Jump to content
warrador

Golf 6 - Cold Start Απορίες

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια καλη χρονια και ολας μια ερωτηση να κανω σε κρυα εκκινηση το αμαξι μια μου ξεκιναε με 1000 στροφες και μετα πεφτει μονο τ 800 κ αλλες ξεκιναει κατευθιαν σε 800 στροφες ειναι φυσιολογικο αυτο;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρύα εκκίνηση. φυσιολογικότατο !
https://en.wikipedia.org/wiki/Cold_start_(automotive)

 

 

Aλλες φορες όπως λες μπορει να μην κάνει καθόλου αλλες πιο πολύ άλλες πιο λίγο! Δεν έχω καταλάβει ακόμα  τις προυποθεσεις άλλα βάση στατιστικής τις πιο πολλές μου το κάνει όταν έχει πολλη υγρασία (βροχες-χειμώνας)
Edited by naruel
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει όταν το αμάξι είναι κρύο, αυτό γίνεται για να ζεσταθεί γρήγορα ο καταλύτης ώστε να έχει χαμηλούς ρύπους.

Link to comment
Share on other sites

Και λιγο κροταλισμα κανει μεχρι να ανεβουν τα λαδια

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by warrador
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει κρύο έξω και υγρασία το κανει και σε μένα, ξεκινάει με 1000 στροφές και μετά από λίγο βλέπω τη βελόνα να πέφτει και τον κινητήρα να ηρεμεί κάπως ( αν έχω καταλάβει σωστά έτσι όπως το περιγράφεις)... όταν ο καιρός είναι πιο ζεστός (πάνω από 16-17 βαθμούς) ξεκινάει κατευθείαν στις 800 στροφές.... Τώρα όσο αφορά το κροτάλισμα, είναι άλλο θέμα (βλέπε καδένα) , όταν την άλλαξα στα 52.000χλμ (έκανε σοβαρό θόρυβο σε κάθε κρύα εκκίνηση και το καταλάβαινες έντονα)... τώρα δεν κάνει κιχ όταν ξεκινάει... 

Link to comment
Share on other sites

Κροταλισμα μου εκανε σε 4 μηνες 2 φορες μονο το τσεκαρε και ο μηχανικος μου ειδε τη μοιρες ειχε η καδενα και μ ειναι κομπλε προς το παρον

Εσενα bth κροταλιζε σε καθε cold start;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by warrador
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Συζητάμε το έκανε σε κάθε ξεκινημα καθε πρωι και χωρίς χαμηλές θερμοκρασίες (μέσα Σεπτέμβρη)... στην αρχή νόμιζα είναι θεμα με το αιρκοντισιον αλλα μετά στην αντιπροσωπεια μου παν για καδενα.... ωστόσο δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα , 2 φορές σε 4 μήνες είναι τίποτα...

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου κανει παντα σε cold start κροταλισμα.Μετα απο ακινησια ή θα μου κανει ή οχι.Αναλογα τα κεφια του.Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις παει για ελενχο; και εαν ναι πως το τσεκαραν και τι σου ειπαν

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μπορεί να έχω 3-4 μέρες να το βάλω μπροστα τον χειμώνα και να μην κάνει και το καλοκαίρι μετα απο 2-3 ώρες ακινησίας να κάνει cold start.... Δεν ξέρω ποιο είναι το κριτήριο τελικα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα οπως τα λες andrea_petrop ετσι κανει.Cold start μπορει να μην κανει με σχεδον 0 βαθμους εξω ολο το βραδυ κ να μην κανει τιποτα κ μετα απο 4-5 ωρες ακινησιας να μου κανει ή κ οχι για 2 δευτερολεπτα περιπου.

Ετσι ακριβως κανει.
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μην ασχολιστε και πολυ εχω 80 κ χιλιομετρα τις κρυες εκινισις τις κανει οποτε του ερθει ιτε χειμωνα ιτε καλοκαιρι δεν ασχολουμε καν, το κροταλισμα με την καδενα σχεδον καθε φορα που το βαζω μπροστα απο οταν το πηρα 1-2 δευτερα ακουγετε ο ηχος τις καδενας αν δεν βγαλει check engine δεν ασχολουμε καθολου και δεν εχω αλαξει ποτε καδενα γιαυτο μη τρελενεστε και κοιταχτε να το χαριτε και να κανετε την δουλεια σας. π.ς(του πεινω το αιμα) :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

George_Koun εμένα αυτό το έκανε ΚΑΘΕ φορά που το έβαζα μπρος... και ξαναλέω σε θερμοκρασίες μέτριες ... Σεπτέμβριο μήνα.... όταν ρώτησα τον τεχνικό (πριν προκύψει η άλλη μεγάλη βλάβη με τα πιστόνια) μου είχε πει ότι μπορείς να το αφήσεις αλλά να έχεις πάντα σαν σκέψη ότι μπορεί να χρειαστείς αλλαγή καδένας... η καδένα δεν κοστίζει τόσο πολύ όσο το γρανάζι χρονισμού που πάει σετ με την καδένα (ενδεικτικό κόστος μου είχε πει τότε ~700€).... στην μεγάλη ζημιά (πιστόνια)  αλλάχθηκαν όλα και ησύχασα.... αυτό έγινε στις 52.000χλμ (Νοεμβριος '14)... τώρα είμαι με 71.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα από θέμα καδένας... δεν ξέρω βέβαια αν θα ξαναπαρουσιαστεί αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Αλαξες καδενα γραναζι χρονισμου και πιστονια; και γιατι πιστονια; πηδηξε δοντι;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Long story φίλε warrador... και τι δεν έχω αλλάξει , αλλά όχι, τα πιστόνια δεν ήταν ζημιά από την καδένα...
άμα έχεις όρεξη να διαβάσεις http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59173  

Link to comment
Share on other sites

Ετσι λεω κ εγω να μην δινω σημασια εκτος κ αν χειροτερεψει δηλ. το κανει συνεχεια.Εγω ως τωρα αντλια νερου εχω αλλαξει που ειναι 1 απο τα κλασικα προβληματα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3-4 μέρες δεν κάνει cold start, δλδ εκκινεί με κανονικές στροφές ρελαντί. Πάντα εκκινούσε με cold start (~1200rpm) τουλάχιστον στην πρώτη εκκίνηση της ημέρας και έπεφταν οι στροφές μετά από 30-45". Γνωρίζει κάποιος τι πρόβλημα είναι? (Mk6/122)

Edited by fkd
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα φιλε νομιζω. Και το δικο μου που το εχω στην κατοχη μου 8 χρονια δεν κανει cold star αυτήν την εποχή  και ας κανει κρυο τον τελευταιο καιρο. Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν θα κανει το πρωι αλλα αν το παρω μια μικρη βολτα(χωρις να ανεβασει πολυ θερμοκρασια) και μετα το αφησω , το μεσημερι που θα το βαλω μπροστα θα κανει cold strt σιγουρα. Τελοσπαντων δεν ειναι προβληματα αυτα και εξαρταται και απο το εξωτερικο περιβαλλον πιστευω.

Απλα, κανει δεν κανει cold start περιμενουμε λιγο και το παμε χαλαρα μεχρι να ανεβασει θερμοκρασια και ολα οκ.

Edited by SCORPIONS
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 170 του βιβλίου οδηγιών,λέει επί λέξει: '' Μετά από την εκκίνηση του κρύου κινητήρα ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να παρατηρηθούν για σύντομο χρονικό διάστημα έντονοι θόρυβοι λειτουργίσς. Αυτό είναι φυσιολογικό και δεν αποτελεί αιτία ανησυχίας.''

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.