Jump to content
cjgeorgio

1.8 Tsi K04 Υβρίδιο

Recommended Posts

2 hours ago , R1der said:

Και τελειώσαμε (σχεδόν)...
Το αμάξι σε χαμηλή πίεση έβγαλε 240 ρόδα, σε υψηλή δυστυχώς οι φόβοι μας βγήκαν αληθινοί και ο συμπλέκτης πατινάρησε με το πρώτο πάτημα. Προλάβαμε να δούμε σχεδόν 45 κιλά ροπή και μετά η χαράδρα emoji23.png
Το κακό με τα 18άρια μας είναι πως οι λιγοστές έτοιμες λύσεις (π.χ. Sachs) δεν υπάρχουν πλέον και πάμε ή σε φτιαχτό 5φτερο-6φτερο ή σε dsg που όμως τσούζει πολύ η τιμή. Θα ψαχτώ και με εξωτερικό μπας και βρω κανένα ξεχασμένο κιτάκι.

2bbe947128a421e2fd0ce46062b876f2.jpg

Γιώργο δυστυχώς κιτάκι δεν παίζει για τον συμπλέκτη. Εχω ψάξει όλο τον πλανήτη. Είτε πας σε ενισχυμένο μαμά όπου απλά έχεις παραπάνω περιθώρια και δεν είσαι για πολλά πολλά, είτε πας για λύση με κεραμικά πλακάκια. Βέβαια επειδή ΧΩΡΙΣ σπασίματα ή καγκουριές αποφάσισα να αλλάξω τα πλακάκια με ενισχυμένο δίσκο λόγω εκνευριστικής συμπεριφοράς στο δρόμο (πολύ σκληρή και απότομη η όλη υλοποίηση), μπορώ να σου πω ότι με 20000χλμ μόνο υπήρχαν μεγάλες φθορές στο σύστημα σύμπλεξης. Με το να έχεις "μαμά" μέταλλα σε πλατώ και βολάν, το να βάλεις ένα σκληρό υλικό δεν σώζει την κατάσταση μιας και αντέχει περισσότερο ο δίσκος αλλά φθείρονται πολύ γρηγορότερα όλα τα άλλα γύρω γύρω. Επόμενη μετά λύση (πέρα από αυτόματο), είναι και βολάν μονής με ενισχυμένο πλατώ αλλά χάνεις ακόμα παραπάνω σε άνεση/συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

Σίμο εξάφτερο δεν είχες βάλει εσύ;
Σκέφτομαι πως αν χρειαστώ και βολάν η τιμή θα με βάλει σε σκέψεις να μείνω έτσι προς το παρόν και να πάω σε dsg. Γιατί όταν έχεις δώσει ήδη τα λεφτά μια τέτοιας μετατροπής και φτάνεις στον συμπλέκτη είναι δελεαστικό με +1,5 χιλιάρικο να πας σε κάτι με την αντοχή που θες και μαμά συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , R1der said:

Σίμο εξάφτερο δεν είχες βάλει εσύ;
Σκέφτομαι πως αν χρειαστώ και βολάν η τιμή θα με βάλει σε σκέψεις να μείνω έτσι προς το παρόν και να πάω σε dsg. Γιατί όταν έχεις δώσει ήδη τα λεφτά μια τέτοιας μετατροπής και φτάνεις στον συμπλέκτη είναι δελεαστικό με +1,5 χιλιάρικο να πας σε κάτι με την αντοχή που θες και μαμά συμπεριφορά.

Γιώργο, ΤΕΤΡΑΦΤΕΡΟ (δυστυχώς). Το θέμα είναι ότι τα πλακάκια είχαν μεν μικρή φθορά, αλλά παράλληλα έχουν τα περτσίνια που είναι ογκώδη, οπότε με μικρότερο πάχος φθοράς έρχονται πρόσωπο με το βολάν/πλατώ. Το βολάν το άλλαξα προληπτικά γιατί και το βρήκα φθηνά από έξω (350€), αλλά και γιατί ήθελα να γίνει πραγματικά "μαμά". Φυσικά είχε σκαψιματάκι, οπότε ευτυχώς που είχα πάρει νέο. Ο εξάφτερος είναι μαλακότερος, αλλά όταν το είδα σε άλλο αμάξι η διαφορά δεν είναι και τόσο χαώδης (ναι μεν μαλακότερο αλλά ούτε για πλάκα κοντά στο "μαμά"). Η βλακεία με τα κεραμικά υλικά είναι ότι πολύ απλά δεν πατινάρουν, οπότε το αμάξι το λειτουργείς με "δαγκώματα".

