Jump to content
TasMan

Golf 6 1.4 Dsg - Καίει Λάδια Ή Τα Χάνει;

Recommended Posts

Έχω ένα Golf 6 TSI 160PS DSG στα 47000 χλμ.

Μέχρι τώρα η "κατανάλωση" λαδιών ήταν από απειροελάχιστη έως πολύ μικρή και στα σερβις και σε δικούς μου ελέγχους. Τελευταίο έλεγχο είχα κάνει τον Αύγουστο πριν τις διακοπές. Σήμερα την ώρα που πήγα να το βάλω μπρος μου βγάζει ένα μήνυμα Check Oil. Κοιτάζω τη βέργα των λαδιών... στον πάτο! Στο γκαράζ του σπιτιού μου και σε συγκεκριμένη θέση parking που το αφήνω στη δουλειά ούτε σταγόνα. Η συμπεριφορά του κινητήρα δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό ενώ και στην οθόνη μπροστά μου που το έχω μόνιμα να δείχνει θερμοκρασία λαδιού δεν την έχω δει ποτέ να ανεβαίνει απότομα.

Είναι δυνατόν να έκαψε 3,5 λίτρα λάδι σε 5 μήνες; Χλωμό! Να τα άδειασε κάπου απότομα; Πάλι χλωμό, γιατί μετά δεν έχασε ούτε σταγόνα; Να διαρέουν κάπου μέσα στον κινητήρα (δεν ξέρω, λέω, δεν είμαι μηχανικός) δε θα παρατηρούσα κάτι, οτιδήποτε στη συμπεριφορά;

Έχετε κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάθε 3 μήνες περίπου και δεν είχε χρειαστεί να συμπληρώσω ποτέ. Τώρα είχα να τα κοιτάξω από τον Αύγουστο όπου εννοείται ότι ήταν φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν τόσο τραγική η ποσότητα. Συμπλήρωσα μισό λίτρο και η στάθμη στη βελόνα ανέβηκε 2 χιλιοστά πριν το ανώτατο σημείο της ένδειξης της βελόνας. Άρα συνολικά είχε έλλειψη περίπου 600 ml. Θεωρητικά θα μπορούσε να τα έχει κάψει αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί 4 χρόνια τώρα που έχω το αμάξι δεν έχει κάψει ούτε σταγόνα. Το ελέγχω τακτικά και δεν το σκίζω καθόλου. Τέλος πάντων, σήμερα πάω συνεργείο και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν ήταν τόσο τραγική η ποσότητα. Συμπλήρωσα μισό λίτρο και η στάθμη στη βελόνα ανέβηκε 2 χιλιοστά πριν το ανώτατο σημείο της ένδειξης της βελόνας. Άρα συνολικά είχε έλλειψη περίπου 600 ml. Θεωρητικά θα μπορούσε να τα έχει κάψει αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί 4 χρόνια τώρα που έχω το αμάξι δεν έχει κάψει ούτε σταγόνα. Το ελέγχω τακτικά και δεν το σκίζω καθόλου. Τέλος πάντων, σήμερα πάω συνεργείο και θα επανέλθω.

Στην τελευταία αλλαγη λαδιων μηπως αλλαξες μαρκα ή ιξωδες;

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξέ το για missfires αν μπορείς το αμάξι μήπως άρχισε να έχει πρόβλημα το ελατήριο στεγανοποίησης σε κάποιο πιστόνι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Γράφω εδώ για να μην ανοίξω καινούριο θέμα σχετικά με λάδια.

Αγόρασα πρόσφατα ένα Golf 7 1.4 140ps ACT του 2013 με 67.000 περίπου.

Το πήγα στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και μου το έβγαλαν αστέρι.

Μάλιστα ενώ απαγορεύεται να πας κοντά εκεί που το ελέγχουν, εγώ πήγα και μίλησα λίγο με τον τεχνικό για να δω αν έχει βρει τυχόν διαρροές, αν τα λάδια του είναι κομπλέ κτλ, και με διαβεβαίωσε ότι μηχανικά είναι άριστο.

