Jump to content
Saloudos_GT

Πρόβλημα Ή Φυσιολογικό;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν το είδα σε άλλο άρθρο.

Είμαι κάτοχος ενός Golf V TSI (140ps-κωδικός κινητήρα BMY). Έχω παρατηρήσει στο ρελαντί και μόνο ένα ψιλοκλότσημα αλλά οι στροφές είναι σταθερές. Τονίζω μόνο στο ρελαντί.

Σε 2 διαφορετικά μαστόρια που πήγα μου είπανε ότι έτσι δουλεύουν οι κινητήρες αυτοί, οπότε το άφησα έτσι. Αλλά σήμερα το συζήτησα με έναν φίλο που έχει τον ίδιο κινητήρα και ο μάστοράς του, του είπε το ίδιο. 

Υπάρχει κάποιος που να έχει παρατηρήσει το ίδιο και έχει βγάλει άκρη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου το έκανε τακτικά όπως ακριβώς το περιγράφεις ( Golf V TSI (140ps-κωδικός κινητήρα BMY). Μετά την πρώτη αλλαγή μπουζι στα 48000χμ και μέχρι σήμερα 53000χμ δεν το έχει ξανακάνει ποτέ.

  Το θυμήθηκα επειδή το ανέφερες και οι μνήμες μου που το έκανε συχνά είναι κοντά στα 40000-48000κμ δεν θυμάμε αν το έκανε στα 5000 ή 10000 ή ..........

   Επίσης δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι ήταν από τα μπουζί γιατί ταυτόχρονα σχεδόν με την αλλαγή το γύρισα σε ΕΚΟ racing 100  (εταιρικό) ενώ μέχρι πριν έβαζα  95 διάφορες βενζίνες και από ΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αυτοκίνητο έχει 83000 και το πήρα με 73000 όπου και έκανα ένα γενικό και άλλαξα και μπουζί αλλά πάλι τίποτα. Θα δοκιμάσω και την 100αρα αν και τώρα βάζω V Power.

Link to comment
Share on other sites

Missfires είναι, ιδιαίτερα στο cold start.

 

Συνήθως γίνονται αισθητά στο κάθισμα του οδηγού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αν εχεις βαλει τα νεα μπουζι της ngk SIZFR6B8EG που δινει η vw γι αυτο το μοτερ.

Αν φορας αυτα, βγαλτα και κλειστα με 0.7 διακενο σενα συνεργειο.

Και προσεξε λιγο τη βενζινη που βαζεις

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παιδιά και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω (passat tsi 1.8 bzb)  .......  Όσους μηχανικούς ρώτησα μου είπαν και εμένα το ίδιο ( έτσι δουλεύουν οι tsi )  Άρα το πρόβλημα λύνεται με αλλαγή στα μπουζί????   Σωστά??? 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αυτοκίνητο έχει 83000 και το πήρα με 73000 όπου και έκανα ένα γενικό και άλλαξα και μπουζί αλλά πάλι τίποτα. Θα δοκιμάσω και την 100αρα αν και τώρα βάζω V Power.

Δοκίμασα και εγώ 100αρα και πάλι τίποτα 

είχα βάλει και ένα καθαριστικό στο ρεζερβουάρ και πάλι τίποτα..... Για τα μπουζί δεν το ήξερα.... Μας έδωσε την λύση ο nikdev. Ας ελπίσουμε να λυθεί το θέμα  μας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν φοράω αυτά. Έχω τα NGK PZFR6R. Θα κάνω την αλλαγή και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.8tsi βαλε τα εργοστασιακα βαςει vin στο 0.7mm διακενο παλι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.