Jump to content
Poisoneddager

Αγορά Cla 180.

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πουλησω το passat μου (1.4 tsi sportline μαυρο 02/2008 150000χλμ) για να αποκτησω μια μεταχειρισμενη cla 180 ( 1.6 turbo urban γκρι μεταλλικό 02/2014 20000χλμ 23900 ευρώ) Ο εμπορας αγοράζει το passat στα 5800 οπότε ή τελική τιμη για την cla είναι στα 18100. Ποια ή άποψη σας...?

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αυτό που θες να αγοράσεις ότι είναι ατρακαριστο κι ότι έχει βιβλίο σερβις αντιπροσωπείας καθώς επίσης και τα χλμ του αν είναι αληθινά (σε αντιπροσωπεία θα τα διαπιστώσεις όλα αυτά νομίζω) κι αν ειναι καθαρό το αμάξι, αφού σου αρέσει παρτο!

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι τεχνικά θα εξεταστεί με τη συνδρομή της spotmechanics. Γνωρίζω όλους τους τυπικούς ελέγχους (έγγραφα και λοιπά). Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Από μια πρώτη γρήγορη εικόνα: το Passat στο παίρνει οριακά καλά (κυρίως επειδή έχει αρκετά χιλιόμετρα λογικά).

Το CLA πρόσεξε μην είναι εταιρικό, το οποίο σημαίνει σαλόνι σαν καινούριο, αλλά διπλάσια χιλιόμετρα. Η δε τιμή του είναι σχετικά χαμηλή σε σχέση με ανταγωνισμό (άλλες αντίστοιχες CLA). Υπάρχει περίπτωση να είναι εισαγωγής.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Το αν έχει χρησιμοποιηθεί ως εταιρικό έχει περάσει από το μυαλό μου...Αυτό λογικά δεν μπορεί να ελεγχθει από την επίσημη αντιπροσωπεια ? Ο ίδιος ο έμπορος ( γνωστός αντιπρόσωπος mercedes στην Αθήνα) δηλώνει πως το αυτοκίνητο έχει αγορασθεί εισαγωγής από mercedes Γερμανίας όπου και έχει δικό του υποκαταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Το αν έχει χρησιμοποιηθεί ως εταιρικό έχει περάσει από το μυαλό μου...Αυτό λογικά δεν μπορεί να ελεγχθει από την επίσημη αντιπροσωπεια ? Ο ίδιος ο έμπορος ( γνωστός αντιπρόσωπος mercedes στην Αθήνα) δηλώνει πως το αυτοκίνητο έχει αγορασθεί εισαγωγής από mercedes Γερμανίας όπου και έχει δικό του υποκαταστημα.

 

Το ότι ο έμπορος δηλώνει ότι είναι εισαγωγής είναι καλό σημάδι.

Δεν ξέρω αν μπορεί να ελεγχθεί δυστυχώς (συνδέεται ηλεκτρονικά η MB Ελλάδος με αντίστοιχη Γερμανίας?), δε θα μπορούσα να μείνω όμως ήσυχος μόνο και μόνο από ένα service book που μπορεί να έχει παραποιηθεί (αν και δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον στη ΜΒ ή αν όλα γίνονται ηλεκτρονικά).

Η επιλογή είναι καλή, αλλά ψάχτο όσο πιο πολύ μπορείς για να μην σου πάει τελικά η αγορά +3000-5000€+ με ενδεχόμενες μελλοντικές επισκευές.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις -επισημάνσεις . Και εγώ είμαι πολύ καχύποπτος με την εγχώρια εμπορία μεταχειρισμένων γιαυτο το ψάχνω όσο μπορώ και δημοσίευσα το ποστ προκειμένου να ακούσω συμβουλές για κάτι σημαντικό που μπορεί να μου διαφεύγει . Πάντως το cla είναι εμφανισιακά και ποιοτικά πιστεύω πως είναι μακραν ανώτερο απο Passat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

... για κάτι σημαντικό που μπορεί να μου διαφεύγει . Πάντως το cla είναι εμφανισιακά και ποιοτικά πιστεύω πως είναι μακραν ανώτερο απο Passat.

 

Όντως είναι, το έχω οδηγήσει. Το πιο σημαντικό που σου έχει διαφύγει είναι το περιβόητο ελληνικό "μάτι"! Θα σε ματιάζουν όλοι!!!

Πέρα από την πλάκα, υπολόγισε κάποια παραπάνω έξοδα συντήρησης (service, λάστιχα). Επίσης, δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται ή τι θα γίνει από πλευράς φορολογίας και τελών κυκλοφορίας.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι όμορφο..Όσο αφορά φορολογία και τέλη αν είναι να ταυξησουν στα 1600κυβικα τότε το 60% των ελλήνων θα καταθέσει πινακίδες. Δεν νομίζω να τους συμφέρει κάτι τετοιο.Εκτός αν θέλουν να ωθήσουν τον κόσμο στην αγορά νέων και μικρών αυτοκινήτων (ας πούμε 1000-1200)

Και πες μου κάτι αφού το οδηγησες ..πως είναι η ποιότητα κύλισης? Γιατί έχω διαβάσει πως "κοπαναει" στους ελληνικούς δρομους, δεν έχει δηλ την αίσθηση "μαγικό χαλί" που χαρακτηρίζει τις ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Η ποιότητα κύλισης μου φάνηκε αρκετά καλή, κάποιοι αεροδυναμικοί θόρυβοι υπήρχαν μετά τα 140χλμ./ώρα (κάτι από τον καθρέφτη άκουγα νομίζω).

Δεν μπορώ να συγκρίνω με πολύ πιο ακριβά μοντέλα MB , πάντως σε σχέση με SLK & C180 που έχω άποψη υπήρχε περίπου εφάμιλλη κύλιση.

Ποιότητα σε κάποια σημεία για αυτοκίνητο ΜΒ 30.000+€ δεν μου φάνηκε καλή (κυρίως σε πλαστικά).

Κινητήρας απλά ικανοποιητικός, μιας και πρόκειται για σχετικά βαρύ αυτοκίνητο.

Ο συνάδελφος το είχε με 17" ζάντες, οι οποίες δεν ήταν ούτε 16" που δε δείχνουν καλά στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά το ψηλό προφίλ βολεύει σε ελληνικούς δρόμους, αλλά ούτε και 18" που θα με υποχρεώνουν να αποφεύγω κάθε λακούβα και να κόβω σε κάθε εξόγκωμα στους άθλιους ελληνικούς δρόμους.

Βέβαια όλα θέμα συνήθειας είναι.

Κατανάλωση φαντάζομαι περίπου ίδια με Passat.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.