Jump to content
John john

Κατανάλωση Λαδιού

Recommended Posts

Καλησπέρα εχω πόλο 6r gti με 44.000 χλμ και μου εβγαλε check oil ...ποσο άμεσο ειναι αυτο και τι λάδια παιρνει ρε παιδια να του βαλω εγω αν ειναι;!;!;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι θα το κανεις εσυ μονος σου...δεν χρειαζεται να δωσεις λεφτα για να κανουν κατι τοσο απλο...

για το τι λαδι παιρνει ας πει καποιος γνωστης γιατι δεν εχω τετοιο αμαξι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια σημερα πηρα τα λάδια που λεει απο πανω ο φιλος 11ευρω το λίτρο και εβαλα 3.5 λίτρα,το αμαξι μεςα ειχε Περιπου Μισο λίτρο λαδι..δεν ξερω πως συνεβει αυτο το εχω στα χερια μου 1 μηνα ο προιγουμενος τα ειχε αλλαξει στις 39.000 τον 3/15...

Sent from my iPhone using Tapatalk

12ef7c55ac8b919d16cc8e2683f46bdc.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οταν το πηρες το τσεκαρες καθολου ?απο μονος σου???παντως αμα ειχε μονο μισο λιτρο μεσα....γαματα εχουν αρπαξει πολλα πραγματα πλεον...αμα μενει απο λαδι το προσεχεις...προφανως εκαιγε λαδι πριν απο σενα...το θεμα ειναι οτι τωρα λογικα χειροτερεψε κιολας που το αφησες εντελως,,,γιατι το 0.5 λιτρο δεν φτανει να λιπανει ουτε μην πω τι...το θεμα ειναι οτι για ποσα χλμ το αμαξι κινειται και δουλευει με μισο λιτρο λαδι...???οπου και παλι λαθος ειναι...αναψε κανα κερι ....γιατι δεν ,,,ειναι αδικαιολογητο....ξερεις τι σημαινει αρπαξε το μοτερ?αυτο φανταζομαι οτι εγινε πλεον...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να σου πω....οτι το ειχα παει σε γνωστό μαγαζί στην μεταμόρφωση δεν θελω να λεω και ονοματα πριν ενα μηνα και μου το τσέκαρε και δεν μου ειπε κατι για τα λάδια εκτος του οτι πρεπει να τα αλλαξω σε 8.000 χλμ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχτες το απογευμα μου άναψε και εκανε Περιπου 20 και κατι χλμ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ηθελε .στοπ.ταξι σε πλησιεστερο βενζιναδικο...ας εβαζες οτι να ηταν απλα να ειχε λαδι....πραγματικα αλλο να μην εχει λαδι ...3.5 λιτρα μειον....μονο το φιλτρο ειχες....και αλλο να μην ειναι συνθετικα πχ και να βαζες ημισυνθετικα.....τωρα βαλε οτι περνει..και το ελνχεις ποσο καιει σε βδομαδιαια βαση....και πλεον παιζεις μπαλα ετσι...μεχρι να το φτιαξεις..

Link to comment
Share on other sites

ρε μην τρελενεστε.

φιλε το αμαξι τσιμαπει λαδι θελει να το κοιτας. εγω το κοιταω καθε 2000 χλμ και συνηθως καθε 5000 χλμ συμπληρωνω μισο λιτρο.

απλα αυτος που στο πουλησε επρεπε να σου πει να κοιτας τα λαδια.

προφανως εκαψε λαδι και σου αναψε η ενδειξη.

αλλα η ενδειξη οταν αναβει παιρνει μεσα κανα λιτρο η κανα λιτρο και κατι . πως εσυ του εβαλες 3,5 κιλα?

τα βαλατε σιγουρα σωστα?


ηθελε .στοπ.ταξι σε πλησιεστερο βενζιναδικο...ας εβαζες οτι να ηταν απλα να ειχε λαδι....πραγματικα αλλο να μην εχει λαδι ...3.5 λιτρα μειον....μονο το φιλτρο ειχες....και αλλο να μην ειναι συνθετικα πχ και να βαζες ημισυνθετικα.....τωρα βαλε οτι περνει..και το ελνχεις ποσο καιει σε βδομαδιαια βαση....και πλεον παιζεις μπαλα ετσι...μεχρι να το φτιαξεις..

τι να φτιαξει.. απλα πρεπει να το ελεγχει.

και ξαναλεω η κιτρινη ενδειξη αναβει στο οταν λειπει κιλο η κιλο και λιγο ακομα.

αν λειπουν 3,5 λιτρα δεν αναβει ενδειξη, βγαζει χερι και σου πεταει μουτζα :crazy:

δεν γινεται να μην εχει αναψει η ενδειξη και να αναψε ξαφνικα οταν στερεψε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι να σας πω ...σας λεω μου άναψε εχτες το απογευμα,και σημερα μετα απο 8-9 ωρες ακινησίας βγάλαμε οτι ειχε μεςα λαδι και προσθέσαμε 3.5

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν του εκανα πολλα χιλιόμετρα με λαμπάκι και το λαμπάκι άναβε οταν το έβαζα μπροςτα 1-2 φορες και μετα έσβηνε

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε πλακα μας κανεις.

