Jump to content
sadlef

Golf 7 - Service (Ανταλλακτικά - Αναλώσιμα - Part Numbers)

Recommended Posts

40-42 ευρώ το κόστος για το μπροστινό σετ μάκτρων υαλοκαθαριστήρων και 12 Ε για το πίσω, για Golf VII, κατόπιν τηλεφωνικής έρευνας αγοράς σε 3 αντιπροσωπείες της Αττικής...

Αξίζει ή να αγοράσω τους αντίστοιχους της BOSCH?Κόστος βέβαια για αυτούς μέσω Διαδικτύου δεν έχω καταφέρει ακόμα να εξακριβώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα πράμα.... Παιδιά να ξέρετε ότι η shell έχει προσφορά σε κάποια εταιρικά πρατήρια με έκπτωση 50% της εταιρίας wurth.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ είναι να πάρω μόνο τα λάστιχα και να τα αντικαταστησω αντί για ολόκληρους τους υαλοκαθαριστηρες. Υπάρχει θέμα how to στο φόρουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας. Αφού πέρασα από το πρατήριο της Shell που χρησιμοποιώ για τον ανεφοδιασμό του αυτοκινήτου μου για να ρωτήσω για wurth,μη καταφέρνοντας να βρω το κατάλληλο μέγεθος,προχώρησα σε αγορά από γνωστη αντιπροσωπεία. Συνολικό κόστος για μπροστινό σετ και τον πίσω 51.10 Ε.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αμάξι ήρθε με 5W-30 και στην πρώτη αλλαγή του έβαλαν 5W-40.
Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι αυτό προδιαγράφει η VW...

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2016 at 3:31 ΜΜ, alej said:

Εμένα το αμάξι ήρθε με 5W-30 και στην πρώτη αλλαγή του έβαλαν 5W-40.
Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι αυτό προδιαγράφει η VW...

Γεια σας,

κι εγω σημερα εκανα την πρωτη αλλαγη λαδιων - φιλτρου ( στις 11.000 χλμ. -λιγο πριν κλεισουν τα 2 χρονια συμφωνα με την ενδειξη στο infoteinment ). Μου εβαλαν κι εμενα 5W-40 μαρκας KOBLEN με κοστος 12.5 ευρω το λιτρο. Οπως μου ειπαν ειναι θυγατρικη (ή κατι τετοιο..) της Divinol. Το κουτι γραφει αναγλυφα "made in Germany" και εχει και το λογοτυπο της Karenta ή Kosmocar (δεν θυμαμαι καλα..) στην ετικετα.. Φυσικα στο internet δεν υπαρχει τιποτα αναφορικα με τη μαρκα αυτη εκτος απο καποιες μικρες αναφορες σε Ελληνικα φορουμ..

Κατι περισσοτερο γνωριζει κανεις??

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Βαλε δικα σου 5w30 την αλλη φορα

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ενα χρονο πριν εκανα την πρωτη αλλαγη λαδιων στα 2 χρονια χρησης. Τοτε ειχα 11.000 χλμ. (οπως γραφω και στην παραπανω δημοσιευση μου).  Εδω και μερικες μερες εμφανιστηκε παλι η ενδειξη για την επομενη αλλαγη λαδιων σε ενα μηνα, δηλαδη 1 χρονο μετα. Τα χιλιομετρα μου πλεον εχουν φτασει στις 15.000.

 

Διαβαζοντας σε προηγουμενη δημοσιευση στο ιδιο θεμα καταλαβα οτι το αυτοκινητο προφανως ηταν προγραματισμενο για 2 χρονια (long life) service και μου το αλλαξαν στο χρονο ή τα 15.000 χλμ.

Περαν του οποιου οικονομικου κοστους θεωρειτε οτι πρεπει να ακολουθω αυτον τον προγραμματισμο δεδομενου οτι κανω λιγα χιλιομετρα?

 

Εφοσον κανω την αλλαγη, αυτη τη φορα λεω να παω στα CASTROL EDGE 5W-30 LL (τα οποια προτιμουν πολλοι οπως εχω διαβασει) μια και δεν εχω σκοπο να τους αφησω να μου βαλουν οτι αυτοι εχουν στην στοκ αντιπροοσωπεια..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι αν δεν κάνω λάθος 15.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο επάνω οποίο από τα δύο έρθει πρώτο.

