Jump to content
cjgeorgio

1.8 Tsi K04 Υβρίδιο

Recommended Posts

Καλα,312mm φρενα δεν τα λες και ενταξει για 400 αλογα αμαξι και 1500 κιλα καροτσα.

 

Επισης εχεις λαθος στο μυαλο σου το υβριδιο.Ενα υβριδιο δυνατο μπορει να να φτασει και 500 αλογα μοτερ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα,312mm φρενα δεν τα λες και ενταξει για 400 αλογα αμαξι και 1500 κιλα καροτσα.
 
Επισης εχεις λαθος στο μυαλο σου το υβριδιο.Ενα υβριδιο δυνατο μπορει να να φτασει και 500 αλογα μοτερ.
 
Αν πας για 500ps ποιος ο λόγος να φας την Κ04 και να μείνει φλούδα με κίνδυνο να την πάρεις στο χέρι και να μην βάλεις απλά ένα έτοιμο πιο μεγάλο τούρμπο;
Τα φρένα του δεν είναι καλά και 250ps να έχει.
Από S3-S5 θέλει τουλάχιστον για να λες ότι έχεις φρένο.
Ότι μεγαλύτερο θα έχεις και τα ανάλογα θετικά αποτελέσματα.

Εγώ έλεγα αν μπορούσε να πάει 410-420ps με κλειστό μοτέρ.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΤΟυ γιωργου το α3,με 1.8τφσι μοτερ στοκ,εβγαλε 414 ροδες με παρα πολλα πατηματα χωρις να σπασει γιωργο.

Ηταν αποδεδειγμενα για τα αλογα του γ@μι@σ.

Θεμα τυχης,η οχι,αντεξε.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να ρισκαρεις ενα κλειστο μοτερ στο οριο....θες να ανεβαινεις γερμανια με οδικη βοηθεια η καπου στα μισα να εχει ανατιναχτει και να ανοιγεις κανα θεμα μου το σπασανε ...μεινε εκει που εισαι σαιφε και το στυβεις ολη μερα και πας και τα ταξδια σου και νετα,,,,ολα θελουν λεφτα και ολα δεν ειανι του 1000 η του 2000λαρου,...προχωρα παρακατω για μενα και παιξε σε αλλο επιπεδο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΟυ γιωργου το α3,με 1.8τφσι μοτερ στοκ,εβγαλε 414 ροδες με παρα πολλα πατηματα χωρις να σπασει γιωργο.
Ηταν αποδεδειγμενα για τα αλογα του γ@μι@σ.
Θεμα τυχης,η οχι,αντεξε.
414 ρόδα;
Μιλάμε για καμία 450 μοτέρ...
Με 3 συνεργεία που μίλησα και ασχολούνται με βελτιώσεις με είπαν με κλειστό μοτέρ είναι επικίνδυνο να το πας πάνω από 400ps..
Τα έβγαλε με Κ04 υβρίδιο η το πέταξε καμία GTX πάνω;
Τώρα αν το βελτίωσαν τόσο μπράβο στον μάστορα.
Γνωρίζεις που το έκανε;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να ρισκαρεις ενα κλειστο μοτερ στο οριο....θες να ανεβαινεις γερμανια με οδικη βοηθεια η καπου στα μισα να εχει ανατιναχτει και να ανοιγεις κανα θεμα μου το σπασανε ...μεινε εκει που εισαι σαιφε και το στυβεις ολη μερα και πας και τα ταξδια σου και νετα,,,,ολα θελουν λεφτα και ολα δεν ειανι του 1000 η του 2000λαρου,...προχωρα παρακατω για μενα και παιξε σε αλλο επιπεδο...
Μια έρευνα κάνω να δω αν παίρνει με ασφάλεια κιάλο..
Δεν βρήκα όμως κάποιο 1.8 tsi με κλειστό μοτέρ να είναι πάνω από 400.
Εκτός το Audi A3 που λέει πιο πάνω ο συνάδελφος...
Αλλά 414 ρόδα;;
Να πάνε όλα καλά και επόμενο βήμα το DSG 6..:)

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το 414 ροδα ειναι η εξαιρεση..

Ενα φτερο ττρς 49μμ φορουσε μεθανολες κλπ.

Τωρα σου μιλαω για ξυλο,να παταμε στο 2.7 ανηφορα με 4η-5η και το αμαξι να σηκωνεται σουζα.

