Jump to content
cjgeorgio

1.8 Tsi K04 Υβρίδιο

Recommended Posts

Αν θυμάσαι, πριν πολλά ποστ το 2016, σου γράφαμε 2 άτομα ότι χρειάζεται Μπεκ Golf 6 Gti.

Αυτός είναι ο λόγος που σε ρωτούσα κομψά τότε για το AFR και τα άλογα στο μαραβέλια με τι μπεκ τα έβγαλες. Με μαμά μπεκ 366 δεν έβγαιναν σε σωστό Dyno με νορμαλ afr και στρωτή λειτουργία χειμώνα - καλοκαίρι - μισόγκαζο.

Τα ίδια σου έλεγε και ο Τάσος. @tasossline

 

Πάμε παρακάτω:

Βάλε από Golf 6 Gti, part number θα τα βρεις ανατρέξεις πιο πίσω. Τα μπεκ αγόρασέ τα αυθεντικά από αντιπροσωπεία όχι όπου βρεις.

 

Αν πας για σφυρίλατο και μετέπειτα big turbo, Μπορείς να βάλεις opel gt, τα οποία επίσης αναφέρθηκαν, αλλά στην Κ04 είναι αχρείαστα.

 

Γενικά, καλό είναι να ακούμε 2-3 πραγματάκια από ανθρώπους που βίωσαν - πλήρωσαν και ασχολήθηκαν με κάτι που κάποιο μέλος τώρα ψάχνει - διερευνά, άλλωστε είναι ο σκοπός του forum.

Γλιτώνουμε χρόνο και χρήμα και γινόμαστε πιο χρήσιμοι και για τους υπόλοιπους. :drinks:

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός Νικόλα.
Απλα για 1.8 τφσι τα 300 ροδα η αλλιως 335-340 μοτερ δεν τα θεωρω οριο.
 


Δεν είναι απόλυτο όριο αλλά από εκεί και πάνω δε θα δουλεύεις απροβλημάτιστα.

Αν θυμάσαι, πριν πολλά ποστ το 2016, σου γράφαμε 2 άτομα ότι χρειάζεται Μπεκ Golf 6 Gti.
Αυτός είναι ο λόγος που σε ρωτούσα κομψά τότε για το AFR και τα άλογα στο μαραβέλια με τι μπεκ τα έβγαλες. Με μαμά μπεκ 366 δεν έβγαιναν σε σωστό Dyno με νορμαλ afr και στρωτή λειτουργία χειμώνα - καλοκαίρι - μισόγκαζο.
Τα ίδια σου έλεγε και ο Τάσος. [mention=14039]tasossline[/mention]
 
Πάμε παρακάτω:
Βάλε από Golf 6 Gti, part number θα τα βρεις ανατρέξεις πιο πίσω. Τα μπεκ αγόρασέ τα αυθεντικά από αντιπροσωπεία όχι όπου βρεις.
 
Αν πας για σφυρίλατο και μετέπειτα big turbo, Μπορείς να βάλεις opel gt, τα οποία επίσης αναφέρθηκαν, αλλά στην Κ04 είναι αχρείαστα.
 
Γενικά, καλό είναι να ακούμε 2-3 πραγματάκια από ανθρώπους που βίωσαν - πλήρωσαν και ασχολήθηκαν με κάτι που κάποιο μέλος τώρα ψάχνει - διερευνά, άλλωστε είναι ο σκοπός του forum.
Γλιτώνουμε χρόνο και χρήμα και γινόμαστε πιο χρήσιμοι και για τους υπόλοιπους. :drinks:


Πες τα γιατί όταν έγραφα πως θα βάλω μπεκ, μου έλεγαν κάποιοι πως για 300 άλογα δε θέλω μπεκ. Εγώ βέβαια άκουσα τον μηχανικό μου.
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , R1der said:


Πες τα γιατί όταν έγραφα πως θα βάλω μπεκ, μου έλεγαν κάποιοι πως για 300 άλογα δε θέλω μπεκ. Εγώ βέβαια άκουσα τον μηχανικό μου.

Μέχρι 340 στρόφαλο είναι οκ τα μαμά, οριακά ανάλογα το πρόγραμμα. Αν δουλέψεις μαζί με κιτ μεθανόλης πας και πιο πάνω.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 340 στρόφαλο είναι οκ τα μαμά, οριακά ανάλογα το πρόγραμμα. Αν δουλέψεις μαζί με κιτ μεθανόλης πας και πιο πάνω.

Λέγοντας 300 μιλάω για ρόδα πάντα και το οριακά που λες ποτέ δεν μου άρεσε. Θέλω να είμαι 1000% σίγουρος ότι θα είμαι οκ.
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , nikdev said:

Μέχρι 340 στρόφαλο είναι οκ τα μαμά, οριακά ανάλογα το πρόγραμμα. Αν δουλέψεις μαζί με κιτ μεθανόλης πας και πιο πάνω.

Σε σχέση με τα παραπάνω απλά να πω ότι εγώ απλά σήκωνα τα Dyno και βασιζομουν σε αυτά. Επειδή κατέληξα στον Δημητριάδη μετά από 4 δυναμομετρα και είδα ότι δεν μασάει τα λόγια του απλά για να βγάλει νούμερα... αποφάσισα να ακούσω τη συμβουλή του και απλά μπεκ από golf 6 gti και πρόγραμμα στο Δημητριάδη και τέλος. Ευτυχώς "έμαθα" σχετικά ανεξοδα και να ευχαριστήσω τους προλαλησαντες για την καλή τους διάθεση να με καθοδηγήσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλες τα μπεκ ?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χρονο καποια στιγμη και το χαζεψεις,επειδη εχω ενα προβλημα με εναν φιλο με 1.8 τφσι Κ04  πες μου σε τι ποσοστο δουλευει το πισω εγκεφαλακι την αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε.
Καμια φορα βεβαια υπαρχει και η γκαντεμια..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η γκαντεμιά βρήκε εμένα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Τι έπαθες;
Το ένα μπεκ υπολειτουργούσε αλλά δεν φαινόταν κάπου αυτό.
Δεν το έκανε και συχνά.
Και ενώ πήγαινα με 230-260 με 38 βαθμούς έξω έλιωσε την ακίδα σε ένα κύλινδρο...

