Jump to content
vband

Golf 5/6 1.4 122Ps - Γνωστό Πρόβλημα Με Wg Τουρμπίνας

Recommended Posts

Η Wastegate έχει ένα προβληματάκι όντως στα 122.

Λύνεται όμως εύκολα. Αν δε, θέλει και το κάτι παραπάνω μπορεί να βάλει και μια ενισχυμένη της Forge.

Στην ενότητα Golf, το έχουμε συζητήσει, αν θες ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Του εβαλαν την ενισχυμενη τουρμπινα νεα της vw στην καρεντα... Ολα καλα και παει καλυτερα..αν θελει να το βελτιωσει ομως παλι??? τι συμβαινει ρε παιδια πως γινεται να σπασει αυτο το πραγμα με ενα προγραμμα revo.? λυστε μου παρακαλω την απορια αυτη..το παλικαρι εχει ξενερωσει σχετικα με βελτιωση κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Του εβαλαν την ενισχυμενη τουρμπινα νεα της vw στην καρεντα... Ολα καλα και παει καλυτερα..αν θελει να το βελτιωσει ομως παλι??? τι συμβαινει ρε παιδια πως γινεται να σπασει αυτο το πραγμα με ενα προγραμμα revo.? λυστε μου παρακαλω την απορια αυτη..το παλικαρι εχει ξενερωσει σχετικα με βελτιωση κλπ..

Τι ειναι η ενισχυμένη τουρμπίνα; Το turbo ειναι ίδιο στα 122αρια

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2016 at 7:40 ΜΜ, Pasxalis Parga said:

Φίλε αύριο θα πάω να την αλλάξω και βλέπουμε....Εντωμεταξύ έχω αλλάξει και ολόκληρη τουρμπίνα...πριν περίπου 50.000 km....λογικά παντως με όσα εχω διαβάσει στο site είναι η N75...

 

Να αναφέρω επίσης στην πορεία εκεί που το φορτώνω λίγο καμια φορά παυει να δουλευει η τουρμπινα και πρέπει να το σβήσω και να το ξαναανάψω για να δουλέψει κανονικα.....

 

Παιδια παω για τουρμπινα μου ειπανε για ανακατασκευασμενη τουρμπινα με 2 χρονια εγγιηση κομπλε ολα 1100 euro καλα ειναι η πολα? 1.4 tsi 122 

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που είχα θέμα με wg είχα πάρει τηλ στο Μαραβ...α και είχα ρωτήσει για td025 για  caxa μοτέρ μου είχε πει καινούργια 570+φπα . Ένας μηχανικός έμπιστος πιστεύω ότι με 100€ έντιμα θα στην περάσει. Επίσης παίζει και ή turbote.... στη Ρεγκουκου που μπορείς να ρωτησεις για τιμή τουρμπινας. Μόνο που θα πρέπει να βρεις άνθρωπο να την περάσει.

Πριν αποφασίσεις ενημερώσουν για τιμές. 

Ενδεικτικά  1100€ μου είχε πει και εξειδικευμένο που κάνω τα σέρβις. Για κομπλε δουλεία με τουρμπίνα από αντιπροσωπεία.

Edited by filippok
Link to comment
Share on other sites

όπως το περιγράφεις " Το αμαξι δουλευει κανονικα και μολις παει στις 3.100-3200 στροφες κανει ενα σκαλωμα σαν να αφησα το γκαζι και απο κει κ περα ανοιγει σαν ατμοσφαιρικο. " φαίνεται να μην δουλεύει η τουρμπίνα το ίδιο είχα και εγώ και είχα θέμα με την Ν249 αλλά το είχε βγάλει και το vag com

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά για να μην σας πιάνει κορόιδο κανείς...αντιπροσωπος ή γιαλαντζι μηχανικός έφτιαξα την west gate σε τσακάλι τουρμπινά και δεν με ξανακολησε η τουρμπίνα. Με 50 € έγινε η δουλεια μου. Όχι με 500€ (χωρίς εργατικά) που πλασάρει η εταιρεία ένα κιτ west gate και σαλιγγαρι (το οποίο είναι αχρείαστο) και η κυρίως τουρμπίνα παραμένει παλιά. Δεν είναι καιρός για έξοδα για τις ατέλειες της εταιρίας. Άντε γιατι πολλά έχω δώσει...!