 

Εμένα γενικά με έπιανε ο χρόνος πάντα.

 

Κανονικά αν διαβάσεις το βιβλίο του αμαξιού σου.  Εγώ που είχα το vw polo 6R 1.2TSI, στο βιβλίο έγραφε ότι τα λάδια είναι CASTROL EDGE 5W-30 με κωδικό 504-507.

 

Το 2010 που είχα το αμάξι η VW στο Αιγάλεω έβαζε κάτι λάδια castrol 5w-30 αλλά όχι όμως τα EDGE τα χρυσά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2018 at 10:16 ΜΜ, OMINUS said:

Κανονικά είναι αν δεν κάνω λάθος 15.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο επάνω οποίο από τα δύο έρθει πρώτο.

 

Ναι αλλα το αυτοκινητο ερχεται με 2 ετη προγραματισμο (long life) και αυτο για καποιο λογο γινεται.. εδω το αλλαζουν στο χρονο..

 

Καποιος που να εχει αποψη για τα CASTROL EDGE 5W-30 LL ?

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από τέτοια service δεν έχω??

 

Στο polo η vw έλεγε κάθε 15.000 ή στον χρόνο επάνω.

 

Στο ford που είχα και ήταν και diesel η ford έλεγε 20.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο επάνω. 

 

Όποιο έρθει πρώτο.

 

Τώρα αυτά τα servise τι ρόλο παίζουν δεν ξέρω??????

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pettros said:

 

Ναι αλλα το αυτοκινητο ερχεται με 2 ετη προγραματισμο (long life) και αυτο για καποιο λογο γινεται.. εδω το αλλαζουν στο χρονο..

 

Καποιος που να εχει αποψη για τα CASTROL EDGE 5W-30 LL ?

Ο λόγος είναι για να αρχίσουν τα γλέντια μια ώρα αρχύτερα.

 

Όσο για τα λάδια που αναφέρεις, αυτά με τα διακριτικά titanium fst είναι αρκετά ποιοτικά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια πολλά! Έχω ένα tdi bluemotiom του 2016. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε κάθε ποτε αλλάζουμε φίλτρα αέρος και καμπίνας γιατί σε αντιπροσωπεία δεν πάω. Απλά θέλω την γνώμη σας γιατί σίγουρα θα γνωρίζετε σαν κάτοχοι golf. Ευχαριστώ πολυ και καλή χρονιά με υγεία!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια πολλά! Έχω ένα tdi bluemotiom του 2016. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε κάθε ποτε αλλάζουμε φίλτρα αέρος και καμπίνας γιατί σε αντιπροσωπεία δεν πάω. Απλά θέλω την γνώμη σας γιατί σίγουρα θα γνωρίζετε σαν κάτοχοι golf. Ευχαριστώ πολυ και καλή χρονιά με υγεία!!
Καθε 30000 φιλτρο αερα και καμπινας. Αλλαξε και πετρελαιου και εισαι ενταξει
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά φίλε μου! Κάθε δεύτερο σέρβις αλλάζονται αυτά, δηλαδή κάθε 30 χιλιάδες. Το φίλτρο αέρα καμπίνας προσωπικά το αλλάζω μόνος μου πιο συχνά γιατί χάνει τη δραστικότητα του ο ενεργός άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γνωριζω για να αλλάξω πέρα από λαδια και φίλτρα που προαναφέραμε?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
6 λεπτά πριν , Tassos L said:

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γνωριζω για να αλλάξω πέρα από λαδια και φίλτρα που προαναφέραμε?

Αν εννοείς πέρα από φιλτρα, ναι. Υγρά φρενών, αλλά τα παιδιά θα σου πουν αν είναι κάθε 2 ή κάθε 3 χρόνια σε Golf (π.χ. παλιά σε Polo ήταν στα 2 χρόνια, πλέον σε 3).