Κανεις δεν ξερει ομως 1000% οτι ηταν στοκ,για μενα που ξερω ηταν,και κανενας δεν ξερει αν αλλα θα αντεξουν.

 

Για μενα κατσε εκει που εισαι φιλε.

Αν δεν εχεις σκοπο να σταξεις χρημα,και να μπλεξεις.

Και εγω καθομαι στα καθημερινα μου 300 που τα χαιρομαι,οσο το πειραζεις,τοσο θα ζηταει.

Γνωμη μου αντεχει και 380-400 αλλα με οδηγηση ανθρωπινη,μιας και ενα υβριδιο δεν ειναι για αυτα που κανεις εσυ,(π.χ 280-290 εθνικη).

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το 414 ροδα ειναι η εξαιρεση..
Ενα φτερο ττρς 49μμ φορουσε μεθανολες κλπ.
Τωρα σου μιλαω για ξυλο,να παταμε στο 2.7 ανηφορα με 4η-5η και το αμαξι να σηκωνεται σουζα.
Κανεις δεν ξερει ομως 1000% οτι ηταν στοκ,για μενα που ξερω ηταν,και κανενας δεν ξερει αν αλλα θα αντεξουν.
 
Για μενα κατσε εκει που εισαι φιλε.
Αν δεν εχεις σκοπο να σταξεις χρημα,και να μπλεξεις.
Και εγω καθομαι στα καθημερινα μου 300 που τα χαιρομαι,οσο το πειραζεις,τοσο θα ζηταει.
Γνωμη μου αντεχει και 380-400 αλλα με οδηγηση ανθρωπινη,μιας και ενα υβριδιο δεν ειναι για αυτα που κανεις εσυ,(π.χ 280-290 εθνικη).
Ρε..
Τι 280-290 τελική;
Για να πάει τόσο το αμάξι μου θέλει να είναι 400ps+.
Ένα VW CC 2.0 tsi έχει με APR stage 3 GTX2867R τούρμπο στα 450ps και πάει 300χλμ.
Εγώ σταματάω στα 270...
Καλά είναι έτσι όπως είναι μετά το χέρι θα μπαίνει όλο στη τσέπη.



Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στα 260,Ειχα πολυ ακομα και πιεση,και στροφες,και χιλιομετρα
dzto4w.png 
255 πιάνει με 5η γρήγορα.
Γενικά τα 260 τα βλέπει εύκολα μετά θέλει κυνήγι για τα 270.
Μην ξεχνάμε πλέον το αμάξι φοράει 245/40/19

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να ξυπνήσει λίγο το θέμα. Ξεκινάω σιγά σιγά το θέμα γαργαλήματος του μοτέρ μου (1,8 ΒΖΒ). Χοντρικά θα πω ότι θα πειραχτούν

Τουρμπίνα (θα γίνει υβρίδιο)
Εισαγωγή
Εξάτμιση από downpipe
Μπεκ
Ιντερκούλερ (ίσως γιατί φοράω ήδη από s3)
Φρένα
Θα μπει οργανάκι boost controller και φυσικά προγραμματισμός.

Στόχος δεν είναι τα απόλυτα νούμερα αλλά να ανέβει το αμάξι όσο γίνεται με απαράβατο όρο να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ο μηχανικός μου υπολογίζει γύρω στα 300. Αν φτάσουμε εκεί θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , R1der said:

Για να ξυπνήσει λίγο το θέμα. Ξεκινάω σιγά σιγά το θέμα γαργαλήματος του μοτέρ μου (1,8 ΒΖΒ). Χοντρικά θα πω ότι θα πειραχτούν

Τουρμπίνα (θα γίνει υβρίδιο)
Εισαγωγή
Εξάτμιση από downpipe
Μπεκ
Ιντερκούλερ (ίσως γιατί φοράω ήδη από s3)
Φρένα
Θα μπει οργανάκι boost controller και φυσικά προγραμματισμός.

Στόχος δεν είναι τα απόλυτα νούμερα αλλά να ανέβει το αμάξι όσο γίνεται με απαράβατο όρο να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ο μηχανικός μου υπολογίζει γύρω στα 300. Αν φτάσουμε εκεί θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Φίλε μου καλησπέρα,  επειδή δεν καταλαβαίνω , υβρίδιο εννοείς Κ03 η την Κ04-064 γιατί αν είσαι στη 2η περίπτωση τα 300 είναι πολύ λίγα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,  επειδή δεν καταλαβαίνω , υβρίδιο εννοείς Κ03 η την Κ04-064 γιατί αν είσαι στη 2η περίπτωση τα 300 είναι πολύ λίγα. 