Για το DSG, για εμένα πάντα, θέλεις και ένα γενικό σέρβις αν πηγαίνεις για μεταχειρισμένο... και σίγουρα αλλαγή και όλα τα "αναλώσιμα" γιατί αν σου βγάλει μετά το παραμικρό, τα κόστη ξεφεύγουν

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , yositosi said:

Γιώργο, ΤΕΤΡΑΦΤΕΡΟ (δυστυχώς). Το θέμα είναι ότι τα πλακάκια είχαν μεν μικρή φθορά, αλλά παράλληλα έχουν τα περτσίνια που είναι ογκώδη, οπότε με μικρότερο πάχος φθοράς έρχονται πρόσωπο με το βολάν/πλατώ. Το βολάν το άλλαξα προληπτικά γιατί και το βρήκα φθηνά από έξω (350€), αλλά και γιατί ήθελα να γίνει πραγματικά "μαμά". Φυσικά είχε σκαψιματάκι, οπότε ευτυχώς που είχα πάρει νέο. Ο εξάφτερος είναι μαλακότερος, αλλά όταν το είδα σε άλλο αμάξι η διαφορά δεν είναι και τόσο χαώδης (ναι μεν μαλακότερο αλλά ούτε για πλάκα κοντά στο "μαμά"). Η βλακεία με τα κεραμικά υλικά είναι ότι πολύ απλά δεν πατινάρουν, οπότε το αμάξι το λειτουργείς με "δαγκώματα".

Για το DSG, για εμένα πάντα, θέλεις και ένα γενικό σέρβις αν πηγαίνεις για μεταχειρισμένο... και σίγουρα αλλαγή και όλα τα "αναλώσιμα" γιατί αν σου βγάλει μετά το παραμικρό, τα κόστη ξεφεύγουν

Αναμενεται λυση με οργανικα υλικα για 70 κιλα ροπη (διδισκο, με ελατηρια αναδρασης στα δισκακια που υποθετω σημαινει καλη συμπεριφορα, ομαλη συμπλεξη και καθολου κροταλισματα και δαγκωματα, με κεβλαρ τακακια και βολαν μονης μαζας), για το μεχρι τωρα αλυτο προβλημα μας των 1.8 TSI CC, μεσα στο μηνα. Μολις βγει στην αγορα θα ενημερωσω ολους γιατι το περιμενω κι εγω πως και πως. Τιμες αγορας, απο οτι μου ειπαν γυρω στα 1200 κομπλε βολαν μονης και διδισκο.

Link to comment
Share on other sites

Βολάν μονής και δίδισκο και θα είναι φιλικό;

Αν το βάλεις και είναι καλό εγώ μέσα αλλά 1200 με ρίσκο δε δίνω.

Ποιας εταιρίας αλήθεια;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , R1der said:

Βολάν μονής και δίδισκο και θα είναι φιλικό;

Αν το βάλεις και είναι καλό εγώ μέσα αλλά 1200 με ρίσκο δε δίνω.

Ποιας εταιρίας αλήθεια;

Καλησπέρα σε όλους σας, παρακολουθώ με προσοχή το συγκεκριμένο ποστ εδώ και μήνες. Θα ήθελα να πω την ταπεινή μου γνώμη. Η λύση του βάζω σούπερ ντουπερ σετ συμπλέκτη βολάν στη φιλικη τιμή των 1200 ευρώ χωρίς να λαμβάνεται υπόψη κόστος εργασίας, ευθυγράμμισης γιατί κακά τα ψέματα εγώ όσες φορές κατέβασα σασμάν δεν τη γλύτωσα την τελευταία(ευθυγράμμιση). Άρα πάμε για 1.500, 1600 ευρώ για πλάκα?!?! Και να είναι μια λύση που αντέχει στο χρόνο, μάλλον εξαρτάται από τη χρήση. 