Ξέρει κανείς γιατί στο ρελαντί (κάποιες φορές όταν βάζω μπροστά) τρεμοπαίζει το στροφόμετρο και τελικά σβήνει η μηχανή; Βαλβίδες του τούρμπο να είναι. Υπόψιν ότι έκανα καθαρισμό πεταλούδας (γιατί είχε γεμίσει λάδια από το κολλημένο τούρμπο πιθανως) και πάλι συνεχίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό ακριβώς είναι το forum Κώστα, για να ενημερώνεται ο κόσμος και να πιάνουν τόπο αυτά που λέμε.

 

Μια υπενθύμιση μόνο είναι Waste - gate για να είμαστε και σωστοί.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , kostas31 said:

λοιπόν παιδιά για να μην σας πιάνει κορόιδο κανείς...αντιπροσωπος ή γιαλαντζι μηχανικός έφτιαξα την west gate σε τσακάλι τουρμπινά και δεν με ξανακολησε η τουρμπίνα. Με 50 € έγινε η δουλεια μου. Όχι με 500€ (χωρίς εργατικά) που πλασάρει η εταιρεία ένα κιτ west gate και σαλιγγαρι (το οποίο είναι αχρείαστο) και η κυρίως τουρμπίνα παραμένει παλιά. Δεν είναι καιρός για έξοδα για τις ατέλειες της εταιρίας. Άντε γιατι πολλά έχω δώσει...!

Ξέρει κανείς γιατί στο ρελαντί (κάποιες φορές όταν βάζω μπροστά) τρεμοπαίζει το στροφόμετρο και τελικά σβήνει η μηχανή; Βαλβίδες του τούρμπο να είναι. Υπόψιν ότι έκανα καθαρισμό πεταλούδας (γιατί είχε γεμίσει λάδια από το κολλημένο τούρμπο πιθανως) και πάλι συνεχίζει.

Εχω το ιδιο θεμα δεν το εχω πιραξει ακομα γιατι το κανει οποτε το θιματε εχω κανει 2500 χιλιομετρα απο τιν τελευτεα φορα και δεν μου το εχει κανει ακομα στην αθηνα το εφιαξες? vw golf vi tsi 122 εχω

Edited by Sarul
Link to comment
Share on other sites

ναι στην Αθήνα. Το ίδιο μοντέλο έχουμε. Το καθάρισα την παρασκευή και παρατηρώ ότι το κάνει όταν βάζω μπροστά και μολις πατήσω γκάζι και ανεβασω τις στροφές στις 2000 περίπου σα να στρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσποπεια παντος που ειχα ρωτησει μου ειχανε πει οτι ειναι γνωστο το προβλημα και ειναι ενα κλαπετο στιν πολαπλη που κολαι και σιμβενει αυτο και δεν δουλει το turbo.κανα 2-3 φορες που μου το εχει κανει στα 2 χρονια το εσβηνα και το ξανα εβαζα μπρος και δουλευε κανονικα μετα.σκεψου οταν μου το πρωτο εκανε αυτο εκανε μετα εναμισο χρονο να μου το ξανακανει μετα απο 16 χιλιαδες χιλιομετρα .....παντος μου ηπανε στην αντιπροσοπεια εχουν βγαλει βελτιομενη πολαπλη με λιμενο το προβλημα με το κλαπετο και κανει 600 euro + εργατικα και δεν χρειαζετε να αλαχτη to turbo.οταν μου το ξανακανει θα παω να το φιαξω εκει μαλον γιατι αλλα εξωτερικα σινεργεια εδω περα Τριπολη μου λεγανε τουρμπο και πολαπλη μαζει για 1100 + euro .....

Link to comment
Share on other sites

τελικά η βλάβη δεν ήταν μόνο στην wg αλλά και στο κλαπέτο των καυσαερίων μέσα στο σαλιγγαρι το οποίο στηρίζεται σε ένα δαχτυλίδι το οποίο ράγισε ίσως από τις υψηλές θερμοκρασίες του υγραερίου όταν έβαλα το Aral 5-30 και μου ανεβαζε θερμοκρασίες λαδιού 117 βαθμούς κελσίου...

