Jump to content
stelios2809

Polo Tsi Σέρβις + Καδένα

Recommended Posts

Καλησπέρα !

Εχω το polo 1.2 tsi , μοντέλο 6/2010.

Κοντεύω τα 90.000 χλμ και θα ηθελα να μάθω τι προβλέπεται για σέρβις.

Επίσης διαβάζω αυτό το θέμα με την καδένα και τον κίνδυνο που εγκυμονεί. Στο δικό μου κανει αυτό το κροτάλισμα σε cold start. Οχι όμως πάντα. Που προτείνετε να απευθυνθώ ;

Τα πρώτα σέρβις τα έκανα στην αντιπροσωπεία (15/30/45/60.000) και το περασμένο (75.000) σε συνεργείο στη Πάτρα εξουσιοδοτημένο.

Link to comment
Share on other sites

Στα 90.000 αλλάζεις ότι και στα 30.000. Λάδια, φίλτρα και υγρά φρένων αν χρειαστεί δηλαδή. Όσο για την καδένα επειδή ήδη έχω αλλάξει 2 φορές και πάλι μου κάνει θόρυβο, θα σου έλεγα να ψαχτείς για έναν νέο κωδικό καδένας που ανέφεραν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ, η οποία είναι μεγαλύτερη σε μήκος και θέλει αλλαγή και γραναζιων για να ταιριάξει. Το κλασσικό παλιο σετ καδένας κοστίζει κάπου στα 130-150€ όλο το σετ συν ότι σου πάρει το συνεργείο (κανα 100€ σε εξωτερικά συνεργεία). Με το νέο σετ δεν ξέρω τιμές. Εγώ θα εβαζα μονο το νέο σετ καδένας πάντως (θα το κάνω δηλαδή στο μέλλον).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για το ποια καδένα θελω που θα τη βρω ; Απο την επίσημη αντιπροσωπεία ( φαντάζομαι εκει πρέπει να το πάω για να την αλλάξουν?) Επίσης ειναι δυνατόν να τους πω τον αριθμό πλαισίου μήπως υπάρχει ανάκληση ;

Εχω απορία ποσο διακινδυνεύω τώρα. Δεν κανει αυτό το κροτάλισμα πάντα. Αλλα όπως διαβάζω αυτός ο ήχος ειναι αποκλειστικά πρόβλημα καδενας άρα θέλει αλλαγή. Υπάρχει πιθανότητα εκει που κινούμαι να βγω οφ ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Σημερα έκανα κάποια τηλεφωνήματα

1.σε αντιπροσωπεία στην Αθήνα , μου είπαν ότι φυσικά πρέπει να γινει έλεγχος πρώτα αλλα σε περίπτωση που θελω καδένα τελικό κόστος 500€. Βέβαια επειδή θα το συνδυάσω και με σέρβις (+/-100€) θα μου ρίξουν λιγο τη τιμή.

2. Σε αντιπροσωπεία στην Επαρχία , τα ιδια πράγματα κόστος 300-400€.

Σε ερώτηση αν η αλλαγή καδενας θα εξαλείψει το πρόβλημα δεν μου απάντησαν με σιγουριά , η Αθήνα μου ειπε ότι παρέχει 2 χρ εγγύηση στα ανταλλακτικά και η επαρχία ότι αν βγάλει πάλι κατι μετα απο 100.000χλμ.

Για τον κίνδυνο τώρα που δουλεύω το αμάξι να μείνω με σοβαρή βλάβη , είπαν ελάχιστο με τη συχνότητα που εχω το θέμα και πως επίσης θα μου άναβε πρώτα ένδειξη στο καντράν.

Καμία συμβουλή ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Σημερα έκανα κάποια τηλεφωνήματα

1.σε αντιπροσωπεία στην Αθήνα , μου είπαν ότι φυσικά πρέπει να γινει έλεγχος πρώτα αλλα σε περίπτωση που θελω καδένα τελικό κόστος 500€. Βέβαια επειδή θα το συνδυάσω και με σέρβις (+/-100€) θα μου ρίξουν λιγο τη τιμή.

2. Σε αντιπροσωπεία στην Επαρχία , τα ιδια πράγματα κόστος 300-400€.

Σε ερώτηση αν η αλλαγή καδενας θα εξαλείψει το πρόβλημα δεν μου απάντησαν με σιγουριά , η Αθήνα μου ειπε ότι παρέχει 2 χρ εγγύηση στα ανταλλακτικά και η επαρχία ότι αν βγάλει πάλι κατι μετα απο 100.000χλμ.

