Jump to content
Alexandros_POLO

Golf 7 - Αλλαγή Φίλτρου Αέρα (Aftermarket)

Recommended Posts

1 ώρα πριν , Teo62045 said:

Τόσο βάζουν στα πρώτο στάδιο βενζινη

ε τόσο προτείνουν οι προγραμματιστές εδώ Ελλάδα και σε όσα ξένα φορούν έχω διαβάσει.εσυ τι εννοείς;ότι είναι μικρή η διατομή η μεγάλη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..θα ηθελα τα φωτα σας για ακομα μια φορα.ελπιζω να μην ειναι offtopic γιατι το εγραψα και σε αλλη ενοτητα αλλα δεν πηρα απαντηση.σημερα εκει που καθαριζα το φιλτρο μου στην εισαγωγη και επειδη εχω βαλει

 μανιταρι μικρο αντι για το μαμα φιλτρο το οποιο εχω καταργησει.. ειχα χυμα αρκετο καιρο το breather hose (αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται) το οποιο κουμπωνε μετα το maf στο πλαστικο μεσα στο μαμα φιλτροκουτι..δεν ειχα κανενα θεμα απολυτως μεχρι που χθες ειπα να το βουλωσω να μην ειναι ανοιχτο και το εδεσα να μην ειναι ετσι χυμα με ενα clipper διπλα στην εισαγωγη..αφου ξεκινησα επαθα πλακα το αμαξι οταν τουρμπιζε και αφηνα το γκαζι εσκαγε σαν supra 500 αλογων...λες και ειχα σκαστρα με πολυ flutter..ΑΛΛΑ..δεν εβγαζε την δυναμη του καθολου οπως πριν δεν ροπιαζε πολυ.ηταν πιο αργο αισθητα..ηταν σαν να εμποδιζε κατι την μηχανη να λειτουργησει σωστα..επιπλεον μετα απο καποιες βολτες..μου αναψε λαμπακι (glow plug management system)kai to λαμπακι (emissions control system) συν του οτι μυριζε σαν λαδι στην καμπινα καποιες φορες....Που θελω να καταληξω...ειναι καλο 1)που βουλωσα το breather hose?2)ποια ειναι η λειτουργιεα του?εχει καποια σχεση με το ventilation system,τη βαλβιδα pcv η την ν75?και γιατι εχει

τοσο flutter το αμαξι με βουλωμενο to breather hose?..ευχαριστω εκ των προταιρων..το αμαξι ειναι golf 7 1.6tdi rline 2016 110ps με προγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

αυτο πουβ εκανες ηταν να βουλωσεις τις αναθυμιασεις των λαδιων τις οποιες σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να το κανεις!τωρα λογικα σηκωσε πιεση μεσα στο καρτερ στο θεο και ισως εχεις κανει ζημια καπου!!ξεταπωσε την σωληνα και κανε την προσευχη σου!τα κανω λιγο τραγικα τα πραγματα αλλα ισως και να εχουν γινει τοσο τραγικα!ελπιζω να μην εκανες καμια ζημια!!

και τελος η λειτουργεια του ειναι αυτη που ρωτησες!!

καλο ειναι αμα δεν εχεις κανει ζημια να αγορασεις ενα δοχειο αναθυμιασεων και να την ενωσεις εκει την σωληνα για να μαζευει τις αναθυμιασεις αλλα προς θεου βγαλε την ταπα!κατι τελευταιο αυτο σου το προτεινε καποιος?αν οχι γιατι δεν το εψαχνες λιγο ρε φιλε?για να το εχει το εργοστασιο εκει και να ειναι μετα τον maf σημαινει οτι πρεπει να ειναι ΞΕΤΑΠΩΜΕΝΟ!!τεσπα ελπιζω να μην εχει γινει ζημια

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , vasilisrx8 said:

αυτο πουβ εκανες ηταν να βουλωσεις τις αναθυμιασεις των λαδιων τις οποιες σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να το κανεις!τωρα λογικα σηκωσε πιεση μεσα στο καρτερ στο θεο και ισως εχεις κανει ζημια καπου!!ξεταπωσε την σωληνα και κανε την προσευχη σου!τα κανω λιγο τραγικα τα πραγματα αλλα ισως και να εχουν γινει τοσο τραγικα!ελπιζω να μην εκανες καμια ζημια!!

και τελος η λειτουργεια του ειναι αυτη που ρωτησες!!

καλο ειναι αμα δεν εχεις κανει ζημια να αγορασεις ενα δοχειο αναθυμιασεων και να την ενωσεις εκει την σωληνα για να μαζευει τις αναθυμιασεις αλλα προς θεου βγαλε την ταπα!κατι τελευταιο αυτο σου το προτεινε καποιος?αν οχι γιατι δεν το εψαχνες λιγο ρε φιλε?για να το εχει το εργοστασιο εκει και να ειναι μετα τον maf σημαινει οτι πρεπει να ειναι ΞΕΤΑΠΩΜΕΝΟ!!τεσπα ελπιζω να μην εχει γινει ζημια

Σε ευχαριστω για την απαντηση βασιλη εκανα χαζομαρα μαλλον αλλα αθελα μου.την ξεβουλωσα την ταπα...εχεις δικιο ελπιζω να μην εγινε καποια εσωτερικη ζημια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.