Jump to content
cjgeorgio

1.8 Tsi K04 Υβρίδιο

Recommended Posts

Το είδα ότι έχεις DQ250, δεν σημαίνει ότι δεν πατινάρει :p

3625 έχεις boost spike (στην πραγματικότητα 100-150rpm πιο κάτω)

 

Ο χειριστής γιατί στο άφησε δεν ήθελες να δεις καμπύλη ψηλά ?

Ωραία απλώνει, κακώς το σταμάτησε νωρίτερα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι boost spike ήταν από το dyno.
Είναι αρκετά παλιό το dyno το ξέθαψα προχτές


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά παραπάνω πίεση στα δισκάκια δεν θυμάμαι απέξω νούμερο τότε.
Το έκοψε εκεί το μοτέρ ήταν μαμά τελείως με μαμά ελατήρια CDAA. Ψηλά είχε θέμα καθώς ενώ άπλωνε ωραία και κράταγε πίεση 1.7 με 1.8 στον κόφτη είχε Valve floating.
Το Dyno είναι ενδεικτικό που μπορεί να φτάσει ο 1.8TSI με κλειστό μοτέρ και σωστό turbo σωστά ρυθμισμένο. Έχουμε δει και 415 ps με καλύτερες κλιματολογικές συνθήκες.
Περιφερειακά S3 intercooler, APR εισαγωγή, 76/70 εξάτμιση, R8 πολλαπλασιαστές προγραμμα eTuners.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά παραπάνω πίεση στα δισκάκια δεν θυμάμαι απέξω νούμερο τότε.
Το έκοψε εκεί το μοτέρ ήταν μαμά τελείως με μαμά ελατήρια CDAA. Ψηλά είχε θέμα καθώς ενώ άπλωνε ωραία και κράταγε πίεση 1.7 με 1.8 στον κόφτη είχε Valve floating.
Το Dyno είναι ενδεικτικό που μπορεί να φτάσει ο 1.8TSI με κλειστό μοτέρ και σωστό turbo σωστά ρυθμισμένο. Έχουμε δει και 415 ps με καλύτερες κλιματολογικές συνθήκες.
Περιφερειακά S3 intercooler, APR εισαγωγή, 76/70 εξάτμιση, R8 πολλαπλασιαστές προγραμμα eTuners.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω δικο σου dyno οπως ειναι τωρα θελω


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , SkyNet said:

Έχει αρκετά παραπάνω πίεση στα δισκάκια δεν θυμάμαι απέξω νούμερο τότε.
Το έκοψε εκεί το μοτέρ ήταν μαμά τελείως με μαμά ελατήρια CDAA. Ψηλά είχε θέμα καθώς ενώ άπλωνε ωραία και κράταγε πίεση 1.7 με 1.8 στον κόφτη είχε Valve floating.
Το Dyno είναι ενδεικτικό που μπορεί να φτάσει ο 1.8TSI με κλειστό μοτέρ και σωστό turbo σωστά ρυθμισμένο. Έχουμε δει και 415 ps με καλύτερες κλιματολογικές συνθήκες.
Περιφερειακά S3 intercooler, APR εισαγωγή, 76/70 εξάτμιση, R8 πολλαπλασιαστές προγραμμα eTuners.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι μπεκ φοράς δεν γράφεις.

Στο δυναμόμετρο αυτό που φαίνεται ή σπινιάρισε ή πατινάρησε και έχει δίκιο που στο λέει πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Skynet δεν μιλάς με άσχετο..

Το boost spike από πατινάρισμα ή σπινιάρισμα έγινε.

 

Το S3 κλασικό τι είναι Λύκειο ? :p

 

Με το τσιγκέλι δεν έχει νόημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια σωστή, να φανεί το εργαλείο κι άσε τις μισοδουλειές

 

  • Κι άμα βάλεις θα έχει πολλά Like :drinks:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασικό σεταπ τότε με μπεκ S3.
Είπα και πριν ότι το αμάξι δεν πατιναρε καθώς έχει αρκετά αυξημένη πίεση στα δισκάκια.
Ποιο τσιγκέλι ρε Νίκο; Έγραψα ακριβώς σεταπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό σεταπ τότε με μπεκ S3.
Είπα και πριν ότι το αμάξι δεν πατιναρε καθώς έχει αρκετά αυξημένη πίεση στα δισκάκια.
Ποιο τσιγκέλι ρε Νίκο; Έγραψα ακριβώς σεταπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλαπλά να τα σβήσω ?

