Jump to content
spider

Rcn210 Vw Polo 6R

Recommended Posts

Χαίρεται και καλή χρονιά σε όλους,

 

ενδιαφέρομαι να αλλάξω την πηγή του vw polo 1.2 tsi (2010) 6R, αυτό που θέλω κυρίως ειναι να μη χαλάσω την εμφάνιση του ταμπλό και γι αυτό θέλω κάτι που να μοίαζει με VW, αν και κοίταξα τις αυθεντικές πηγές δεν βρήκα κάποια που να ταιριάζει στα χρήμματα που θέλω να διαθέσω. Μετά απο λίγο ψάξιμο στο ebay βρήκα την παρακάτω

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-CAR-Stereo-Radio-RCN210-CD-SD-MP3-USB-AUX-BT-GOLF-TOURAN-TIGUAN-JETTA-PASSAT-/161949307479?hash=item25b4ee5257:g:KYUAAOSw-vlVglVu

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι οτι λέει οτι ίσως χρειαστώ κάποιο απο τα παρακάτω καλώδια (προς τα κάτω έχει 3 διαφορετικά καλώδια), έχει κανείς ιδέα απο ηλεκτρονικά γιατι εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να κουμπώσω τη φύσα :D ρεύματα και τέτοια δεν θέλω να πειράξω γιατι η πιθανότητα να κάψω όλο το αυτοκίνητο είναι μεγάλη. :D Σκέφτομαι να ρωτήσω σε κάποιο μαγαζί που περνάνε επίσης...

Υπάρχει κανείς εδώ που να έχει αγοράσει την πηγή να μας πει και εντυπώσεις ? 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Spider
Link to comment
Share on other sites

Αν έλεγε και τι κάνουν τα καλώδια κάλο θα ηταν

 

Πιθανόν να χρειαστείς το τελευταίο για το canbus, η αγορα αυτης της συσκευής ειναι ρισκο εκτος αν του πεις το μοντέλο σου και σου πει ποιο καλώδιο ειναι συμβατό και αν κανει για το αυτοκίνητο σου,  γιατι polo δεν βλέπω πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κάνει και για πόλο σε άλλη αγγελία γράφει και πόλο απλά ειναι στα γερμανικά και δεν ήθελα να την αναρτήσω, προσπαθώ μήπως μπορεί να μου πει πιο απο τα καλώδια χρειάζεται, επειδή δεν ξέρω τι είναι το canbus για αυτό ρωτάω εδώ, http://www.ebay.de/itm/VW-Autoradio-RCN210-CD-MP3-USB-AUX-BT-SD-GOLF-TOURAN-TIGUAN-JETTA-PASSAT-POLO-/161856648683?hash=item25af6875eb:g:fVMAAOSweW5VJ4OM

εδώ υπάρχει ολόκληρη συζήτηση αλλα δεν καταλαβαίνω τις λεπτομέριες λόγω ορολογίας ηλεκτρωνικών..

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6956396-Upgraded-to-VW-RCN-210-bluetooth-enabled-radio

 

 

παρακάτω ειναι τα τρία καλώδια που προτείνουν

 

http://www.ebay.com/itm/301651360007

http://www.ebay.com/itm/301651361680

http://www.ebay.com/itm/301651358890

Edited by Spider
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχεις καταλάβει ότι δεν είναι αυτή η τελική τιμή; ποντάρεις και όσο φτάσει.

 

Αφού πας σε αυτά τα χρήματα, γιατί δεν αγοράζεις ένα RCD510 (http://www.ebay.co.uk/itm/VW-Car-Stereo-Radio-RCD510-USB-CD-SD-Touran-PASSAT-JETTA-SKODA-SEAT-Cable-Manual-/161949263572?) να ξεμπερδεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κοστίζει περίπου 70 ευρώ αν την παραγγείλω απο Ευρώπη και μαζί με το καλώδιο θα βγει περίπου 90 ευρώ, η αγγελία ναι ειναι auction αλλά έχει και κατευθείαν αγορά με λιγότερο απο 70 ευρώ απλά ειναι στο γερμανικό ebay και δεν ήθελα να ποστάρω εδώ λόγω γλώσσας.