Για τον κίνδυνο τώρα που δουλεύω το αμάξι να μείνω με σοβαρή βλάβη , είπαν ελάχιστο με τη συχνότητα που εχω το θέμα και πως επίσης θα μου άναβε πρώτα ένδειξη στο καντράν.

Καμία συμβουλή ;;

Νομιζω αν σου αναψει ενδειξη θα ειναι πλεον αργα

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή όπως και να εχει δλδ

Εμπειρικα θα σου πω να πας με το αφτι.

Οταν το κροταλισμα γινει πιο συχνο και δυνατο και συνεχιζεται και αφου ζεσταθει το μοτερ τοτε ηρθε η ωρα

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι μου το κανει κάποιο καιρό τώρα. Αλλα ίσως το φαινόμενο να ειναι 1 φορά στις 10 εκκινήσεις. Μπορει για περιόδους ούτε. Τώρα πχ το είχα ακίνητο για μέρες σε πρωινή εκκίνηση δεν το έκανε όπως δεν το εχει κανει και άλλες φορές.

Ευτυχώς το κροτάλισμα δεν συνεχίζεται κι ποτε δεν το εχει κανει αφού ζεσταθεί.

Θα το πάω για το σέρβις των 90.000 χλμ και ότι μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα καδένα , το εχω 10 μέρες τώρα ολα οκ

Με τί κόστος φίλε μου; Ελπίζω να σου βάλανε το νέο σετ με το νέο κωδικό. Γιατί το παλιότερο σετ που ειχα βάλει εγώ, πάλι μου φαίνεται ότι αρχίζει να κάνει θόρυβο.
Link to comment
Share on other sites

Με τί κόστος φίλε μου; Ελπίζω να σου βάλανε το νέο σετ με το νέο κωδικό. Γιατί το παλιότερο σετ που ειχα βάλει εγώ, πάλι μου φαίνεται ότι αρχίζει να κάνει θόρυβο.

Να σας πω και τη δικη μου περιπτωση παιδες..πολο 2007 με 50000 χιλιομετρα πηδηξε δοντι η καδενα και τα εκανε μανταρα...αγοραστηκε καινουργιο μοτερ συνολο ζημιας με καινουργιο σχετικα μοτερ 2013 1100 ευρω.το παλιο δεν επισκευαζωτανε...πολο 1200 κυβικα ...

Στα 90.000 αλλάζεις ότι και στα 30.000. Λάδια, φίλτρα και υγρά φρένων αν χρειαστεί δηλαδή. Όσο για την καδένα επειδή ήδη έχω αλλάξει 2 φορές και πάλι μου κάνει θόρυβο, θα σου έλεγα να ψαχτείς για έναν νέο κωδικό καδένας που ανέφεραν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ, η οποία είναι μεγαλύτερη σε μήκος και θέλει αλλαγή και γραναζιων για να ταιριάξει. Το κλασσικό παλιο σετ καδένας κοστίζει κάπου στα 130-150€ όλο το σετ συν ότι σου πάρει το συνεργείο (κανα 100€ σε εξωτερικά συνεργεία). Με το νέο σετ δεν ξέρω τιμές. Εγώ θα εβαζα μονο το νέο σετ καδένας πάντως (θα το κάνω δηλαδή στο μέλλον).

Εγω που αλλαξα το μοτερ .ε κινητηρα 2013 μοντελο λετε να εχει και αυτος το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το σέρβις των 90.000 , άλλαξα τακάκια , καδένα και μου πήγε τελική 470

Δεν ξερω αν μου έβαλε τον νέο κωδικό , παντως μου άλλαξε όλο το σετ , περιμένω την απόδειξη να μου κόψει και θα δω

Με τί κόστος φίλε μου; Ελπίζω να σου βάλανε το νέο σετ με το νέο κωδικό. Γιατί το παλιότερο σετ που ειχα βάλει εγώ, πάλι μου φαίνεται ότι αρχίζει να κάνει θόρυβο.

Μετα απο ποσο καιρό στο παρουσίασε πάλι ;;;

Edited by stelios2809
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω το 1,2 του 2011 με 47000, τις τελευταιες μερες ακουω το γνωστο κροταλισμα (οταν κανει κρυο) αλλα οταν ζεσταθει σταματαει εντελως

να ψαχτω για αλλαγη πιστευετε ή να κανω υπομονη??

σε περιπτωση αλλαγης ποιος ειναι ο τελευταιος κωδικος που προτεινετε??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.