Jump to content
Stavros7

Επιλογη Αυτοκινητου

Recommended Posts

οσο αφορα τα εισαγωγης τι παιζει?ναι το εχω ακουσει αυτο?πως μπορω να δω εαν ειναι εισαγωγης το αμαξι?πιο το ελλατωμα εαν ειανι εισαγωγης?επισης 6αρι δεν μπορεσα να βρω σε αυτα τα λεφτα...εκτος εαν ειναι αυτο που κοιταω και νομιζω ειναι το 5 :p ..οσο αφοιρα αυτο με το σκανδαλο εν ολιγης τι ειχε γινει ακριβος..εν ολιγης

Το αμάξι μπορείς να δεις αν είναι εισαγωγής από την άδεια κυκλοφορίας νομίζω, αλλά αν είσαι κ λίγο πιο ψαγμένος με μια ματιά στον εξοπλισμό κ την έκδοση. Εν ολίγης για το σκάνδαλο, απλά σκέψου ότι με το υπάρχον σύστημα, ο έμπορος πληρώνει λιγότερο φόρο για να εκτελωνίσει ένα μεταχειρισμένο όσο περισσότερα χιλιόμετρα έχει. Επειδή όμως κανένας δεν θα αγόρασε μεταχειρισμένο 5-ετίας με 200.000 χιλιόμετρα, τα γυρίσει σε 80 - 90 χιλιάδες που είναι πιο "εύπεπτο". Δεν υπάρχει κάτι κακό στο να πάρεις εισαγωγής, αν ξέρεις ότι είναι "καθαρό", εκτός ίσως από το ότι δεν θα καταλαβαίνεις τις οδηγίες :p Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω ορισμένα links δημόσια, θα σου στείλω σε pm άρθρα επί του θέματος κ σχετικά με το 6ρι ;)

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι μπορείς να δεις αν είναι εισαγωγής από την άδεια κυκλοφορίας νομίζω, αλλά αν είσαι κ λίγο πιο ψαγμένος με μια ματιά στον εξοπλισμό κ την έκδοση. Εν ολίγης για το σκάνδαλο, απλά σκέψου ότι με το υπάρχον σύστημα, ο έμπορος πληρώνει λιγότερο φόρο για να εκτελωνίσει ένα μεταχειρισμένο όσο περισσότερα χιλιόμετρα έχει. Επειδή όμως κανένας δεν θα αγόρασε μεταχειρισμένο 5-ετίας με 200.000 χιλιόμετρα, τα γυρίσει σε 80 - 90 χιλιάδες που είναι πιο "εύπεπτο". Δεν υπάρχει κάτι κακό στο να πάρεις εισαγωγής, αν ξέρεις ότι είναι "καθαρό", εκτός ίσως από το ότι δεν θα καταλαβαίνεις τις οδηγίες :p Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω ορισμένα links δημόσια, θα σου στείλω σε pm άρθρα επί του θέματος κ σχετικά με το 6ρι ;)

δηλαδη γυριζουν τα χιλιομετρα ετσι?επισης αυτο με το σκανδαλο αφορα τα αυτοκινητα που ειναι εισαγωγης μονο?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Με 12.000 φίλε μου, μπορείς να βρεις ένα καλό 6ρι Golf, 1.4 tsi 122 ps, το οποίο θα είναι εξίσου καλό ή κ καλύτερο από το δικό σου σε κάθε άποψη (επιδόσεις, οικονομία, κατανάλωση)

Θα δωσει το 1.8T που ειναι τερας αξιοπιστιας,θα βαλει και αλλα 8.000€ για να παρει 1.4 122hp?

Ουτε πιο γρηγορο ειναι,και οικονομικο ισως εχει καποια διαφορα,η οποια ειναι αστεια(1-1.5λιτρο στα 100).

Για να δωσεις 20vt να παρεις tsi πρεπει να αγαπας τον μηχανικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσει το 1.8T που ειναι τερας αξιοπιστιας,θα βαλει και αλλα 8.000€ για να παρει 1.4 122hp?

Ουτε πιο γρηγορο ειναι,και οικονομικο ισως εχει καποια διαφορα,η οποια ειναι αστεια(1-1.5λιτρο στα 100).

Για να δωσεις 20vt να παρεις tsi πρεπει να αγαπας τον μηχανικο σου.