ποσο λαδι βγαλατε απο μεσα?

αλλο προσθεσα 3,5 λιτρα και αλλο βγαλαμε οτι ειχε μεσα και βαλαμε 3,5 λιτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλαμε οτι ειχε μεςα !και μετα βάλαμε 3.5 λίτρα τωρα δεν ξερω αν υπολογίζω κατι λαθος

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αρα δεν σου ελειπαν εξαρχης 3,5 λιτρα.

 

γιατι δεν μετραγες με την βεργα ποσο σου λειπει?

 

πταν αναβει κιτρινο λαμπακι συνηθως θελει κανα λιτρο μεσα.

απλα να το παρακολουθας και να εχεις 1 λιτρο λαδι στο καπο.

να συμπληρωνεις με προσοχη οχι οσο να ναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την βέργα φαντασου οτι πηγαινε μεχρι εκει που ξεκινάνε τα δοντάκια δηλαδη ,το μπροςτα μπιλακι λιγο κάλυπτε ,τωρα εύχομαι να μην εχει συμβει κατι άσχημο ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την βέργα φαντασου οτι πηγαινε μεχρι εκει που ξεκινάνε τα δοντάκια δηλαδη ,το μπροςτα μπιλακι λιγο κάλυπτε ,τωρα εύχομαι να μην εχει συμβει κατι άσχημο ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

τι ασχημο μωρε. 1 λιτρο λαδι ελειπε και εσεις κανατε κανονικη αλλαγη.

μια χαρα θα ειναι το αμαξι δεν επαθε κατι.

κοιτα να το ελεγχεις καθε 1000-2000 χλμ και θα εισαι κομπλε.

και βαλε 1 λιτρο λαδι στο καπο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια σημερα πηρα τα λάδια που λεει απο πανω ο φιλος 11ευρω το λίτρο και εβαλα 3.5 λίτρα,το αμαξι μεςα ειχε Περιπου Μισο λίτρο λαδι..δεν ξερω πως συνεβει αυτο το εχω στα χερια μου 1 μηνα ο προιγουμενος τα ειχε αλλαξει στις 39.000 τον 3/15...

Sent from my iPhone using Tapatalk

12ef7c55ac8b919d16cc8e2683f46bdc.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

βρε φιλε προσεχε πως τα γραφεις γιατι δεν ειμαστε τρελοι εμεις...Καλησπέρα παιδια σημερα πηρα τα λάδια που λεει απο πανω ο φιλος 11ευρω το λίτρο και εβαλα 3.5 λίτρα,το αμαξι μεςα ειχε Περιπου Μισο λίτρο λαδι..

 

τωρα λες αλλα παλι....τελοςπαντων απο μενα τελος ..

Link to comment
Share on other sites

     Για να μην υπάρχει το άγχος, μήπως μείνω από λάδι και αρπάξει το μοτέρ μια καλή ιδέα είναι να έχει μέσα το λάδι κάποιο αντιτριβικό όπως ΜΟΤΟRΚΟΤΕ ή άλλο.

    Τα αντιτριβικά χρησιμοποιήθηκαν στο πόλεμο του Ιράκ από άρματα μάχης  τα οποία μετά από σπάσιμο του κάρτερ από αντιαρματική νάρκη και χάσιμου όλου του λαδιού μπορούσαν να συνεχίσουν κανονικά επιστρέφοντας στη βάση χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..μιλησα με karenta και τους ειπα αν γινεται να αλλαξω φιλτρο λαδιου αλλη μερα απο την μερα που εγινε η αλλαγη λαδιων και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος και οτι τα λαδια ειναι το θεμα..επισης καθε 30,000 θελει λεει αλλαγη φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..μιλησα με karenta και τους ειπα αν γινεται να αλλαξω φιλτρο λαδιου αλλη μερα απο την μερα που εγινε η αλλαγη λαδιων και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος και οτι τα λαδια ειναι το θεμα..επισης καθε 30,000 θελει λεει αλλαγη φιλτρο..

ακου φιλε για να τελειωνουμε και να κλισουμε το κεφαλαιο λαδια.

 

το αμαξι σου (μου) τσιμπαει λαδι. οποτε το ελεγχεις και συμπληρωνεις που και που εκτος και αν καιει υπερβολικα πολυ οποτε απευθυνεσαι στην αντιπροσωπεια.

π.χ εμενα αρχικα μου εκαιγε 1 λιτρο καθε 1,500 χλμ. μου αλλαξαν κινητηρα. τωρα καιω 500 ml καθε 5000χλμ.

παει αυτο.. τωρα οσον αφορα τα λαδια και τις αλλαγες

αν διαβασεις το manual εχουμε και λεμε

1) αν βαλεις 5-30 λαδι long life τοτε υποτιθεται οτι κανεις αλλαγη καθε 2 χρονια η καθε 30000 χλμ (μαζι με φιλτρο)

2) αν βαλεις 5-40 λαδι (που ειναι και αυτο στις προδιαγραφες θα το δεις στο manual) τοτε αλλαζεις λαδια καθε 15000 χλμ η καθε ενα χρονο μαζι με φιλτρο.

