Jump to content
v@p@

Golf 5 Gti - Σύστημα Ελέγχου Πίεσης Ελαστικών (Reset Μετά Από Αλλαγή Ελαστικών)

Recommended Posts

Αλάνια καλησπέρα, ν κανω μια ερώτηση υπαρχει καποιος ν γνωρίζει η να εχει αν στα golf απο 2005 κ μετα εχει το ασύρματο σύστημα - Bluetooth για μετρητή πίεσης ελαστικών! Πούλησα τις μαμα ζαντες μου κ εχω βαλει απο 17αρες σε 18αρες κ άναψε λαμπάκι για πίεση στα λάστιχα! Δν ξερω τ ν κανω αν υπάρχουν αισθητήρες μεσα στις ζαντες τις πούλησα σε μάντρα κ τον ψαχνω κ κρύβεται αν δν εχει αισθητήρες χρειαζεται απλα ενα reset στο προγραμμα κ τελος ;;; Πειτε αν καποιος εχει αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο η ξερει πως γινεται κ τι ακριβως ;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αισθητηρες, αλλα μεσω 
των αισθητηρων του abs βλεπει αν καποια ροδα γυρναει πιο γρηγορα 
(επι μονιμου βασεως σε ευθεια), οπότε έχει μικρότερη περιμετρο, αρα εχει χασει αερα icon_wink.gif 

 

Πάτα ξανά το SET και είσαι έτοιμος.

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Gti αν δεν κάνω λάθος σε κάποια μοντέλα έχει και το ασύρματο σύστημα το οποίο ελέγχει την πίεση απο τις τάπες των ελαστικών. Καταλληλότεροι να μας διαφωτίσουν είναι οι κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

GTI 2005 = έμμεσο σύστημα μέσω τον αισθητήρων του abs, κάνεις reset και είσαι οκ. Πάντως πολλοί κάτοχοι GTI σε αγγλικά φόρουμ έχουν μόνο αρνητικά σχόλια για το έμμεσο σύστημα και συνήθως το αφαιρούν.

Link to comment
Share on other sites

Πατάω reset 2 μερες τωρα κ δν γινεται τπτ! Μονιμα αναμενο εχω κανει με τις καινούργιες ζαντες 40 χλμ χωρίς προβλημα κ απο την στιγμη π άναψε δν έσβησε ποτε ! Ευχαριστω πολυ παντως!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα το εχει ...πατω ρεσετ οποτε τυχει και το δω αφου τσεκαρω το γιατι ανοιξε.και ολα καλα...αλλα δεν εχω ακουσει για αισθητηρες στις βαλβιδες στα γτι γκολφ5....εμενα του 2006 καλοκαιρι και ειχε το συστημα αλλα μαλλον με το abs ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Μέσω αισθητήρων είναι όπως αναφέρθηκε και πριν, αλλά όπως σωστά λέει κι ο Quicksilver, κάνε έναν έλεγχο και μετά reset.

Για να ανάψει πάντως πρέπει να χάσει πολύ πίεση το λάστιχο, οπότε σίγουρα θα το καταλάβεις από θόρυβο ή απτο τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.