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ένα μπεκ υπολειτουργούσε αλλά δεν φαινόταν κάπου αυτό.

Δεν το έκανε και συχνά.

Και ενώ πήγαινα με 230-260 με 38 βαθμούς έξω έλιωσε την ακίδα σε ένα κύλινδρο...

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Άουτς... κρίμα...

 

Έχεις οργανάκι να βλέπεις misfire, retard κλπ;

Link to comment
Share on other sites

 
Άουτς... κρίμα...
 
Έχεις οργανάκι να βλέπεις misfire, retard κλπ;
Δεν πειράζει. Έγινε το μοτέρ καινούργιο και άλλαξα και καδένα και αντλία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για αυτά που έκανα με βγήκε σε καλή τιμή...;)
Οπότε καινούργιο μοτέρ ξανά.
Όχι δεν έχω οργανακι.
Αλλά και να είχα δεν θα το καταλάβαινα.
Θέλει να κοιτάς συνέχεια.
Εξάλλου έπρεπε να το δω πιο σοβαρά με το μπεκ.
Έκανε κάποιες παρενέργειες στο ρελαντί αλλά αυτό μπορεί να το έκανε 1 φορά την εβδομάδα.
Δεν ήξερα ότι είναι το μπεκ.
Κατά τα άλλα το αμάξι δούλευε ρολόι.
Τώρα έγινε αυτό.
Πλέον θα συνεχίζω να το απολαμβάνω για πολλά χρόνια ακόμα.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει. Έγινε το μοτέρ καινούργιο και άλλαξα και καδένα και αντλία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για αυτά που έκανα με βγήκε σε καλή τιμή...oldipbemoticons_wink.gif
Οπότε καινούργιο μοτέρ ξανά.
Όχι δεν έχω οργανακι.
Αλλά και να είχα δεν θα το καταλάβαινα.
Θέλει να κοιτάς συνέχεια.
Εξάλλου έπρεπε να το δω πιο σοβαρά με το μπεκ.
Έκανε κάποιες παρενέργειες στο ρελαντί αλλά αυτό μπορεί να το έκανε 1 φορά την εβδομάδα.
Δεν ήξερα ότι είναι το μπεκ.
Κατά τα άλλα το αμάξι δούλευε ρολόι.
Τώρα έγινε αυτό.
Πλέον θα συνεχίζω να το απολαμβάνω για πολλά χρόνια ακόμα.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μεγειά το νέο μοτεράκι λοιπόν. Βάλε οργανάκι πάντως, δε χρειάζεται να το κοιτάς συνέχεια αν βάλεις καλό, ανάβει λαμπάκι και σου τραβάει την προσοχή αν χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites


Μεγειά το νέο μοτεράκι λοιπόν. Βάλε οργανάκι πάντως, δε χρειάζεται να το κοιτάς συνέχεια αν βάλεις καλό, ανάβει λαμπάκι και σου τραβάει την προσοχή αν χρειαστεί.
Τι οργανακι λες;
Για να βλέπω τι;
Το polar fis είναι καλό που μπαίνει και βλέπεις τα πάντα αλλά και ακριβό και χάνεις και την μπάλα.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι οργανακι λες;
Για να βλέπω τι;
Το polar fis είναι καλό που μπαίνει και βλέπεις τα πάντα αλλά και ακριβό και χάνεις και την μπάλα.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλό το polar fis. Ουσιαστικά μιλάω για boost control (μιας και έχω) που πέραν την πίεσης βλέπεις τα πάντα, afr, πίεση καυσίμου, misfire, retard (ανά κύλινδρο και συνολικά), πυρόμετρο, λάδια, iat και πολλά άλλα. Χώρια ότι βάζεις εξτρά ασφαλιστικά και αν δει κάτι περίεργο κόβει πίεση άμεσα. Κοστίζει αλλά πιθανότατα σώζεις το μοτέρ σου.
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια βοηθεια.

 

Μπορει καποιος να μου πει ποιος ειναι ο τελευταιος κωδικος μπεκ για Golf 6 GTI?

 

Εστω ενα αριθμο πλαισιου απο Golf 6 GTI για να ρωτησω στην Καρεντα?

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω γράψει στο πρώτο ποστ αυτής της σελίδας ότι υπάρχει το part number σε προηγούμενα ποστ, όπου μπορείς να ανατρέξεις και να το βρεις, ΑΝ θες.

 

06H906036G  στα ανταλλακτικά όταν αλλάξει μέσω ετκα σου δίνουν το νεότερο.

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα γιατί στη karenta που πήρα τηλ μου ζήτησαν αποκλειστικά αριθμό πλαισίου αυτοκινήτου. Για αυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιος την τελευταία revision αλλιώς ενα αριθμό πλαισίου από κάποιον που έχει Golf 6 GTI.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τι γραφω.
Στο ετκα οποιο part number πληκτρολογεις υπαρχει ιστορικο στα revision, οποτε παντα το συστημα αυτοματα σε αναγαγει στο πιο προσφατο.

Δεν τιθεται θεμα λοιπον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.