Jump to content
Stavros7

Επιλογη Αυτοκινητου

Recommended Posts

Καλησπερα ηρθε η ωρα να αλλαξω αυτοκινητο..Εχω ενα golf 1.8T (βαζω 100αρα) δοξα τον θεο ολα καλα αλλα καιρος να αλλαξω καθς ειναι πολυεξοδο μονο απο την βενζινη και παραπερα...Σκεφτομαι να παω σε πετρελαιο.1ον τι λετε για αυτο?2ον λεω για ενα 1.6 αν και θα μου πεις ηδιαφορα ειναι μονο 40Ε στα τελοι κυκλοφοριας..ισως μπορω να παω σε καποιο 1400 με αρκετα αλογα?μαμα μιλαω παντα καιο μεταχειρισμενο..διαθετω μεχρι 6-7 χιλιαρικα..να πω πως δεν θελω ενα δεκατεσσαρι απλο γιατι καταλαβαινετε οτι θα θελω να παταω γκαζι και θα βλεπω τον εαυτο μου παλι εκει συγκριτικα με αυτο που εχω..οποτε θελω μια ιδια κατηγορια πιο οικονιμικο γενικα,η κατι κατωτερο σε γκαζι αλλα οχι πολυ διαφορα..για πειτε μου οσο αφορα το πετρελαιο καλα ξεκιναω?η να μεινω σε βενζινη?τι εχετε να προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Πετρελαιο .-

Εχω ενα 13αρακι dieselaki, μια χαρα περπαταει.

Αναλογια?? 1,8Τ 20€ βενζινη 120-130km, Πετρελαιο?? 20€ diesel 320-360km..........priceless!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

oχι για μεγαλυτερο.οσο για αεριο δεν θελω,και ουτε σκεφτομαι αυτοκινητο με αεριο.και οσο ναναι να ειναι μοντελο 2010 εκει γιατι αυτο που εχω ειναι 2002..αλλα εως 8 χιλιαρικα που ψαχτικα ετσι στο car μονο FORD FIESTA ειδα...και αυτο 1400 70 αλογα

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με τα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να πάρεις κάτι το αξιόλογο σε πετρέλαιο, ίσως μόνο κατά τύχη.... Πήγαινε λοιπόν βάλε ένα υγραέριο σε ΣΩΣΤΟ μάστορα.... Βέβαια κάνε τις ανάλογες πράξεις για να δεις αν σε συμφέρει. Πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 15000 χιλ για να κάνεις μια σχετικά γρήγορη απόσβεση.... 

Edited by RAF JOHN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαφως αλλα οσο να ειναι ειναι αμαξι 16ετιας.απλα θελω να παω σε κατι πιο καινουριο.το αεριο το φοβαμαι μακροπροθεσμα μην εχει τιποτα ζημιες.κοιταω το fiat grande punto...Τι εχετε να πειτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.καλη χρονια.Αφου βλεπετε ειμαι καθετος σε αυτο (το αεριο γιατι επιμενετε) :p ..Λεω αν μπορεσω να συμπληρωσω 3 χιλιαρικα καποια στιγμη η γραμματεια κατι να παω σε Golf (πετρελαιο)τι εχετε να πειτε-προτείνεται?Το tdi bluemotion Καλο?Να παω σε κατι αλλο μεχρι 11 χιλιαρικα?καποια αλλη μαρκα αλλο μοντελο?

Edited by Stavros7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου και θα σου προτεινα να παρεις ενα golfaki /polo με πετρελαιο...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες οικονομία κ δεν θέλεις να σκεφτείς το αέριο, τότε κοιτάς πετρέλαιο, αρκεί να το επιτρέπουν οι διαδρομές που κάνεις... Απλά σκέψου ότι εγώ, με Golf Bluemotion κάνω 900 χλμ με 50 € για πλάκα κ μιλάω για μικτές συνθήκες μέσα στη πόλη + ταξιδάκι Εγνατία με 4 άτομα με βροχές κλπ... Από πλευράς επιδόσεων, το 1.6 έχει αρκετή ροπή, μπορώ να πω ότι οι αριθμοί δεν λένε όλη την ιστορία... Βέβαια δεν ξέρω πως συγκρίνεται με το δικό σου, πάντως εγώ είμαι πανευτυχής!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες οικονομία κ δεν θέλεις να σκεφτείς το αέριο, τότε κοιτάς πετρέλαιο, αρκεί να το επιτρέπουν οι διαδρομές που κάνεις... Απλά σκέψου ότι εγώ, με Golf Bluemotion κάνω 900 χλμ με 50 € για πλάκα κ μιλάω για μικτές συνθήκες μέσα στη πόλη + ταξιδάκι Εγνατία με 4 άτομα με βροχές κλπ... Από πλευράς επιδόσεων, το 1.6 έχει αρκετή ροπή, μπορώ να πω ότι οι αριθμοί δεν λένε όλη την ιστορία... Βέβαια δεν ξέρω πως συγκρίνεται με το δικό σου, πάντως εγώ είμαι πανευτυχής!!