:p

 

Κοίτα όταν σου έγραψα πατινάρησε, θα μπορούσες να γράψεις ότι σπινιάρισε στα ράουλα, οπότε έκανε boost spike και να τελειώνουμε αντί να μιλάμε με γρίφους.

 

Τα μπεκ, αν τα φοράς πολλά χλμ, κάντα έναν έλεγχο γιατί βουλώνουν, αν θες με πμ θα σου πω που.  Από αντιπροσωπεία τα πήρες ?

 

Και γράψε και το υβρίδιο λεπτομέρειες γιατί θα πέσει ban

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Και γράψε και το υβρίδιο λεπτομέρειες γιατί θα πέσει ban

 

Βασικά δε χωρίζουμε τα θέματα γιατί μιλάμε για 2 αμάξια στο ίδιο νήμα;

1,8 tsi k04 υβρίδιο του φίλου και το δικό μου κάντο 1,8 tsi k04.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μ΄αρέσει η προστακτική

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:p

Στην πρώτη σου πρόταση λείπει ένα κόμμα υποθέτω.

 

Εκτιμώ ότι είναι διαφορετικά θέματα, δεν είναι μόνο τα 2 αυτοκίνητα, εγώ δεν έχω πρόβλημα ένα 5" είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μ΄αρέσει η προστακτική

:p
Στην πρώτη σου πρόταση λείπει ένα κόμμα υποθέτω.
 
Εκτιμώ ότι είναι διαφορετικά θέματα, δεν είναι μόνο τα 2 αυτοκίνητα, εγώ δεν έχω πρόβλημα ένα 5" είναι


Με μπέρδεψες λίγο να πω την αλήθεια. Όπως κρίνεις καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Ηθελα να ρωτησω και να μαζεψω γνωμες. Σκοπευω να ανοιξω μοτερ και να το κανω σφυρι προκειμενου να βγαλω επιπλεον 60-80 αλογα ροδα. Περα απο μπιελοπιστονα και μπεκ χρειαζεται κατι αλλο το μοτερ για να αντεξει και να εχει και διαρκεια ζωης? Ρωταω για να βγαλω ενα αρχικο μπατζετ.

 

Παρεπιμπτοντως γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμια εταιρεεια που να φβαζει ενισχυτικες πλακες στροφαλου (crankshaft cridle) για το μοτερ μου (CDAA) η γενικοτερα για τη γενια EA888 TSI?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να χαλασεις το αμαξι για να παρεις αυτα τα αλογα που λες.

Ειδικα αν το εχεις το αμαξι καθημερινο,μην μπεις στην διαδικασια να ανοιξεις το μοτερ,μονο μπλεξιματα θα εχεις.

300 ροδα ειδα σχεδον οτι εβγαλες στον δημητριαδη,θεωρω οτι και με στοκ μοτερ παιρνει 20-30 αλογα ροδα ακομα.

Ο δημητριαδης εχει φτιαξει και αλλα 1.8 αρκετα παραπανω αλογα σαν στοκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1

Άστο εκεί μετά δεν έχει τελειωμό και στο τέλος καταλήγει κροκόδειλος. Κάτσε να το χαρείς λιγάκι, δεν είναι λίγα 330 άλογα.

 

Χρήστο, μην ξεχνάς ότι το +20-30 είναι όταν το μοτόρι είναι σχετικά καινούργιο και όλα τα περιφερειακά πένα και καινούργια.

Όταν αρχίζει γράφει χιλιόμετρα ένα βελτιωμένο όσο μεγαλύτερο ποσοστό βελτίωσης τόσο ανεβαίνει το κόστος συντήρησης για να έχουμε το "υψηλό" ποσοστό απόδοσης που θέλουμε.

Επίσης είναι κι άλλος ένας παράγοντας, αυτός της γήρανσης των μηχανικών μερών, πρωτίστως του μοτέρ - μετάδοσης.

 

Αυτά φυσικά ισχύουν όταν κρατάμε το αμάξι για χρόνια, διότι αν είναι για σπρώξιμο ή το έχουμε για ΣΚ αλλάζει το πράγμα.

Η ιστορία δείχνει (από τα πολλά βελτιωμένα που πωλούνται) ότι αρχίζουν να γίνονται ασύμφωρα - μη καθημερινά και ορισμένα από αυτά με άλυτα προβλήματα.

 

Παναγιώτη, αν έχεις τρέλα προχώρα, αλλά να ξέρεις άλλο 330 άλλο 430, μην ξεχνάς εσύ πληρώνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το μοτέρ μας παίζει ασφαλώς στα 300-320. Φια παραπάνω απροβλημάτιστα αλλάζεις μοτέρ. Και πιο φθηνά θα σου βγει στο τέλος και θα είσαι ήσυχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , nikdev said:

+1

Άστο εκεί μετά δεν έχει τελειωμό και στο τέλος καταλήγει κροκόδειλος. Κάτσε να το χαρείς λιγάκι, δεν είναι λίγα 330 άλογα.