Το παιδί θα το δώσει γιατί θέλει ένα καλύτερο αυτοκίνητο, πιο καινούργιο, με μεγαλύτερη ασφάλεια, πιο άνετο, πιο οικονομικό σε κατανάλωση - ασφάλεια - τέλη - φορολογία. Ο tsi 122 δεν είναι τόσο αναξιόπιστος όσο νομίζεις (μιλάω για αυτόν στο Golf 6) κ αν διάβασες κ τα υπόλοιπα posts θα είδες ότι δεν είμαι απόλυτος σε αυτό το μοτέρ, αφού εξ'αρχής του πρότεινα tdi, αν μπορεί να βρει κάποιο καλό κ συμβαδίζει η χρήση που θα του κάνει. Ο φίλος έχει δηλώσει από την αρχή ότι δεν θέλει αέριο κ ότι θα πουλήσει το δικό του, οπότε η επιλογή που του αφήνεις είναι να φύγει από VW. Νομίζω ότι θα ήταν σωστό να του προτείνεις εναλλακτικές στο budget που διαθέτει. 

 

Φιλικά πάντα, αφού το όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε  τον φίλο μας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί θα το δώσει γιατί θέλει ένα καλύτερο αυτοκίνητο, πιο καινούργιο, με μεγαλύτερη ασφάλεια, πιο άνετο, πιο οικονομικό σε κατανάλωση - ασφάλεια - τέλη - φορολογία. Ο tsi 122 δεν είναι τόσο αναξιόπιστος όσο νομίζεις (μιλάω για αυτόν στο Golf 6) κ αν διάβασες κ τα υπόλοιπα posts θα είδες ότι δεν είμαι απόλυτος σε αυτό το μοτέρ, αφού εξ'αρχής του πρότεινα tdi, αν μπορεί να βρει κάποιο καλό κ συμβαδίζει η χρήση που θα του κάνει. Ο φίλος έχει δηλώσει από την αρχή ότι δεν θέλει αέριο κ ότι θα πουλήσει το δικό του, οπότε η επιλογή που του αφήνεις είναι να φύγει από VW. Νομίζω ότι θα ήταν σωστό να του προτείνεις εναλλακτικές στο budget που διαθέτει. 

 

Φιλικά πάντα, αφού το όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε  τον φίλο μας!

+1 στον προλαλήσαντα. Είχα 1.4tsi βελτιωμένο κιόλας και 3 χρόνια δεν έκανε κιχ με σκληρή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον προλαλήσαντα. Είχα 1.4tsi βελτιωμένο κιόλας και 3 χρόνια δεν έκανε κιχ με σκληρή χρήση.