ποσα αλογα ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι η έκδοση Bluemotion, έχει 110 και 6-τάχυτο. Επίσης. τα μοντέλα που είναι του 2016, ο 1.6 είναι euro 6 και 110 άλογα, αλλά 5-τάχυτο. Μιλάω πάντα για το Golf, γιατί στο Passat ο 1.6 έχει 120 άλογα!

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

να κοιταξω δηλαδη για Polo bluemotion tdi 1.2 χρονολογια 2012?η οχι??Μεχρι 11-11,500Ε μπορω να διαθεσω γιατι θα πουλησω και το δικο μου,ή να παω σε κατι αλλο?γιατι λιγα μου φαινονται 1200 75 αλογα.. :sad: εστ κατι απο 105 και πανω.καποια  αλλη μαρκα αλλο μοντελο ισως..??αξιοπιστο ομως

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

να κοιταξω δηλαδη για Polo bluemotion tdi 1.2 χρονολογια 2012?η οχι??,ή να παω σε κατι αλλο?γιατι λιγα μου φαινονται 1200 75 αλογα.. :sad:

χωρις να θελω να προσβαλω οσους εχουνε αυτο το αμαξι........

 

Αν το θες για την πολη μεσα οκ.Αν πας ταξιδια η' σε ανηφορες και στροφες δεν σου κανει.Δεν παει βημα και εχει πολυ εντονο θορυβο απο το μοτερ

Link to comment
Share on other sites

να κοιταξω δηλαδη για Polo bluemotion tdi 1.2 χρονολογια 2012?η οχι??Μεχρι 11-11,500Ε μπορω να διαθεσω γιατι θα πουλησω και το δικο μου,ή να παω σε κατι αλλο?γιατι λιγα μου φαινονται 1200 75 αλογα.. :sad: εστ κατι απο 105 και πανω.καποια  αλλη μαρκα αλλο μοντελο ισως..??αξιοπιστο ομως

Θα συμφωνήσω με τον Τάκη πιο πάνω! Αν πρωταρχικός σου στόχος είναι η οικονομία, τότε ναι, να το σκεφτείς! Είναι αρκετά οικονομικό, και απαλλάσσεται των τελών κυκλοφορίας γιατί έχει 89 γραμμάρια νομίζω. Απλά από ό,τι έχω ακούσει, είναι αρκετά αδύναμο μοτέρ χαμηλά και θα σου φανεί πολύ μεγάλη η αλλαγή από 1.8Τ βενζίνη σε 1.2 πετρέλαιο. Αν θέλεις Polo και diesel, θα σου πρότεινα το 1.6 tdi. Πρέπει να υπάρχει και ένα θέμα - ημερολόγιο που έχει ανοίξει ο Andritsoulas και είναι πολύ καλό για να πάρεις μια  εικόνα του αυτοκινήτου. Αυτά είναι όλα βασισμένα σε όσα έχω διαβάσει και μου έχουν πει. Προσωπικά, με το δικό μου είμαι υπερευχαριστημένος τόσο από άποψη επιδόσεων όσο και κατανάλωσης!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια αν ο ανθρωπος παει απ τ αμαξι που εχει σ αυτο το πολο, θα ξενερωσει τη ζωη του.

Φιλε μου και οικονομια και γκαζι δυσκολα πανε μαζι. Ιδιες επιδοσεις με αυτο που εχεις, μην περιμενεις.

Οπως σου λεει ο faniaros κοιτα στη μεγαλυτερη κατηγορια καλυτερα

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαφως και δεν περιμενω ιδιες επιδοσεις απλα μην ειναι και σκετο χαλη.μιας ομως και μαλλον πουλαω το δικο μου και βρεθηκε αγοραστς μπορω να διαθεσω εως 12.000Ε ..Τωρα λοιπον ακουω προτασεις..??Για αυτοκινητο 2012 μοντελο και μετα,εκτος το πολο εχω δει το golf tdi..τι εχετε να πειτε?γενικα ακουω προτασεις κανενα αλλο αμαξι -μαρκα μοντελο...οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

σαφως και δεν περιμενω ιδιες επιδοσεις απλα μην ειναι και σκετο χαλη.μιας ομως και μαλλον πουλαω το δικο μου και βρεθηκε αγοραστς μπορω να διαθεσω εως 12.000Ε ..Τωρα λοιπον ακουω προτασεις..??Για αυτοκινητο 2012 μοντελο και μετα,εκτος το πολο εχω δει το golf tdi..τι εχετε να πειτε?γενικα ακουω προτασεις κανενα αλλο αμαξι -μαρκα μοντελο...οτιδηποτε