Θα γίνει υβρίδιο η μαμά. Δεν θα την αλλάξω.
Link to comment
Share on other sites

ποιός θα σου προγραμματίσει Γιώργο το αμάξι με υβρίδιο KKK?? Βασικά γιατί δεν πετάς μια IHI από τα 2λιτρα TSi (είναι και φθηνές), και πούλα τη δική σου αν έχει ψωμιά. Σου το λέω γιατί σπουλάρει και πάλι από πολύ χαμηλά ενώ έχει και πράγμα να δώσει. Θα φλερτάρεις με τα 300 άλογα.

 

Μια συμβουλή μόνο, για εξάτμιση παίξε σε φουλ 76άρα διατομή και μην σου κάνει κανένας καμία μαγεία με 70άρι.

 

Επίσης το πιο σημαντικό όλων να δεις τι θα κάνεις με το συμπλέκτη γιατί εκ πείρας σου λέω ότι ΔΕΝ σηκώνει πολλά πολλά (τόσο ο συμπλέκτης όσο και το βολάν)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια Borg Warner Κ04-64 που εχει αποδειχθει γερή και με διαρκεια θα εισαι μια χαρά. Απλα θα πρεπει να κανεις 8-αφτερο μεταλλικό το δισκο και να βαρεις καινούριο πλατώ και θα εισαι επισης μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , yositosi said:

ποιός θα σου προγραμματίσει Γιώργο το αμάξι με υβρίδιο KKK?? Βασικά γιατί δεν πετάς μια IHI από τα 2λιτρα TSi (είναι και φθηνές), και πούλα τη δική σου αν έχει ψωμιά. Σου το λέω γιατί σπουλάρει και πάλι από πολύ χαμηλά ενώ έχει και πράγμα να δώσει. Θα φλερτάρεις με τα 300 άλογα.

 

Μια συμβουλή μόνο, για εξάτμιση παίξε σε φουλ 76άρα διατομή και μην σου κάνει κανένας καμία μαγεία με 70άρι.

 

Επίσης το πιο σημαντικό όλων να δεις τι θα κάνεις με το συμπλέκτη γιατί εκ πείρας σου λέω ότι ΔΕΝ σηκώνει πολλά πολλά (τόσο ο συμπλέκτης όσο και το βολάν)

Φίλος μου με ΒΖΒ και Κ04-064 πήγε μακρυτερα ... αν και τελικά η διαφορά ήταν σχετικά λογική.  Το έκανε  dsg 6 ,   συγκεκριμένα αγόρασε το κιβώτιο κομπλέ με βολάν ντιζες και επιλογεα στο 1000ρικο μαζί με ηλεκτρολόγο και τοποθέτηση,  λάδι φίλτρο έφτασε σύνολο τα 1750ευρω . Αν λάβεις υπόψιν ότι καλό σετ δίσκο βολάν με μεγάλη αντοχή παίζει στο 1000ρικο , πούλησε και το κιβώτιο στα 400 ευρώ και κάνοντας τους υπολογισμούς μάλλον έκανε άψογα. 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , R1der said:

Για να ξυπνήσει λίγο το θέμα. Ξεκινάω σιγά σιγά το θέμα γαργαλήματος του μοτέρ μου (1,8 ΒΖΒ). Χοντρικά θα πω ότι θα πειραχτούν

Τουρμπίνα (θα γίνει υβρίδιο)
Εισαγωγή
Εξάτμιση από downpipe
Μπεκ
Ιντερκούλερ (ίσως γιατί φοράω ήδη από s3)
Φρένα
Θα μπει οργανάκι boost controller και φυσικά προγραμματισμός.

Στόχος δεν είναι τα απόλυτα νούμερα αλλά να ανέβει το αμάξι όσο γίνεται με απαράβατο όρο να δουλεύει απροβλημάτιστα. Ο μηχανικός μου υπολογίζει γύρω στα 300. Αν φτάσουμε εκεί θα είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Δεν αξιζει να κανεις το τουρμπο σου υβριδιο.

Θα δωσεις αρκετα χρηματα και δεν θα εχεις ΟΥΤΕ αξιοπιστία στα χιλιόμετρα Ουτε νουμερα που θα δεις με ενα κ04 ατοφιο.