αυτα !!!!

και επισης στο αμαξι σου δεν ελειπαν 3.5 λιτρα. 1 λιτρο ελειπε. 3,5 ελειπαν επειδη το αδιασατε τελειως και συμπληρωσατε απο την αρχη.

 

οποτε απολαυσε το αμαξι σου, καλοριζικο και καλες βολτες :good:

 

υ.γ

αλλη φορα να γραφεις ακριβως τι προβλημα εχεις. γιατι αν σου ελειπαν 3.5 λιτρα λαδι χεστα. θα βαραγαν μεταλα απο μονα τους. και το λαμπακι αναβει στο 1 λιτρο να ξερεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Κρίμα πάντως με αυτά τα πολάκια. Καίνε τα κέρατά τους απο λάδι και ποτέ στην πραγματικότητα δεν το φτιάξανε το πρόβλημα. Κάθε μερικά γεμίσματα βενζίνα θες και συμπλήρωμα λάδι :laugh:

Ευτυχώς, στο νέο GTi απ'ότι λέγεται εχει εξαληφθεί πλήρως το πρόβλημα με όλα τα επιπλέον νέα καλούδια που φέρνει...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία 'ανάκληση' όπου αλλάζουν τα μπεκ λαδιού δεν καίει σταγόνα λάδι. Έχει ειπωθεί και σε αντίστοιχο τοπικ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=53576&page=27#entry586624

Edited by ptm
Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Μάλλον είσαι απο τους λίγους τυχερούς ή απλά είναι νωρίς για ασφαλές συμπέρασμα (αν και καμια φορά με το πέρασμα του χρόνου στρώνει). Και άλλοι τα άλλαξαν αλλά συνέχισε να τους καίει. Αντε το πολύ πολύ να ήταν λιγότερο. Αν σου καίει, στην καλύτερη θα είναι γύρω στα 100ml τα 1000μίλια. Ακόμα και οι νεότεροι CTHE μερικές φορές έχουν θέματα. Δεν οφείλεται μόνο εκεί το πρόβλημά του και γενικά εχει θέματα ο κινητήρας και αρκετές ευπάθειες. Εχουν γραφτεί σελίδες επι σελίδων σε ξένα φόρα. Δεν είναι τυχαίο που στο επόμενο GTi η VW πάει σε εναν εντελώς νεο κινητήρα που μεταξύ άλλων θα ειναι και πιο tuning friendly :)

Edited by TRiBaL_23
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω αλλαξει εδω και πολλα χιλιομετρα τα μπεκ και δεν ξαναεκαψε. Μακαρι να συνεχισει ετσι επ αοριστων. Παλια εκαιγε 250 ml ανα 1000χιλ. Οσο για το νεο polo gti απλα ερωτας...  

Edited by ptm
Link to comment
Share on other sites

ακου φιλε για να τελειωνουμε και να κλισουμε το κεφαλαιο λαδια.

 

το αμαξι σου (μου) τσιμπαει λαδι. οποτε το ελεγχεις και συμπληρωνεις που και που εκτος και αν καιει υπερβολικα πολυ οποτε απευθυνεσαι στην αντιπροσωπεια.

π.χ εμενα αρχικα μου εκαιγε 1 λιτρο καθε 1,500 χλμ. μου αλλαξαν κινητηρα. τωρα καιω 500 ml καθε 5000χλμ.

παει αυτο.. τωρα οσον αφορα τα λαδια και τις αλλαγες

αν διαβασεις το manual εχουμε και λεμε

1) αν βαλεις 5-30 λαδι long life τοτε υποτιθεται οτι κανεις αλλαγη καθε 2 χρονια η καθε 30000 χλμ (μαζι με φιλτρο)

2) αν βαλεις 5-40 λαδι (που ειναι και αυτο στις προδιαγραφες θα το δεις στο manual) τοτε αλλαζεις λαδια καθε 15000 χλμ η καθε ενα χρονο μαζι με φιλτρο.

αυτα !!!!

και επισης στο αμαξι σου δεν ελειπαν 3.5 λιτρα. 1 λιτρο ελειπε. 3,5 ελειπαν επειδη το αδιασατε τελειως και συμπληρωσατε απο την αρχη.

 

οποτε απολαυσε το αμαξι σου, καλοριζικο και καλες βολτες :good:

 

υ.γ

αλλη φορα να γραφεις ακριβως τι προβλημα εχεις. γιατι αν σου ελειπαν 3.5 λιτρα λαδι χεστα. θα βαραγαν μεταλα απο μονα τους. και το λαμπακι αναβει στο 1 λιτρο να ξερεις.

Καλημέρα φίλε μου..μπορώ να σε ρωτήσω πόσες εργάσιμες μέρες περίμενες μέχρι να σου αλλάξουν κινητήρα;γιατί περιμένω και εγώ για αλλαγή μοτέρ περίπου 10 εργάσιμες και με έχει φάει το άνγχος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.