Edited by kostas31
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αν και έχω Α3 νομίζω μπορείτε να με βοηθήσετε. Όπως λέει και ο τίτλος είμαι για wastegate γιατί μου κάνει κοψίματα-safe mode χωρίς λαμπάκι. Η αντιπροσωπία μου έκανε προσφορά 500 μαζί με εργασία. Προχωράω ή να ψάξω για επισκευή?  

Link to comment
Share on other sites

Στο μετέφερα εδώ, ρίξε μια ματιά.

Διορθώνεται εύκολα, αν δεν έχει βλάβη η τουρμπίνα και πιο φτηνά.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου είπαν, η τουρμπίνα δεν έχει τίποτα, μόνο η wg θέλει αλλαγή. Το θέμα είναι ότι είμαι μακριά από Αθήνα και μόνο η Θεσσαλονίκη με ψιλοβολεύει. Ξέρουμε κανέναν αξιόπιστο Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όπως προαναφέρθηκε το θέμα είναι η wastegate και συγκεκριμένα στο κλαπέτο/πορτάκι εσωτερικά εκεί που υποδεικνύεται παρακάτω (κλασσικό σφάλμα: 00564 P0234 - δες εδώ), γι αυτό υπάρχει το κιτ επισκευής 03C198722 που λύνει το θέμα. Θεωρητικά, ένας τουρμπινάς μπορεί να επέμβει και στην υπάρχουσα τουρμπίνα και να το φτιάξει. Θεωρητικά πάντα και δεδομένου ότι αυτό είναι το θέμα.

thumb_16182520dac26430ce.jpg

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , PiNiOn said:

Θεωρητικά όπως προαναφέρθηκε το θέμα είναι η wastegate και συγκεκριμένα στο κλαπέτο/πορτάκι εσωτερικά εκεί που υποδεικνύεται παρακάτω (κλασσικό σφάλμα: 00564 P0234 - δες εδώ), γι αυτό υπάρχει το κιτ επισκευής 03C198722 που λύνει το θέμα. Θεωρητικά, ένας τουρμπινάς μπορεί να επέμβει και στην υπάρχουσα τουρμπίνα και να το φτιάξει. Θεωρητικά πάντα και δεδομένου ότι αυτό είναι το θέμα.

thumb_16182520dac26430ce.jpg

Τελικά μετα απο ενα χρονο μου κανει νουμερα παλι η wg γιατι στις 3200 στροφές σταματαει να τραβει η τουρμπινα. Οπως το λες κατι στο κλαπετο γίνεται και δεν ανοιγει πιθανώς οσο θα έπρεπε. Μου αναψε και λαμπακι μηχανης με ενδειξη P0229. Αυτό το κιτ το βρισκω στα ανταλλακτικά; Αλλαξα ηδη ν75 και σκαστρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει τo Golfάκι μου 2009, 122, από χτες στην Karenta στην Πειραιώς. Το έχω 13 μήνες, έχει 87000 χλμ, είμαι 2ος ιδιοκτήτης, το είχα πάρει με 77000. Το Σεπτέμβριο έτσι ξαφνικά δούλευε χωρίς τούρμπο. Έσβησα, έβαλα μπρος όλα κομπλέ. Φίλος τουρμπινάς μου είπε για το "πορτάκι" που κολάει. Υπόψιν δεν είχα ποτέ τουρμπάκι. Το Ιούνιο μου το ξανάκανε. Το Ιούλιο επίσης. Εδώ και 10 μέρες είχε ανάψει το check engine. Η απόδοση του μοτέρ ήταν περίεργη, πεσμένη σίγουρα. Έκλεισα ραντεβού, το είδαν και μου είπαν ότι πάω για το κιτ επισκευής :-( Ο φίλος μου ο τουρμπινάς μου είπε να τους το πάρω, να πάω κάπου να βγάλω το τούρμπο και να μου φτιάξει το πορτάκι. Δεδομένου όμως ότι είμαστε και προ 15γουστο και το Golfάκι το γουστάρω απίστευτα και θέλω να το έχω στην πένα, προχώρησα με την αντιπροσωπεία. Θα ενημερώσω για κόστος και εντυπώσεις αύριο που θα το πάρω με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα, κόστος εργασία και ανταλλακτικά 808 ευρώ με έκπτωση.