 

Χρήστο, μην ξεχνάς ότι το +20-30 είναι όταν το μοτόρι είναι σχετικά καινούργιο και όλα τα περιφερειακά πένα και καινούργια.

Όταν αρχίζει γράφει χιλιόμετρα ένα βελτιωμένο όσο μεγαλύτερο ποσοστό βελτίωσης τόσο ανεβαίνει το κόστος συντήρησης για να έχουμε το "υψηλό" ποσοστό απόδοσης που θέλουμε.

Επίσης είναι κι άλλος ένας παράγοντας, αυτός της γήρανσης των μηχανικών μερών, πρωτίστως του μοτέρ - μετάδοσης.

 

Αυτά φυσικά ισχύουν όταν κρατάμε το αμάξι για χρόνια, διότι αν είναι για σπρώξιμο ή το έχουμε για ΣΚ αλλάζει το πράγμα.

Η ιστορία δείχνει (από τα πολλά βελτιωμένα που πωλούνται) ότι αρχίζουν να γίνονται ασύμφωρα - μη καθημερινά και ορισμένα από αυτά με άλυτα προβλήματα.

 

Παναγιώτη, αν έχεις τρέλα προχώρα, αλλά να ξέρεις άλλο 330 άλλο 430, μην ξεχνάς εσύ πληρώνεις.

Σωστός Νικόλα.

Απλα για 1.8 τφσι τα 300 ροδα η αλλιως 335-340 μοτερ δεν τα θεωρω οριο.

Βεβαια ειναι και τι χρηση κάνει ο καθένας οπως λες καθως και πόσο «Γνώστης» είναι για να καταλάβει ενα Missfire,ενα μπεκ χαλασμενο,η ενα φτωχο μείγμα.

Και τι χρήση κάνει ο καθένας,αλλο το ΣΚ που λες πχ και αλλο το κάθε μέρα βόλτες και πατήματα που κανω εγω πχ.

 

Εγω ειμαι της αποψης παντως οτι καλυτερα λιγότερα άλογα παρά συνεργείο λεφτά ζημιές άνχος κλπ.

 

Edited by Passatoukos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε.
Καμια φορα βεβαια υπαρχει και η γκαντεμια..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2019 at 1:59 ΠΜ, Passatoukos said:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να χαλασεις το αμαξι για να παρεις αυτα τα αλογα που λες.

Ειδικα αν το εχεις το αμαξι καθημερινο,μην μπεις στην διαδικασια να ανοιξεις το μοτερ,μονο μπλεξιματα θα εχεις.

300 ροδα ειδα σχεδον οτι εβγαλες στον δημητριαδη,θεωρω οτι και με στοκ μοτερ παιρνει 20-30 αλογα ροδα ακομα.

Ο δημητριαδης εχει φτιαξει και αλλα 1.8 αρκετα παραπανω αλογα σαν στοκ.

Ευχαριστω για το σχολιο. Τελικα κι εγω νομιζω οτι θα παραμεινω στο κλειστο μοτερ αφου με τα μπεκ απο 2.0 TSI ο Δημητριαδης μου ειπε οτι μπορουμε να παμε στα 320-330 που εν ειναι καθολου ασχημα. Αλλα 30-40 αλογα θα ειναι μια χαρα και νομιζω οτι θα εχει και αλλη συμπεριφορα το μοτερ οντας προγραματισμενο απο τον Δημητριαδη. Το αμαξι ειναι και πρεπει να παραμεινει καθημερινο.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , panagiotispoulios said:

Ευχαριστω για το σχολιο. Τελικα κι εγω νομιζω οτι θα παραμεινω στο κλειστο μοτερ αφου με τα μπεκ απο 2.0 TSI ο Δημητριαδης μου ειπε οτι μπορουμε να παμε στα 320-330 που εν ειναι καθολου ασχημα. Αλλα 30-40 αλογα θα ειναι μια χαρα και νομιζω οτι θα εχει και αλλη συμπεριφορα το μοτερ οντας προγραματισμενο απο τον Δημητριαδη. Το αμαξι ειναι και πρεπει να παραμεινει καθημερινο.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω τωρα αν ξερει καποιος ποιο 2.0 TSI εχει τα μεγαλυτερα μπεκ και ποιος ειναι ο τελευταιος κωδικος για να προχωρησω σε αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.