 

Η συσκευή έχει

1) USB

2) sd card

3) AUX

4) Bluetooth με ενσωματομένο μικρόφονο

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η συσκευή αυτή κατασκευάζεται για τη VW αλλα για αυτοκίνητα στην κίνα και οχι στην ευρώπη και γι αυτό το λόγο υπάρχουν οι ασυμβατότητες.

Δεύτερον δεν θα κρέμετε κανένα καλώδιο όταν θα μπει και γενικά το να κρέμονται καλώδια απο το usb ή το aux δεν με ελκύει..

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ εδώ και 5 χρόνια το yatour το οποίο με έχει βγάλει ασπροπρώσοπο αλλά θέλω πλέον και bluetooth χωρίς να χαλάσω την εμφάνιση του ταμπλό και αυτό βολέυει γιατί έχει και το μικρόφωνο ενσωματομένο κομπλέ.

Edited by Spider
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ τα χρήματα που γράφεις και ενσωματωμένο bluetooth δεν νομίζω ότι υπάρχει.

 

Η RCD510 πηγή δεν έχει καλώδια να κρέμονται, θα είναι ή στο ντουλαπάκι ή στις θέσεις μπροστά από το λεβιέ ταχυτήτων που έχει κουμπιά. 

 

Καμία πηγή της VW δεν έχει ενσωματωμένη μονάδα bluetooth, πουλιέται ξεχωριστά. 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κοστίζει περίπου 70 ευρώ αν την παραγγείλω απο Ευρώπη και μαζί με το καλώδιο θα βγει περίπου 90 ευρώ, η αγγελία ναι ειναι auction αλλά έχει και κατευθείαν αγορά με λιγότερο απο 70 ευρώ απλά ειναι στο γερμανικό ebay και δεν ήθελα να ποστάρω εδώ λόγω γλώσσας.

 

Η συσκευή έχει

1) USB

2) sd card

3) AUX

4) Bluetooth με ενσωματομένο μικρόφονο

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η συσκευή αυτή κατασκευάζεται για τη VW αλλα για αυτοκίνητα στην κίνα και οχι στην ευρώπη και γι αυτό το λόγο υπάρχουν οι ασυμβατότητες.

Δεύτερον δεν θα κρέμετε κανένα καλώδιο όταν θα μπει και γενικά το να κρέμονται καλώδια απο το usb ή το aux δεν με ελκύει..

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ εδώ και 5 χρόνια το yatour το οποίο με έχει βγάλει ασπροπρώσοπο αλλά θέλω πλέον και bluetooth χωρίς να χαλάσω την εμφάνιση του ταμπλό και αυτό βολέυει γιατί έχει και το μικρόφωνο ενσωματομένο κομπλέ.

Αφού λοιπον η συσκευή ειναι για πολο,  θα πάρεις το τριτο καλώδιο με τον ανταπτορα του canbus

αυτό δηλαδή(κανε ομως μια ερώτηση στον πωλητή δεν χάνεις κατι)

http://www.ebay.com/itm/301651358890

 

Καλη ακρόαση

 

Τα rcd της vw κλπ ειναι για πέταμα μην ακους

 

 

Εδιτ

Βεβαια δεν ξερω γιατι δεν επέλεξες μια και με πλοήγηση

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία,ρώτησα και περιμένω απάντηση σε κάθε περίπτωση θα παραθέσω την εμπειρία στο τέλος σε καμία βδομάδα ή δύο μολισ τα καταφέρω.

αυτό δεν το έχω σκεφτεί, το πρόβλημα ειναι οτι μετά θα ανέβει ακόμα περισσότερο το κόστος και η αλήθεια ειναι ότι χρησιμοποιώ πολύ το navigation αλλά κυρίως στο κινητό ειδικά τα google maps που το θεωρώ κορυφαίο για online navigation και το nokia here για offline navigation. Θα ήταν καλό να τα έχει όλα μαζι. Για την ώρα ήθελα να βελτιώσω κάπως το θέμα του Bluetooth που έχει αρχίσει και με ενοχλεί γιατί δεν μπορώ να μιλήσω όταν οδηγώ ενώ το navigation συνήθως το προγραμματιζω πριν ξεκινήσω.τι θα μπορούσα να πάρω χωρίς να χαλάσω την εργοστασιακή εμφάνιση ή έστω να φαίνεται καλά και να κάνει μέχρι 200 ευρώ ? Αν και προσπαθώ να τι βγάλω με ένα εκατοσταρικο όπως βλέπεις...