 

Εντυπώσεις μετά από μικρή διαδρομή 10-12 χλμ : με το καλημέρα το αυτοκίνητο δουλεύει καλύτερα παντού, από χαμηλά, προφανώς κανένα μήνα τώρα έπεφτε και το συνήθιζα, ελπίζω το βελτιωμένο ανταλλακτικό που δίνει η VW να βγάζει περισσότερα χλμ, το αυτοκίνητο γενικά είναι ποίημα ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....μια ερωτηση γιατι μ'απασχολει και μενα το θεμα με wastegate caxa.Πως το λυνουμε το προβλημα?με κιτ επισκευης απο την μαμα η σε καποιον τουρμπινα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο κωδικός που γράφεται για repair kit είναι απλά το μαντεμι. Δνε είναι κάποιο kit που λύνει το πρόβλημα. Απλά αλλάζεις μαντεμι με ένα καινούριο αντί να αλλάξεις όλο το turbo. Το πρόβλημα θα λυθεί και μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα θα ξαναεμφανιστει όπως και με το εργοστασιακό μαντεμι. Κόστος μου είπαν ότι έχει κάνα 200-250 ευρώ + 100-150 βάλε βγάλε.

Στο ίντερνετ βλέπω ότι πωλείται σκέτο το actuator αλλά σε συνεργεία μου είπαν όχι επειδή το πρόβλημα είναι στον πυρο και είναι πρεσαριστος. Ισχύει κάτι τέτοιο? Η με το actuator μόνο μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται στην τουρμπίνα, απλά στις αντιπροσωπείες και τα συνεργεία δεν ξέρουν απο επισκευή τουρμπινας. Τα μηχνουργεια μπορούν να βοηθήσουν επίσης τον τουρμπινα όπου υπάρχουν συναφή θέματα με πιρους fix κλπ . 3 επισκευαστες τουρμπινας υπάρχουν όλοι κι όλοι στην Αθήνα, πάρτε προσφορά απο όλους

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις ποιοι είναι αυτοί που επισκευάζουν τουρμπίνες? Και αν γνωρίζεις το κόστος για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι,

Έχω Golf 1,4 CAXA 122 dsg highline 7/2011 με 116.000. Με αναβάθμιση απλή εγκεφάλου (Με πρόγραμμα από έμπειρο ιδιώτη βελτιωτή Θεσσαλονίκης για έξτρα ιπποδύναμη 30+ Hp Φεβρουάριο του 2017στα 65.000. Μου έχει φτιάξει 4 αυτοκίνητα τα τελευταία 20 χρόνια και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα)

Αντιμετωπίζω κι εγώ το γνωστό πρόβλημα safe mode και έχω αγχωθεί λίγο τελευταία. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο μου μπαίνει  περιστασιακά σε safe mode, μόνο σε ταξίδια. Χωρίς να ανάβει στην αρχή καμία ένδειξη σφάλματος μηχανής στο καντράν.

Το πρόβλημα το είχα εντοπίσει εξαρχής πως συνέβαινε όταν πήγαινα για πολύ ώρα πορεία σιγά με σταθερό γκάζι είτε με αυτόματο πιλότο στα 80-100χλμ και ξαφνικά έπρεπε να επιταχύνω για κάποιον λόγο πχ. προσπέραση. Κάθε φορά που έσβηνα την μηχανή και ξανάβαζα εμπρός ήταν πάλι όλα καλά.

Όταν πρωτοπαρουσιάστηκε το πρόβλημα και έσβηνα και ξανά άναβα μηχανή πήγαινε τέλεια, και εμφανιζόταν τυχαία μετά από μεγάλο διάστημα.

