Jump to content
lanc3lot

Πρόβλημα Με Πιστόνια - Ρεκτιφιέ Ή Μεταχειρισμένο Μοτέρ;

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος εδώ, αν και παρακολουθώ το forum καιρό τώρα. 

 

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

 

Έχω ένα 1.4 TSI Eos 160 άλογα, του 2009, μεταχειρισμένο το πήρα, πριν περίπου 3 χρόνια. Δυστυχώς από τον Νοέμβρη που μας πέρασε, παρουσιάστηκε πρόβλημα αφού έσπασε (ή έκαψε) τα 2 πιστόνια της μηχανής του και όπως είπε ο τεχνικός ήταν γεμάτο λάδι μέσα, έχανε δηλαδή λάδι και το είχε περάσει παντού μέσα. Για το ιστορικό, περίπου το καλοκαίρι είχε αρχίσει όντως να χάνει λάδι, αλλά σε επισκέψεις μου σε 2 συνεργεία μου είχαν πως πως είναι θέμα τουρμπίνας (απλά το κοιτάξαν, δεν το έλυσαν) και θα πρέπει να κάνω αλλαγή. Ενώ λοιπόν είμαι σε αυτή την κατάσταση και σκέφτομαι να πάω για τουρμπίνα, το αμάξι μένει τελείως και δεν παίρνει με τίποτα μπροστά. Το πηγαίνω σε 3ο συνεργείο όπου αφού λύνουν το μοτέρ μου λένε πως δεν έχει σχέση η τουρμπίνα (η οποία δουλεύει) αλλά είναι θέμα με τα πιστόνια που έχουν σπάσει.

 

Με αποτέλεσμα να πρέπει είτε να πάω για αγορά μεταχειρισμένου μοτέρ ή να προχωρήσω σε ρεκτιφιέ. Συζητώντας το με διάφορους κατόχους EOS ή γενικότερα VW έχω ακούσει και τις 2 λύσεις ως "οι καλύτερες".

Η λύση να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο μοτέρ, δείχνει πιο οικονομικά προσιτή (1500-1700€ περίπου) αλλά έχει το ρίσκο του "στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" αφού δεν ξέρεις αν αυτός που στο πουλάει, το έχει σκίσει σαν μοτέρ και τι προβλήματα θα σου βγάλει στο μέλλον (άσε που ελάχιστοι δίνουν εγγύηση)

 

Αν πάω στην λύση ρεκτιφιέ, ο λογαριασμός ανεβαίνει αισθητά (στα 2500-2700€) αλλά από την άλλη υπάρχει εγγύηση 6-7 μήνες και στην ουσία πας σε μια λογική 0 χιλιόμετρα, πρακτικά νέο αμάξι σχεδόν. Το συνεργείο που το πήγα μου προτείνει να πάμε σε λύση Ρεκτιφιέ, σας παραθέτω εν συντομία τι περιέχει η λίστα αλλαγής:

 

πιστόνια

Κουζινέτα Μπιέλας
Κουζινέτα Βάσης Στόφαλου
Οδηγοί καπακίου (βαλβίδων 16 τεμ)
Φλάτζες γενικής
Καδένα με Γλύστρες (την έχει ξεχαρβαλώσει αυτήν που έχω)
Λάδια
Φ.Λαδιού
Παραφλού
Μπουζί
Φ.Αέρος
και μάλλον και ένα σετ αμπραγιάζ

Αυτά πάνε περίπου 1450€ σαν κόστος, 400€ το ρεκτιφιέ και άλλα 700-800 η εργασία του τεχνικού.

 

Το αμάξι προς το παρόν είναι παρκαρισμένο στο σπίτι μου μπροστά, με το μοτέρ στο πορτ-παγκάζ (δεν κουνιέται δηλαδή). Καθυστέρησα γιατί ήθελα να μαζέψω τα χρήματα, πλέον έχω συγκεντρώσει τα πιο πολλά και είπα να γράψω εδώ ώστε να πάρω μια επιπλέον γνώμη, αφού προσωπικά τείνω προς το ρεκτιφιέ.

 

Στην κουβέντα με το τεχνικό, πιστεύει πως αυτός που μου πούλησε, είχε σβήσει χιλιόμετρα αφού η ζημιά που έχει δεν είναι φυσιολογική και ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχει (55.000, το πήρα με 20.000). Βέβαια το πρώτο του ΚΤΕΟ το έκανα εγώ και εκεί δεν βρήκαν τίποτα αλλά τι να πω, μπορεί και να είναι έτσι.

