Jump to content
Nikos_

Λεκές Απο Ιδρωτα

Recommended Posts

Καλησπερα παρατηρησα προσφατα στο mk6 μου οτι εχει μια ασπρη κυλιδα ,λογικα απο ιδρωτα.Σαν τις κυλιδες που αφηνει ο ιδρωτας πανω στα μαυρα μπλουζακια ενα πραγμα.Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα καποια παρομοια περιπτωση.Μπορω με καποιο τροπο να το καθαρισω?ΕΙναι η generation εκδοση και εχει τα υφασματινα απλα καθισματα αν δεν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε εγω χρησιμοποιω αρκαδι σκονη κανονικα ειναι για δερμα γιατι το λαδι που εχει το σαπουνι το μαλακωνει το γυαλιζει και το συντηρει και φαινεται σαν καινουργιο.Αλλα βαζω και στον τεμπελη που εχει υφασμα επειδή εχω το ιδιο προβλημα με σενα και ειδικα το καλοκαιρι και καθαριζει μια χαρα.Θα βαλεις σε ένα νωπο πανι σκονη αρκαδι θα τριψεις τον λεκε για να μεινει η σκονη πανω του θα το αφησεις 5 λεπτα και μετα με θα το ξεβγαλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέας γενιάς VW έχουν κακή ποιότητα υφασμάτων... ή απλά δεν έχουν προσέξει μία λεπτομέρεια... 

 

Εγώ αυτό το παρατήρησα όταν αγόρασα το Scirocco μετά από το GOLF 5 που είχα.... και που έχω ακόμη... 

 

Στο Scirocco αν ρίξεις μία σταγόνα νερό στο κάθισμα και το αφήσεις να στεγνώσει μόνο του... απλά θα αφήσει λεκέ...

 

Αν δεν είναι λεκές και είναι μόνο νερό/ιδρώτας εγώ απλά θα το έτριβα με απλό νερό... απλά θα κάνεις όλη την επιφάνεια... και όχι μόνο τοπικά

 

Έτσι θα φύγει.... ή απλά (όπως λέω εγώ) θα αποκτήσεις έναν ενιαίο λεκέ σε όλη την επιφάνεια και απλά δεν θα τον βλέπεις... :)

 

Μπορείς να κάνεις και αυτό που λέει ο Νίκος... απλά να προσπαθήσεις να το ξεβγάλεις καλά... γιατί αν ποτίσει το σαπούνι... σε νέα επαφή με νερό θα σου αφήνει πιο εύκολα λεκέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε εγω χρησιμοποιω αρκαδι σκονη κανονικα ειναι για δερμα γιατι το λαδι που εχει το σαπουνι το μαλακωνει το γυαλιζει και το συντηρει και φαινεται σαν καινουργιο.Αλλα βαζω και στον τεμπελη που εχει υφασμα επειδή εχω το ιδιο προβλημα με σενα και ειδικα το καλοκαιρι και καθαριζει μια χαρα.Θα βαλεις σε ένα νωπο πανι σκονη αρκαδι θα τριψεις τον λεκε για να μεινει η σκονη πανω του θα το αφησεις 5 λεπτα και μετα με θα το ξεβγαλεις.

Ακουγεται καλο αλλα με φοβιζει το γεγονος οτι ο τεμπελης ειναι λιγο διαφορετικος σαν επιφανεια απο οτι το καθισμα...

 

Δυστυχώς τα νέας γενιάς VW έχουν κακή ποιότητα υφασμάτων... ή απλά δεν έχουν προσέξει μία λεπτομέρεια... 

 

Εγώ αυτό το παρατήρησα όταν αγόρασα το Scirocco μετά από το GOLF 5 που είχα.... και που έχω ακόμη... 

 

Στο Scirocco αν ρίξεις μία σταγόνα νερό στο κάθισμα και το αφήσεις να στεγνώσει μόνο του... απλά θα αφήσει λεκέ...

 

Αν δεν είναι λεκές και είναι μόνο νερό/ιδρώτας εγώ απλά θα το έτριβα με απλό νερό... απλά θα κάνεις όλη την επιφάνεια... και όχι μόνο τοπικά

 

Έτσι θα φύγει.... ή απλά (όπως λέω εγώ) θα αποκτήσεις έναν ενιαίο λεκέ σε όλη την επιφάνεια και απλά δεν θα τον βλέπεις... :)

 

Μπορείς να κάνεις και αυτό που λέει ο Νίκος... απλά να προσπαθήσεις να το ξεβγάλεις καλά... γιατί αν ποτίσει το σαπούνι... σε νέα επαφή με νερό θα σου αφήνει πιο εύκολα λεκέ

Δοκίμασα με νερό και άφησα ένα ύφασμα πάνω στον λεκέ μπας και απορροφήσει τίποτα αλλά έμεινε όπως ήταν ο λεκές..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το υφασμα οτι ειναι διαφορετικο απο τα καθισματα ειναι αληθεια αλλα για μενα μην το φοβασαι.Με σκετο νερο η με μωρομαντηλο δεν κανεις δουλεια ισα ισα φαινεται πιο πολυ αυτη η ασπριλα.Μετα αν ψαχτεις λιγο υπαρχουν κατι σπρευ που ειναι σαν αφρος που ψεκαζεις τον λεκε και αφηνεις πανω να απορροφηθει αλλα δεν ξερω να σε βοηθησω απο μαρκες.Τελος μπορεις να πας σε καποιο πλυντηριο που καθαριζουν με σκουπα με ατμο η αν εχεις εσυ τετοια σκουπα να το κανεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που είχα κάνει στο δικό μου ήταν να πάω σε ένα πλυντήριο self service (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω το όνομα) και το έκανα με τον βιολογικό καθαρισμό και έγινε σαν καινούργιο όπως και τα πατάκια και αυτά το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.