μετα γιατι δοθηκε?οποτε μιλαμε για tsi κινητηρα και οχι tdi?στην ουσια μιλαμε για golf6? 1.4 tsi με 122hp?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, τι χρήση σκοπεύεις να του κάνεις Σταύρο? Αν έχεις σκοπό να κάνεις κυρίως σύντομες διαδρομές, τότε η βενζίνη είναι μονόδρομος, γιατί αν πάρεις diesel θα έχεις προβλήματα με το dpf. Αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα, αρκετά συχνά ώστε να κάνει αναγέννηση το φίλτρο κ ξέρεις πρατήριο με καθαρό καύσιμο κ δεν σε πειράζει η απώλεια σε επιδόσεις για χάρη της οικονομίας, τότε tdi! Αν διάβασες όσα σου έστειλα, θα δεις ότι υπάρχει τρόπος να βρεις ένα καλό, καθαρό μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη σκοπευω να κανω χρηση οχι χιλιομετρικη..αλλα επειδη ειμαι απο καβαλα μπορει να θελω 2 φορες τον χρονο να παω καβαλα,επισης μπορει καποιο σ/κ μεσα στον μηνα,οχι παντα αλλα ισως ενα μεσα στον μηνα να παω ενα ναυπλιο καπου ετσι..οσο αφορα την καθημερινη χρηση του θα ειναι 12 χλμ..δυστηχος με την δουλεια μου και το ωραριο μου προς το παρων δεν μπορω να κανω πολλα.βεβαια απο την αλλη σκεφτομαι οτι ευκολα δεν θα ξαναπαρω αυτοκινητο.απο την αλλη σκεφτομαι οτι επειδη στο Golf Που εχω βαζω μονο 100αρα θελω 30Ε καθε εβδομαδα σε βενζινες.τωρα αυτοι οι κινητηρες που λεμε 1.4 122hp βενζινη θελει μονο 100αρα?αυτο για το προβλημα που λες με το dpf το εχω ξανακουσει...και οντως προς το παρων η χρηση του δεν θα ειναι τοσο σε ταχυτητα...λεω προς το παρων γιατι το ωραριο μου ειναι 2-10μμ στην δουλεια οποτε δεν προλαβαινω να κανω κατι.απο εκει και περα αρχιζω παλι να το σκεφτομαι σε βενζινη.να πω οτι δεν εχω καταληξη καπου και για αυτο γραφω και στο φορουμ εδω να παρω ιδεες.να ξεκαθαρισω ομως οτι το αμαξι που με ενδιαφερει ειναι 1400cc Και πανω με λιγο ιποδυναμη και μοντελο 12 και μετα.επειδη εχω μπερδευτη ομως..Golf 6 υπαρχει και πετρελαιο και βενζινη?vw polo υπαρχει και πετρελαιο και βενζινη?και τι κυβικα-αλογα βγαζουν αντιστοιχα...Συγγνωμη που γινομαι κουραστικος απλα θελω να μαθω για να δω προς τα που θα καταληξω,βεβαια αν τελικα παω σε βενζινη εχω και αλλες επιλογες του vag οπως audi..αλλα ας μαθω για τους κινητηρες αυτων των αυτοκινητων που ανεφερα παραπανω..και γενικα καθε βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια φορά τη βδομάδα μια διαδρομή 40 περίπου λεπτών, δεν θα έχεις πρόβλημα με το dpf! Ίσως κ σε πιο αραιά διαστήματα, πχ κάθε δύο τρεις βδομάδες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τη διαφορά σε κατανάλωση κ τιμές καυσίμων, με το tdi θα πληρώνεις τα μισά στη διαδρομή μέχρι Καβάλα, από αυτά που πληρώνεις με το δικό σου κ πιθανώς με το tsi. Επειδή όμως τη κάνεις σπάνια, αν είσαι άτομο που ευχαριστιέται το γκάζι κ δεν σε ενδιαφέρει κ τόσο το πόσα θα κάψεις, δεν θα σε απογοητεύσει ο tsi! Ως κάτοχος diesel πάντως, σου λέω ότι αν βρεις 1. ένα καλό μεταχειρισμένο 2. καλό καύσιμο 3. συμβαδίζουν οι διαδρομές με τον τρόπο οδήγησης που απαιτεί το dpf, το tdi θα σε ανταμείβει σε κάθε χιλιόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια να ξεκαθαρισω κατι επισης.γολφ 6 τι κινητηρες εχει?αλογα-καυσιμο (πετρελαιο βενζινη)-κυβικα?το πολο τι αλογα-καυσιμο (πετρελαιο βενζινη)-κυβικα?και το Golf 5 αλογα-καυσιμο (πετρελαιο βενζινη)-κυβικα?επισης χρονολογιες κυκλοφοριας?

Link to comment
Share on other sites

Βασικη ειδα λιγο στο wikipedia...οποτε ψιλοκαταλαβα τι παιζει.δηγησα σημερα ενος φιλου γκολφ 1.4 122αλογα 2012 μοντελο generation i...παρα πολυ ωραιο..δεν βαζει 100αρα με υπολογιστη ταξιδιου μεσα πολυ τουμπανο cruise control..πολυ καλο και μου αρεσε..για αυτο το κινητηρα εχουνε ακιυσει κατι αν εχει προβληματα η καπιο ελατωμα γενικα κατι;6αρι σασμαν..να ρωτησω ξανα δεν θελει 100αρα βενζινη;επισης εγω με 20εΕ βενζινη εκανα περιπου 130-140χλμ σε αυτο με 20Ε ποσα θα κανω;

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα ειδα ενα golf 1.4 122ps απο οτι μου εθιπε η πλουσια εκδοση τα γραφω αναλυτικα

ASR Αντισπίν

Κάθισμα Isofix

Airbag γονάτων

Airbag κουρτίνα

Airbag οδηγού

Airbag πλαϊνά

Airbag συνοδηγού

Τιμόνι με χειριστήρια

Σύστημα ένδειξης βλαβών

Remote control key

Καθρέφτες εξωτ. θερμαινόμενοι

AC (Κλιματισμός διζωνικός)