 

Τέλος σκέφτομαι να βάλω και νέα λάστιχα, έχει τα αρχικά πάνω, τα 215/55/ZR16 97W, Bridgestone. Αν έχετε μια πρόταση και σε αυτό, ώστε αφού θα μπει σε συνολική επισκευή, να του αλλάξω και τα λάστιχα!! Σκέφτομαι αυτά πχ: https://www.elastikaleader.gr/elastiko-autokinitou/pirelli/cinturato-p7-blue/215-55-r16-97w-427847 ή αυτά: https://www.elastikaleader.gr/elastiko-autokinitou/goodyear/efficientgrip-performance/215-55-r16-97w-302859 εκτός και αν πιστέυετε πως πρέπει να πάω πάλι για Bidgestone

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας

Edited by lanc3lot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα το ρεκτιφιέ αν βέβαια είχα κάτι παραπάνω από καλό μάστορα, δεν θα τζογάριζα σε καμία περίπτωση με ένα μεταχειρισμένο μοτέρ. Εκτός βέβαια αν έβρισκα κάτι το εξαιρετικό. Όσο για τα λάστιχα που ρωτάς απο αυτά τα δύο που έχεις βάλει θα έβαζα το pirelly γιατί τα good year είναι κακό λάστιχο για μένα. Εκτός αν πας βέβαια σε michelin και continental.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την απάντηση (Γιάννης φαντάζομαι). Θα κοιτάξω και για τα Michelin + Continental που είπες, μιας και το λάστιχο είναι και αυτό από τα πιο βασικά στο αμάξι.

 

Όντως για ρεκτιφιέ σκέφτομαι και εγώ όπως έγραψα παραπάνω, σαν συνεργείο σκέφτομαι τον Johnic στην Ηλιούπολη αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από εκεί ακόμα καλύτερα, φαίνονται γνώστες σε αυτό που κάνουν + είναι κοντά μου που είναι και αυτό ένα βασικό + (πχ έχω ακούσει καλά λόγια και για τον Τσακουλέρη στο Περιστέρι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και την απάντηση (Γιάννης φαντάζομαι). Θα κοιτάξω και για τα Michelin + Continental που είπες, μιας και το λάστιχο είναι και αυτό από τα πιο βασικά στο αμάξι.

 

Όντως για ρεκτιφιέ σκέφτομαι και εγώ όπως έγραψα παραπάνω, σαν συνεργείο σκέφτομαι τον Johnic στην Ηλιούπολη αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από εκεί ακόμα καλύτερα, φαίνονται γνώστες σε αυτό που κάνουν + είναι κοντά μου που είναι και αυτό ένα βασικό + (πχ έχω ακούσει καλά λόγια και για τον Τσακουλέρη στο Περιστέρι)

Ναι Γιάννης είναι το όνομά μου. Για τα συνεργεία που αναφέρεις δεν μπορώ να έχω άποψη διότι δεν είμαι από Αθήνα, ίσως κάποια παιδιά απο Αθήνα να σε διαφωτίσουν...

Link to comment
Share on other sites

το μοτερ το αλλο αμα το αγοραζες θα το ανοιγες αφου θα ηταν στο παγκο να το επιθεωρησεις αμα ηθελες να κανεις σωστη δουλεια.και θα χρησιμοποιουσες το δικο σου για ανταλλακτικα....εξαλλου χειροτερο απτο δικο σου αποκλειεται να ειναι αφου σου εακιγε λαδι η περναγε λαδι τοσο μεσα καπου που δεν επρεπε τοσο πολυ κιολας που εκανε καμια υδραυλικη σφυρα και τα τιναξε ολα στο αερα..το ρεκτιφιε απλα ξερεις οτι εχεις καινουργια εμβολα και δεν θα την ξαναπαθεις απο αυτο τουλαχιστον ξανα.,,για μενα στην παρουσα φαση το ανοιξες το ειδες φτιαξτο καπου οικονομικα δες μηπως καποιος που κανει εργασια το απογευμα στο γκαραζ του στο δεσει με ποιο φτηνα εργατικα η βρει ποιο φτηνα τα πραγματα που θες...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

το μοτερ το αλλο αμα το αγοραζες θα το ανοιγες αφου θα ηταν στο παγκο να το επιθεωρησεις αμα ηθελες να κανεις σωστη δουλεια.και θα χρησιμοποιουσες το δικο σου για ανταλλακτικα....εξαλλου χειροτερο απτο δικο σου αποκλειεται να ειναι αφου σου εακιγε λαδι η περναγε λαδι τοσο μεσα καπου που δεν επρεπε τοσο πολυ κιολας που εκανε καμια υδραυλικη σφυρα και τα τιναξε ολα στο αερα..το ρεκτιφιε απλα ξερεις οτι εχεις καινουργια εμβολα και θα την ξαναπαθεις απο αυτο τουλαχιστον ξανα.,,για μενα στην παρουσα φαση το ανοιξες το ειδες φτιαξτο καπου οικονομικα δες μηπως καποιος που κανει εργασια το απογευμα στο γκαραζ του στο δεσει με ποιο φτηνα εργατικα η βρει ποιο φτηνα τα πραγματα που θες...

