Jump to content
jimakos75

Golf 4 1.8T - Δεν Ζεσταινει Το Κλίμα

Recommended Posts

Σε περίπτωση που θέλω να αφαιρέσω την μονάδα του κλιματισμού, έχει δύο σωλήνες που πάνε στο χώρο του κινητήρα, αυτούς πως τους αποσυνδεω, γνωρίζει κάνεις? Με το φρεον τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως φταίει ο θερμοστάτης σου γιατί αυτός ελέγχει μόνο την ροή προς το μπροστινό φυγείο (του κινητήρα).

 

Μόλις ζεσταθεί λιγάκι ο κινητήρας πιάσε με το χέρι τους 2 σωλήνες που μπάινουν στον θάλαμο των επιβατών.

Αν έχεις θερμόμετρο υπερύθρων (στα συνεργεία πρέπει να έχουν) μπορείς να μετρήσεις την θερμοκρασία των σωλήνων χωρίς να καείς.

Θα πρέπει ο σωλήνας επιστροφής απο τον θάλαμο να έχει λίγο χαμηλώτερη θερμοκρασία και σε κάθε περίπτωση άν και οι δύο είναι ζεστοί σημαίνει πως υπάρχει ροή μέσα απο το ψυγειάκι του θαλάμου επιβατών.

 

Μαλλον η ρύθμιση της θερμοκρασίας γίνεται με κλαπέτο που ελέγχει την ροή του αέρα. Το κλαπέτο κινήται με ηλετρικό μότεράκι ή με ντίζες στα μοντέλα με χειροκίνητη ρύθμιση.

 

Ρίξε μια ματιά στα λίνκ παρακάτω που πιστεύω θα βοηθήσουν στην διάγνωση πρίν αρχίσεις τις πληρωμές..

 

https://www.ifixit.com/Answers/View/114992/Why+isn't+my+heater+actually+heating

http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/heating_ventilation_air_conditioning/heating_air_conditioning/air_conditioner/climatronic_air_conditioning_system_with_automatic_regulation/renewing_control_motors_for_air_conditioning_regulation/removing_and_installing__air_flow_flap_control_motor_v71/

 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να γίνετε κάτι μέσα στη μονάδα του κλιματισμού γιατί η ένδειξη της θερμοκρασίας μέσα στην κονσόλα, λειτουργεί σωστά. Πιθανόν το ψυγείο να έχει θέμα και να μην ζεσταινει γρήγορα αλλά λίγο και μετά από ώρα. Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω προς γνώση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα ενα διαγνωστικο στο κλιματιστικο, πατωντας εναν συνδιασο πληκτρων και ανοιγοντας τον κεντρικο διακοπτη του κινητηρα. Μου εβγαλε ενα erro με ενα κωδικο 31d 02 αλλα δεν ξερω τι σημαινει.... Γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δες πρώτα αν έχεις καμιά ρωγμή στο ψυγείο και μετά μήπως όντως στο ταμπλό μέσα στο κλαπέτο έχει πρόβλημα.

 

Αν έχει πρόβλημα, όντως θέλει να βγεί το ταμπλό και ο μηχανισμός αυτός είναι ιδιαίτερα ακριβός.

Τσέκαρε και τη βαλβίδα υψ. πίεσης στο κύκλωμα.

Κατά τον έλεγχο για το ψυγείο, μπορείς να κάνεις και ένα καθαρισμό στο ψυγείο με μηχάνημα και καθαριστικό, μήπως από τα χρόνια

γέμισε λάσπη (σίγουρο αυτό) και τη γλιτώσεις.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει ενα κλαπετο κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες στην μερια του συνοδηγου.

Κατω ακριβως απο το φιλτρο γυρης και αυτο μου παραμενει ανοικτο.και ισως απο κει δεν απομονωνει τον κρυο αερα και γι αυτό βγαζει χλιαρο προς ζεστο.

Αυτο το κλαπετο με πιο κουμπι κλεινει?

Θυμιζω εχω το Μk3 εγω.

Στάλθηκε από το GT-I8262 μου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν θερμοστάτης... Δεν είχα ενδείξεις όμως στις αρχές του προβλήματος.

Το Σκ που μας πέρασε με τις χαμηλές θερμοκρασίες που είχαμε σε πορεία μου έριξε λίγο την θερμοκρασία οπότε άλλαξα και όλα κομπλέ.

15 € κόστος θερμοστάτη μαζί με1 λίτρο παραφλου και αλλαγή σε 10 λεπτα.

Στάλθηκε από το m2 note μου

Link to comment
Share on other sites

Μονος μου φιλε δημητρη. Ειναι πολυ ευκολο το κανει και μια γυναικα να σου δωσω να καταλαβεις. Ισως σε βοηθησει αυτο το βιντεο

http://youtu.be/sv9J1x5Whz0

Οτι θες στηλε μου πμ

Στάλθηκε από το m2 note μου

Edited by BAD BOY
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα είναι σε μια βαλβίδα η οποία είναι χαλασμένη και μόλις θέτω  σε λειτουργία το κλιματιστικό, δουλεύουν συνέχεια οι ανεμιστήρες και κρυώνει συνέχεια το νερό του ψυγείου. Την απομόνωσα μέχρι να την αλλάξω και πλέον έχω ζεστό αέρα τώρα. Είναι αυτή που βρίσκεται στους σωλήνες του φρεον που μπαίνουν στην καμπίνα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.