Τιμόνι - λεβιές δερμάτινα

Ζάντες ελαφρού κράματος 16"

Καθίσματα πίσω αναδιπλούμενα 2:1

Ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός

Ηλεκτρικά παράθυρα πίσω

Υποβραχιόνιο εμπρός Ποτηροθήκες εμπρός

Υπολογιστής Ταξιδιού, CD Player, Cruise Control, Turbo, Ηλεκτρικοί Καθρέφτες..

Τωρα επιδη δεν των ρωτησα γιατι θα παω και σε μαστορα το αμαξι,ερωτηση τι ειναι ο υπολογιστης ταξιδιου?αυτο που σου λεει ποσα χλμ εχεις ακομα με την βενζινη κλπ?τι αλλες ενδειξεις εχει?cruise control ειναι το συστημα που βαζεις μια ταχυτητα και παει..ετσι?

Εοπομενη ερωτηση καθε ποσες χιλιαδες χλμ δισκο πλατο?ιμαντα?λαδια (στο Golf 4 που εχω τωρα βαζω castrol 5w30 να συνεχισω με αυτα)??μπουζι?Γενικα σαν μοτερ καποιο κουσουρι?απο σασμαν καπιο κουσουρι γιατι εχω διαβασει κατι για συχρονιζε 2ας..επισης και εκει εχει διαφορους κινητηρες;ναι μεν 122 αλογα αλλα αλλους κωδικους;οπως λεμε awp auq κλπ;ειναι καποιος που δεν ειναι αξιοπιστος;η καποιος καλυτερος απο τους αλλους;τα ρωταω γιατι αυριο θα παω να το δω..επισης πιυ το γραφει το 3ψηφιο επανω στον κινητηρα;εκει που το εχει και το γολφακι μου;

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Βασικη ειδα λιγο στο wikipedia...οποτε ψιλοκαταλαβα τι παιζει.δηγησα σημερα ενος φιλου γκολφ 1.4 122αλογα 2012 μοντελο generation i...παρα πολυ ωραιο..δεν βαζει 100αρα με υπολογιστη ταξιδιου μεσα πολυ τουμπανο cruise control..πολυ καλο και μου αρεσε..για αυτο το κινητηρα εχουνε ακιυσει κατι αν εχει προβληματα η καπιο ελατωμα γενικα κατι;6αρι σασμαν..να ρωτησω ξανα δεν θελει 100αρα βενζινη;επισης εγω με 20εΕ βενζινη εκανα περιπου 130-140χλμ σε αυτο με 20Ε ποσα θα κανω;

ψαχνεις αυτοκινητο μονο του vw group?

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια κλεινω προς εκει αλλα οπως ειπα κ παραπανω ακουω προτασεις.ειτε σε βενζινη ειτς πετρελαιο..οπως επισης ςιδα τωρα το insignia το opwl 1400 140hp...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε βλεπω να παιρνεις απαντησεις και ειναι λογικο..

Δε παιζει να κατσει καποιος να σου απαντησει σε ολα αυτα που ρωτας... Καθε αμαξι ειναι διαφορετικο , καθε κινητήρας εχει τα δικα του.

Εγω πριν παραγγειλω το αυτοκινητο μου ξερεις τι εκανα; Εκατσα και εψαξα

Το φόρουμ εχει παρα πολυ υλικο για διαβασμα!!! Υπαρχουν κατηγορίες για καθε γενιά γκολφ και πολλα θεματα για τη καθεμια.

Θες να δεις ξερω γω αν ο χ κινητήρας ειναι αξιόπιστος; Χρησιμοποίησε την αναζητηση και κατσε διαβασε τι εχουν γραψει τα παιδια εδω μεσα ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Ursus
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σταυρο, ακρη δεν βγαίνει ετσι, ρωτάς κατι σ απαντάνε και μετά ως δια μαγείας σου ρχεται κατι άλλο στο νου και φτου κι απ την αρχή.

Γκάζια και οικονομία κ αξιοπιστία κλπ δεν υπάρχουν.