 

Καλησπέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείς πως αν κάνω ρεκτιφιέ, θα ξανάσπασουν πιστόνια στο μέλλον σίγουρα; Πως προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη που προεκυψε ηδη.

παρολα αυτα...νομιζω πως η λυση του ρεκτιφια ειναι η ιδανικη για σενα καθαρα και μονο λογω κοστους...συν το οτι θα εχεις καποιον να κραξεις αν συμβει το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη

 

οτι χαλαει, το αφηνουμε χαλασμενο γιατι αν το φτιαξουμε ξαναχαλαει

 

οσο ζεις, μαθαινεις


:help:=@:lol::whistling:

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη που προεκυψε ηδη.

παρολα αυτα...νομιζω πως η λυση του ρεκτιφια ειναι η ιδανικη για σενα καθαρα και μονο λογω κοστους...συν το οτι θα εχεις καποιον να κραξεις αν συμβει το παραμικρο.

 

Όχι λόγο κόστους είναι το μοτέρ, απλά με φοβίζει που θα πέσω, ενώ με την λογική του ρεκτιφιέ, πάω σε μια λύση ακριβή μεν αλλά ξέρεις ότι βάζεις νέα εξαρτήματα μέσα. Λέω με ποια λογική για τα πιστόνια, από την άποψη πως αφού θα είναι νέα πιστόνια, λογικά θα αντέχουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα όσοι αναφέρουν ότι ο ανακατασκευασμένος ίδιος κινητήρας του παιδιού μπορεί να ξανασπάσει , πού το στηρίζουν;

Γιατί και εγώ τον Νοέμβριο του 2014 είχα πάθει την ίδια ζημιά σε κινητήρα CAVD 1.4TSI 160PS στο Golf ... Σαν αιτιολογία ήταν ότι η εικόνα θραύσης εμβόλων υποδεικνύει την ύπαρξη κρουστικής καύσης (πειράκια), η οποία σχετίζεται με τις αντικρουστικές ιδιότητες του καυσίμου (αριθμός οκτανίων).(να ξεκαθαρίσω εδώ ότι στην πλειοψηφία του το αμάξι γέμιζε βενζίνη μη αμφισβητησιμης ποιότητας, αλλοτε απλή και άλλοτε v-power)
Η προφορική-φιλική «εγγύηση» που πήρα από τον τεχνικό της αντιπροσωπείας ήταν ότι τα καινούρια πιστόνια είναι βελτιωμένα και δεν πρόκειται να αντιμετωπίσω ξανά πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

;-) Καλημέρα

 

Βασικά πιστεύετε πως η κίνηση να κάνεις ρεκτιφιέ είναι λάθος; Ρωτάω γιατί σε αντίστοιχο EOS Forum βέβαια, οι απαντήσεις είναι πως σε αυτά τα αμάξια η λύση του ρεκτιφιέ είναι λανθασμένη και πως να ψάξω απλά όσο χρειαστεί για ένα μοτέρ. Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλά από μηχανολογικά αλλά σε εμένα τον αδαή λοιπόν, το να φτιάξω ξανά την μηχανή, αν υπάρχει καλός τεχνίτης είναι η καλύτερη λύση αφού θα είσαι με νέα εξαρτήματα, με μηδέν χιλιόμετρα και με μια εγγύηση για 6-7 μήνες καλής λειτουργίας (πχ μου είπαν πως ένα σύνηθες φαινόμενο είναι να "χάνεις" λάδια μετά το ρεκτιφιέ, δεν ξέρω γιατί, αλλά σε συζήτηση μαζί τους μου είπαν πως αν παρατηρηθεί κάτι τέτοιο το πρώτο χρόνο θα το φτιάξουν). Βέβαια είναι ταυτόχρονα και η δαπανηρή λύση, το οικονομικό σε αυτή την φάση είναι ένα πρόβλημα για μένα, αλλά ψάχνω την βέλτιστη λύση. Δηλαδή ας πληρώσω αλλά να είμαι πιο σίγουρος πως θα απαλλαγώ από τα προβλήματα ;-)