Δεν του έχω κάνει ούτε 900km και αυτά πολύ προσεγμένα. Μόνο ένα άνοιγμα στην αττική οδό και μετά χαλαρά.

Χτες που μου ήρθε η ιδέα να τσεκάρω τα λάδια του, νομίζω ότι το αυτοκίνητο έχει κάψει αρκετά λάδια.

Από το προηγούμενο service που του είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχουν περάσει κοντά στα 8.500km.

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν γυναίκα, οπότε θεωρώ ότι το αυτοκίνητο δεν το έλιωνε στον δρόμο.

Είναι φυσιολογικό?

Έχω επισυνάψει και κάποιες φωτογραφίες.

Στα μάτια μου φαίνεται ότι δεν έχει λάδι. Στην ουσία αυτό που φαίνεται μεταξύ min και max φαίνεται σαν υγρασία και όχι σαν κανονικό λάδι.

Στις 2 τελευταίες φωτογραφίες φαίνεται ότι μεταξύ Min και max δεν είναι βρεγμένος όλο ο δείκτης αλλά ένα σημείο του.

Εντωμεταξύ δεν μου έχει ανάψει κάποιο λαμπάκι για χαμηλή στάθμη λαδιού.

 

 

20191209_203616.jpg

20191209_203701.jpg

20191209_204841.jpg

20191209_204850.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα λάδια είχαν κάτσει ή μόλις το είχες σβήσει? Το αυτοκίνητο ήταν ευθεία? Επίσης φαντάζομαι ξέρεις πως ελέγχονται τα λάδια δηλ έβγαλες το δείκτη σκουπισες και μετά είδες τη στάθμη?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , gianniskar said:

Φίλε μου τα λάδια είχαν κάτσει ή μόλις το είχες σβήσει? Το αυτοκίνητο ήταν ευθεία? Επίσης φαντάζομαι ξέρεις πως ελέγχονται τα λάδια δηλ έβγαλες το δείκτη σκουπισες και μετά είδες τη στάθμη?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα μέτρησα όταν το αυτοκίνητο ήταν κρύο και στην πιλοτή που είναι επίπεδη.

Ναι, εννοείτε ότι τα ελέγχω με αυτόν τον τρόπο.

Το έκανα πάρα πολλές φορές και σχεδόν σε όλες το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Σκέψου από τον πρώτο έλεγχο μέχρι και τον τελευταίο, είχε περάσει σίγουρα ένα 20λεπτο.

Οπότε και ζεστό να ήταν, θα είχαν κάτσει πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι λάδια έβαλε στο προηγούμενο σερβις? Διαστήματα σέρβις κτλ? Προδιαγραφές λαδιού για το αμάξι σού? Κοίτα να δεις σε ένα έλεγχο δεν μπορείς να τα δεις όλα μπορεί η κοπέλα να το έβαζε κρύο παγωμένο και να έφευγε γ...... Με το dsg πράγμα που καταπονει τον τούρμπο κινητήρα. Κάνε ένα σέρβις άλλαξε λάδια φίλτρο και παρακολούθησε το! Επίσης βάλε λάδι που να τηρεί τις προδιαγραφές και φουλ συνθετικό!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν , gianniskar said:

Ξέρεις τι λάδια έβαλε στο προηγούμενο σερβις? Διαστήματα σέρβις κτλ? Προδιαγραφές λαδιού για το αμάξι σού? Κοίτα να δεις σε ένα έλεγχο δεν μπορείς να τα δεις όλα μπορεί η κοπέλα να το έβαζε κρύο παγωμένο και να έφευγε γ...... Με το dsg πράγμα που καταπονει τον τούρμπο κινητήρα. Κάνε ένα σέρβις άλλαξε λάδια φίλτρο και παρακολούθησε το! Επίσης βάλε λάδι που να τηρεί τις προδιαγραφές και φουλ συνθετικό!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι λάδια έβαζε η κοπέλα και μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν μου είπαν τίποτα στην αντιπροσωπεία σχετικά με τα λάδια. Δεν γίνεται να έκαψα μέσα σε 900km τόσο λάδι.