Κατσε βάλε κατω τα € σου, υπολόγισε τις προτεραιότητές σου σ αυτά που θες ( οικονομία, οδηγική ευχαρίστιση, γκάζια, αξιοπιστία κλπ)

Σημείωσε τα + κ - σ ενα χαρτί και κατεληξε σε 2 αντε 3 μοντέλα. Η κουβεντα που κανεις δεν καταλήγει πουθενά κ δεν βοηθιέσαι.

Παντως το 1.8τ που έχεις ειναι εργαλειο.

Φιλικά.)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν βγαζω ακρη και εγω ποσο μαλλον εσεις και το φανταζομαι.γιατι εκει που παω να καταληξω καπου αφου κανω αναζητησεις κλπ διαβαζω ο ενας συχρονιζε 2ας ο αλλος καδενα ο αλλος τιποτα.και μπερδευοναι.να παραδειγμα τωρα ειδα το insignia.καμια σχεση με τα παραπανω σαφως...3ιδα παλι κατι μοντελα 14-15 polo πετρελαιο.και λεω τι να διαλεξω γκαζι;κατι νεο με λιγο γκαζι;δηλαδη και εγω δεν εχω κατασταλαξη καπου και γενικα το ψαχνω για να δω τι με συμφερει απο πολλες αποψεις για αυτο και παιρνω γνωμες απο εδω.να δω τους κινητηρες τι και πως..δηλαδη ειχα κατασταλαξη στο 6αρι 122ps.πηγα ειδα κι ολας ωραια.μετα μπαινω εδω διαβαζω διαφορα προβληματα.και οσο ναναι προβληματιζομαι κ εγω..γτ οταν μιλαω για 12χιλιαρικα δεν τα δινεις καθε μερα.θα μου πεις μεταχειρισμενο παιρνεις τι περιμενεις ειναι ρισκο.απλα το ψαχνω..σαφως και διαβαζω εδω κεσα-αναζητηση google

Link to comment
Share on other sites

Να καταλήξεις σε οτι θέλεις εσύ,σύμφωνα με την κρίση την δίκη σου! Να σκεφτείς πολύ καλά που θα καταλήξεις ώστε στο μέλλον να μην το μετανιώσεις.

Να σου δώσω εγώ το δικό μου παράδειγμα που απο τα 230αλογα που είχα πήγα σε πετρέλαιο με 110, δεν έχω μετανιώσει ούτε μια μέρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση+οικονομία που με 50€ κάνω 900χλμ!!εγω ήθελα ενα αυτοκίνητο να το καβαλάω και να μην σκέφτομαι την βενζίνη ή το πετρέλαιο που θα κάψω,βέβαια εγω κάνω και 22000χλμ το χρόνο..

Κάτσε και σκέψου τι θέλεις εσύ ποιες ειναι η ανάγκες σου και οι προτεραιοτιτες, πήγαινε και κάνε τεστ drive και τα αυτοκίνητα αυτά που σε ένδοιαφέρουν θα σε βοηθήσει και στην αίσθηση για να απόφασησεις καλήτερα!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να πω και κατι σχετικο με την οικονομια απλα παιρνοντας αφορμη απο αυτο το τοπικ. Μετραμε καταναλωσεις, λιτρα, χλμ... Κοιταμε πως θα παει τ αμαξι με χ στροφες κ ποσο θα πεσει η μεση με χ-1 κλπ. Δε λεω σωστα ολα αυτα , και φυςιικα το οικονομικο παιζει τεραστιο ρολο.

Αλλα μη μας γινεται και ψυχωση , να παιρνουμε τ αμαξακια μας για να τα χαιρομαστε μη πονοκεφαλιαζουμε για να παμε στο 6 απο το 6.7 ξερω γω...

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μετα γιατι δοθηκε?οποτε μιλαμε για tsi κινητηρα και οχι tdi?στην ουσια μιλαμε για golf6? 1.4 tsi με 122hp?

Είχα Leon 1.4TSI 122 facelift με πρόγραμμα στα 150 περίπου. Τα μηχανικά μερη είναι ακριβώς τα ίδια με Golf VI. Δόθηκε λόγω leasing με βαριά καρδιά. Στα 3 χρονια που με συνόδευσε (και άλλο 1 από τον προηγούμενο) δεν έκανε κιχ μόνο ένας αισθητήρας αερόσακου είχε χαλάσει που αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.