Jump to content
marios tsi

Τρίξιμο Συμπλέκτη

Recommended Posts

Καλημερα-καλησπερα.Από σήμερα νωρίς το πρωί που ξεκίνησα το αυτοκίνητο τρίζει ο συμπλέκτης ιδιαίτερα όταν τον αφήνω.Επειδή δοκίμασα και πατώντας με το χέρι 99% ακούγεται από το πεντάλ και όχι από τον ίδιο το συμπλέκτη αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Στα 6r έχουμε ντίζα; Για να μην τρέχω κατευθείαν σε συνεργείο, να ρίξω λίγο wd40 από πίσω ή κάτι άλλο; Μήπως όταν περάσει λίγος καιρός με το wd40 ακούγεται χειρότερα.

 

Edit.Τελικά κάνει τον παρακάτω θόρυβο ο οποίος όταν κινήσω για μερικά χιλιόμετρα το αυτοκίνητο και κάνω κάμποσες αλλαγές εξαφανίζεται τελείως.

https://www.youtube.com/watch?v=IRKRUa79sn8

Ξέρουμε πού βρίσκεται στο 6R?

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο θεμα. Να τους πεις να σου αλλαξουν ελατηριο γιατι και μενα μου τον λιπανανε αλλα τιποτα. Πιστευω το ελατηριο ειναι. Θα τους το πω τωρα που θα παω για σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-καλησπερα.Από σήμερα νωρίς το πρωί που ξεκίνησα το αυτοκίνητο τρίζει ο συμπλέκτης ιδιαίτερα όταν τον αφήνω.Επειδή δοκίμασα και πατώντας με το χέρι 99% ακούγεται από το πεντάλ και όχι από τον ίδιο το συμπλέκτη αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Στα 6r έχουμε ντίζα; Για να μην τρέχω κατευθείαν σε συνεργείο, να ρίξω λίγο wd40 από πίσω ή κάτι άλλο; Μήπως όταν περάσει λίγος καιρός με το wd40 ακούγεται χειρότερα.

 

Edit.Τελικά κάνει τον παρακάτω θόρυβο ο οποίος όταν κινήσω για μερικά χιλιόμετρα το αυτοκίνητο και κάνω κάμποσες αλλαγές εξαφανίζεται τελείως.

https://www.youtube.com/watch?v=IRKRUa79sn8

Ξέρουμε πού βρίσκεται στο 6R?

Αυτος στο βιντεο λεει οτι σταματησε μετα απο μερικες μερες. Γιατι μετα απο μερικες μερες και οχι κατευθειαν;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Να αναφέρω πως μετά την αλλαγή σε βολάν και δίσκο-πλατό-συμπλέκτη, ο ήχος σταμάτησε (προς το παρόν; Θα δείξει).

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως μετά την αλλαγή σε βολάν και δίσκο-πλατό-συμπλέκτη, ο ήχος σταμάτησε (προς το παρόν; Θα δείξει).

Σου ειπανε γτ τα αλλαξανε αυτα; Τι προβληματικο ειδαν;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Τα παραπάνω αλλάχτηκαν στα πλαίσια της γνωστής ανάκλησης σε Πόλο 1.4 TDI, δες εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=60516&page=2

 

Δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται το δικό σου θέμα με αυτό, παρά ταύτα επειδή στο δικό μου Πόλο σταμάτησε το τρίξιμο, θεώρησα σωστό να το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο πατημα οταν εχει ζεσταθει μετα απο καποια χιλιομετρα δηλαδη πορειας (γυρω στα 15-20), κανει αυτο το τριξιμο.

Με το γρασαρισμα δεν εφτιαξε αν και περιορισθηκε νομιζω γτ πριν ετριζε συνεχεια. Η λυση σ αυτο αν συνεχιζεται ειναι αλλαγη διχαλου και μπιλιας αλλα πρεπει να κατεβει ο σασμαν και δεν τα εμπιστευομαι τα ζωα γτ μετα μπορει να χτυπαει τιποτε αλλο και τρεχα γυρευε. Μπορει να εχει παρει νερα κλπ γι αυτο. Αλλα να κατεβει το σασμαν το θεωρω επικυνδινο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πριν κάνω αυτήν την αλλαγή, το είχα αντιμετωπίσει μόνος μου με γρασάρισμα και εγώ. Αλλά όπως και σε εσένα, είχε ξαναρχίσει το τρίξιμο.

