Jump to content
dnapas

Συμπεριφορά Passat Tsi 1.8 Στο Χιόνι

Recommended Posts

Ο δρόμος για την εργασία μου έχει ένα ανηφορικό κομμάτι γύρω στα τέσσερα χιλιόμετρα, το οποία κάθε χειμώνα κάποιες ημέρες πιάνει χιόνι και μετά πάγο. Με το Passat δεν έχω περάσει ούτε μία φορά προς τα πάνω, γυρίζω πίσω ή πρέπει να βάλω αλυσίδες για να φτάσω στον προορισμό μου.

Βέβαια, παρατηρώ ότι άλλα αυτοκίνητα μικρότερα έως και το Polo δεν καταλαβαίνουν τίποτα και ανεβαίνουν την ανηφόρα.

Να σημειωθεί ότι η συμπεριφορά αυτή παρουσιάστηκε με DUNLOP ελαστικά της μάνας του αλλά και με τα WANLI 1063 που φοράει τώρα. Δεν ξέρω τι φταίει και θα ήθελα τη γνώμη όσων διαβάσουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει το μεγάλο πέλμα του ελαστικού.

Αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα το λιγότερο 

που πρέπει να κάνεις είναι να εφοδιάσεις το αυτοκίνητό

σου με λάστιχα 4 εποχών.Καλύτερο αποτέλεσμα είναι

βέβαια η τοποθέτηση χειμερινών ελαστικών σε διάσταση 205/55/R16.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μονο χιονολαστιχα να περεις και μετα να δεις γελια,,,,λογικα θα τους αφηνεις πισω,,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό λέω χιονολαστιχα ή αλλιως μια τετράδα χειμερινά ζαντολαστιχα οπως είπε και ο professor πιο πάνω να τα πηγαίνεις εναλλάξ!.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα και γω με το EOS αυτό, με λίγο χιόνι έκανε τσουλήθρα.

Από τιμές ξέρει κανείς ποσό πάνε τα ζαντολάστιχα και τα χιονολάστιχα;

Edited by dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο polaki μου 2 χιονολαστιχα μπροστα gislaved και μαμανε δεν υπαρχει κατι καλυτερο αλλα μ βγηκαν 2εκατοσταρικα..σε ford τυ πατερα μου βαλαμε τα pirelli και οσο κουτσουρα ειναι τα κανονικα λαστιχα της pirelli ετσι ηταν και τα χιονολαστιχα..ελεος..και τα nokian λενε οτι ειναι καλα αλλα δεν ξερω..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνε βάλε μια τετράδα χειμερινά ελαστικά και το passat θα γίνει τρένο φίλε μου... το ίδιο θέμα είχα και εγώ δεν έκανε βήμα στο χιόνι ούτε μπροστά ούτε πίσω άσε και όταν έκανε ήταν πολύ επικίνδυνο όπου ήθελε πήγαινε  με τα 235/45/17 πήγα σε φίλο με μαγαζί με ελαστικά μου έβαλε μια τετράδα hankook winter i-cept evo 205/55/16  στα 340 ευρώ και πλέων παρακαλάω να ρίξει χιόνι να βγω για βόλτα...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓω έχω βάλει το michelin crossclimate λίγο ακριβό(ότι πληρωνεις περνεις) αλλά είναι για χειμώνα-καλοκαιρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΓω έχω βάλει το michelin crossclimate λίγο ακριβό(ότι πληρωνεις περνεις) αλλά είναι για χειμώνα-καλοκαιρι...

Σε τι διάσταση τα έβαλες ? τι διάσταση φοράς όλο το χρόνο ? γιατί σε 235/45/17 που τα θέλω εγώ δεν τα βρήκα πουθενά !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autogreeknews.gr/elastika-boulkanizater-zantes/6495-neo-elastiko-michelin-crossclimate-gia-kalokairi-kai-xionia

Αυτές είναι οι διαστάσεις που το βγάζει....