γνώμη μου: επειδή έχεις golf αν πας σε κάτι άλλο θα ξενερώσεις. Με 12000 μπορείς να δεις golf 6 απο 2012 μοντέλο. αλλά θα πρέπει να δεις πολύ προσεκτικά και να ψάξεις τι παίζει με το σκάνδαλο της VW με το παράνομο λογισμικό. εκτός και αν στο μέλλον σκέφτεσαι κάποια βελτίωση, αλλά και πάλι ψάξτω λίγο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eco up 15-16 και εισαι αρχοντας με τα λευτα που ψαχνεις..απο ταχητιτα τιποτα ομως

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 12.000 φίλε μου, μπορείς να βρεις ένα καλό 6ρι Golf, 1.4 tsi 122 ps, το οποίο θα είναι εξίσου καλό ή κ καλύτερο από το δικό σου σε κάθε άποψη (επιδόσεις, οικονομία, κατανάλωση). Υπάρχουν κ αρκετά tdi σε αυτή τη τιμή, θα τα απέφευγα όμως γιατί τα περισσότερα είναι εισαγωγής, με γυρισμένα χιλιόμετρα κ συνήθως κακοσυντηρημένα. Το ιδανικό θα ήταν αν μπορούσες να βρεις κάποιο tdi από ιδιώτη, ή να έχεις μαζί σου δικό μηχανικό που θα τσεκάρει ενδελεχώς το αυτοκίνητο και θα το συνδέσει σε διαγνωστικό για να δει αν είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα. 

 

Συμφωνώ με τον Στέλιο, ότι αν πας σε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά, θα ξενερώσεις λίγο κ προτείνω να μείνεις σε Golf. Σκέψου λίγο κ τους δύο κινητήρες που σου προτείνω, με τον ένα έχεις μεν πολύ μεγάλη οικονομία, αλλά θυσιάζεις σε επιδόσεις κ είναι λίγο ρίσκο με τα χιλιόμετρα κ ό,τι συνεπάγεται αν δεν το ψάξεις καλά, κ με τον άλλο έχεις παρόμοιες επιδόσεις, με μια σχετική οικονομία (κυρίως από φόρους κ λίγο από κατανάλωση). Ας καθορίσει το πορτοφόλι σου την επιλογή!  :angel:

Link to comment
Share on other sites

Με 12.000 φίλε μου, μπορείς να βρεις ένα καλό 6ρι Golf, 1.4 tsi 122 ps, το οποίο θα είναι εξίσου καλό ή κ καλύτερο από το δικό σου σε κάθε άποψη (επιδόσεις, οικονομία, κατανάλωση). Υπάρχουν κ αρκετά tdi σε αυτή τη τιμή, θα τα απέφευγα όμως γιατί τα περισσότερα είναι εισαγωγής, με γυρισμένα χιλιόμετρα κ συνήθως κακοσυντηρημένα. Το ιδανικό θα ήταν αν μπορούσες να βρεις κάποιο tdi από ιδιώτη, ή να έχεις μαζί σου δικό μηχανικό που θα τσεκάρει ενδελεχώς το αυτοκίνητο και θα το συνδέσει σε διαγνωστικό για να δει αν είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα. 

 

Συμφωνώ με τον Στέλιο, ότι αν πας σε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά, θα ξενερώσεις λίγο κ προτείνω να μείνεις σε Golf. Σκέψου λίγο κ τους δύο κινητήρες που σου προτείνω, με τον ένα έχεις μεν πολύ μεγάλη οικονομία, αλλά θυσιάζεις σε επιδόσεις κ είναι λίγο ρίσκο με τα χιλιόμετρα κ ό,τι συνεπάγεται αν δεν το ψάξεις καλά, κ με τον άλλο έχεις παρόμοιες επιδόσεις, με μια σχετική οικονομία (κυρίως από φόρους κ λίγο από κατανάλωση). Ας καθορίσει το πορτοφόλι σου την επιλογή!  :angel:

οσο αφορα τα εισαγωγης τι παιζει?ναι το εχω ακουσει αυτο?πως μπορω να δω εαν ειναι εισαγωγης το αμαξι?πιο το ελλατωμα εαν ειανι εισαγωγης?επισης 6αρι δεν μπορεσα να βρω σε αυτα τα λεφτα...εκτος εαν ειναι αυτο που κοιταω και νομιζω ειναι το 5 :p ..οσο αφοιρα αυτο με το σκανδαλο εν ολιγης τι ειχε γινει ακριβος..εν ολιγης

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.