Άσε να κάνω κάποια χιλιόμετρα & θα σου πω. Μοντέλο καινούριο είναι το δικό σου; Στο ρωτώ μην τυχόν έχεις το ίδιο θέμα με το δικό μου (μοντέλο 2015).

Συμφωνώ πως εκτεταμένες αλλαγές ή επεμβάσεις σε νέα αυτοκίνητα προκαλούν περίεργα συναισθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνω αυτήν την αλλαγή, το είχα αντιμετωπίσει μόνος μου με γρασάρισμα και εγώ. Αλλά όπως και σε εσένα, είχε ξαναρχίσει το τρίξιμο.

Άσε να κάνω κάποια χιλιόμετρα & θα σου πω. Μοντέλο καινούριο είναι το δικό σου; Στο ρωτώ μην τυχόν έχεις το ίδιο θέμα με το δικό μου (μοντέλο 2015).

Συμφωνώ πως εκτεταμένες αλλαγές ή επεμβάσεις σε νέα αυτοκίνητα προκαλούν περίεργα συναισθήματα.

Το δικο μου ειναι r line του 2014. Γι αυτο το λεω δε θελω να κατεβαζουν κιβωτια. Και σκεψου εχω αλλαξει ηδη μια βαση μηχανης γτ εκανε θορυβο, αλλα και παλι δεν ξερω αν εχει φτιαξει το προβλημα, μπορεις να δει το θεμα μου που εχω ανοιξει και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Το τριξιμο προερχεται απο το σημειο που φαινεται στη φωτο.

Φευγει το γρασο και οταν ζεσταθει τριζει στο πατημα του συμπλεκτη.

Ο φιλος που ανεφερε  οτι  άλλαξε δισκο πλατω σταματησε να ακουει το θορυβο γιατι ο μηχανικος λιπανε το σημειο κατα την εγκατασταση.

 

Σε καποιο διαστημα θα αρχισει να ξανατριζει.

Περα απο το ακουστικο κομματι παντως, δεν προκαλειται καποια αλλη δυσλειτουργια.

http://postimg.org/image/lsa88sx1t/

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μπορει καθε τοσο να θελει λιπανση αυτο το πραγμα, κανενα αλλο αυτοκινητο δε μου το χει κανει. Μηπως παιζει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
On 25/1/2016 at 1:33 ΜΜ, Polakias TDI said:

Να αναφέρω πως μετά την αλλαγή σε βολάν και δίσκο-πλατό-συμπλέκτη, ο ήχος σταμάτησε (προς το παρόν; Θα δείξει).

 

On 25/1/2016 at 9:27 ΜΜ, tounasL said:

Το τριξιμο προερχεται απο το σημειο που φαινεται στη φωτο.

Φευγει το γρασο και οταν ζεσταθει τριζει στο πατημα του συμπλεκτη.

Ο φιλος που ανεφερε  οτι  άλλαξε δισκο πλατω σταματησε να ακουει το θορυβο γιατι ο μηχανικος λιπανε το σημειο κατα την εγκατασταση.

 

Σε καποιο διαστημα θα αρχισει να ξανατριζει.

Περα απο το ακουστικο κομματι παντως, δεν προκαλειται καποια αλλη δυσλειτουργια.

http://postimg.org/image/lsa88sx1t/

Επανέρχομαι στο παρόν θέμα. Ο φίλος @tounasL είχε δίκιο.

Παρά τις αλλαγές που είχαν γίνει στο αυτοκίνητο σε σχέση με το βολάν, εδώ και κανά μήνα περίπου έχει αρχίσει πάλι ο θόρυβος του τριξίματος από τον συμπλέκτη και πιστέψτε με, είναι αρκετά εκνευριστικός.

Συμβαίνει και σε άλλους ή μόνο σε εμένα (Polo TDI 2015);

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.