Πουλας το τουρμπακι σου,βαζεις και τα λεφτα του υβριδιου και παιρνεις ενα ατοφιο κ04 που εχει παροχη 360+ και αξιοπιστια.

 

Μπεκ δεν χρειαζεσαι για 300 αλογα.

 

Ουτε το IHI ειναι λυση,διοτι στα 300-310 το τουρμπο ειναι σκασμενο και δεν συμπαθουν ιδιαιετερα την αρκετη πιεση.

Edited by Passatoukos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτές όλες οι απόψεις παιδιά όμως δεν αποφασίζω εγώ γιατί δεν είμαι μηχανικός και δεν ξέρω τα πάντα. Εγώ λέω τα δεδομένα τα οποία είναι άλογα με αξιοπιστία και φυσικά σε λογικό κόστος γιατί η τσέπη έχει πάντα περιορισμούς. Ο μηχανικός μου θα μου πει το πως και τον εμπιστεύομαι μιας και τον ξέρω όσα χρόνια έχω το αμάξι και ξέρω και πόσα αμάξια έχει βελτιώσει. Έτσι κι αλλιώς η τελική λίστα με τα πράγματα δεν έχει φτιαχτεί ακόμα. Τώρα είμαστε στο ψάξιμο. Θέλουν χρόνο και υπομονή αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετά τρεξίματα οπότε δεν έκανα κάτι τόσο καιρό. Ήρθε η ώρα του όμως. Τελικά θα μπει κ04 καινούρια μιας και δεν έτυχε κάποια αξιόλογη μεταχείρω για να γίνει υβρίδιο. Θα μπουν όλα μαζί πάνω εκτός του συμπλέκτη που θα τον αφήσω να φάει ότι ψωμιά έχει και μετά θα πάρει πόδι και αυτός. Τέλος μήνα λογικά θα είναι έτοιμο (δεν το έχω βάλει μέσα ακόμα) οπότε θα σας γράψω εντυπώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετά τρεξίματα οπότε δεν έκανα κάτι τόσο καιρό. Ήρθε η ώρα του όμως. Τελικά θα μπει κ04 καινούρια μιας και δεν έτυχε κάποια αξιόλογη μεταχείρω για να γίνει υβρίδιο. Θα μπουν όλα μαζί πάνω εκτός του συμπλέκτη που θα τον αφήσω να φάει ότι ψωμιά έχει και μετά θα πάρει πόδι και αυτός. Τέλος μήνα λογικά θα είναι έτοιμο (δεν το έχω βάλει μέσα ακόμα) οπότε θα σας γράψω εντυπώσεις.
Κ04 είναι η σίγουρη λύση.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τελειώσαμε (σχεδόν)...
Το αμάξι σε χαμηλή πίεση έβγαλε 240 ρόδα, σε υψηλή δυστυχώς οι φόβοι μας βγήκαν αληθινοί και ο συμπλέκτης πατινάρησε με το πρώτο πάτημα. Προλάβαμε να δούμε σχεδόν 45 κιλά ροπή και μετά η χαράδρα
Το κακό με τα 18άρια μας είναι πως οι λιγοστές έτοιμες λύσεις (π.χ. Sachs) δεν υπάρχουν πλέον και πάμε ή σε φτιαχτό 5φτερο-6φτερο ή σε dsg που όμως τσούζει πολύ η τιμή. Θα ψαχτώ και με εξωτερικό μπας και βρω κανένα ξεχασμένο κιτάκι.

2bbe947128a421e2fd0ce46062b876f2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα custom file με κομμένη ροπή στα 35κιλά τραπέζι και όση δύναμη βγάλει ψηλά μέχρι τον κόφτη και θα είναι οκ μέχρι να πάρεις συμπλέκτη.

Έτσι θα έχεις και δύναμη και δεν θα είσαι με 270-280άλογα με k04.

 

1023523609_dynoflattorque.JPG.abe13589cc6c2f785a5aef201835fc99.JPG

 

Με γεια  το τουρμπάκι λοιπόν... και περιμένω Dyno στο Section.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει χάρτη έτοιμο μέχρι 1,3 τώρα και θα κυκλοφορώ έτσι για λίγο. Μετά θα πάει μέχρι 1,6 και εκεί θα μείνει. Ο απαράβατος κανόνας μου είναι απροβλημάτιστη και με μηδενικό ρίσκο λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.