Σε πολλές επισκέψεις σε αντιπροσωπεία Volkswagen στον Πύργο άλλαξαν κατόπιν διάγνωσης της βλάβης με σειρά πρώτα την αντλία νερού, (υπήρχε μια  μικρή διαρροή νερού) την σκάστρα και την βαλβίδα map.

Δεν άλλαξε κάτι.

Το ξαναέκανε και μάλιστα στον μήνα επάνω μου έβγαλε και θόρυβο η νέα αντλία νερού και την άλλαξαν πάλι χωρίς κόστος λόγω εγγύησης.Από τότε αυτή είναι μια χαρά.

Σιγά-σιγά όμως άρχισε να γίνεται εντονότερο το πρόβλημα του safe mode.

Σβήσιμο και ξαναάναμα μηχανής κλπ..

Όμως πλέον όταν ήθελα να συνεχίσω πιο ζωντανά έμπαινε  συνέχεια σε safe mode.

Στην Volkswagen πάλι κατόπιν διάγνωσης  αλλάξανε και την Ν75.

Μετά και την αλλαγή της Ν75 έστρωσε για λίγο το αυτοκίνητο.

Ξαφνικά πάλι σε ένα ταξίδι σπάσανε τα νεύρα μου πριν 4 μήνες όπου ξαναμπήκε το αυτοκίνητο σε safe mode αλλά άναψε και το πορτοκαλί σήμα μηχανής.

Πήγα σε συνεργείο εκτός Volkswagen που φημίζεται για τις γνώσεις του πάνω στον όμιλο για έλεγχο κλαπέτου και τουρμπίνας.

Καθάρισε κάτι που ήταν γεμάτο καρβουνίδι κι έλεγξε το κλαπέτο που ήταν μια χαρά όπως μου είπε.

Το αυτοκίνητο πήγαινε καλύτερα μετά και βελτιώθηκε και κατά 0,5 λίτρο/100χλμ η κατανάλωση.

Πριν 20 ημέρες πάλι όμως μπήκε σε safe mode το αυτοκίνητο.

Σε διαδρομή μέσα στην πόλη αυτήν την φορά. Η γνώμη του νέου τεχνικού ήταν να δοκιμάσω για λίγο χρόνο το αυτοκίνητο ώσπου να το κάνει σε ταξίδι σίγουρα, γιατί ενδέχεται να ήταν κάτι περιστασιακό από ότι μου είπε μέσα στην πόλη.

Σε περίπτωση που το ξανακάνει μου πρότεινε δύο πράγματα:

1.Να βγάλω το πρόγραμμα και να δοκιμάσω μαμά το αυτοκίνητο να δούμε μήπως φταίει το πρόγραμμα. Ο προγραμματιστής μου είπε πως δεν φταίει αυτό γιατί  εξαρχής θα είχε πρόβλημα. Δεν έχει όμως και πρόβλημα σε αυτήν μου την επιλογή.

Σε επικοινωνία όμως με την Volkswagen εδώ μου είπαν πως εάν δεν έχει update ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου, δεν μπορούν να περάσουν πάλι το πρόγραμμα της εταιρείας και να αφαιρέσουν το πρόγραμμα. Σωστά μου λένε αυτό ;

2.Και τέλος σαν δεύτερη λύση να βγάλει την τουρμπίνα να την στείλει στην Αθήνα σε τουρμπινά να ελέγξει το κλαπέτο κάτω από πίεση μήπως την κάνει εκείνη την χρονική στιγμή.

Σε ταξίδι 800 χιλιομέτρων πριν 10 ημέρες ήταν μια χαρά….

Πέστε μου σας παρακαλώ τι θα μπορούσε να φταίει και τι να κάνω ;

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά ήθελα να σας εκθέσω όλα τα δεδομένα

 

Να συμπληρώσω πως πλέον δεν τρέχω ούτε ζορίζω το αυτοκίνητο καθόλου μετά από πολλά γρήγορα χιλιόμετρα και ανάλογα αυτοκίνητα του ομίλου.

 

Εάν δεν δημοσίευσα στην κατάλληλη θέση ας το μεταφέρει ο moderator .

 

 

Edited by rafm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.