Άρα μήπως θα ήταν καλύτερα να προχωρήσει κανείς στη λύση του dq250 με αξιοπιστία έως 450 άλογα χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο; Θα μου πεις κόστος μεγάλο; Δε νομίζω, 2000 με 2200 για άριστο κιβώτιο, ηλεκτρολόγο, αναλώσιμα, κομπλέ μετατροπή είναι πολλά. Το λέω από εμπειρία και εφαρμογή εδώ και 5 χρόνια και πάνω από 60000 χιλιόμετρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε θα μείνουμε στα 1200. Απλώς μιλάμε για κόστος ανταλλακτικών. Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου. Αν είναι να δώσω 1500 για λύση όχι 100% εγγυημένη, δίνω άλλα 1000 και πάω σε dsg6 όπου και μαμά θα είμαι και απροβλημάτιστος και με περιθώριο για πολλά ακόμα αν θελήσω.

Link to comment
Share on other sites

Και τελειώσαμε (σχεδόν)...
Το αμάξι σε χαμηλή πίεση έβγαλε 240 ρόδα, σε υψηλή δυστυχώς οι φόβοι μας βγήκαν αληθινοί και ο συμπλέκτης πατινάρησε με το πρώτο πάτημα. Προλάβαμε να δούμε σχεδόν 45 κιλά ροπή και μετά η χαράδρα
Το κακό με τα 18άρια μας είναι πως οι λιγοστές έτοιμες λύσεις (π.χ. Sachs) δεν υπάρχουν πλέον και πάμε ή σε φτιαχτό 5φτερο-6φτερο ή σε dsg που όμως τσούζει πολύ η τιμή. Θα ψαχτώ και με εξωτερικό μπας και βρω κανένα ξεχασμένο κιτάκι.

2bbe947128a421e2fd0ce46062b876f2.jpg&key=686c2c3c5b8586db66a547a72d9c7f567036ff9f2116a7b31593b3bb0590c8a9
Το έκανες Κ04 με μαμά συμπλέκτη;
Αυτό δεν έχει ξανά γίνει.
Τα 240 ρόδα είναι 270 πες μοτέρ.
Λίγα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει χάρτη έτοιμο μέχρι 1,3 τώρα και θα κυκλοφορώ έτσι για λίγο. Μετά θα πάει μέχρι 1,6 και εκεί θα μείνει. Ο απαράβατος κανόνας μου είναι απροβλημάτιστη και με μηδενικό ρίσκο λειτουργία.
Ποιος σε κάνει πρόγραμμα;
Δεν υπάρχει λόγος να έχει OVER.
Καλύτερα να έχει συνέχεια σταθερή πίεση.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έκανες Κ04 με μαμά συμπλέκτη;
Αυτό δεν έχει ξανά γίνει.
Τα 240 ρόδα είναι 270 πες μοτέρ.
Λίγα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όπως έγραψα και πιο πάνω ξέραμε πως μάλλον δε θα αντέξει και ήταν επιλογή να μην το πειράξουμε σε πρώτη φάση. Μέχρι 240 είδαμε γιατί δεν μπορούσε να πάει παραπάνω λόγω συμπλέκτη.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε κάνει πρόγραμμα;
Δεν υπάρχει λόγος να έχει OVER.
Καλύτερα να έχει συνέχεια σταθερή πίεση.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν είναι over η πίεση που γράφω. Σταθερή είναι. Φοράει boost controller το αμάξι. Στη lo μπορέσαμε και το ρυθμίσαμε, για τη hi θα φτιαχτεί ο συμπλέκτης.
Link to comment
Share on other sites


