Jump to content
vband

Golf 5/6 1.4 122Ps - Γνωστό Πρόβλημα Με Wg Τουρμπίνας

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

'Εχω ένα Golf V TSI 122 του 2009 με Revo, έβλεπα μειωμένη απόδοση τον τελευταίο χρόνο και έκανα δύο δυναμομετρήσεις μια με Revo σε setting για 95αρα, απλή βενζίνη και εργοστασιακό φίλτρο και μια με Revo σε setting 2, Shell V-Power Racing και φίλτο εισαγωγής Forge. Στη πρωτή περίπτωση έβλεπα καλή ροπή χαμηλά αλλά σε άλογα δεν έφτανε πάνω απο 132 και την δεύτερη φορά γύρω στα 135. Με το Revo θα έπρεπε να δώ γύρω στα 155-158.

 

Το πήγα να το δούν και με ενημέρωσαν οτι χάνω 0.4 bar το οπόιο είναι πολύ μεγάλο και οτι η wastegate κολλάει ανοιχτή και γενικά η τουρμπίνα είναι ταλαιπωρημένη.

 

Οπότε με βλέπω για αλλαγή πάλι. Κανένας με παρόμοιο περιστατικό? Φαντάζομαι η wastegate δεν επισκευάζεται σωστά?

 

Ευχαριστώ,

 

Τόλης

Link to comment
Share on other sites

Τόλη λυπάμαι αλλα μάλλον έχασες,

 

Με το κατάλληλο εργαλείο/μανόμετρο αποσυνδέεις την Ν75 και μετράς απο ποιά πίεση αρχίζει να ανοίγει το wastegate (~300mbar) και εαν η κίνησή του είναι γραμμική με την αύξηση της πίεσης.

Μόλις τη Δευτέρα άλλαξα μαντεμοπολλαπλή + CHRA.

 

Με επιφύλαξη ο κωδικός του "repair manifold" είναι 03C 198 722 και η τιμή περίπου 475€.

Θεωρητικά έχει διαφορετική σχεδίαση στο πορτάκι αλλα όταν την άλλαξα -αν και δέν τις έβαλα δίπλα-δίπλα για να τις συγκρίνω δέν είδα διαφορές.

 

Καλή τύχη

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...Αλλος ενας με το ιδιο προβλημα....εμενα απο τις 2.200rpm μεχρει και τις 3.300 περιπου μου ανεβοκατεβαζει την πιεση της τουρμπινας 1.4 tsi 122 ps και λογικα ειναι η N75 την οποια θα αλαξω την πεμπτη..εχω αλαξει και την σκαστρα αλλα τπτ δεν αλαξε το προβλημα συνεχιζεται οποτε πιστευω ειναι η N75

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αύριο θα πάω να την αλλάξω και βλέπουμε....Εντωμεταξύ έχω αλλάξει και ολόκληρη τουρμπίνα...πριν περίπου 50.000 km....λογικά παντως με όσα εχω διαβάσει στο site είναι η N75...


Να αναφέρω επίσης στην πορεία εκεί που το φορτώνω λίγο καμια φορά παυει να δουλευει η τουρμπινα και πρέπει να το σβήσω και να το ξαναανάψω για να δουλέψει κανονικα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μην αλλαζετε τζαμπα τουρμπίνες, δεν φταινε σε κατι εκτός αν τις ξεσκίζετε κ ειστε σιδεροφάγοι.

Οπως είπαν κι αλλοι προηγουμενως, ξεκινήστε απ τα φθηνά οπως ν75 κ σκαστρα και μετα πατε σε τουρμπίνες κλπ.

Μεροκάματο σας κανουν τα συνεργεία μου φαίνεται..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξεις τουρμπο επειδή κολλάει η wastegate? Δεν αλλάζεις καλύτερα συνεργείο;

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν αλαζει μονο η wastegate παει ολη μαζι


η vw και ένα συνεργειο μουειπαν ότι παει σετ.Ξερεται τη σημαινει αυτό?2 τουρμπίνες σε 120.000 κμ


απιστευτο το νουμερο ομωσ ετσι?2 τουρμπινα σε 120.000 κμ

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλη,

Η τουρμπινα επιδιορθωνεται στο κομματι που ειναι το πορτακι.

Θα το πας σε τουρμπινα για επισκευη και δεν θα εχεις ποτε προβλημα ξανα.

Ειναι μικροπροβληματακι γνωστο εδω και χρονια στα 122.

Αφου φτιαξεις το πορτακι (εαν εχεις προγραμμα) βαλε και forge wg και θα ειναι απτοβληματιστο με σωστη πιεση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε πηραμε αθηνα τηλ. και μας ειπαν ότι δεν διορθώνεται τουρμπινασ μας το ειπε και επισης μας ειπε ότι δεν εχουν βγαλει καποια άλλη εταιρεια τετοια τουρμπινα ουτε η forge ουτε καποια αλλη

 


φιλε μου αν γνωρίζεις καποιον που τις φτιχνει πες μου ποιος είναι να τον παρς τηλ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ω ρε φίλε τι γκαντεμιά είναι αυτή... Ας είναι καλά το forum που μας έχει ανοίξει τα μάτια γιατί πέφτει πολύ κοροιδία τελίκα... Μπορεί δηλαδή κάποιος να σου έβαζε καινουργια τουρμπίνα και να του έμενε και η παλιά δώρο με 50.000χλμ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τν ειχες παρει απο αντιπροσωπεια εχει 2 ετη εγγυηση ακομα και η ανακτασκευης ,ανεξαρτήτων χιλιομετρων !
Επισης υπαρχει νεος κωδικος τουρμπο που λυνει το προβλημα στα 122

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει εγγυηση η τουρμπινα

Με όλο το σεβασμό αλλά θα ξαναπώ αυτό που ανέφερα παραπάνω: Άλλαξε συνεργείο. Δεν μπορεί να πας σε εξουσιοδοτημένο και να σου λένε ότι το turbo είναι εκτός εγγύησης αν έχει αλλαχθεί εντός της προηγούμενης διετίας

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...τελικα παιδια κολαει η waste gate και αυτό που μου εκαναν στην vw ηταν να μου ριξουν αντισκουριακο ..παιδια ξεκολισε και δουλευει τι να πω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...τελικα παιδια κολαει η waste gate και αυτό που μου εκαναν στην vw ηταν να μου ριξουν αντισκουριακο ..παιδια ξεκολισε και δουλευει τι να πω...

Αυτό ήταν σίγουρο, ότι κολλάει..

 

Όταν στεγνώσει το αντισκωριακό θα ξαναέχει πρόβλημα.

 

Να έχεις υπόψη αυτά που είπαμε στο ποστ #8 για το μέλλον..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Όχι όλα αλλά είναι συχνό πρόβλημα στα 122 λόγω κατασκευής της wg και δυστυχώς ή επισκευαζεις wg αν επισκευάζεται ή πας για αλλαγή τουρμπίνας...

Edited by filippok
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες εβαλε σημερα φιλος σε σιροκο 122 προγραμμα εισαγωγη σκαστρα και δεν τουρμπιζει οποιος γνωριζει κατι και μπορει να βοηθησει σας εγκλιπαρω να μου στειλει μνμ. Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

μεταφορα στην σωστη ενοτητα....

 

με τον προγραμματιστη μιλησε?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.