Jump to content
bosco1

Start Stop

Recommended Posts

Σήμερα παρατήρησα και εγώ ότι το start stop είχε απενεργοποιηθεί εντελώς   (μπαταρία 1.5 έτους)   σαν να μην υπήρχε ποτέ και χωρίς να βγάζει κάποια ένδειξη στο καντράν των οργάνων. Έριξα μια ματιά στην μπαταρία με τον μετρητή που έχει στα όργανα και έδειχνε 70% .

 Μετά από ένα φόρτισμα με εξωτερικό φορτιστή πήγε στο 80% και το start stop άρχισε πάλι να λειτουργεί κανονικά. Πιστεύω λοιπόν ότι δεν πρόκειται γαι κάποια ζημιά,  αλλά βγαίνει εκτός το σύστημα για να προστατευθεί η μπαταρία από περαιτέρω εκφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που χειμωνιασε σχετικα το σταρτ στοπ δεν δουλευει  οπως το καλοκαιρι

το χειμωνα πρεπει να δουλεψει αρκετη ωρα το αμαξι ωστε να δουλεψει το σταρτ στοπ

ενω το καλοκαιρι, και το πρωι να το εβαζα μπρος, στο πρωτο φαναρι που σταματουσα εσβηνε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν η μπαταρια ειναι στο 70% το start stop παιζει κανονικοτατα χωρις να χρειαζεται να παει στο 80%!!!

Ρε μάστορα το οργανάκι όπως βλέπεις γράφει ανά 10% δηλαδή 60%, 70%, 80% κλπ , δεν γράφει αν είναι 72% ή 78% μην το βάλουμε στο ζύγι. Όταν εσένα η μπαταρία σου αργότερα ψιλοαδιάσει και το start stop συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά ποστάρισέ το να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

αμα γινει κατι τετοιο θα ποσταρω.απλα το εγραψα γιατι παραπανω ειχε γραφτει οτι οταν ειναι στο 80% και πανω λειτουργει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω και εγώ ένα Polo tdi 1.4 dsg7 και στις 5400 χιλιόμετρα μου έβγαλε βλάβη start stop με αποτέλεσμα να μην δουλεύει μετά από 2 ημέρες έφτιαξε και τώρα ξανά εμφανίστηκε, το κάνει σπάνια αλλά το θέμα είναι γιατί το κάνει...

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω...

Απλά ρώτησα προκαταβολικά μήπως και έχει γίνει και σε κάποιον άλλον παρόμοιο πρόβλημα να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου 5000χμ μου έβγαζε περιστασιακά το μήνυμα start stop error που συνοδεύονταν από την κίνηση του στροφόμετρου από το 0 έως στο τέρμα. Το πήγα στην αντιπροσωπία και μετά από ψάξιμο 3 ημερών βρήκαν ότι έφταιγε ένας αισθητήρας στο σασμάν που δίνει εντολή πότε έχει νεκρά. Μου είπαν  ότι δεν αντικαταστάθηκε αλλά καθαρίστηκε μόνο. Από τότε δεν είχα πρόβλημα ξανά.

Έχε το υπόψη σου, αν χρειαστεί να τους το πεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

20 hours ago , Vassilis63 said:

Πριν από περίπου 5000χμ μου έβγαζε περιστασιακά το μήνυμα start stop error που συνοδεύονταν από την κίνηση του στροφόμετρου από το 0 έως στο τέρμα. Το πήγα στην αντιπροσωπία και μετά από ψάξιμο 3 ημερών βρήκαν ότι έφταιγε ένας αισθητήρας στο σασμάν που δίνει εντολή πότε έχει νεκρά. Μου είπαν  ότι δεν αντικαταστάθηκε αλλά καθαρίστηκε μόνο. Από τότε δεν είχα πρόβλημα ξανά.

Έχε το υπόψη σου, αν χρειαστεί να τους το πεις.

Εχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, οπότε οταν τους το πάω θα τους πω να κοιτάξουν πρώτα εκεί!

Ευχαριστώ παντως για την πληροφόρηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.