Edited by Spider
Link to comment
Share on other sites

Μερικές απαντήσεις :

1) Όντως έχει bluetooth και από το thread στο VWVortex φαίνεται να υποστηρίζει A2DP οπότε θα μπορεί να παίζει μουσική μέσω bluetooth από άλλες συσκευές, smartphones κλπ.

2) Χρειάζεσαι το 3ο καλώδιο με τον canbus decoder, ώστε να ανάβουν τα φωτάκια του όταν ανάβουν και τα φώτα του αυτοκινήτου, να κλείνει όταν βγαίνει το κλειδί από τη μίζα και να μην ξελιγώνει τη μπαταρία με μόνιμη τροφοδοσία, να δουλεύουν τα χειριστήρια του τιμονιού (όχι όλα όμως) κλπ.

3) Αν έχεις χειριστήρια στο τιμόνι και προσφατο can gateway, θα δουλεύουν μόνο τα αριστερά με το volume και το bluetooth, τα δεξιά συνδέονται σε άλλο κανάλι του canbus που δεν υποστηρίζεται από τον decoder.

4) Άν έχεις dual-fakra βύσματα στο αμάξι για τις 2 κεραίες, ίσως χρειαστείς και αντάπτορα/splitter γιατί λένε ότι έχει μόνο 1 η πηγή, π.χ. κάτι τέτοιο http://www.aliexpress.com/item/Twin-Fakra-male-to-Fakra-female-for-aftermarket-radio-for-VW-SKAA-53G/1269120451.html

5) Καλή φάση για οικονομική πηγή, για κάποιον που δεν θέλει οθόνη με GPS, το βρίσκεις και στα 63€ μαζί με μεταφορικά από κίνα (http://www.aliexpress.com/item/VW-Volkswagen-Original-OEM-Car-Radio-RCN210-CD-MP3-USB-SD-AUX-Bluetooth-Player-For/32336822722.html?spm=2114.01010208.3.11.13us1L&ws_ab_test=searchweb201556_4,searchweb201644_2_10001_10002_10005_301_10006_10003_10004_62,searchweb201560_5,searchweb1451318400_6149,searchweb1451318411_6449)...

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, το αυτοκίνητο δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι οπότε δεν υπάρχει θέμα για την κεραία θα το δούμε δεν φαίνεται τόσο τραγικό. Αυτό που λες για την μπαταρία και τον φωτισμό είναι το πιο σημαντικό. Μόλις πάρω απάντηση και από αυτούς θα αναρτήσω και μόλις το περάσω θα γράψω επίσης αναλυτικά τι βγήκε από αυτήν την ιστορία :) ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε σήμερα ότι μάλλον θα χρειαστώ αυτό 

 

https://gd4.alicdn.com/bao/uploaded/i4/TB1EjoWKVXXXXcFXXXXXXXXXXXX_!!0-item_pic.jpg_400x400.jpg

 

το οποίο ειναι μάλλον το δεύτερο 

http://www.ebay.com/itm/301651361680

 

αλλά επείδη δεν ειμαι σίγουρος οτι ξέρουν τι λενε, γιατι στο μήνυμα μου λεει θα χρειαστεί το δευτερο αλλά αν δεν ειναι το σωστό το bluetooth ή τα φωτακια δεν θα λειτουργούν και επειδή υπάρχει και ο φόβος για την μπαταρία του αυτοκινήτου. δηλαδή απαντάνε αλλά είναι σαν να σου δείνει την ευθήνη, νομίζω ότι πρέπει να πληρώσω κάποιον που ξέρει για να μου πει πιο καλώδιο χρειάζεται.

 

Αλήθεια εσύ ξέρεις τη διαφορά μεταξύ στο 2 και στο 3 καλώδιο, γιατι απο ότι καταλαβαίνω το 1 ειναι απλός αντάπτορας.