Δεν είναι over η πίεση που γράφω. Σταθερή είναι. Φοράει boost controller το αμάξι. Στη lo μπορέσαμε και το ρυθμίσαμε, για τη hi θα φτιαχτεί ο συμπλέκτης.
Σταθερή πίεση 1.3;
240 άλογα ροδα;
Μπερδεύτηκα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι φοράω boost controller. Το αρχικό πλάνο ήταν lo στο 1,3 και hi στο 1,6 (ίσως και λίγο παραπάνω αλλά μας νοιάζει πρώτα η αξιοπιστία και μετά τα άλογα). Στο lo μπορέσαμε και κάναμε πατήματα όπου έβγαλε 240 ρόδα. Στο hi δεν καταφέραμε να δούμε άλογα, ο συμπλέκτης πατινάρησε στο πρώτο πάτημα και προλάβαμε μόνο να δούμε σχεδόν 45 κιλά ροπή. Αν μου πεις τι ακριβώς σε μπερδεύει, ίσως να μπορέσω να σου απαντήσω (αν δεν απάντησα ήδη με τα αποπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Εαν το αμαξι σηκώνει 1.3 οβερ και το κραταει μεχρι τον κοφτη(ειναι καλη πιεση ψηλά για κ04) θεωρω λιγα τα 240 πλημνες.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 1.4 σταθερή χωρίς Over έχει 330ps μοτέρ.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 1.4 σταθερή χωρίς Over έχει 330ps μοτέρ.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Δεν μου φαίνεται περίεργο. 330 μοτέρ είναι 270-280 ρόδα. Τα 10-15 άλογα είναι το 0,1 bar διαφορά. Τα υπόλοιπα 15-20 βγαίνουν άνετα αν είσαι λίγο πιο στεγνός ή με ελάχιστα περισσότερο αβάνς από μένα. Απλώς εγώ παίζω 1000% ασφαλώς κι ας χάσω 20 άλογα.
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος δεν το τελειωσε ακομα προφανως το προγραμμα, ισως το αφησε με προχειρο file.

Παντως αν θες logαρεις και φαινονται ολα.

Υγ. 330στροφαλο ειναι παραπανω απο αυτα που λες.285+τουλαχιστο.

Τελειωσε το με το καλο και το συζηταμε ΑΝ θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπος δεν το τελειωσε ακομα προφανως το προγραμμα, ισως το αφησε με προχειρο file.

Παντως αν θες logαρεις και φαινονται ολα.

Υγ. 330στροφαλο ειναι παραπανω απο αυτα που λες.285+τουλαχιστο.

Τελειωσε το με το καλο και το συζηταμε ΑΝ θες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστά φίλε μου. Άσε να τελειώσει πρώτα και βλέπουμε. Και πάλι 100% συμπέρασμα δε βγάζουμε γιατί πέραν των προσωπικών προτιμήσεων του καθενός έχουμε και τις διαφορές από δυναμόμετρο σε δυναμόμετρο.
Link to comment
Share on other sites

Αναμενεται λυση με οργανικα υλικα για 70 κιλα ροπη (διδισκο, με ελατηρια αναδρασης στα δισκακια που υποθετω σημαινει καλη συμπεριφορα, ομαλη συμπλεξη και καθολου κροταλισματα και δαγκωματα, με κεβλαρ τακακια και βολαν μονης μαζας), για το μεχρι τωρα αλυτο προβλημα μας των 1.8 TSI CC, μεσα στο μηνα. Μολις βγει στην αγορα θα ενημερωσω ολους γιατι το περιμενω κι εγω πως και πως. Τιμες αγορας, απο οτι μου ειπαν γυρω στα 1200 κομπλε βολαν μονης και διδισκο.


Είχες κάποιο νέο; Ποια εταιρία θα το βγάλει;
Βρήκα κάτι σχεδόν σαν αυτό που λες, από εξωτερικό, της sachs και θέλει 1500 μόνο τα ανταλλακτικά.
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος λοιπόν και ο συμπλέκτης. Άψογη η συμπεριφορά του από τα πρώτα χλμ. Στρώσιμο τώρα και μετά δυναμόμετρο για να κλείσουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες κι έβαλες τσιμούχα. Τα περισσότερα 1,8 - 2,0 έχουν διαρροές από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι παρατηρητικός
Πράγματι πονάνε εκεί τα μοτέρ μας. Λόγω χλμ που έχω αλλά και από ένα μικρό «ίδρωμα» που έκανε στην ένωση σασμάν μοτέρ το είχαμε ψιλιαστεί και την αγοράσαμε πριν καν το ανοίξουμε. Πράγματι είχε μια πολύ μικρή διαρροή η οποία σε λίγο καιρό θα μεγάλωνε μιας και η τσίμουχα έφυγε ολόκληρη από το λαμαρινάκι της με ένα απαλό σπρώξιμο με το δάχτυλο.
Το άλλο καλό είναι πως ο δίσκος ήταν σχεδόν στα όρια φθοράς οπότε και βελτίωση να μην έκανα, πάλι θα ζήταγε αλλαγή πολύ σύντομα και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Πατιναρεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.