Από το προηγούμενο service το αυτοκίνητο έχει διανύσει 8500km και στο βιβλίο service φαίνεται ότι τα έκανε όλα στην ώρα τους.

Απ ότι θυμάμαι στο manual έλεγε 502 σίγουρα και 504 ή 505.

 

Γενικά σαν συμβουλή πως πρέπει να ξεκινάς το αυτοκίνητο?

Προσωπικά περιμένω να πέσουν οι στροφές και μετά ξεκινάω νορμάλ. Δεν το πιέζω δηλαδή.

 

Είμαι σε αναζήτηση ενός καλού συνεργείου για να εμπιστευτώ το αυτοκίνητο.

Έχω διαβάσει γενικά για διάφορους μέσα εδώ στο forum και δεν ξέρω αν πρέπει να εμπιστευτώ κάποιο εξειδικευμένο ή αντιπροσωπεία.

Έχει κάποιο καλό συνεργείο να μου συστήσεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το λάδι θα έλειπε από πρίν! Γενικα όταν το αμάξι είναι κρύο θέλει να περιμένεις ένα λεπτό περίπου και γενικά να πας ομαλά 2 2μιση χιλιάδες μέχρι να ζεσταθεί το λάδι όχι το νερό! Δυστυχώς έχω πάρει καινούργιο τώρα και εγώ στο ψάξιμο είμαι! Ίσως κάποιο παιδί σε βοηθήσει καλύτερα...να πας στη 502 προδιαγραφή και το παρακολουθείς βέβαια καλό είναι να βάζουμε το ίδιο λάδι και όχι να αλλάζουμε κάθε φορα.. οπότε βρες ένα συνεργείο καλό λάδι και το παρακολουθείς! Ε ίσως έφαγε το καλοκαίρι και την άκουσε το λάδι δεν είναι κάτι τρομερό η κατανάλωση που είχες..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περιοχη για συνεργειο σ ενδιαφέρει η γενικά στην αθήνα

εγώ παω σ ενα κοντα νεο φαληρο-καμινια (5 λεπτα με τα ποδια απο την καρεντα στην πειραιως για να καταλαβεις το σημειο στο περιπου)

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , gianniskar said:

Λογικά το λάδι θα έλειπε από πρίν! Γενικα όταν το αμάξι είναι κρύο θέλει να περιμένεις ένα λεπτό περίπου και γενικά να πας ομαλά 2 2μιση χιλιάδες μέχρι να ζεσταθεί το λάδι όχι το νερό! Δυστυχώς έχω πάρει καινούργιο τώρα και εγώ στο ψάξιμο είμαι! Ίσως κάποιο παιδί σε βοηθήσει καλύτερα...να πας στη 502 προδιαγραφή και το παρακολουθείς βέβαια καλό είναι να βάζουμε το ίδιο λάδι και όχι να αλλάζουμε κάθε φορα.. οπότε βρες ένα συνεργείο καλό λάδι και το παρακολουθείς! Ε ίσως έφαγε το καλοκαίρι και την άκουσε το λάδι δεν είναι κάτι τρομερό η κατανάλωση που είχες..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το καινούριο σου αυτοκίνητο δεν το εμπιστεύεσαι στο συνεργείο που πήγαινες παλιά?


 

13 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

περιοχη για συνεργειο σ ενδιαφέρει η γενικά στην αθήνα

εγώ παω σ ενα κοντα νεο φαληρο-καμινια (5 λεπτα με τα ποδια απο την καρεντα στην πειραιως για να καταλαβεις το σημειο στο περιπου)

 

Θέλω να βρω έναν καλό συνεργείο.