Νομίζω το 2 ειναι απλό can bus και το δευτερο ειναι can bus απο ενα τύπο σε άλλον τύπο can bus το οποίο δεν έχω απολύτως καμία ιδέα τι κάνει :D 

Link to comment
Share on other sites

Can-bus emulator έχει μόνο το 3ο καλώδιο και είναι το μαύρο κουτάκι με τα κινέζικα γράμματα.

Το #2 απλά έχει 2 καλώδια σαν αναμονές για να συνδεθούν με κάποιο άλλο υποσύστημα που χρησιμοποιεί το can, π.χ. το climatronic, αλλά σ' αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κόψεις/ράψεις καλώδια για να "κλέψεις" σήμα από τα ήδη υπάρχοντα καλώδια του climatronic.

Καλύτερα να το ψάξεις λίγο παραπάνω σε forums του εξωτερικού (διάβασε και το thread του vwvortex που έχεις βάλει παραπάνω) για το αν το έχει κάνει κανείς σε ίδιο αμάξι.

Αλλιώς πάρε και τα 2 καλώδια και δες με ποιό δουλεύει (κατά 90% χρειάζεσαι το #3 όμως). Το χειρότερο είναι να σου μείνει ένα καλώδιο των 5€ αχρησιμοποίητο.

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

βασικά το να κόψω καλώδια ούτε να το σκέφτομαι θέλω..  :bad: νεώτερα τις επόμενες μέρες ;) θα ρωτήσω και σε κάποιον ειδικό. Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω αναλυτικά λίγο αργότερα γιατί μόλις τελείωσα και εχω πονοκέφαλο γιάτι από τη μια φυσά δεν έβγαινε το καλώδιο με τα δοντάκια με καμία προσπάθεια σχεδόν 3 ώρες μετά απλά το σφήνωσα το καλώδιο από πίσω και ΑΕΙ στο καλό. Το ράδιο δουλεύει κομπλεδουρα. :)

post-18198-0-10777200-1454765316_thumb.j

Edited by Spider
Link to comment
Share on other sites

Τιμή αγοράς 70 ευρώ eBay (τοποθεσία αντικειμένου Γερμανία ) + 15 ευρώ για το quadlock Adapter και το canbus Extension

Ποιότητα σαν την αυθεντική ποιότητα της vw δεν βλέπω απολύτως καμία διαφορά αλλά ο χρόνος θα δείξει

Χαρακτηριστικά

Bluetooth

USB

Aux

Sd Card

Cd-mp3

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτήν την αναβάθμιση από το rcd210 σε αυτό το rcn 210. Τα Settings του ήχου έχουν περισσότερες ρυθμίσεις Bass Medium Treble. Στο cd USB sd Card μπορείς να δεις τι λίστα το τραγούδιων στο bluetooth όχι .

Όταν μπαίνω στο αμάξι κατευθείαν συνδέεται, δοκίμασα τηλεφωνική κλήση το νούμερο φαίνεται το όνομα όχι ούτε έχει κατάλογο από ότι καταλΑβα, λίγο που μίλησαμε μου είπαν ότι δεν άκουν την φωνή τους ή κάποιο άλλο θόρυβο . Επίσης παίζει μουσική από το bt και μπορείς να το χειρίζεσαι από το ταμπλό κανονικά .

Χειριστήρια στο τιμόνι δεν εχω αλλά κάπου διάβασα ότι τα περισσότερα λειτουργούν .

Από ποιότητα ήχου δεν μπορώ να πω κάτι ιδιαίτερο γιατί ούτως η άλλως τα τραγούδια που ακούω είναι κατεβασμένα από το youtube και είναι κακής ποιότητας . Παρατηρώ όμως ότι όταν το βάζω τέρμα χωρίς μουσική ακούγονται μερικές παρεμβολές αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν και πριν έτσι αλλά όταν ακούς μουσική δεν άκουγεται τίποτα.

Οποίος θέλει κάτι φθηνό 85 να τα κάνει όλα το συνιστώ !!!!

ΥΓ. Στο πέρασμα θέλει τον ανταπτορα και να κλέψεις Can Bus από το aircontition, εγώ που είμαι άσχετος το κατάφερα όποτε είναι σαν να λέμε Plug and Play .

post-18198-0-31381800-1454843750_thumb.j

post-18198-0-07396500-1454844474_thumb.p

Edited by Spider
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.