Jump to content
makisg4

Αντάπτορας Για Μπουλονια Ασφαλείας

Recommended Posts

Δανείσου από κάποιον τον αντάπτορα.Βγάλε τα μπουλόνια ασφαλείας και αντικατέστησέ τα με το κιτ που πουλάει εξτρά η vw.

Link to comment
Share on other sites

Ο  αντάπτορας  είναι  για  κάθε  αμάξι  διαφορετικός. Μπορεί  να  υπάρχουν  πολλές  δεκάδες  παραλλαγές,
Εάν  ήταν  να  κάνει  με  δανεισμό  τότε  ποια  η  ασφάλεια  που  προσφέρει.
Σε  παλιατζή  μπορεί  να  βρεθεί  κάτι  και  οπωσδήποτε  στην  αντιπροσωπεία.
Πάντως  από  passat ’08  δεν  είναι  ίδιος  με  golf ‘08
 

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις; οτι δεν θα βρει ατομο για να δανειστει ιδιο μπουλονι;

 

με την ιδια λογικη ουτε σε παλιατζη θα βρει

Link to comment
Share on other sites

Ο  αντάπτορας  είναι  για  κάθε  αμάξι  διαφορετικός. Μπορεί  να  υπάρχουν  πολλές  δεκάδες  παραλλαγές,

Εάν  ήταν  να  κάνει  με  δανεισμό  τότε  ποια  η  ασφάλεια  που  προσφέρει.

Σε  παλιατζή  μπορεί  να  βρεθεί  κάτι  και  οπωσδήποτε  στην  αντιπροσωπεία.

Πάντως  από  passat ’08  δεν  είναι  ίδιος  με  golf ‘08

 

Κι όμως φίλε δεν γράφω αερολογίες......για να το λέω κάτι θα ξέρω περισσότερο από σένα.

Από passat σε passat ταιριάζει.Μιλάμε για τον απλό αντάπτορα πάντα και όχι για το αντικλεπτικό κιτ σε κασετίνα

που πουλάει εξτρά η vw.

O παλιατζής πάλι πως σου ήρθε??

Φάσκεις και αντιφάσκεις.....

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

Εάν  ταιριάζει  από  ίδιο  μοντέλο  μόνο  τότε  πάσο.

Ο  παλιατζής  πως  μου  ήρθε; Είναι  τόσο  καινούργια  τα  passat 3c & cc  που  δεν  έχουν  καταλήξει  ακόμα  σε  παλιατζήδες(μεταχειρισμένα  ανταλλακτικά  αυτοκίνητων= παλιατζής).

Link to comment
Share on other sites

Αν πας με τον αριθμό πλαισίου στο τμήμα με τα ανταλλακτικά της αντιπροσωπείας, θα σου πουν πιο ταιριάζει για να το παραγγείλουν. Αν έχεις "μαμά" μπουλόνια ασφαλείας. Αλλιώς, αγοράζεις μια νέα τετράδα με το κλειδί τους aftermarket που κοστίζει 50€ και καθάρισες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπον....αποτελέσματα μετα από ψαξιμο...

1. η αντιπροσωπεια προτεινει ειτε καταργηση των ασφαλειας με απλα, ειτε νέο σετ ασφαλειας με 60€... ανταπτορας για τα παλια ασφαλειας δεν βγαινει (ετσι τουλαχιστον μου ειπαν αλλα η βαρεμαρα τους για δουλεια είναι μεγαλυτερη από την αξιοπιστια τους, οποτε...)

2. μετα από ψαξιμο σε αξεσουάρ, ανταλλακτικα, βουλκανιζατέρ, και σιδηρικα, βρηκα στην τυχη ένα που ταιριαζει. Εχει πανω χτυπημενο ένα νουμερο το οποιο αντιστοιχει στο μπουλωνι. Προφανως υπαρχουν καμια 20αρια διαφορετικα σετ, που η διαφορα τους είναι στον αριθμο των δοντιων ισως και στην διαμετρο. οποτε μαλλον στον καθενα υπαρχει ένα τυχαιο σετ και το να βρεις ποιος εχει ιδιο με το δικο σου είναι δυσκολο. (εγω μεσα στην ατυχια μου βρηκα ένα που ταιριαζει και προς το παρων είμαι οκ.)

Σκέφτομαι τωρα να κατασκευασω ένα σε μηχανουργειο για καβαντζα...  Ή να τα πεταξω και να βαλω απλα...

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

λοιπον....αποτελέσματα μετα από ψαξιμο...

1. η αντιπροσωπεια προτεινει ειτε καταργηση των ασφαλειας με απλα, ειτε νέο σετ ασφαλειας με 60€... ανταπτορας για τα παλια ασφαλειας δεν βγαινει (ετσι τουλαχιστον μου ειπαν αλλα η βαρεμαρα τους για δουλεια είναι μεγαλυτερη από την αξιοπιστια τους, οποτε...)

2. μετα από ψαξιμο σε αξεσουάρ, ανταλλακτικα, βουλκανιζατέρ, και σιδηρικα, βρηκα στην τυχη ένα που ταιριαζει. Εχει πανω χτυπημενο ένα νουμερο το οποιο αντιστοιχει στο μπουλωνι. Προφανως υπαρχουν καμια 20αρια διαφορετικα σετ, που η διαφορα τους είναι στον αριθμο των δοντιων ισως και στην διαμετρο. οποτε μαλλον στον καθενα υπαρχει ένα τυχαιο σετ και το να βρεις ποιος εχει ιδιο με το δικο σου είναι δυσκολο. (εγω μεσα στην ατυχια μου βρηκα ένα που ταιριαζει και προς το παρων είμαι οκ.)

Σκέφτομαι τωρα να κατασκευασω ένα σε μηχανουργειο για καβαντζα...  Ή να τα πεταξω και να βαλω απλα...

 Άποψη μου.......πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ αγόρασε ένα νέο σετ, παραπάνω από 40 ευρώ δε θα δώσεις!!!! Προσωπικά δεν θα θελα να ξυπνήσω το πρωί και να βρώ το αμάξι πάνω σε τίποτα τσιμεντόλιθους :no: :no:

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατασκευασα και ένα σε μηχανουργειο για καβαντζα. βεβαια δεν μπορω να το βαψω οποτε είναι επιφοβο για να κοπει αλλα μια φορα που θα μου χρειαστεί ελπιζω να αντεξει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.