Jump to content
Harris320

Golf 5 1.4 - 3.000 Στροφες 140 Χιλιομετρα (Safe Mode)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, και χρόνια πολλά..Πρώτη μου ανάρτηση στην κοινότητα και θα ήθελα την βοήθειά σας GOLF tsi 160 hp..

 

Ξαφνικά χωρίς να έχω κάποια ένδειξη στο ταμπλό, το αμάξι μου δεν μπορεί να ξεπεράσει τις 3.000 στροφές σε οποιαδήποτε ταχύτητα και αν έχει μέσα με αποτέλεσμα η τελική του να είναι πλέον στα 140 χιλιόμετρα...

 

Έχει κάποιος εικόνα πέρα από το γεγονός ότι θα πρέπει να το πάω σε συνεργείο?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λογο εχει μπει σε safe mode το αυτοκινητο σου αλλα γιατι δεν ανάβει η ένδειξει συνεργείου στο ταμπλό σου είναι παράξενο

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τη βαλβίδα Ν249 (σκάστρα) για αρχή μήπως κόλλησε ή έσπασε και φυσικά στο διαγνωστικό για έλεγχο.


Αν έχει βλάβη στο κλαπέτο εισαγωγής ή εναλλαγής κομπρεσσορα θα στο βγάλει ως σφάλμα.

 

Αν δεν έχεις σφάλματα όπως  λες, logs πίεσης και πίεσης καυσίμου να δεις τι συμβαίνει εκεί θα φανεί κάτι. (πχ αντλία υψηλής)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πέρασε απο διαγνωστικό έλεγχο και δεν βγάζει τπτ όπως επίσης είναι εντάξει η σκάστρα...Δεν γνωρίζει κανείς τπτ και το ψάχνουμε.Τα 140 χλμ ειναι η τελικη του οχι ότι το χρησιμοποιώ εγώ με τέτοια ταχύτητα.Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Βουλωμένος καταλύτης;

 

εάν είναι βουλωμενος καταλύτης θα πρέπει όσο ζεσταίνεται ο κινητήρας να πέφτει και η απόδοση του . επίσης μπορεί να τον πάρει και στο χέρι.

την είχα πατήσει σε πολο που είχα παλιά και ο τρόπος που το κατάλαβε ο μαστορας ήταν να βγάλει τον Λ και στην θέσει του έβαλε ένα μπαρομετρο για να δει πόσα μπαρ ήταν η πίεση των καυσαερίων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιος αισθητήρας / θερμοστάτης να δίνει λανθασμένη ένδειξη και για προστασία να κρατάει χαμηλά τις στροφές. Το πρόβλημα ίσως να είναι του αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο διαγνωστικο ελεγχο 6 φορών σε 2 διαφορετικά εξουσιοδοτημένα και ελεγχο σε σκαστρες, τρομπες νερου ΚΑΙ σε οτι υπηρχε γενικα, η  λυση βρεθηκε μεσω του φορουμ και της αναζητησης που βρηκαμε για το κλαπετο...Μου αλλαξαν κλαπετο και ολα καλα...Η απαντηση που πηρα ηταν ε δεν τα βρισκει ολα το διαγνωστικο...360 ευρω τελικο κοστος. Ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια

Edited by Harris320
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν κλαπέτο όπως σου είπα στο ποστ 5  ?

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που ειπα πριν εκανες τιποτα;

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπας και βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.