Edited by kosigal
Link to comment
Share on other sites

αν το έβγαζε 235/45/17 θα το έβαζα και εγώ με κλειστά μάτια!!! το set up μου δεν μου επιτρέπει 215 είναι λίγο δεν θα πατάω καθόλου κάτω ;(

Link to comment
Share on other sites

ε οχι,  δεν κανουν και πολλα

 

δεν κανουν απολυτως τιποτα

καλοκαιρινα λαστιχα θα ειχαν περισσοτερη προσφυση

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διαφήμιση για το τίποτα μου φαίνεται....

άσε που αισθητικά το λάστιχο είναι τραγικό....

ούτε για μπετονιέρα δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς λέτε και βλέπετε τα τεστ... Εγώ το λάστιχο το έχω δοκιμάσει στο χιόνι και είναι πολύ καλό... Δεν μπορεί στην Γερμανία να του δίνουν έγκριση για χιονολαστιχο και να μην μπορεί να πάει 5 μέτρα...ΑΣΕ που στο βίντεο δεν το φέρνει κοντά να δούμε αν όντως είναι αυτό....

Edited by kosigal
Link to comment
Share on other sites

Σ αυτό έχεις δίκιο

Δεν φαίνεται αν είναι όντως αυτο το λάστιχο φορεμενο

Αλλα για πιο λογο να το δυσφημιζουν;

Αφου λες εσυ οτι ειναι καλα. Απο τη στιγμή που τα φορας τότε παω πασο

Ειναι ομως περίεργο πως ενα λάστιχο 4ων εποχων ειναι εξίσου καλο με ενα καλοκαιρινο και ενα χειμερινό στις αναλογες καιρικες συνθήκες

Αν ισχύουν αυτα που γράφονται, τοτε ειναι το λάστιχο που θα αφήσει εποχη. Το υπέρ λάστιχο του μέλλοντος

Link to comment
Share on other sites

Το CrossClimate βγήκε το Μάιο του 15, οπότε τώρα τεστάρεται για τη συμπεριφορά του σε χιόνια.

Πάντως, έχει λάβει αποθεωτικές κριτικές, σε μερικούς μήνες θα έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

@kosigal Φίλε αφού το έχεις, μπορείς να μας γράψεις 2 λόγια, για συμπεριφορά σε στεγνό/βρεγμένο/χιόνια κλπ;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.skai.gr/mobile/article?aid=276465

Αυτά για να δείτε γιατί είναι εξίσου καλό χειμώνα και καλοκαίρι.....

Από δικιά μου εμπειρία τα λάστιχα είναι πολύ αθόρυβα ....όταν κινούνται στο βρεγμένο φρενάρει πολύ καλά και στο χιόνι έχω πάει σε ανηφορικό κομάτι με 4 άτομα χωρίς να μου κάνει το παραμικρό υπόψην δεν το πλακωσα στο γκάζι το χιόνι θέλει σταθερή ταχύτητα χωρίς απότομες κινήσεις μέχρι ώρας είμαι πολύ ευχαριστημένος του χρόνου που θα θέλει και το polaki αυτά πάλι θα βάλω.....

Edited by kosigal
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε 4 εποχών σε μεγάλες διαστάσεις 235/45/17-235/40/18-245/40/18 μόνο σε Maxxis ap2  η τα πολύ καλά vredestein quatrac 5..

Link to comment
Share on other sites

Το michelin crossclimate με αυτο το πελμα χωρις ''σκουλικι'', αποκλειετε να πατησει χιονι και να βγει, τα maxxis ap2 που εβαλα, εχουν καθαρο σχημα πελματος χιονολαστιχου κατα 90% θα ελεγα, οσοι τα ειδανε μου ειπανε εβαλες χιονολαστιχα?? Σε χιονι δεν τα εχω δοκιμασει γιατι δεν εριξε ακομα, αλλα σε στεγνο μεχρι στιγμης και σε θερμοκρασιες κατω των 10 βαθμων παταει αρκετα ικανοποιητικα, σε εναλαγη στεγνο βρεγμενο δεν υπαρχει ολισθηση, μεχρι στιγμης δεν μου εχει γλυστρισει, ειναι και καινουριο βεβαια, αλλα το βλεπω σαν να κουραζετε στην γρηγορη οδηγιση, σαν να μπαλατζαρει στις αποτομες επιταχυνσεις. 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.