt πρέπει να κοιτάξω να βάλω ηχείο; Η 8 ιντσα η 10 ιντσα (ανάλογα να χωράνε και αν η δουλειά γίνεται με 8 ιντσα μένω εκεί) και ο ενισχυτής πρέπει να είναι μονοκαναλος (και να καλύψει 2 ηχεία με ένα κανάλι) η δυκαναλος για να παίξει τα 2 ηχεία για μπάσο η μπορεί να είναι και τετρακαναλος και να ένωσης της εξόδους;

Να τονίσω ότι η καμπίνα έχει 10 αλλαγμενα ηχεία που παίζουν αρκετά δυνατά και τέρμα με την Zenec nc2010.

Link to comment
Share on other sites

έχεις μήπως σκεφτεί να έβαζες ένα sub στο χώρο της ρεζέρβας? δεν θα χάνεις σε ποιότητα ίσα-ίσα που θα έρχεται το "μπουμ" απο κάτω σε όλο το φάσμα του αυτοκ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχεις μήπως σκεφτεί να έβαζες ένα sub στο χώρο της ρεζέρβας? δεν θα χάνεις σε ποιότητα ίσα-ίσα που θα έρχεται το "μπουμ" απο κάτω σε όλο το φάσμα του αυτοκ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η ρεζερβα είναι καλό να υπάρχει. Είναι σαν να έχω κουτί στο πορτπαγκαζ. Θα πρέπει να κατεβάσω της πλάτες τον καθισματον για ν περάσει το μπάσο στην καμπίνα.. 4θυρο είναι το αμάξι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για της πληροφορίες. Δλδ στα πόσα watt πρέπει να κοιτάξω να βάλω ηχείο; Η 8 ιντσα η 10 ιντσα (ανάλογα να χωράνε και αν η δουλειά γίνεται με 8 ιντσα μένω εκεί) και ο ενισχυτής πρέπει να είναι μονοκαναλος (και να καλύψει 2 ηχεία με ένα κανάλι) η δυκαναλος για να παίξει τα 2 ηχεία για μπάσο η μπορεί να είναι και τετρακαναλος και να ένωσης της εξόδους;

Να τονίσω ότι η καμπίνα έχει 10 αλλαγμενα ηχεία που παίζουν αρκετά δυνατά και τέρμα με την Zenec nc2010.

Δεν κοιτας τα τρελα βατ στα ηχεια γιατι θα θελει και πολυ δυνατο ενισχυτη,οποτε τα λεφτα ανεβαινουνε.

 

Το μπασο που ψαχνεις θα ερθει και με νορμαλ ηχεια και ενισχυτη.

 

Βρες ενα καλο μαστορακι στην περιοχη σου ,ακουσε αν μπορεις παρομοια αυτοκινητα και θα καταλαβεις οτι αυτο που ψαχνεις ειναι εφικτο με σχετικα λιγα χρηματα.

 

Εσυ θελεις να γεμισεις με μπασακι το κατω ευρος συχνοτητων που τωρα δεν εχεις και οχι να τρεμουνε τα τζαμια των σπιτιων  ετσι δεν ειναι??

 

Με εναν μονοκαναλο θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

 

Πουλανε αρκετους στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* και μεσα στο FB υπαρχει ομαδα με αγοραπωλησιες προιοντων ηχου για το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτας τα τρελα βατ στα ηχεια γιατι θα θελει και πολυ δυνατο ενισχυτη,οποτε τα λεφτα ανεβαινουνε.

 

Το μπασο που ψαχνεις θα ερθει και με νορμαλ ηχεια και ενισχυτη.

 

Βρες ενα καλο μαστορακι στην περιοχη σου ,ακουσε αν μπορεις παρομοια αυτοκινητα και θα καταλαβεις οτι αυτο που ψαχνεις ειναι εφικτο με σχετικα λιγα χρηματα.

 

Εσυ θελεις να γεμισεις με μπασακι το κατω ευρος συχνοτητων που τωρα δεν εχεις και οχι να τρεμουνε τα τζαμια των σπιτιων  ετσι δεν ειναι??

 

Με εναν μονοκαναλο θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

 

Πουλανε αρκετους στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* και μεσα στο FB υπαρχει ομαδα με αγοραπωλησιες προιοντων ηχου για το αυτοκινητο.

Ακριβώς αυτό. Ωραίο χαλαρό μπάσο να έχω μέσα στην καμπίνα και όχι έξω ούτε να τρέμει όλο το αμάξι από το μπάσο...

Με δύο 8ιντσα και με έναν μονοκαναλο ενισχυτή θα κάνω την δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Με δύο 8ιντσα και με έναν μονοκαναλο ενισχυτή θα κάνω την δουλειά..

Ανετα........

 

Δες και στο καρ τις αγγελιες για ενισχυτη και αν δω και εγω κατι που να αξιζει τα λεφτα του θα σου πω.Τωρα για ηχεια αν περασεις καμια βολτα απο καταστηματα με ηχοσυστηματα θα σου πουνε τι να βαλεις ωστε να βγαζει μπασο που θελεις.Το καλο με τα 8ιντσα ηχεια ειναι οτι δεν κοστιζουνε ακριβα σαν καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Ανετα........

 

Δες και στο καρ τις αγγελιες για ενισχυτη και αν δω και εγω κατι που να αξιζει τα λεφτα του θα σου πω.Τωρα για ηχεια αν περασεις καμια βολτα απο καταστηματα με ηχοσυστηματα θα σου πουνε τι να βαλεις ωστε να βγαζει μπασο που θελεις.Το καλο με τα 8ιντσα ηχεια ειναι οτι δεν κοστιζουνε ακριβα σαν καινουργια.

Ναι θα χαρώ για οποιαδήποτε πληροφορία. Θεσσαλονίκη είμαι.

Τα 8 ιντσα είναι και φτηνά και κατάλληλα για αυτό που θέλω και διακριτικά ώστε να μην κάνουν μπαμ και όπως είπες φτηνά σε τιμή.

Θέλει μετά ένα καλώδιο ρεύμα από μπροστά με ασφαλειοθηκη και ένα ακόμα για την πηγή. Και έναν μάστορα να κάνει σωστές τρύπες να περάσει σωστά τα καλώδια και να μην διαλύσει το εσωτερικό.. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.