Αν αυτό βρίσκεται Αθήνα κέντρο ή κοντά στο Μαρούσι που είναι η δουλειά μου θα με βόλευε πάρα πολύ.

Έχω διαβάσει για ένα συνεργείο Μπούτρης στα Πατήσια για το οποίο λένε πολύ καλά λόγια εδώ στο forum που είχα ψάξει παλιότερα.

Περνάω καθημερινά από εκεί αλλά δεν βλέπω καινούρια αυτοκίνητα αλλά λίγο πιο παλιά και με προβληματίζει λίγο αν θα πειραματιστεί πάνω του σε περίπτωση κάποιας βλάβης.

Golf 7άρι δεν έχω τύχει να δώ ποτέ οπότε δεν ξέρω και τι εμπειρία θα έχει πάνω σε πιο καινούρια αυτοκίνητα.

Επίσης κοντά μου είναι και η καρέντα στα Πατήσια(Μηλιαράκη) όπου το είχα πάει και για έλεγχο.

 

Οποιαδήποτε πρόταση έχετε ή γνώμη γι αυτά τα 2 που είναι κοντά μου, είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

προς τα εκεί φίλε μου δεν γνωρίζω κάτι. και ο πατέρας μου που είναι Κηφισιά το πηγαίνει το δικό του στην αντιπροσωπεία στο auto club και δεν έχει παράπονο, και είναι ψείρας με τ αμάξι και γνώστης του αντικειμένου και κάθεται πάντα μπροστά στο σέρβις

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βρω έναν καλό συνεργείο.
Αν αυτό βρίσκεται Αθήνα κέντρο ή κοντά στο Μαρούσι που είναι η δουλειά μου θα με βόλευε πάρα πολύ.
Έχω διαβάσει για ένα συνεργείο Μπούτρης στα Πατήσια για το οποίο λένε πολύ καλά λόγια εδώ στο forum που είχα ψάξει παλιότερα.
Περνάω καθημερινά από εκεί αλλά δεν βλέπω καινούρια αυτοκίνητα αλλά λίγο πιο παλιά και με προβληματίζει λίγο αν θα πειραματιστεί πάνω του σε περίπτωση κάποιας βλάβης.
Golf 7άρι δεν έχω τύχει να δώ ποτέ οπότε δεν ξέρω και τι εμπειρία θα έχει πάνω σε πιο καινούρια αυτοκίνητα.
Επίσης κοντά μου είναι και η καρέντα στα Πατήσια(Μηλιαράκη) όπου το είχα πάει και για έλεγχο.
 
Οποιαδήποτε πρόταση έχετε ή γνώμη γι αυτά τα 2 που είναι κοντά μου, είναι ευπρόσδεκτη.
Φίλε μου πήγα αντιπροσωπεία λόγω καινούργιου και μου βάλανε λάθος λάδι τι να εμπιστευτώ? Αν κάποιο παιδί μας προτείνει κάποιον που εμπιστεύεται θα στραφω και γω εκεί. Τρ θα πάω στο σέρβις που έχω κανονίσει και θα τα ακούσουν όπως πρέπει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , gianniskar said:

Φίλε μου πήγα αντιπροσωπεία λόγω καινούργιου και μου βάλανε λάθος λάδι τι να εμπιστευτώ? Αν κάποιο παιδί μας προτείνει κάποιον που εμπιστεύεται θα στραφω και γω εκεί. Τρ θα πάω στο σέρβις που έχω κανονίσει και θα τα ακούσουν όπως πρέπει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τραγικό!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Γιώργο να καταλάβω.....900 χλμ έκανες. Που ξέρεις πόσο έκαψε? Όταν το πήρες ελέγξεις στάθμη? Αν ελέγξεις και τώρα έκανες 900 τότε καίει. Αν δεν ελέγξεις όταν το πήρες κι τώρα αναρωτιέμαι δε κάνουμε κουβεντα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.