 

Αν μπορείτε να πείτε / προτείνετε και κάποιο λάστιχο, για να το βάλω και αυτό στο πρόγραμμα ;-)

Edited by lanc3lot
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μπορεί να γίνομαι κουραστικός για τα υπόλοιπα μέλη γιατί ποστάρω σε όσους αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με μένα αλλά οι γνωμες των παιδιών με βοήθησαν πιστεύω προς τη σωστή κατεύθυνση....
Διάβασε εδώ αν έχεις χρόνο και όρεξη (για golf βεβαια) , δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος κινητήρας (CAVD) αλλα 160ps και 2009 μάλλον εκεί συγκλίνουν : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59173
Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πιστεύω η ανακατασκευή είναι η καλύτερη λύση... εμένα η μηχανή πριν τσίμπαγε-έκαιγε-ετρωγε , όπως θελεις πεστο λίγο λάδι , που και που συμπλήρωνα κανένα λίτρο δλδ.... τώρα μετά από 18.000 χλμ δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με απώλεια λαδιού αν αυτό σε καθυσηχάζει...  ο μεταχειρισμένος κινητήρας πιστεύω είναι ρίσκο.
Για λάστιχα πρόσφατα (Απρ-Μαι '15)  έβαλα dunlop sporbluresponse αντικαθιστώντας τα πολύ σκληρά brigdestone turanza er300 που είχε από το εργοστάσιο... και τα goodyear efficient grip πανω κάτω εκεί κινούνται...  αλλά για λάστιχα θα διαβάσεις άπειρες γνώμες... δες χαρακτηριστικά , δες θόρυβο, ψάξε τιμή και αποφασίζεις :)

ΥΓ: Ο πιο ισσοροπημένος κινητήρας πιστεύω για 160ps πιστεύω ήταν ο 1800αρης αλλά δεν πρέπει να τον φέραν Ελλάδα ή αν τον φέραν ήταν για πολύ λίγα αμάξια, στη Γερμανία πάντως τον κυκλοφόρησαν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μπορεί να γίνομαι κουραστικός για τα υπόλοιπα μέλη γιατί ποστάρω σε όσους αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα με μένα αλλά οι γνωμες των παιδιών με βοήθησαν πιστεύω προς τη σωστή κατεύθυνση....

Διάβασε εδώ αν έχεις χρόνο και όρεξη (για golf βεβαια) , δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος κινητήρας (CAVD) αλλα 160ps και 2009 μάλλον εκεί συγκλίνουν : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59173

Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πιστεύω η ανακατασκευή είναι η καλύτερη λύση... εμένα η μηχανή πριν τσίμπαγε-έκαιγε-ετρωγε , όπως θελεις πεστο λίγο λάδι , που και που συμπλήρωνα κανένα λίτρο δλδ.... τώρα μετά από 18.000 χλμ δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με απώλεια λαδιού αν αυτό σε καθυσηχάζει...  ο μεταχειρισμένος κινητήρας πιστεύω είναι ρίσκο.

Για λάστιχα πρόσφατα (Απρ-Μαι '15)  έβαλα dunlop sporbluresponse αντικαθιστώντας τα πολύ σκληρά brigdestone turanza er300 που είχε από το εργοστάσιο... και τα goodyear efficient grip πανω κάτω εκεί κινούνται...  αλλά για λάστιχα θα διαβάσεις άπειρες γνώμες... δες χαρακτηριστικά , δες θόρυβο, ψάξε τιμή και αποφασίζεις :)

ΥΓ: Ο πιο ισσοροπημένος κινητήρας πιστεύω για 160ps πιστεύω ήταν ο 1800αρης αλλά δεν πρέπει να τον φέραν Ελλάδα ή αν τον φέραν ήταν για πολύ λίγα αμάξια, στη Γερμανία πάντως τον κυκλοφόρησαν