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω αλλαγή φίλτρου αέρα κάθε χρόνο και καμπίνας κάθε δύο χρόνια.

Για το υγρό φρένων πιστεύω ότι υπάρχει ένας μύθος. 

Άλλαξα μόνος μου φέτος τον Αύγουστο/2018 το υγρό φρένου για πρώτη φορά στο QQ mkI (2008).

Το άλλαξα όχι γιατί είχα κάποιο θέμα ή πρόβλημα κατά την πέδηση αλλά γιατί το χρώμα τους έγινε ανοιχτό καφέ.

Να προσθέσω ότι το αυτοκίνητο πέρασε τον Ιούνιο/2018 σε πολύ γνωστό ΚΤΕΟ (στο ίδιο ΚΤΕΟ είδα να περνάνε λεωφορεία ΟΑΣΑ) χωρίς καμία παρατήρηση.

Έβαλα FERODO DOT4 FBX. Στο εγχειρίδιο της NISSAN αναφέρετε ότι πριν γίνει η εργασία πρέπει να αφαιρεθεί ο (-) πόλος.

    

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Κάτοχος Golf 7 bluemotion 1.0 TSI αγορασμένο το Δεκέμβριο 2017 από καρέντα (πρώην εταιρικό) ως μεταχειρισμένο 1,5 έτους (πρώτη κυκλοφορία Ιούνιος 2016). Το πήρα με 15000 χλμ και σήμερα έχει 27000 χλμ.

 

Όταν το πήρα παό καρέντα μου έκαναν σέρβις αυτοί, δωρεάν για μένα, ήταν το πρώτο σέρβις του αυτοκινήτου (είχε καθαρό βιβλίο σέρβις πριν το αγοράσω).

Μετά λόγω κάποιας παρανόησης με τις ημερομηνίες δε δέχτηκαν να μου πουλήσουν διετή επέκταση εγγύησης, με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να είναι σήμερα εκτός εργοστασιακής εγγύησης.

 

Είναι ημερολογιακά ώρα για σέρβις. Ερωτήσεις για όποιον θέλει να απαντήσει:

1. Δεν έχει βγάλει καμία ένδειξη για σέρβις το αυτοκίνητο. Απλά μου είχαν κολλήσει ένα αυτοκόλλητο και μου έλεγαν "επόμενο σέρβις στα 35000 χλμ είτε Δεκέμβριο του 2018". Μπορώ να περιμένω και να το κάνω αργότερα;

2. Δεδομένου ότι είναι εκτός εγγύησης, να το πάω στο quattro service στο Χαλάνδρι που είναι καλό, ή να πληρώσω την καρέντα; Δε τους έχω σε τεράστια εκτίμηση, από την άλλη μεριά είναι το επίσημο σέρβις και εγώ το αμάξι θέλω να το ξαναπουλήσω στα 5 έτη.

3. Λογικά το σέρβις είναι "μικρό" (27000 χλμ - 2,5 ετών). πόσο περίπου θα κοστίσει καρέντα ξέρει κανείς; Τάξη μεγέθους... 200 ή 500;

 

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 χρονια θα αλλαξεις λαδια φιλτρο λαδιου φιλτρο καμπινας φιλτρο αερα.
Γυρω στα 250 θα κανει. Καλο ειναι πανω απο 1 χρονο η 15000χλμ ν αμη το αφηνεις. Οποιο ερθει πρωτο. Εσενα ηρθε πρωτος ο χρονος οποτε πηγαινε

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 7:32 PM, takpanos said:

Στα 2 χρονια θα αλλαξεις λαδια φιλτρο λαδιου φιλτρο καμπινας φιλτρο αερα.
Γυρω στα 250 θα κανει. Καλο ειναι πανω απο 1 χρονο η 15000χλμ ν αμη το αφηνεις. Οποιο ερθει πρωτο. Εσενα ηρθε πρωτος ο χρονος οποτε πηγαινε

καθε 2 χρονια θελει αλλαγη και στα υγρα φρενων αν δεν κανω λαθος. για ολ αυτα δεν νομιζω η αντιπροσωπεια να ζητησει μονο 250. παντως στο site της vw εχει τιμοκαταλογο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.