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου φίλε και το μήνυμα. Διαβάζοντας το post που έβαλες, βλέπω πως είχες και εσύ προβλήματα με πολλαπλασιαστές όπως και εγώ (τους άλλαξα όλους) αλλά και ένα θόρυβο στην μηχανή (δεν ήταν τπτ σημαντικό, αλλά έκανε όταν το άναβα ένα μικρό θόρυβο στην μηχανή μέχρι να πατήσω γκάζι, στο ρελαντί όταν ήταν). Ο κινητήρας μου είναι Cav και το πρόβλημα με το λάδι συνέβη το τελευταίο 3μηνο περίπου, πριν δηλαδή τα παίξει τελείως και σταματήσει. Σε ευχαριστώ και για τα λάστιχα, θα ρίξω μια ματιά σε αυτά που λες. Το κόστος που αναφέρω για ανακατασκευή σου (σας) φαίνεται λογικό ή με αυτά που αναφέρω θα έπρεπε να είναι πιο λίγα; Εντάξει φαντάζομαι θα βγάζει σίγουρα και από υπερ-τιμολόγηση στα υλικά (όλοι αυτό δεν κάνουν;) απλά αν είναι υπερβολικά παραπάνω

Edited by lanc3lot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις οι πολλαπλασιαστές να είναι της τελευταίας σειράς (νομίζω οι G είναι , έχουν έναν αριθμό και ενα γράμμα στο τέλος) , έχει βγάλει και εδώ βελτιωμένους η VW γιατί μετά την επισκευή εμένα μου βάλανε 3 από τους 4 της σειράς G(οι καλοί) και έναν F (σε αυτόν τον κύλινδρο είχα misfire και είχα τρελαθεί μέχρι να το πάω σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν ταχει διαβασα το θεμα.

Το λαδι που εκαιγες ηταν απο ελατηρια πιστονιων τα οποια ειχαν σπασει η ραγισει. Απλα πηγαινε ετςι ενα διαςτημα.
Καποια στιγμη εσπασε το ελατηριο και τραβηξε λουκι κατω και γεμισε λαδια οπως λες το μοτερ.

Να προχωρησεις σε ρεκτιφιε να ελεγχθει ο κυλινδρος και αν χρειαζεται (οβαλ η φθορα) να πας σε 77mm πιστονι σφυριλατο.
Βαλε μονο πιστονια και θα ειναι και πιο φτηνα και πιο σιγουρα σε αντοχη, απο τα εργοστασιακα.

Με την επισκευη ναλλαξεις και αντλια λαδιου.

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις όσο πιο αναίμακτα οικονομικά γίνεται και να ξαναχαρείς το αμάξι σου. :thumbsu:
Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, άρα προτείνεις και εσύ Ρεκτιφιέ ή νέο μοτέρ;

 

Ως update στο όλο πρόβλημα, το εξέτασε και 2ος τεχνικός και αυτός είπε πως καλύτερα να μην κάνω ρεκτιφιέ αλλά να πάω σε μεταχειρισμένο μοτέρ, αφού κρίνει πως η χαραματιά που έχει μέσα ο κύλινδρος είναι βαθιά και άρα θα πάει στο όριο με ρεκτιφιέ, οπότε και θα υπάρχουν πολλαπλά προβλήματα στο μέλλον. Κοινώς μπλέξιμο, αφού όπως έχω καταλάβει τα συνεργία είναι σαν τους γιατρούς. Ο καθένας βγάζει και διαφορετική διάγνωση.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, έχεις δίκιο σε αυτό. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε μου

Εκτός αν θες να κάνεις το μέγιστο έξοδο, να πάρεις το block του μοτέρ μεταχείρο, το οποίο μπορείς να δεις την ποιοτητά του, άντε κ το καπάκι, αλλα πιστόνια, οδηγοί, ελατήρια κλπ. να τα βάλεις after market..........

Πας για μεγάλο έξοδο, αλλα έτσι θα φτιάξεις αμάξι που θα μπορείς σίγουρα να το κρατήσεις για πολλά χρόνια.

Edited by Sylvestros
Link to comment
Share on other sites

αν καποιο αμαξι σπασει,ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

αν καποιο αμαξι σπασει,ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας..

 

σεβαστειτε το θεμα του φιλου και μην ερχεστε σε κοντρα .

 

Οταν ένα αμάξι σπάσει είναι απλά μια πιθανότητα.

Οταν ΠΟΛΛΑ αμάξια σπάσουν είναι ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες. 

μετράς πάντα κ τις πιθανότητες.

Edited by activious
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Οταν ένα αμάξι σπάσει είναι απλά μια πιθανότητα.

Οταν ΠΟΛΛΑ αμάξια σπάσουν είναι ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες. 

 μετράς πάντα κ τις πιθανότητες.

 

 

οταν υπαρχουν 20 αμαξια στην ελλαδα και σπασει το ενα  ναι ειναι αυτο που λες ...αν υπαρχουν χιλιαδες και σπασουν 100 τοτε ειναι εξαιρεση...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.